Mazda, Mali Yılın İlk Üç Ayında Araç Cirosunda Rekor Kırdı

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
20160427.jpg

Mazda Motor Corporation dünya çapında 375.000 adet satış yapıp bugüne kadar elde ettiği en iyi ilk çeyrek yıl değerine ulaştı. 1 Nisan ile 30 Haziran arasında gerçekleşen satışlarda %25’lik bir artışla 61.000 araca ulaşan* ve Mazda CX-3 ile Mazda MX-5 gibi modellere olan güçlü talep sayesinde piyasada üstün performans sergileyen Avrupa, diğer bölgeler arasında öne çıktı. Diğer bölgelerde ise, şirket yeni lansmanı yapılan Mazda CX-9'un Kuzey Amerika'da ve Mazda CX-4'ün de Çin'de rağbet görmesinden faydalandı.

Küresel ciro ve işletme karı önceki yıla kıyasla yen cinsinden aynı kalırken avro cinsinden ¥776,2 milyar (€6,36 milyar**) ve ¥52,4 milyar (€430milyon) ile artış gösterdi ve net kar ise ¥21,2 milyara (€174 milyon) düştü. Mazda satış gelirleri ise binde ikilik bir artışla %6,8'e çıktı.

Şirket küresel üretim ağını genişletmek, üretim verimliliğini maksimuma çıkarmak ve döviz kuru dalgalanmalarına karşı sabit gideler üzerindeki kontrolünü arttırmak dahil olmak üzere çeşitli girişimlerle istikrarlı bir ilerleme kat ediyor. Yeni nesil kamyonet için de Isuzu ile bir ortaklık anlaşması yapıldı. SKYACTIV Teknolojisi birimlerinin geliştirilmesi şirket için önceliğini koruyor. Yeni modellere ek olarak Mazda, bir tür araç hareketi kontrol teknolojisi olan SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS’i de eş zamanlı olarak piyasaya sürüyor. G-Vectoring Control adı verilen ilk sistem bu yılın ilerleyen aylarında Avrupa'da satışa sunulacak olan 2017 Mazda 3 üzerinde kullanılacak.

Bir yandan araç talebi ile ekonomik gelişmelerin etkilerini yakından izlemeye devam ederken, şirket 31 Mart 2017 tarihinde sona erecek olan mali yılda dünya çapında 1.550.000 araç satışı hedefi için çalışmalarına devam ediyor. Mazda’nın diğer yıllık tahminleri ise değişmesi: ¥3,28 trilyon (€26,2 milyar) ciro, ¥115 milyar (€920 milyon) net gelir ve ¥170 milyar (€1,36 milyar) işletme karı.

* AB, Avrupa Serbest Ticaret Birliği & Türkiye
** Kaynak: Mazda Motor Corporation'un "31 Mart 2016 Tarihinde Sonlanan Mali Yıl için Konsolide Mali Sonuçları;" avro cinsinden olan tutarlar üç ay için €1 = ¥122 ve 2016-17 tahminleri için de ¥125 üzerinden hesaplanmıştır.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda emin adımlarla yürüyor bunun yanında skyactiv teknolojisini yaptık bitti demiyorlar hep daha iyisi için uğraşıyorlar ;)
Skyactiv 2 yi iple çekiyoruz. Teşekkürler Kerim abi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
"Mazda satmıyor" diyenler için sanırım kötü haber bu... :D :D

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Tüm dünyanın bildiğini umarım canım ülkem de anlar.....

drserk

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Sonic Silver
Ankara mazda bayisinde satışta test sürüşü için bir tane mazda 6 yokmuş. Arabayı test için sürmeden almak için nasıl karar verebilirim :confused: ayrıca ellerinde de satışta mazda 6 hiç yok

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Küçük şehirlerde bu durum anlaşılabilir belki de, büyük şehirlerde kabul edilebilir bir durum değil bence.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
millet bilmesede olur dicem ama :D mazda gerçekten etrafımda duyduklarım ve aracımı görenler şaşırıyor. Eee nede olsa Mazda Şaşırsınlar Hatta Çıldırsınlar ;)

drserk

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Sonic Silver
Mazda6yı bari ikinci eldeki araç olarak test edeyim diye ankaradaki bayisinde test için bir hafta önceden saatine varıncaya kadar anlaştık. Sonra bayiyi aradım ve bana aracın bayide olmayacağını söylediler. Bu kadar ciddiyet yoksunu bir bayi . merzifondan geleceğimi söyleyip de bir hafta önceden hallolur sıkıntı olmaz şeklinde konuşmaları üzerine randevu ayarladım. sonra ankaraya gittiğimde de teste gitmeden teyit etmek istediğimde aldığım cevap... bu bayinin önünden bile geçmem artık

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda6yı bari ikinci eldeki araç olarak test edeyim diye ankaradaki bayisinde test için bir hafta önceden saatine varıncaya kadar anlaştık. Sonra bayiyi aradım ve bana aracın bayide olmayacağını söylediler. Bu kadar ciddiyet yoksunu bir bayi . merzifondan geleceğimi söyleyip de bir hafta önceden hallolur sıkıntı olmaz şeklinde konuşmaları üzerine randevu ayarladım. sonra ankaraya gittiğimde de teste gitmeden teyit etmek istediğimde aldığım cevap... bu bayinin önünden bile geçmem artık
Konuyla alakasını çözemedim :)

drserk

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Sonic Silver
Mazda6 forumunda da bahsedebileceğim pek bir yer yoktu. Mobilden yazıyorum detaylı da bakamamış olabilirim. İsyan ettim bayinin ilgisizliğinden, test edemediğimden. artık hayırlısı alır mıyım almaz mıyım kararsızım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Virüsü tam olarak kapmamışsın hocam. Yoksa, bu tarz engeller mazdaşkına ket vuramaz... :)

Hislerini dinle bence, öfkeni değil. Şimdiden hayırlı olsun bence. :)

Üst Alt