Mazda LAS (Lane Keep Assist System) Şeritte Kalma Sistemi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda Lane-Keep Assist System (LAS), uygun direksiyon desteği sağlayarak daha güvenli sürüşü teşvik eder. Sistem, aracın şeritte ortalanmasına yardımcı olmak için şerit yardımını sağlayan Lane-Trace arasında, aracın şeridinden ayrılmaya başladığı takdirde sadece devreye giren Lane Departure Avoidance arasından seçim yapmasına izin verir. LAS, yolda şerit işaretlerini tanımak için ön cama monteli bir kamera kullanır ve 60 km / saatin üzerindeki hızlarda çalışır. Ülkemizde bir çok yolda şerit namına bir şey olmadığı için bu sisteme çok güvenmemek gerekir. :)

Sistem Nasıl Çalışır?

LAS.gif

Şerit Takip kaçınma seçildiğinde, sistem nedeniyle sürücü dikkatsizlik istemsiz şerit değiştirmeleri önlemek için çalışır. Sistem, aracın şeridinden ayrılmak üzere olduğunu tahmin ederse, aracı şeridin merkezine doğru döndürmek için direksiyon yardımı sağlar.

Las 2.gif

Lane Trace seçildiğinde, sistem aracın şeridin ortasında kalmasına yardımcı olmak için sürekli direksiyon desteği sağlayarak sürüş yükünü azaltır. Sürücünün, yolun eğriliğine uyan bir direksiyon açısına doğru yönlendirerek daha güvenli bir şekilde sürmesini sağlar. Lane Trace, LAS'ın Lane Departure Avoidance'den daha erken bir aşamada direksiyon desteği sağlamasıyla elde edilir.

las3.gif

Kaynak; Mazda Global

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Bunun gibi şerit takip, uzun far sensörü , kaza önleme sistemleri , kör nokta uyarı , adaptif hız sabitleyici vs gibi otonom sürüş sistemleri çok faydalı ama bunlara sahip bir aracı belli bir süre kullanıp standart bir araca geçince insan baya bir afallıyor çok alışıyorsun bağımlılık yapıyor :D:D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bunun gibi şerit takip, uzun far sensörü , kaza önleme sistemleri , kör nokta uyarı , adaptif hız sabitleyici vs gibi otonom sürüş sistemleri çok faydalı ama bunlara sahip bir aracı belli bir süre kullanıp standart bir araca geçince insan baya bir afallıyor çok alışıyorsun bağımlılık yapıyor :D:D
Bunu hiç düşünmemiştim. :) Çıta çok yükseliyor, doğru...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
L
Bunu hiç düşünmemiştim. :) Çıta çok yükseliyor, doğru...
Ben 3 Aydır hiç sıkıntı yaşamadım ama m3teki şerit değiştirme yardımcısı 2-3 kez uykudan uyandırmıştı beni...

Üst Alt