Mazda i Stop Sisteminin Ekonomik Tarafı Var Mı?

Merhaba arkadaslar.istop kullanmak yakit sarfiyati konusunda mutlaka tasarruf sagliyor . Bununla beraber orta ve uzun vadede genel bakim masraflarini olumsuz etkilermi?Ornegin aku omru,mars motor asinmasi,yaglama eksikligi ... Bu konuda dusuncelerinizi ogrenmek istiyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Tecrübe etmiş biri değilim ve i-stop lu aracımda hiç olmadı ama benim düşüncem marş motorunun ömrünü olumsuz yönde etkiler. Ayrıca aküyü daha hızlı bitirdiğini bir ortamda duydum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce bu konudaki fikirlerimi şöyle özetlemiştim;

2012 model bir Mazda CX-5'in aküsü 2013 yılında değişim gerektiğinde kendimce şaşırmıştım, araç sahibi kendine özgü bu aküyü 400 Küsur lira civarında yenilendiğini yazmıştı, garanti konusu ne durumdaydı onu hatırlamıyorum, sarf malzemesi olduğu için muhtemelen garanti kapsamına alınmamış ki; araç sahibi çıkan faturayı ödemişti...

Eğer bu sistem senin de bahsettiğin gibi ekonomi odaklı ise yukarıdaki örnekleme ile hiç de öyle olmadığı aşikar... Benim aracımın üzerinde orijinal aküsü var ve 6,5 yıl olmuş ve henüz bir sıkıntısı görünmüyor...

İ Stop kullanan sistemler kendine özgü aküleri en az 5-6 yıl kullanabilmeli ki, sistemin ekonomik olarak hedeflenen amacına ulaşsınlar... Kaldı ki, normal akülerin iki katı fiyatı var...

Fakat; yukarıdaki örnek ne kadar bize ışık tutar veya ne derece doğrudur onu da tam olarak bilmiyoruz.

Şahsi düşüncem; bu sistemin ekonomi kaynaklı olarak sadece isminin var olduğudur.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benzinli modellerde i-stopta marş motoru kullanılıyor mu? Dizelde marş sesini duyabiliyoruz ama benzinlide öyle bir şey yok.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Benzinli modellerde i-stopta marş motoru kullanılıyor mu? Dizelde marş sesini duyabiliyoruz ama benzinlide öyle bir şey yok.

bende devreye girdiğini fazla hissetmiyorsun, yani marş'a ilk bastığındaki ses ile start stop un devreye girdiği ses aynı değil. ki bu sistem saniyenin 0,03'ünde devreye giriyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şehiriçinde dur kalk arasında geçen sürede ve kırmızı ışıkta beklerken rölantide çalışan aracın yakıt tüketimi %10 artmaktadır. Aküyü çabuk bitirebilir, fakat yaptığınız yola ve yakıt tüketiminize göre uzun vadeli geri dönüşünü sizin hesaplamanız lazım.
İstanbul trafiği için istop çok fazla yakıt tasarrufu sağlayabilirken, başka yerler için sağlamayabilir, buna kullanıcı karar verir.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Daha önce araştırdığım kadarı istanbul gibi dur kalk tarfikler için değilde akan ama ışıkta veya bir sebeple duraklanıldığında kullanılarak tasarrfun amaçlandığıydı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzinde marş devreye girmiyor ama dizelde bariz marş çevirdiği duyuluyor...

İki farklı motor yapısından dolayı bu fark ortaya çıkıyor...

Bu şu anlama geliyor; benzinde akü sarfiyatı varken, dizelde bunun üzerine birde marş amortismanı ekleniyor...

Sistemin ekonomisi; getirmiş olduğu maliyet sebebiyle bence yok...

Tepetaklak !!

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benzinde marş devreye girmiyor ama dizelde bariz marş çevirdiği duyuluyor...

İki farklı motor yapısından dolayı bu fark ortaya çıkıyor...

Bu şu anlama geliyor; benzinde akü sarfiyatı varken, dizelde bunun üzerine birde marş amortismanı ekleniyor...

Sistemin ekonomisi; getirmiş olduğu maliyet sebebiyle bence yok...

Tepetaklak !!
Aslında abi biraz daha okudum başlıktan sonra doğru kullanım önemli. Okuduğum kadarı ile çok sıkışık trafikte kullanım önerilmiyor. Normal akan trafikte ışık beklemesi veya kenarda durup bakkala gitme gelme suresi gibi belli bir süre ustunde durmalarda manalı. Yoksa İstanbul trafiğinde 2-3 sn lık beklemeler için surekli motorun durdurulup çalışması ekonomik değil. Mazda için bilmiyorum ama renoda vs çok sıkışık trafikte klima vs gibi elektrikli aksesuarlarada zarar verdiği yazılmış.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Start-stop'lu araçlar için yeni aküler çıkıyor piyasaya.Bunlar da normallerine göre pahalı fakat işe yarar mı ? yarıyor mu ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aslında abi biraz daha okudum başlıktan sonra doğru kullanım önemli. Okuduğum kadarı ile çok sıkışık trafikte kullanım önerilmiyor. Normal akan trafikte ışık beklemesi veya kenarda durup bakkala gitme gelme suresi gibi belli bir süre ustunde durmalarda manalı. Yoksa İstanbul trafiğinde 2-3 sn lık beklemeler için surekli motorun durdurulup çalışması ekonomik değil. Mazda için bilmiyorum ama renoda vs çok sıkışık trafikte klima vs gibi elektrikli aksesuarlarada zarar verdiği yazılmış.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Mazdalarda motor durunca yanlış hatırlamıyorsam 90 sn elektrik ihtiyacı kondansatörden sağlanıyor klima dahil çalışıyor. Elektrik aksamını güvenceye almışlardır diye düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Start-stop'lu araçlar için yeni aküler çıkıyor piyasaya.Bunlar da normallerine göre pahalı fakat işe yarar mı ? yarıyor mu ?

Start stop olan araçlar zaten bu aküler üzerinde geliyor, değişim gerektiğinde yine bu akülerle değişim yapılması gerekiyor fakat normal akülerin iki katı fiyatı var diye hatırlıyorum...

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Genel olarak bakıldığında pek ekonomi yapmıyor yani.fakat çevreye olan katkısından dolayı yine de her araca koyulmalı bence.

Üst Alt