Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda Hakkındaki Tabuları ve Şehir Efsanelerini Yıkıyoruz!

Konu, 'Mazda Hakkında' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Değerli Mazda Garaj sakinleri,
    çevremizdeki insanlardan sık sık aşağıdaki gibi cümleler duyuyoruz...
    -Bu aracın markası ne?
    -Güzel arabaymış ama piyasası yok
    -Parçasını bulamazsın bunun
    -Parçası çok pahalı
    -Çok yakar bu
    -Hemen satamazsın
    -Son sahibi olursun
    -Ustası yok bunun vs vs
    gibi kulaktan dolma hiç bir kanıtı dayanağı olmayan şeyler.

Bu başlık altında bu şekilde yaşadığınız tecrübelere yer verelim diğer markalar ile karşılaştırma yapalım ve görelim istedik bu söylenenler ne kadar doğru ne kadar yanlış.

Mazda almak isteyip de çevresinin baskılarına maruz kalanlar içinde güzel bir konu oluşturmuş olacağız.

Zaggy bunu beğendi.
  2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İlk aklıma gelen, son kampanyada Mazda buji takımı 23 liraya alınabiliyordu, arkadaşın Opel Astrası için özel servis 50 lirasını almıştı...

3. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    20 yıllık 626 aracımın marş kömürü orijinal çıkmıştı... O yaşta bir aracın Marş kömürü temin edilebiliyor demektir...

4. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Ben hemen yaşadığım bir kaçtane tecrübeyi yazayım.
    93 model Mazda 323 sedan aracım vardı ilan vermeden sattım. Almak isteyen zorla sattırdı kendine diyebilirim.
    2007 Model Mazda 3 aracım vardı. 2 hafta gibi bir sürede istediğim fiyata sattım.
    Şuan kullandığım 99 model 323 Astina adam ilana koydu bir gün sonra ben aldım.
    Yetkili servisten şuan kullandığım aracımın (16 Yaşında) her türlü parçasını bulabiliyorum. Bijonundan iç aksamdaki incik boncuk plastik aksamlara kadar. Ellerinde bulunmayan ürün en fazla 1 hafta içinde getirtilebiliyor. Fiyatları da öyle uçuk rakamlar değil. Hemen bir örnek:
    Arka spoylerin bagaj içinde civata kapakları var plastik fiyatı indirimden faydalanarak 3 tl ye geldi. Fiyatını geçtim bu yaştaki ithal bir arabanın o parçasını bulmak bile bence güzel.

5. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Ben en son kampanyadan şu şekilde aldım abi :)
    Yetkili servis fiyatıdır
    - buji 4 adet 6,67 TL %30 iskonto 4,66 x4 18,64 TL
    - hava filtresi 29,03 TL %30 iskonto 20,32 TL
    - yağ filtresi 15,43 TL %30 iskonto 10,80 TL
    - Arka sağ amortisör 186,08 TL %30 iskonto 130,25 TL
    - Arka sol amortiör 186,08 TL %30 iskonto 130,25 TL

6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Kendim bizzat yaşadığım olayı söyleyim, benim dizel Mazda 3 için ödediğim bakım fiyatı 280 küsürdü serviste, aynı dönemde yakın tanıdığımın rutin bakımı için Opel Astra benzinli aracını Ankara da İstanbul yolu üzerindeki Opis e ben götürdüm, ödediğim rutin bakım ücreti 560 küsürdü. Hangi servis pahalı şimdi?

7. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    1 yıldır kullanıcısıyım 2 kez sanayiye mecburen gittim;

1. LPG enjektörleribden biri bozulmuş onu değiştirmek için

2. Şarj dinamosunda bir sıkıntı çıktı (konjektörü bozulmuş) onun için gittim ve dinamo parçasını çok rahat buldum. Bunların haricinde keyfe keder sanayiye gitmedim.
    Bu parçalar sadece Mazda'da değil her araçta arıza yapabilir

Yine birgün sanayiye keyfen gittiğimde debriyajda biraz sertlik vardı ama kullanıma engel değildi gitmişken ve tanıdık bi usta bulmuşken baktırayım dedim; Debriyaj üst merkez sağlıklı görevini yapmıyormuş. Ilk gördüğüm parçacıya girdim Japon ve Taivan seçenekleri gösterdi. 80 liraya Japon olanı aldım Urfa gibi bir yerde...

Bana 15.000 km boyunca sadece bu problemleri çıkardı bende bunları olağan bir durum olarak görüyorum çünkü araba 23 yıllık bir araba...

Piyasası yok son sahini olur diyenler içinde şunu söyleyebilirim geçen yıl aldığım fiyatın en az 1500 lira üstüne ekler çok rahat satarım

Yakıt için söyleceğim şey ise; daha dün kıyas yaptık 2001 model 1.6 Golf'ten hem ş.içi hem ş.dışı daha az yakıyo 92 model 2.0 motor Mazda

8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Wir lieben Öpen diye boşuna demiyorum ben... :D

9. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    1993 323 Sedan GLX ve 1997 323 Practica 1.5 araçlarım ilk pazara götürdüğüm gün satıldı. Adam babasına aynen şöyle dedi; baba renoya para vereceğimize buna binelim, en azından Japon arabası...

10. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Gençler daha bilinçli demek abi :)

11. suleyman

suleyman Katılımcı

1 seneden biraz fazla mazda 626 kullandım servisde çalışan bir abiden aldım bir dahada uğramadım servise ama sürekli maille bir şeyler sordum hepsini bıkmadan cevapladılar :) bu yüzden mazda yetkili servisleri benim için çok iyi :)
    keza nissan yetkili servisinden 2 fiyat 1 parça aldım ondan sonraki maillerime hala cevap yok mazda da hiç ama hiç hissetmediğim "eski araca bakmak istemiyoruz "anlayışını nissan servisinde bariz hissettim o yüzden adresim artık çıkmacılar :)
    aldığımda baya değişik tepkilerle karşılaştım
    -oooo 2000 motor
    -ben olsam boyalı bir araba almazdım
    -parça sorunu vardır bunların veya parçaları çok pahalı yaww
    -70 kuruşdan aşağı yakmaz diyenler
    -toyota corolla veya honda civic baksaydın (onlar alçak ve pahalı diyorum karşısından bakıp yoo aynı diyenler lastiklere bakıp aynı aynı ölçülerde aynı diyenler ) :) ;D
    -çok uzun (kayınpederim ve babam )
    -toyota tadı veriyor (bunu diyen arkadaşa mazdayı ve tarihini öyle bir anlattım ki bir daha mazda ile toyotayı yan yana kullanmadı ) ;D
    ve aracı sattığımda tepkiler değişti
    -çok güzel araçtı ya niye sattın
    -öyle bir araç bulamayacaksın keşke satmasaydın
    -senin araba çok güzeldi onu satmamalıydın (kayınpederim ve babam)
    herkes ne kadar sürede sattın diye sordu ve şaşırdılar gitmezdi ama falan
    tekrar geriye dönse zaman o gün aynı aracımı alırdım :)
    ama iyi bir tecrübe oldu :)

12. karardvn

karardvn Aktif

1.5 yıl önce gemileri yakıp mazda 323 aramaya başladım herkes bana ne işin var git megan al corolla al şunu al bunu al dediler kimseyi dinlemedim yakın bi tanıdığım da vardı o da satılığa çıkardığı gün aradım satma arabayı ben alacam dedim aldım ondan sonra yine aynı tepkiler niye bunu aldın bunun parçası bulunmaz pahalıdır çok yakar aksine daha önce araba diye bindiğim broadway le aynı yakıyordu arayıpta bulamadığım parçası olmadı hem garaj sayesinde hemde adem ustam sayesinde onu sattım 626 aldım ve iyiki de mazda almışım verdiğim paraya değen bir araba, öyleki ustaların çoğu anlamıyo kaldı ki adam japon arabası olduğunu bilmiyor kore arabası diyor:) la dedim git hyundai mi bu :) ustalar anlamazsa da garajın desteğiyle kendim söküp bakıyorum onlara kalsa sağlam parçayı değiştiriyorlar ya yaparım yada tam bozarım deyip söküp bakıyorum son olarak sol ön kapı örneğinde olduğu gibi kumandayla kilitlememesi dışında bi sıkıntısı kalmadı :D bu böyle uzar gider bence şu piyasada alınacak en kaliteli araba mazda hangi model de olursa olsun kalite güven konfor sağlamlık hepsi mevcut hele hele böyle samimi bir ortamı olan kaç tane marka var benim bi arkadaş dacia aldı bir yıldır doğru dürüst ortamı bulamadım deyip duruyor bende sat mazda alalım diyorum :D

13. hus3yn

hus3yn Katılımcı

2. arabam 99 mazda 323 idi aynı şekilde banda bu nası bi araba nası satacan parçası pahalı falan gibi söyleyenler çok oldu, satma kararı almadan 1 2 kişi satın almak istedi satmadım. internete ilan koyduktan sonra 8. günde aracımı sattım. bu 8 günlük süreçte her gün 2 3 kişi arayıp bilgi aldı bunlardan biri de [member=9]domestos[/member] abimiz idi :D samimi bir arkadaşım da en çok piyasası olarak nitelendirilen araçlardan biri olan golf 4 aracını 40 gün üzerine zor bela sattı ;) kararı siz verin

14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Senin guzu çok temizdi, arkadaş kaçırdı Hüseyin, nasip değilmiş... Bedavaya da gitti ha !!

15. faroz_52

faroz_52 Aktif

Araç satın alırken insanların bazı kriterleri vardır genelin kriterleri ile biz mazdacıların kriterleri birbirini pek tutmaz...Genelin aradığı nitelikler şunlardır:
    1-Parçası en ufak yerleşim yerlerinde dahi kolayca bulunsun
    2-Parçası bulunabildiği gibi ucuz olsun
    3-Aracı satmaya niyetlendiğimde hemen satılsın
    Biz Mazdacıların kriterleri ise şöyle:
    1-Öncelikle tasarım olarak farklı ve hoş birr görüntüye sahip olmalı ruhu olmalı aracın
    2-Sağlam olmalı her parçası her zerresi ince düşünülerek üretilmiş ve maximum faydayı verebilmeli
    3-Süpriz arızalar vermemeli adam akıllı kullanıldığında periyodik bakım harici masraf gerektirmemeli...vs...vs

16. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Her mazdaseverin yaşadığı kaçınılmaz bir duruma parmak basmışsınız :) 6 ay mazda aradım. Her gün çıkan 2-3 ilanın çoğunu aynı gün aramama rağmen yetişemedim( Gerçek fiyatlı ve temiz araçlarda)ve bu süreçte birçok kişiye mazda arıyorum diyemedim bile. Çin malı mı diyeni mi ararsın çok iyi en az arıza yapan araba ama parçası pahalı satamazsın vs diyeni mi ararsın malumu ilan etmeye gerek yok bunları hepimiz duyuyoruz zaten. Gel gelelim aldıktan sonra herkesin yorumları değişti nice civic hayranları iyi ki aldın,demeye başladılar yolda hiç tanımadığım civic sahibinin selam verdiği bile oldu :) Etrafımda dost dediğim insanlar benim halimi hatrımı sormadan önce mazda nasıl diye sormaya başladılar ::) bugün rüyamda guzuyu satışa çıkarmışız adamlar gelmiş ben ilgilenememişim kuzenlerim göstermiş arabayı ben nasıl dua ediyorum inşallah beğenmezler, almazlar,vazgeçerler diye. Nasıl üzüldüm kabustu resmen niye yaptım böyle bir hatayı niye satmaya çalışıyorum diyorum. Eğer satılırsa Tokat'ta başka bir mazda 3 vardı onu alırım diye kendimi teselli ediyorum ama ya adam satmazsa diye kabusu derinleştirirken anlaşamadık diye haber geldi derin bir nefes aldım :) bir mazdacının kabusu da böyle olur heralde :)

17. faroz_52

faroz_52 Aktif

Bugün herhangi bir sanayiye gidin tam orta baş noktaya oturup reno opel volkswagen fiat grubu otomobillerin özel servisleri ile birde mazda honda toyota gibi japon grubu otomobillerin özel servislerine bakıp gözlemleyin...Renocu bir dk boş durmaz devamında fiat opel volkswagen grubuda...
    Japon grubuna baktığınızda işler zayıftır mazdaya rastlamanız çok daha zayıf bir ihtimaldir..
    Sanayi içerisinde şaşkınca gezen bir mazda görürseniz aradığı parçayı bulamadığından değil kaliteli aksesuar bulamadığındandır...
    Genel arıza için sanayiye gider bir mazdacı aracı için aksesuar bakmaya gider...egzost ucu,paspas led ampül vs...

18. faroz_52

faroz_52 Aktif

Piyasasının olmadığı parçasının pahalı olduğu bakımlarının yüksek olduğu....Bunlar tamamen otomobil bilgi düzeyi sağdan soldan duyduklarını aklında şekillendirip sokma akılla bilmediği test etme dırsatı dahi bulmadığı otomobillere iyi deyip...Bir mazdanın kaputunu dahi açıp bakmamış otomobil kültüründen yoksun insanların uyduruk cümleleridir...
    Herkes yaşadıklarından örnek vermiş bizde örnek ekleyelim;
    2013 yılında 2006 m3 comfort tiptronik 24500 e aldık 2014 yılında 6 aylık süre zarfında 27500 e sattık...
    2007 dynamic 30500 e aldık 35000 tl ye ciddi müşteriler çıktı...
    2009 touring 30000 tl ye aldık 35000 tl ye Ankaralı bir arkadaş ısrarla almak istedi ama ben düşünmediğim için vermedim...
    Bunları insanlar mazda satın alsın piyasa tavan yapsın diye anlatmıyoruz site ziyaretçileri mazda almak istedi ise bunları bilsin duyduklarının doğru olmadığını bilsin istiyoruz...Ayrıca mazdanın tutulmasını istemiyorum trafikte tek ve farklı olmak bu kadar harika tasarımlı araçlara binip yüksek donanım ve konfora bu kadar komik rakamlara sahip olmak...
    Mazda ya sahip olmak her kişinin değil er kişinin hakkı...
    Bir adam zaten mazdaya sahipse;Şunlara da sahiptir...
    Belirli düzeyde otomobil kültürü
    Belirli düzeyde eğtimli ve bilgili tecrübeli
    Cesaretli ve göz zevki iyi olan
    Otomobilini evlat gören
    Sürüden farklı düşünen Cesaret sahibi....
    ....

19. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bunu bizzat yaşadım ben... Sanayide bulunan elektrikçime sık sık giderim, çaya sohbete takılırım... Yine ziyaretlerimden birinde, orada bulunan sanayi esnafı benim aracı alıcı gözüyle süzdü ve sanayi esnafının hiç sevmediği arabayı almışsın dedi, ben anladım ama neden diye de sordum... Bu arabalar sanayiye gelmez, kırk yılda bir arızası olur onu da sahibi serviste falan yaptırır dedi...

Sanayi esnafı hangi arabaları sever dedim; Tofaş ve özellikle Reno'ya bayılırız dedi...

20. kemal1963

kemal1963 Katılımcı

Araç Markası:
    2006 Opel Vectra
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri - Sedan
    parçası pahalı diyene ben ağzımla gülmüyorum artık :)
    cuma günü yetkili servisten ön arka tüm silecekleri sadece lastikleri değil kol hariç komple mekanizmasıyla aldım (made in japan) ödediğim fiyat 95 tl kdv dahil. arkadaş 2012 opel astrasına orijinal silecek sormuş sadece önler 150 tl. ön iki balata değişti işçilik dahil 270 tl ödedim. mazda parça fiyatlarını şahin doğan ile kıyaslarsan evet çok ama çok pahalı :) bırakın onlar prestijli servislerinde prestijli arabalarını beklerken bekledikleri dakikalarına euro'larını saçsınlar bide yedikleri kazığı marifetmiş gibi anlatsınlar :)

Sayfayı Paylaş