Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda Efsaneleri: 2.eli yok, Servisi az, Parçası pahalı :)

Konu, 'Mazda Hakkında' kısmında magic tarafından paylaşıldı.

1. magic

magic Sessiz

yıllarca çok satan otomobiller kullandıktan sonra, hayatımda ilk defa mazda ile ilgilendim,
    "mazda 3" eskiden aklımın ucundan geçmezken şimdi daha almadan fan'ı olup çıktım :)

eş-dost vs duyduğunda ilk tepkisi "2.eli yok" oluyor,
    ardından "e filanca yerde (tatilde vs) arıza yaptı servisi az ve uzak" geliyor,
    en son "parçası pahalı" ile son buluyor,

şimdi burada başta sn mtutun ve diğer arkadaşlar son derece profesyonel analizler yaparken
    (gerçekten neler neler öğrendim, süpersiniz)
    böyle safsataların saçma olacağının farkındayım,

benim amacım bu tartışmalara nokta koymak (bana bunlar söylendiğinde örneklerle karşımdakinin savını çürütmek) amacıyla
    eski mazda kullanıcılarından yardım istemek,

şöyle bir anekdot geçilebilir mi bilmiyorum (örnek olarak)

"2010 mazda 3 .... model sahibiyim, aracı ...... tl'ye aldım, şu an ....tl ediyor,
    hiç yolda kalmadım :) , yıllık bakıma en son ...... tl verdim,
    ..... parçasını değiştirdim ....tl verdim..."

haydi elimi güçlendirin, yeni bir mazda 3 fanı (belki sahibi) geliyooooor...

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Senin elini güçlendirmek kolay ve bizim işimiz gibi bir şey... Fakat sen de; bize kendini tanıt, kimsin, nesin, kaç yasında ne iş yaparsın? :)

http://www.mazdagaraj.com/yeni-uyelerimiz-b2.0/

Peşinen hoş geldin diyerek ben elini güçlendirmeye başlayayım... :D

3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Seni tanıdıkça elin çok güçlencek bunun tiyosunu vereyim sana ;)

4. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
  5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Kendi stilinde cvp vereyim ben mesela öncelikle;
    2013 Mazda 3 D İmpressive sahibiyim, aracı sıfır aldım ve daha yolda kalmadım :D
    6 ayda bir ya da 10 bin km olan bakıma dün girdim ve kampanyasız haliyle 305 tl verdim.

Skyactive Mazda 3 Power tercihi on numara bir tercih, renk konusu sana kalmış ama kırmızı bir başka duruyor bu kasada. Hakkında hayırlısı olsun.

6. magic

magic Sessiz

sn ezmocesteri, teşekkürler cevap için,
    kaç ay oldu alalı, kaça aldınız ve şimdi ne kadar ediyor onu da yazabilirmisiniz?

bir de 305 tl, yağ ve filtreler herhalde değil mi?

7. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ben 60 bine aldım, satılık fiyatıyla ilgilenmiyorum bilgim yok, çünkü satmayı düşünmüyorum. İlla sat diyen varsa 70 bine satarım ;D

Ama sen yeni skyactive kasa dan almayı düşünüyorsun yanlış anlamadıysam. Burada durum değişir, kasa farklı paketler farklı, teknoloji farklı, vs...

8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Mazda'yı 323f ile tanıdım ama sahip olmakta çok geciktim sebebi de hep aynı şeyler; "parçası pahalı, bulunmuyor, servisi yok, usta bulamazsın, elinde kalır satamazsın vs.vs."

İlk Mazda mı, geç olsa da; gözümü kapattım ve 2012 yılının karlı bir 31 ocağında aldım... Aracımı Sakarya'dan buldum ve Kocaeli'den gidiyorum, yola çıktım kar lapa lapa, trenle gitmem gerek, tren seferleri iptal olmuş vs. Allah'ım dedim, nasip olacaksa bi şekilde olsun, yoksa bu kadar engelden birisi beni vazgeçirsin...

Hayırlısı ile nasip oldu, 2 yıl kullandım, 9 bine aldım 10 bine sattım, kullandığım süre içerisinde radyatör çatlak olduğu için değiştirdim, klima bakımı yaptırdım, yağ su zaten rutin şeyler bir de motorda yağ kaçakları vardı keçelerini değiştirdim, pardon birde marş motorunun kömürlerini yenilettim, hiç yolda kalmadım, aman aman masraf açmadı, bütün parçaları da Aydın gibi bir yerde rahatlıkla buldum...

Hal böyle olunca ikinci Mazda da gecikmedi, otomatik ihtiyaç olunca 2004-2009 model aralığında mazda 3 aramaya başladım, nasibim İstanbul'da imiş, gittim aldım... 5 aydır kullanıyorum sorun sıkıntı yaşamadım Allah da yaşatmasın...

Şimdilik bu kadar, zamanla senin elini güçlendirmeye devam ederiz artık... :)

9. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    305 tl olan fiyata işçilik, yağ, ve filtreler dahil.

10. magic

magic Sessiz

Veli, çok teşekkürler açıklamalar için,
    2009'u kaça aldın, şimdi ne kadar ediyor peki?

11. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Hocam yanlış anlamayın ama araba yatırım aracı değildir biliyorsunuz bir kar beklentisi içinde olmanız yanlış olur :) Şunu söyleyebilirim Mazda alıpta aldığı paranın altında satan duymadım şimdiye kadar

12. magic

magic Sessiz

Oğuzhan yok niye yanlış anlayayım, ben de seninle aynı fikirdeyim,
    ancak bu konu ülkemizde çok önemli ve ister istemez her muhabbette konuşuluyor
    sorumun amacı böyle düşünenlere cevap verebilmek,
    mazda'nın böyle bir sorununun olmadığını anlatabilmek...

13. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Her araç satılır önemli olan alırken kazanmaktır. Mazda alırken binici olduğum için fiyat cok dert değil ama yine de uygun düşürmeye çalışırım.
    ilk mazdamız alış ufaktım hatırlamıyorum satış 5400
    626 5500 alış 7250 satış
    323 7000 alış 10500 satış
    626 13500 alış kazalı halde toplamda 6450 e satış
    şu anki arabam alış 8000 10000 a ver diyen çok fazla

14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    31'i buldu şu anda 34-35 eder diye tahmin ediyorum, bu durum sıfır araçlardaki vergi artışından kaynaklı ama neticede prim yaptı, fakat yapmasa bile uzun vadede zarar ettirmezdi...

İlginç bir bilgi vereyim, benim araç sıfır alındığında 25 Aralık 2008 tarihindeki fiyatı 30 bin lira imiş... Totalde bakacak olursak hiç bir zararı yok gibi :p

15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Abi insanlara bir şey kanıtlamak zorunda değilsin, sen gerekli açıklamayı yaptıktan sonra hala iddaa eden varsa onlara Megane tavsiye edin mesela en iyi açıklama budur.

16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Evet birde bu durum var, Mazda'yı alırken kazanman gerekiyor ki; maddi anlamda kaybın olmasın... ;)

Teşekkürler Murat.

17. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Bu arada parça sorunu yok parça fiyatları da uygun bence. Mazdanın varsa tek sorunu usta bulmaktır.

18. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Araştırınca o da rahatlıkla bulunuyor, her yerde anlayan bir kaç iyi usta var... Yeter ki; deneme tahtasına dönmeden ustayı bul... :)

19. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Deneme tahtası olma ihtimalini düşürmek içinde Garaj her zaman burada tam desteğe hazır...

20. magic

magic Sessiz

vay vay vay, böyle forum görmedim
    anında bir sürü cevap, çok teşekkürler...

evet bu birkaç örnekten de görüleceği üzere tartışma bitmiştir,
    2.el alınan hatta sıfır alınan mazda'lar alındığı fiyatın üzerinde rahat rahat etmektedir,
    yukarıda örnekler mevcuttur...

emy'nin eski listesi müthiş, bunları nasıl hatırlıyorsun bravo...

veli, 2008'de sıfırı 30 bin olan aracı bir yıl sonra 31 bine alıyorsun ve şimdi 35 bin tl ediyor
    bu örnek güncel olması açısından ilginç,
    ben mesela 2006 polo otomatiği 2009'da 21 bine aldım şu anda 27-28 ediyor
    seninkinin bundan pek bir farkı yok,
    yani mazda'nın 2.elinin pekala "çok satan" bir otomobil kadar revaçta olduğunu gösteriyor..

ezmo, aynen kardeşim öyle diyorum...

eyvallah, sağolun...

Sayfayı Paylaş