Mazda Dizel Hibrit Sistem Üzerinde Çalışıyor

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Mazda haberi yalanlamış arkadaşlar.

http://www.goauto.com.au/mellor/mellor.nsf/story2/BA70EBDA0F30AACBCA257D3F0027620F

Herhangi bir dizel-hibrit çalışmamız yok demişler. Daha skyactiv'de alınacak çok yol olduğundan bahsedip ileride dizel-benzinli motorların birbirine çok benzeyeceğini iddia etmişler. Muhabir beyde buradan dizel-benzinli tüketiminin eşitlenmesini hedeflediklerini iddia etmiş.

Bence çok basit, şu anki skyactiv 2.2 dizele 1-2 litre daha yaktırabilirlerse benzinlilerle tüketim eşitlenir, kasmaya gerek yok ;D

Birde ford'un 1.0 motoru gibi çok ufak hacimlilere rakip bir motor iddiasını da yalanlamış Koichi Shinbata. Vibrasyon ve gürültü problemlerinden dolayı böyle bir işe kalkışmayacaklarını söylemiş. Adam içimizi rahatlattı valla :D

Tatilde bir gün araç kiraladım, benzinli istememe rağmen polo 1.2 tdi verdiler. Allahım o nasıl bir titreme inanamazsınız. Yokuşta 2 kişi zar zor kalktık, 4 kişi düşünemiyorum bile. Tamam az yaksın falan eyvallahda bir araçta hiç mi sürüş zevki olmaz yahu?

st4lk3r

Katılımcı
Aslında Mazda bir bakıma haksız sayılmaz, Downsizing akımına karşı olmasının çeşitli sebleri var. Öncelikle çok küçük motorların ömürleri, fabrika verilerini ne kadar tutturacağı, ne tür sıkıntılar çıkaracağı muaamma. Bmw 3 silindirli turbo motoru bunun en bariz örneğiydi, çünkü süreç ilerledikçe farklı farklı veriler açıkladılar bu da ortada bir problemin olduğunu gösteriyor.
Hybritlerin ise maaliyet ve dayanılıklığı tartışılır. Kimse Hybrit alıp 10 yıllık benzin parasını hybrite vermek istemez. Birde araçta yürüyen karakteristiğini önemli ölçüde değiştiren bir teknoloji ne tür arızalar getiri bilinmez. Mazda Skyactive motorlar için zaten devasa bir bütçe ayırmıştı ve hala da onun karşılığını aldığını sanmıyorum çünkü miktar çok büyüktü.

Mazda Wankel motor örneğinde olduğu gibi elindeki teknolojileri mükemmelleştirmeye çalışan bir firma. Tuttuğu bu yolu uzun süre devam ettirebilir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Skyactive konusunda devam edeceği kesin zaten, geliştirmelerde olacaktır elbette, skyactive yaptık bu bize yeter demezler sonuçta.

st4lk3r

Katılımcı
Skyactive konusunda devam edeceği kesin zaten, geliştirmelerde olacaktır elbette, skyactive yaptık bu bize yeter demezler sonuçta.
Aslında kullanıcı olarak hepimizin isteği ve ihtiyacı olan araç: güvenilir, az yakan, ekonomik, sorun çıkarmayan bir araçtır. Teknolojisinin ileri olması çok önemli değil yani dsg gibi bir hybrit skandalı patlayacağına, arızalarla uğraşacağıma CVT bana daha mantıklı gelir.

Şimdi skyactiv bize yeter derken Mazda 1.3 rotary motoru daha da geliştirip, fiziksel imkansızlıkları aşıp 5 litre yakıt ortalama yakalasa idi çoğu insan ya bu wankel eski teknoloji diyip almamazlık etmezdi herkhalde :D

Hayal ederken bile kafam bir milyon oldu: 1.3 motor, 250 hp üzeri güç, Mazda sağlamlık vve sorunsuzluğu, 5 litre yakıt tüketimi. Hayaldi hayal olarak kaldı :) Ancak Mazda şahsen benim hayal gücü, imkanlarının sınırlarını zorlamasıyla bildiğim bir firma. Hybrit'i rafa kaldırdıysa Skactiv2in daha çok yolu var ve büyük işler başarabilir diye yorumlarım. Daha az yakıt, daha az sorun, daha uygun maliyet peşinde koşuyorlar diye düşünürüm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi tebrik ederim sizi, ilksiniz :D normalde üyeler böyle mesaj yazar, sonra admin gelir "lütfen konuyu dağıtmayalım" der :D Genelde forumlarda böyle oluyordu :D

Konunun dağılmaması için yazdım ya zaten... Konu hakkında 8-10 mesaj kibrit mevzusu var, ben devamlılığını eğlenceli olarak sağladım... Amaç bilgilenirken, eğlenmek değil mi? :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şu ara KAV bulunmuyor MALAZLAR çok gözde ;D

Skyactive çok daha büyük işler yapacaktır bence, ama hibritsiz olmaz bence, kampa gidersek neyle ateşleme yapacağız :D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hibrit motorlu uçakda yapılmış. Suan testleri, deneme uçuşları yapılıyormus.

Buda protip modeli...

55b246788a098976269416f0fbf5f953.jpg

Mobil uygulamadan gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Malazya olanlarını Ruslar düşürüyor mümkünse başka air olsun abi... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
2016 da Mazda Hibrit i bize tanıtacak diyor kaynaklar, 2,5 lt/100 km yakıt ekonomisi sunacak bu motora sahip aracın fiyatı ne olacak acaba, ve tabi ki performansı.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Fena sevindim :D Çünkü ben alana kadar Mazda3 epey evrim geçirecek gibi görünüyor.

Üst Alt