Mazda Dışında Hangi Taşıtlarımız Var?

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
Öncelikle konu başlığı ne olsun diye çok düşündüm ama sadece bisiklet içinde bir konu açmak istemedim. Uzun zamandır paylaşmak istediğim ve [member=56]ezmocesteri[/member] Bülent'i daha fazla bekletmemek için, guzum dışında diğer yer uçağımı sizlere tanıtmak istiyorum;

Merida Big Nine TFS 300..Öncelikle neden bisiklet sorusuna cevap vermek istiyorum ;

Neden Bisiklet ?
- Yapılabilecek en iyi ve en keyifli spor dalıdır,
- Bisiklet insanlık tarihinde yapılmış en iyi icatlardan biridir,
- Özgür olma fırsatını yakalarsınız,
- Kendi gücünüz ile kullanabileceğiniz en iyi ulaşım aracıdır,
- Çevre ve doğa dostudur,
- Trafik sorununa en iyi çözüm bisiklettir,
- Stresten uzaklaşmanın en iyi çözümlerinden biridir,
- Yürüme gücü ile daha çok yol alırsınız,
- Doğada bisiklete binerken sürekli olarak yeni yerler keşfedersiniz,
- Kilo, stres, yasaklı kelimebolizma hastalıkları, sırt ağrıları ve yüksek tansiyona bire bir,
- Fazla kiloya sahip insanlarda eklemleri zorlamadan spor yapma imkanı sunar,
- Beyin ve ruh sağlığınızı düzene sokar,
- Kas gelişimi sayesinde ağrıları azaltıcı bir etki yaratır,
- Kas sisteminin güçlenmesi sayesinde vücudun denge mekanizmasını geliştirir,
- Bisiklet sporu insanı daha sağlıklı ve daha mutlu bir hale sokar,
- Dayanıklılık gücünüzü arttırır,
- Sürekli zinde kalırsınız,
- Stresle baş etmenize yardımcı olur,
- Gelişmiş ülkelerde bisiklet ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır,
- Kuvvet gelişiminden sonra, yağ yakımı ile birlikte kilonuzu kontrol edersiniz,
- Eklemlerinizin güçlenmesi ile birlikte, kondisyonunuz artar,
- Kalp ritminizi dengeye sokar,
- Bacak, sırt, kol, boyun ve karın kaslarınızı geliştirir,
- Ekonomik ve sosyal bir spordur,
- Vücuttaki kemik yoğunluğunu arttırır,
- Ailenizle birlikte yapabileceğiniz en iyi spordur,
- Kilo sorunu olanlar mutlaka bu sporu yapmalıdır,
- Arkadaşlarınızla birlikte yapabileceğiniz bir spordur,
- Süreklilik sağlayarak bisiklet yarışlarına katılabilirsiniz,
- Bu sporu yaparken bir eğitmene ihtiyaç duymazsınız,
- Öğrendiğiniz zaman asla unutmazsınız,
- Öz güveninizi arttırır,
- Bireysel olarak yapabileceğiniz en iyi spor dalıdır,
- Kalp hastalıkları riskini azaltır,
- Her an, her saat ve her mevsim bisiklete binebilirsiniz.

Peki gel gelelim neden Merida'yı seçtiğime;Kalitenin pek çok yüzü vardır : MERIDA'da, Almanya’dan ve Tayvan’dan tecrübeli uzmanlar yakın koordinasyon içinde çalışır.

Her bir MERİDA bisikletin hikayesi, 1817'de bisikletin hikayesinin başladığı yere yaklaşık 100km uzakta başlar: Almanya'nın araç geliştirme merkezi olan Stuttgart, sadece Porsche veya Mercedes-Benz gibi teknoloji liderlerinin değil, aynı zamanda Merida Ar-Ge bölümünün de evidir. Dünyanın 68 ülkesine gönderilecek olan Merida bisikletleri bu merkezde planlanır, yapılır ve geliştirilir.Tüm bunları yaparken, araştırmacılar sadece ihtiyaçları karşılayacak bir ürün geliştirmeye değil, aynı zamanda her kategorideki her bisikletin üzerinde Merida amblemini taşıyabilecek değerde olmasına da odaklanırlar. En üst seviye bir dağ bisikleti, karbon bir yol bisikleti veya başlangıç seviyesi bir bisiklet olsun; sadece üst seviye tedarikçilerle beraber üretimi gerçekleştirilen en iyi ürünler kabul edilir. Sıkı koordine içinde çalışan bu sürecin doğru ve verimli işlemesi için Alman Arge takımı sık sık Tayvan ziyaretlerinde bulunur ve yapılan her yenilik ve geliştirme, ilk prototipten mükemmel bir seri üretime kadar, yerel uzmanlarla beraber değerlendirilir ve kontrol edilir.Bir MERIDA bisikleti sadece parçaların birleşiminden oluşmaz, onda emeği geçen herkesin ruhundan bir parça taşır.

Bir kadronun teknolojik özellikleri, çıkartmalarının etkileyiciliği, kaplamasının güzelliği.. Bu ürünün yollara çıkması, patikalarda gezmesi için daha çok uzun bir yolu var. Ancak bir MERIDA’nın tamamen montajı ile sürüşlerinizden keyif almanız mümkün olur.Fabrika bünyesinde yapılan jant örme işleminden çekiş sisteminin monte edilmesine, vites veya fren sisteminden son kalite kontrolüne; sayısız MERIDA personeli, sadece güvenilir montajı ve kontrolü yapılmış olan bisikletlerin Merida kutusuna girebilmesi için çalışır ve bu kutu merkezinden binlerce kilometre uzakta olan Merida bayisine, sadece birkaç hafta içinde ulaşır. Son olarak Merida bayisindeki uzman tarafından yapılan kontrol ile, hayallerinizdeki Merida sayısız saatlerce sürecek biniş keyfinizi vermeye hazırdır.Kadro, her bisikletin kalbidir. Üreticinizin kadro üretimi ve bileşenleri konusunda tam bir uzman olduğunu bilmek ise muhteşem bir duygudur.

Asya’daki 3 fabrikanın her birinden ayrılan her bir MERIDA bisiklet gerçekten eşsizdir. Dünyanın 68 ülkesinden birindeki yeni sahibine doğru yola çıktığında, ona hayat veren sadece Almanya’daki arge bölümü değildir. Aslında, üretimde görev alan her bir personel, o eşsiz MERIDA’nın mümkün olan en üst seviye özen ile üretildiğinden emin olmuştur. Bu bağlamda, Merida Industry Co. Ltd. alüminyum gibi üretimi çok detaylı olan malzemeler ve benzerleri konusunda 40 yıllık tecrübesinin yanında, en üst seviye karbon bisikletlerin üretimi konusunda, kendi alanlarında uzman olan en üst seviye malzeme tedarikçileri ile çalışmaktadır.MERIDA bu şekilde en son üretim teknolojileri (hidroform alüminyum borular veya çift katmanlı karbon kadro üretimi vb.) kullanarak, her kategorideki her bisikletçi için güvenilir ve uzun ömürlü bisiklet üretimini mümkün kılmaktadır.

Her MERIDA bisikletinin eşsiz güzelliği, yetenekli uzman gözlerin garantisi altındadır. Bir bisikletin eşsizliği onu diğerlerinden ayırır. Örnek olarak : Merida, her kategoride, alüminyum veya karbon versiyonu ayırt etmeksizin , diğer bisikletlerde olmayan son teknoloji ürünleriyle üretilir. Her MERIDA bisikletinin kalbi olan kadrosu, tecrübeli endüstriyel tasarımcılar tarafında ayarlanır ve muhteşem bir çok teknolojik yenilik barındırır ( Çift katmanla güçlendirilmiş karbon, “Flex Stay” sele dikmesi ve çeki boruları, “M.O.R.E” süspansiyon sistemi vb.). Ancak kadro, Merida sürmeyi eşsiz bir tecrübeye çeviren tek unsur değildir.Her MERIDA modeli, kendine özel renkli elbisesini bir sanat atölyesi inceliğinde çalışan boya bölümünde giyer. Hemen ardından, özenli bir işçilikle yerleştirilen incelikle tasarlanmış çıkartmalar kadroya eşsiz görünümünü kazandırır. En son aşama olarak görselliği koruyucu şeffaf kaplama uygulanır.Peki neden 29"?

Lastiğin çapı daha büyük olduğu için, herhangi bir engele yaklaşma açısı 26" lastiğe göre daha düşüktür bu da engelin daha kolay geçilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla daha büyük lastikler hâliyle daha konforlu bir sürüş sağlar.
Dönüş direnci söz konusu olduğunda da 29” tekerlekler avantajlıdır. Daha büyük tekerleklerin dönüş direncinin daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir.Ayrıca 29"lik lastik, kum gibi yumuşak yüzeylere 26"e göre daha az batar, dolayısıyla bu tür yüzeylerde, 29” tekerlekli bir bisikleti kullanmak, 26" bisikleti kullanmaktan daha kolaydır. Yola temas yüzeyinin daha fazla olmasından ötürü, 29" lastiklerin yol tutuşu daha fazladır, bu özellikle dönüşlerde belirgin şekilde fark edilir.Bugün UCI yarışlarında 29” tekerlek kullanılmasına izin verilmektedir. Son zamanlarda 29” bisikletler yarışlarda sıklıkta görülmektedir. Merida Multivan Takımı Dünya şampiyonu bisikletçisi Jose A. Hermida Big nine modelini tercih etmektedir. Merida Multivan takımı sürekli yarışlarda test sürüşlerinde bisikletleri teste tabii tutmakta ve alınan bu veriler yeni 29”ların geliştirilmesinde kullanılmaktadır.Ve son olarak Merida'nın en büyük özelliği ve kullanıcılarına güven veren özelliği : ÖMÜR BOYU KADRO GARANTİSİBisikletler ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri de sorular gelirse vermeye çalışırım çokda uzun tutmuyorum. Bisiklete binmek de araca binmek gibi bir tutku. Ben çok seviyorum, farklı semtlerde kurulan bisiklet gruplarına mümkün olduğunca katılmaya çalışıyorum.Son olarak yer uçağımın özelliklerini paylaşmak istiyorum;

BIG.NINE TFS 300

Ölçü 19"
Kadro Big Nine TFS-D-Single
Renkler İpek Siyah (Takım Yeşil)
Maşa SR 29 XCM HLO 100
Vites Shimano M390
Arka vites Shimano Deore XT-9
Vites kolu Shimano SL-M430 -3 / -9
Fren Tektro Draco 180/160 mm
Aynakol Shimano M430 octa 44-32-22 CG
BB-Set Shimano Octalink
Zincir KMC Z99 9s
Göbek Disc-F Alloy / Shimano M475 Disc
Çember Big Nine Pro D
Ruble Shimano CS-HG20-9 11-34
Lastik Maxxis Crossmark 29er 2.1 wire
Gidon Merida Comp OS Flat, 660 mm
Boğaz Merida Comp 1 OS, -10°
Furş takımı OS Cartridge
Sele borusu Merida Comp SB12, 27.2 mm
Sele Merida Pro SI/Slim
Pedal XC Alloy

Ayrıca ekstradan aldığım aksesuarlar;

Sedona KASK 29 MAT KIRMIZI
Sedona BİSİKLET ELDİVENİ JEL
Sigma 1009 STS KABLOSUZ KM SAATİ
SHIMANO XTR ZİNCİR KORUYUCU
MERIDA 2345 SELE ALTI ÇANTA
MERIDA CL-078 MATARA KAFESİ
MERIDA YC-280KE ALLEN ANAHTAR
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#2
Güzel konu olmuş, teşekkürler Kerim... Merida harika ötesiymiş... :nazar:
 
Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
#3
Vay arkadaş biz boşuna Mazda'da Mazda diyoruz, bi Merida alalım keyfimize bakalım

Ben Bianchi ve Salcano bu işte usta sanıyordum
 
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#4
Onlar çoçukluğumuzda bildiğimiz markalar..Şu anda dünyada tanınan başlıca dünya markası bisikletler; Merida, Giant , Specialized , Cube , Trek, Cannondale, Scott, Kron...

Vay arkadaş biz boşuna Mazda'da Mazda diyoruz, bi Merida alalım keyfimize bakalım

Ben Bianchi ve Salcano bu işte usta sanıyordum
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#5
Honda cbr 125R 2011 model HRC TRİ Colour motosikletim vardı birkaç ay önce sattım çocukluktan kalma 2 bisikletim hala durur ama kullanmıyorum birgün çocuğum kullanır diye küçük bisiklet beldesan büyüğü bianchi...
Mazda nın yanına tekrar bir motosiklet almayı düşünüyorum kawasaki ninja 300 hedeflerim arasında var...Ben neden kawasaki markası düşünüyorum merida kadar uzun uzun yazamayacağım ama nasılki mazda safkan japon ruhunu taşıyor motosiklettede kawa öyle...Birçoğunuz için tehlike gözüktüğünü şeytan işi iki tekerlikliyede binilir mi? :) dediğinizi duyar gibiyim...Bu tadı yaşamayan bilemez...Motosiklet bir tutkudur...Dikkat ister sağlam reflexler ister kendine ve motoruna güvenebildiğin kadar hız yapabilirsin öotosikletin acabası olmaz...Deneyemessin acaba bu virakı bu hızla alabilirmiyim?olmaz kesin ve ani karar ister...Hatanın affı yoktur...Yani bilinçli kullandığınızda kendinizi özgür hissettirir...Forumda başka motorcu yok galiba destek istiyorum...2 teker var oda merida bisiklet gayet masum ve doğal bir taşıt :)
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#6
Sağol paylaşım için Kerim. Harika bilgiler vermişsin ve hiç bilmediğim bilgiler aynı zamanda. Hakan gibi ben de Merida ve yazdığın diğer markalardan haberim yoktu. Ben de heveslendim bisiklet binmeye, havalar ısındıkça binmek lazım hiç değilse spor yapmış oluruz. İkinci eli var mı Merida nın?
 
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#7
Var dostum..800 Tl'den başlar 3000$'a kadar var 2.eli..Sıfırıda 1000tl'den başlar 9000 Tl'ye kadar var.. :)
Sağol paylaşım için Kerim. Harika bilgiler vermişsin ve hiç bilmediğim bilgiler aynı zamanda. Hakan gibi ben de Merida ve yazdığın diğer markalardan haberim yoktu. Ben de heveslendim bisiklet binmeye, havalar ısındıkça binmek lazım hiç değilse spor yapmış oluruz. İkinci eli var mı Merida nın?
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#11
1993 model 28 jant Castello Acceleration yarış bisikleti ve 1997 model 26 jant Bianchi Leopard dağ bisikletim var. İkisi de Mersin/Taşucu nda şu anda. Sadece yazları binebiliyorum.
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#13
IMG_3317.JPG


Birgün alternatif taşıt olarak bisikleti seçmek aklımın ucuna gelmezdi Ayhan Komutanım sağolsun....
Şimdilik Salcano imsomnia ile başlangıç yaptık bakalım....Motosiklet hayalleri de böylelikle rafa kalktı hem spor hem ulaşım hemde bir kültür diyerek ufak ufak başladık...
Kerim @ktaskan abi yardımların için teşekkürler bütçeye göre Samsun içindeki bisikletler arasında en temizi alınabiliri buydu...Şehir dışındakiler için de riske girmek istemedim sedona lar fotoğraflarda olduğu kadar temiz çıkmayınca Salcano İmsomnia denk gelince pazarlığımı yapıp aldım...
 
Konum
Ankara
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
#15
Ekli dosyayı görüntüle 16880

Birgün alternatif taşıt olarak bisikleti seçmek aklımın ucuna gelmezdi Ayhan Komutanım sağolsun....
Şimdilik Salcano imsomnia ile başlangıç yaptık bakalım....Motosiklet hayalleri de böylelikle rafa kalktı hem spor hem ulaşım hemde bir kültür diyerek ufak ufak başladık...
Kerim @ktaskan abi yardımların için teşekkürler bütçeye göre Samsun içindeki bisikletler arasında en temizi alınabiliri buydu...Şehir dışındakiler için de riske girmek istemedim sedona lar fotoğraflarda olduğu kadar temiz çıkmayınca Salcano İmsomnia denk gelince pazarlığımı yapıp aldım...
hayırlı olsun enes güle güle kullan gaz da taktırıcanmı? Kaç BG güç üretiyormuş.?
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#16
Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
#17
Enes kardeşim ne mutlu ki bana böyle bi şeye vesile olabildiysem nacizane ama sendeki mazda bilgiside benim bisiklet hakkinda bildiklerimden kat ve kat fazla tabikide daha nice güzel etkinlikler de buluşmak dileğiyle :)
 
Üst Alt