Mazda CX-5 Skyactiv Yokuş İniş Desteği

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Değerli dostlar baktığım tüm suv larda yokuş iniş desteği mevcut ancak mazdada bunu göremedim sormak da aklıma gelmedi cx-5 kullanan dostlar özellikle buzlu havalarda yokuş inişlerde bir problem yaşadınızmı.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yokuş iniş desteği ne işe yarıyor tam olarak bilmiyordum.
BMW nin sitesinden buldum aşağıdaki yazıyı bilmeyenler için.

Aşağıdaki yazıyı okuyunca bana çok gerekli gelmedi, sanki sadece fark yaratmak için yapılmış birşey gibi :)
Vites ile kontrol daha başarılı olabilir.
Çünkü hız dengelemesini frenle yapması balata ömrünü oldukça kısaltır ve ısınmasına sebeb olarak fren mesafesinde uzamaya neden olabilir.

Aşağıdaki yazıya ithafen ABS li araçlarda bu sistem olmasada kaygan zeminde ABS kilitlemeyi önler diye düşünüyorum ???

Yokuş İniş Kontrolü (HDC)

Aracı sabit olarak önceden belirlenen bir hızda tutan Yokuş İniş Kontrolü (HDC), sürücünün manevra yapmaya odaklanmasına olanak verecek şekilde, fren kontrolü işine destek olur. Bu durum, dik bir yokuş inmek ya da bozuk arazide araç kullanmak gibi zor işleri kolaylaştırır.

Dört çeker araçlarda bir sürücü destek sistemi olarak bulunan Yokuş İniş Kontrolü (HDC), yalnızca bir tuşa basılarak aktif hale getirilebilir. 35 km/sa’in altındaki hızlarda HDC, hızınızı yaklaşık olarak 7 km/sa ya da geri giderken 6,5 km/sa sabit hıza düşürerek sizi destekler. Stop lambaları, BMW’nizin arkasında olabilecek sürücüleri uyarmak için otomatik olarak yanar. Gaz pedalı ve tempomat; hızı, yürüme hızı ve 25 km/sa arasında değiştirmek için kullanılabilir, ancak istediğiniz takdirde daha hızlı ya da daha yavaş hareket edebilirsiniz. Bu durumda HDC bekleme moduna geçer. Sistem, hızınız 60km/sa’in üzerine çıktığında devre dışı bırakılır.
HDC özellikle, çakıl, kar veya çimen gibi değişken, gevşek ya da kaygan zeminlerde yokuş aşağı inerken yararlıdır. ABS ile birlikte, eğimli bir zeminde tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek olağanüstü denge sağlar. Bu, aracın kaymasını önleyerek direksiyon hâkimiyetini korumanıza olanak verir.
HDC devre dışı bırakılırken, zayıflama moduna girerek fren kuvvetini aşama aşama azaltır ve hızınızın tüm kontrolünü yeniden almanız için size yeterli miktarda süre verir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bora Bey aslında yokuş iniş ve çıkış otomatik sistemleri asfalt üstü için değil de, genellikle arazi koşullarında karşılaşılan yoğun kar, çamur ve dengesiz zeminlerde emniyetli iniş ve çıkış içindir.

Asfalt üstü kaygan zeminlerde yapılan inişlerdeki en önemli emniyet unsuru lastiklerinizin şartlara uygunluğu ve sürücülük deneyiminizdir.

Otomatik iniş sistemleri zemine tutunamayan aracı indirmekten çok, zeminde kavrama her tekerlekte farklı olmasından dolayı, düz bir şekilde inemeyen aracı, gerektiğinde tek tekerleğe kadar bağımsız frenleyerek düz ve sürücünün istediği düzlemde indirmek içindir. Aynı zamanda da kontrolsüz hızlanmayı da engellemek içindir.

Yoksa lastiklerin tutunamadığı bir zeminde bu sistemin de çok başarılı olması beklenemez. Çünkü bu sistemin yaptırdığı frenlemelerin başarılı olması için bir veya birkaç tekerlekte kavramanın diğerlerinden daha iyi olması gerekir. Sistemin başarısı ise, anlık değişen şekilde, kavraması diğerlerinden daha iyi olan tekerlekler arasında doğru seçimleri yapabilmesindedir.

Ayak freni ile siz hangi tekerleğe ne şiddette fren yaptıracağınızı seçemiyorsunuz. Oysa ki bu sistemde her tekerleğe bağımsız fren özelliği var ve en büyük farkı da bu zaten.

Eski sürücülerin klasik el freninden vazgeçememelerinin sebeplerinden biri de budur. Kaygan zeminlerde aracı düz bir şekilde indiremediğinizde el frenini bir iki tık çekerek aracın hem süratini limitleyerek hem de burun rotasına yardımcı olabiliyordunuz.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir de şunu da eklemek isterim.

Bazı illerimizde TV'lerden izlediğimiz şekilde zaman zaman asfalt üstü aşırı buzlanma hadiseleri meydana geliyor. Mesela Ankara!

Bu tip ortamlarda bazen en emniyetli hareket tarzı o yokuştan inmemektir. Ben bu gibi ortamlarda gerekirse yolumu uzun rotaya çevirir ama buzlanma ihtimalli günlerde kritik yokuş çıkış ve inişlerden uzak dururum.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Özellikle ssanyong ve subaruda bu yokuş iniş desteğini çalıştırdığımda araç kendini 7 km hız ile inmeye sabitledi ve iki araç da inanılmaz kasıntılı bir şekilde yokuştan indi dediğiniz gibi bende pek faydası olduğunu zannetmiyorum ama Subaru outback de aynı şekilde birde yokuş çıkış desteği varmış diye duydum belki o faydalı olabilir ben citroen c5 aracımla defalarca buzlu yollardan indim manuel 1 veya 2. vitesde hiç sorun çıkarmadan indi tabiki kış lastiği ile.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Bu kış Bayağı dik bi yokuştan buz+kar üstünde yaklaşık 300-400 mt indim bi sıkıntı olmadı.mustafa Abinin dediği gibi düz yolda pek aranan özellik değil.arazide yada çamurda faydalı

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bora Bey ben güvenliği arttıran hiç bir donanıma hayır diyemem! Benim aracımda da olsa fena olmazdı, hiç arazide kullanmasam bile.

Ama şunu da belirtmek lazım ki, eğer bu donanımın önceliği asfalt üzerinde, şehir içinde güvenliği arttırmaya yönelik ise, awd özelliği veya SUV kasa aranmadan tüm araçlarda bulunmalıydı. Çünkü awd ile bağlantılı çalışan bir sistem değil ve güvenlik herkes içindir...

Arazide araç kullanma keyfi yüksek bir alıcı için bence aranması gereken bir donanımdır.

Bu yönüyle zaten derim ki, Subaru arazi donanımını ve gövde açılarını daha bol sunan bir marka. Mazda ise şehir kullanımı donanımı ve otoban gövde açılarını daha bol sunan bir marka. Bunu süspansiyon sistemleri için de söyleyebiliriz.

Mazda arka süspansiyon artikülasyonu Subaru kadar değil.

Özellikle ssanyong ve subaruda bu yokuş iniş desteğini çalıştırdığımda araç kendini 7 km hız ile inmeye sabitledi ve iki araç da inanılmaz kasıntılı bir şekilde yokuştan indi dediğiniz gibi bende pek faydası olduğunu zannetmiyorum ama Subaru outback de aynı şekilde birde yokuş çıkış desteği varmış diye duydum belki o faydalı olabilir ben citroen c5 aracımla defalarca buzlu yollardan indim manuel 1 veya 2. vitesde hiç sorun çıkarmadan indi tabiki kış lastiği ile.

Üst Alt