Mazda CX-5 Skyactiv Makyajlı Süper olmuş

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bence araba süper olmuş..Birkaç iş ve durum söz konusu onlar sonuçlanırsa Cx5de o zamana çıkar zaten hayırlısıyla alırız inşallah :) Ne yazsam başka bilemedim ben çok beğendim..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk halini de verelim, kıyas açısından faydamız olsun...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
İç mekan güzel. Ekran büyümüş, etrafında da dikişler var ne güzel bir detay. Ekranın dışarı çıkmadan büyümesi harika. El frenini kaldırmasalardı iyi olurdu. Dışarıdan çok fark göremedim, fotolar düşsün bakalım.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mazda Türkiye sitesine hem Yeni Cx5 hem Yeni mazda 6 haberi ve resimleri gelmiş. Ne kadar doğru bilmiyorum ama dün serviste konuşulurken Cx3 için mart-nisan ayında satışa başlanacağı konuşuluyordu.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Klasik Japon makyajı. Bir de BMW bu şekilde yapıyor. Makyaj unsurlarını 2 aracı yan yana koymadan anlayamıyorsun dışarıdan ya da aracı çok iyi tanıyorsan ancak.

Dış makyajda ön bölümü beğenmedim. Kötü anlamında değil, eski dizayn aracın sportif karakteri ve dizaynıyla daha fazla uyum içindeydi. Şimdi ön ızgara elit bir görüntüye kaymış, aracın gerisi hayli sportif. Eğer dikkat ederseniz diğer markalarda spor versiyonlarda siyah ızgara, elit versiyonlarda ise krom ızgaralar kullanılır. Aracın zaten yanları ve arkasında bir fark yok. Sadece jant modeli değişmiş.

İçinde de Mazda 6'ya göre çok az değişiklik var. Ekranın büyümesi ve 3'teki sistemin kullanılacağı zaten bekleniyordu, bu iyi olmuş. Araçla ilgili daha önce vurguladığım eksikliklerden birisiydi. Bence makyajda teknik açıdan en önemli yenilik ise, yine daha önce vurguladığım eksiklik olan 'Spor' tuşunun eklenmesi. Böylece arzu edildiği zaman şanzımanın tüm potansiyelini kullanabiliriz.

El freninin elektroniğe dönmesi benim için de bir eksidir. BMW bile 3 serisi ve altı modellerde spor imajını sürdürmek için klasik el frenini koruyor. Ancak 5 ve üstünde elektronik sistem tercih ediyor. Herhalde Mazda da bu sınır 3 ve altına inmiş oluyor makyaj ile birlikte.

Diğer güzel bir detay da göğüsten geçen piyano siyahı boyalı bölümün koyu alüminyum görünüme geçmesi. Piyano siyah artık her sınıftan her araçta kullanıldığı için yeterince prestijli değil ve uzun vadede çok fazla çizilip, görüntü performansı çok çabuk bozuluyor. RX-8 makyajlı sahibi olan arkadaşlar bilir...

All in all, eski CX-5 sahiplerinin araçlarını değiştirmesini gerektirecek bir makyaj değil. Ama zaten iyi olan ürünün bir kaç eksiğinin giderilerek iyileştirilmesi ve yeni alacaklara daha cazip kılınması diyebiliriz.

Hep sevdim bu Japon mantığını; iyi olan değiştirilmez, geliştirilir!

mesut taşdemir

Katılımcı
Valla mtutun hocam içimden ne geçiyorsa yazmışsınız kelimesi kelimesine katılıyorum ancak far ve stopların yeni düzenine dikkat diyorum :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Diğer güzel bir detay da göğüsten geçen piyano siyahı boyalı bölümün koyu alüminyum görünüme geçmesi. Piyano siyah artık her sınıftan her araçta kullanıldığı için [size=14pt]yeterince prestijli değil ve uzun vadede çok fazla çizilip, görüntü performansı çok çabuk bozuluyor. RX-8 makyajlı sahibi olan arkadaşlar bilir...[/size]

İlk kasa Makyajlı 3'ü olanlar da biliyor abi... ;)

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Yeni renk ve motor seçeneği eklenmesi durumu varmı ??....1.6 motor harika olur fiyat açısından sanırım enaz 25k ucuzlatır..Bu trafik sıkışıklığında varsın biraz performans düşsün düşüncesindeyim....tabii yok-yok :) satar o zaman...
Fiyatında ( ÖTV) hariç zam gelmesi veya tam tersi ucuzlaması durumu varmı ?..Malum 3 kadar yok satmıyor..% 5 kadar bir iskonto ( ki sene sonu zaten yaptılar ) aracı daha cazip kılar,yeni makyaj ve artılarıyla....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yazdığın gibi, 1.6 motor gelmeden bu araba satmaz... Bu kısır döngü devam eder gider...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bugün CX5 2.0 fiyatı, benzer donanımlı awd olmayan 1.6 dizel X-Trail ile benzer düzeyde. Bu da ilginç bir detay!

Bu arada araç az satılsa bile piyasada kendine prestijli bir yer oluşturdu. Sahipleri çok büyük yüzde ile çok memnun ve 2.ele düşen adet çok çok az, fiyatlar da çok yüksek. BMW, Mercedes forumlarında insanların konuştuğu, almayı düşündüğünü söylediği bir araç. Üst modelleri ile olmasa bile, BMW 1, X1 serileri, Mercedes A, B, CLA, GLA sınıfları ile kalitesini kıyasladığımda, o markaların kullanıcılarının bile itiraz etmedikleri bir kalitesi var aracın.

Üstelik az bulunur olması, prestij ve şahsına münhasırlığı da inanılmaz arttırıyor. İstanbul'da BMW 3, 5, Mercedes C, E, Audi 3, 4, VW Jetta, Passat sebil gibi iken, CX5 ile kolay kolay pişti olunmuyor! Hakeza Mazda 6 da öyle...

Yazdığın gibi, 1.6 motor gelmeden bu araba satmaz... Bu kısır döngü devam eder gider...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Düşünce tarzı bu yönde olan insanlar için elbetteki CX-5 ayrıcalıklı bir tercih oluyor ama ülkemiz insanının büyük çoğunluğu kimsede yok bunu alırsam nasıl satarım hesapları yaptığı için tercih edilmiyor. Aslında böyle olması bir bakıma iyi pişti olma şansı çok az ve ayrıcalıklı hissetme keyfi devam ediyor bu sayede ama ikinci el almak isteyenler için de kötü malum seçenek yok denecek kadar az.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben Mazda'nın Türkiye'de CX-5 ve 6 için herhangi bir hedefi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu kasalarda, en azından bu jenerasyonda 1.6 ve altı motor olmayacağı açıklanmıştı. Bu 2 model ile Türkiye'de oynadıkları şey markanın imajı ve kalite algısı. İnan bana her iki model de BMW ve Mercedes forumlarında bile zaman zaman övgü ile bahsediliyor. Bence doğru oynuyorlar bu konuda. Örneğin Subaru çok satılmaz diye Legacy (Mazda 6 rakibi) modelini getirmiyor. Ancak Mazda 6 az satılsa bile Türkiye'de bayrak gösteriyor.

Esas hedef ise SUV/crossover segmenti için CX-3. Bu araçta benzili-dizel, düz-otomatik, önden çekiş-awd gibi her kombinasyon var ve motorlar 1.5 lt. Ve gerçekten içiyle dışıyla çok çok beğendim, müthiş bir dizayn.

Aracın tek eksiği 10 cm daha uzun olmaması! Ve bagajın 50 lt ve arka diz mesafesinin de bu sebeple 3-4 cm daha fazla olamayışı...

Ama tek kelime ile mükemmel bir dizayn, bence Kodo'nun kodu mu oturtan dizaynı bu olmuş. Dün CX-5'i kullanan eşime LA lansmanını gösterdim video'dan. Direk sorduğu soru şu? Ne zaman geliyor??? İç makanı ve bagajı yeterli bulursa değişelim bile diyebilecek kadar çok beğendi, hakeza ben de...

Bakın Subaru'nun Türkiye'deki yıldızı Forester'dı. (Mazda'ya çok yakın karakteri yüzünden Subaru'yu örnek verdim) 1.6 XV çıktı ve Subaru denilince Türkiye XV oldu. Impreza gelmiyor, Legacy gelmiyor, Outback tek tük satılıyor, Forester ise CX-5'den çok çok daha fazla değil satışları, arazi canavarı imajına rağmen! Markayı son yıllarda sadece XV taşıyor.

Dediğim gibi fiyatlama hatası yapılmaz ve O 10 cm yüzünden iç mekan/bagaj millete yetersiz gelmezse Mazda'nın yıldızı geliyor...

Düşünce tarzı bu yönde olan insanlar için elbetteki CX-5 ayrıcalıklı bir tercih oluyor ama ülkemiz insanının büyük çoğunluğu kimsede yok bunu alırsam nasıl satarım hesapları yaptığı için tercih edilmiyor. Aslında böyle olması bir bakıma iyi pişti olma şansı çok az ve ayrıcalıklı hissetme keyfi devam ediyor bu sayede ama ikinci el almak isteyenler için de kötü malum seçenek yok denecek kadar az.

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Mustafa bey.merak ettim...cx5'i satıp yerine cx3'mü alacaksınız...??

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Arkadaşlar,cx5'in donanım listesinde,''kör nokta uyerı sistemi '' ve ''bel desteği'' özellikleri yazmıyor..Yokmu bu donanımlar,yoksa benmi listede göremedim ?..

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Biraz önce yabancı bir sitede kör nokta sisteminin (BMS) olduğunu okudum..Ama sürücü koltuk bel desteği yok sanırım...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar,cx5'in donanım listesinde,''kör nokta uyerı sistemi '' ve ''bel desteği'' özellikleri yazmıyor..Yokmu bu donanımlar,yoksa benmi listede göremedim ?..

Bu yazın üzerine resmi siteden kontrol ettiğimde; "bel desteği" diye bir şeye bende rastlamadım abi, fakat "kör nokta uyarı sistemi" diye yazdığın donanım, Reflex donanımda yok, Power donanımda var ve adı; "şerit değiştirme ve uyarı sistemi" olarak geçiyor...

Üst Alt