Mazda Cx-5 Skyactiv Hoparlörden Gelen Cızırtı Sesi

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
bu akşam birkaç gündür sol ön kapıdan hoparlör bas ses vurdukça gelen cızırtı sesini kendi yöntemimce birazda uğraşarak hallettim. inşallah ilerde tekrar ötmez. çünkü yüksek sesle müzik dinlerken gerçekten çok sinir bozucu oluyor. :)

sesin geldiği yer tam olarak kapı açma kolunun kabloları boşta olduğu için kapının kasasına bas vurdukça sürtüyordu, resimde gözüken üzerinde siyah bantlar olan süngeri sürten yere çift taraflı bantla yapıştırarak titreşim ve sürtünmeyi engelledim. ilerde inşallah başka yerden titreşim yapmaz kapı hoparlörleri woofer görevi gördüğünden bas
ses çok titreşim yaratıyor maalesef

Ekli dosyalar

• DSC_0358.JPG
    DSC_0358.JPG
    161.6 KB · Görüntüleme: 84
  • DSC_0362.JPG
    DSC_0362.JPG
    132.5 KB · Görüntüleme: 78
  • DSC_0365.JPG
    DSC_0365.JPG
    109.8 KB · Görüntüleme: 76
  • DSC_0366.JPG
    DSC_0366.JPG
    147.8 KB · Görüntüleme: 77

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durum; servis kanalı ile fabrikaya iletilirse mutlaka dikkate alırlar diye tahmin ediyorum, yoksa şu haliyle üretim hatası denilebilir... O ses sistemi sonradan monte edilmiyor çünki...

Geçmiş olsun. ;)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
kapı içlerinde bu kadar kuvvetli hoparlörler olunca maalesef bu durum kaçınılmaz oluyor abi.
daha önceki volvo s40 ımda'da benzer bir durum olmuştu. sağ arka kapıdan her bas vurduğunda 'zzzz' 'zzzz' diye ses geliyordu döşemeyi söküp baktığımda kapı döşemesindeki imalat tarihi yazan barkod etiketinin zamanla kuruyup 2cm kadar kalkmasından dolayı her bas vurduğunda titreşim yapıp ses çıkarıyordu.etiketi koparınca ses'te kesildi :)

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
bu akşam birkaç gündür sol ön kapıdan hoparlör bas ses vurdukça gelen cızırtı sesini kendi yöntemimce birazda uğraşarak hallettim. inşallah ilerde tekrar ötmez. çünkü yüksek sesle müzik dinlerken gerçekten çok sinir bozucu oluyor. :)

sesin geldiği yer tam olarak kapı açma kolunun kabloları boşta olduğu için kapının kasasına bas vurdukça sürtüyordu, resimde gözüken üzerinde siyah bantlar olan süngeri sürten yere çift taraflı bantla yapıştırarak titreşim ve sürtünmeyi engelledim. ilerde inşallah başka yerden titreşim yapmaz kapı hoparlörleri woofer görevi gördüğünden bas
ses çok titreşim yaratıyor maalesef
kapıyı nasıl söktün ki :-\

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
kapıyı nasıl söktün ki :-\

vallahi sökerken resim çekemedim ama çok basit:)
tutma kolunun içinde ve içteki açma kolunun altındaki iki vidayı söküyorsun sonra döşeme klipslerle kapıya sabit o klipsleride plastik klips sökücüyle döşemeyle beraber çektin mi döşeme elinde kalır :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu şekilde sesi yok ettiyseniz daha doğrusu cızırtıyı sorun kalmamış demektir, aklımızda bulunsun, teşekkürler paylaşım için.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Elinize sağlık güzel çalışma. Bir nevi kendi çapınızda bir eksiklik bulup geliştirme yapmışsınız. Pdf haline getirip servislere bülten diye yayınlamak lazım :p
Konuyla alakasız ama fotoğrafları görünce yazmak istedim. Japon üreticiler ses yalıtımı konusunda Alman rakiplerine göre geride bu bir gerçek. Bu nereden esti? Eski modellerde (323 son jenerasyon 626 son jenerasyon) kapı döşemesini söktüğünüz de sizin araçtaki gibi kapı içini komple kapatan, kablo giriş çıkış vs. kısımları kauçuk ile yalıtılmış siyah plastik aksam yoktu bu da yol sesi, müzik sisteminin olumsuz etkilenmesi ve toz toprak girmesi olarak dönüyordu. Örn: 99 model vw bora da söktüğünüzde oldukça yalıtılmış bir kapıyla karşılaşırsınız. (Araba 8 valf orası ayrı komedi ona girmiyorum)
Zamanla bu eksiklik giderildi. Tabi bunu görmeyecek kadar kör değildir üreticiler muhtemelen ağırlık gibi mevzular yüzünden koymadılar. Gelişen teknoloji ile buda aşılmış görünüyor. Buda kısa bir bilgi olsun ;)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
maalesef japonlar yalıtım ve detay iç işçilik konusunda avrupalı üreticilerin gerisinde kalıyor. bunlar basit problemler arabadan aldığım keyif bu tarz sorunların üstünü örtüyor :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oğuzhan bu yalıtılmış halimi ?
Cızırtı sesi yalıtımdan farklıdır. Cızırtı, titreşim sonucu parçaların birbirine temas etmesi diyebiliriz. Bu her araçta ortaya çıkabilir sonuçta kul yapısı. Üreticiler bunlarla ilgili zaman zaman bülten yayınlayıp servislere yolluyorlar sorun oluşmuş veya oluşma riski olan araçlara servise geldiğinde gereken iyileştirme yapılır.
Yalıtım ise asfalt , lastik sesinin, sıcak soğuk havanın, tozun toprağın kabine girişinin engellenmesidir.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Cızırtı titreşimden ötürü birbirine temas eden parçalardan oluşur doğru ama yalıtımda zaten bu birbirine temas etme ihtimali olan parçaların arasına gerekli izolasyonu sağlamak demek. Yol sesini asfaltın cinsi ve lastiğin desenleri belirliyor ama arabanın içirisine girip girmemesini ise kapı ve pencere fitilleri belirler. Mazda hem bu fitiller konusunda hemde kapı içinde titreşim yapacak yerlerin yalıtımı konusunda tofaşla yarışır vaziyette maalesef.
Ben kendi mazdamda ön hoparlörleri değiştirmek için kapı döşemelerini söktüğümde hoparlör arkasının geleceği yere ve kapıda elimin girdiği yerlere akustik süngürlerden yapıştırdım çift taraflı bantlarla. Ayrıca kapı fitillerinin içine akvaryum hortumu ve slikon sprey uygulaması yaptım. Faydası oldu ses konusunda bunların evet ama yinede yetersiz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
"Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının indirgenmesidir."
http://tr.wikipedia.org/wiki/Yal%C4%B1t%C4%B1m
Örneğin aracın teybinin çerçevesinin titrediğini varsayın bu araçta yalıtım zayıf mı oluyor?
Yol sesinin arabanın içine girmesiyle kapı ve pencere fitillerinin çok ilgisi yok. %70 i çamurluk içinde yankılanıyor bu sesin. Fitilleri ve kapı içini hiç ellemeden çamurluğa içten dıştan yalıtım yapsanız daha etkili olurdu.
Kapı içine yapıştırdığınız o sünger üst fitilden sızan suyu emer ve kapının içini çürütür bilginiz olsun.
Tofaş benzetmesini de çok gerçekçi bulmadım o kadarda değil. Heleki 626 kullanan birisi bunu diyorsa 323 kullannalar napsın.
Ben bu arabanın bir tek yerini kıyaslasam veya benzetsem tofaşa anında satarım emin olun.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Oğuzhan arabam geniş, aynısından kimsede yok çevrede ve kullanımıda zevkli gaza basınca. Yakıtıda uzun yolda iyi. Bunlar arabanın güzel yönleri ama yalıtım konusunda zayıf bunu her mazda hatta çoğu japoncu söyler. Çamurluk içleri pütürle kaplı zaten arabanın içide keçelerle kaplı. Yol sesinin yankılanmasının önüne geçemeyiz daha fazla ama araç dışında oluşan bu sesin içeriye girmesini engellemek fitillerin işi.
Yalıtım enerji transferini önlemek doğrudur. Zaten titreşimde de bir mekanik ve ısı enerjisi var. Ayrıca ortaya bir gürültü çıkıyorsa bu ses izolasyonun konusudur her türlü.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Cızırtı sesi yalıtımdan farklıdır. Cızırtı, titreşim sonucu parçaların birbirine temas etmesi diyebiliriz. Bu her araçta ortaya çıkabilir sonuçta kul yapısı. Üreticiler bunlarla ilgili zaman zaman bülten yayınlayıp servislere yolluyorlar sorun oluşmuş veya oluşma riski olan araçlara servise geldiğinde gereken iyileştirme yapılır.
Yalıtım ise asfalt , lastik sesinin, sıcak soğuk havanın, tozun toprağın kabine girişinin engellenmesidir.

Oğuzhan yalıtım ve titreşim konusunda söylediklerine kısmen katılıyorum fakat şu bir gerçek'ki mazda yalıtım konusunda çok çok ilerde değil. (diğer japonları kullanmadım ama toyota'da aynı ayarda diyebilirim)

havalar 2-3 gündür çok soğuduğu için yüksek süratlerde vites kolunun olduğu yerin etrafından çok az ama hissedilir derecede soğuk hava gelmeye başlamıştı,dün o bölgeyi söktüm ve zemine baktığımda hiçbir zemin yalıtımının olmadığı gördüm.sadece metal kasa vardı bende o bölgeye yalıtım malzemesi serdim ve yüksek süratte tekrar test ettiğimde soğuk hava gelişi kes ilmişti. bu kadar kaliteli arabalarda zeminde halıdan başka yalıtım olmaması bana garip geldi. aşağıdaki video'da cx-5 in zeminini inceleyebilirsin

Mazda CX 5 killing the noise (шумка).mp4

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Zaten bu konuda geride olduğunu ilk mesajında yazmıştım. Tabi bunun birde avantajı var hafifliğin sağlamış olduğu performans, yakıt tüketimi, yol tutuşu vs. Benim anlatmak istediğim arabanın bir yerinden tıkırtı gelmesi yalıtımın zayıf olduğu anlamına gelmez bu her markada oluşabilecek bir durum zaten biraz internette araştırma yaparsanız başka markalarda benzer sorunlara rastlarsınız. Yol sesi çok geliyor yazın sıcak çok giriyor klima fayda etmiyor derseniz doğru yalıtım eksiktir.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Zaten bu konuda geride olduğunu ilk mesajında yazmıştım. Tabi bunun birde avantajı var hafifliğin sağlamış olduğu performans, yakıt tüketimi, yol tutuşu vs. Benim anlatmak istediğim arabanın bir yerinden tıkırtı gelmesi yalıtımın zayıf olduğu anlamına gelmez bu her markada oluşabilecek bir durum zaten biraz internette araştırma yaparsanız başka markalarda benzer sorunlara rastlarsınız. Yol sesi çok geliyor yazın sıcak çok giriyor klima fayda etmiyor derseniz doğru yalıtım eksiktir.

haklısın bir çok markada olabilir. volvo'da benzer tıkırtı sorunu'nu yaşamıştım. arka kapı iç döşemesindeki bir barkod etiketinin zamanla yapışkanının kuruyup kalkması sonucu müzik dinlerken bayağı cızırdıyordu :) etiketi koparınca sorun hallolmuştu

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yalnız videoda harika iş çıkarmışlar. Keşke elimden gelse de ben de uygulasam. Kapı içi, bagaj kapağı ve kaput altına uyguladıkları parça parça yapıştırılan yalıtım ne kadar etkili acaba.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
haklısın bir çok markada olabilir. volvo'da benzer tıkırtı sorunu'nu yaşamıştım. arka kapı iç döşemesindeki bir barkod etiketinin zamanla yapışkanının kuruyup kalkması sonucu müzik dinlerken bayağı cızırdıyordu :) etiketi koparınca sorun hallolmuştu
Aynen bahsettiğiniz örnekteki gibi öngörülmeyen şeyler çıkıyor illaki. Tabi önemli olan servisin bu sorun giderebilmesi.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
izelesyon malzemeleri oldukça pahalı bir arabanın takriben toplam yalıtım malzemesi 4 kapı alt taban 4 çamurluk içleri ve davlunbaz üstü arka bagaj dahil yalıtım yapılcak olursa malzeme yaklaşık 500 yada 600 tl gibi tutuyor en son 2012 honda civic için yapmıştım malzeme iyi para tutmuştu..

tabi yalıtım yapılan araç el degiştigi zaman alıcı kişinin iyice ikaz edilmesi gerekiyor kaporta hasar larında araç sahibinin ustayı ikaz edip bu araç saç kısımları içerden yaılıtımlı demesi olası sıkıntıları karşı temkinli kaporta onarımı yapılması gerekiyor çünkü kaportacılarsaç düzeltme işlemlerini genelde makina ile dışardan çekerek yapıyor iç tarafını görmedigi için genelde araçlarda yaılıtım malzemesi 1 er karış boyunda kısa kullanılıyor bu sacın ses yapmaması için izelesyon işi iyi ama dikkat edilmesi gereken yönleride var..

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb

Oğuzhan güldürdün beni çok yaşa sen :))
Akustik süngerler, bitüself tarzı bantlar , gerekli yerlere silikon takozlar ve çamurluk içlerine uygulanacak malzemelerin hepsini toplasan 6-7 kg gelmez. Hadi sen de 10 kg. 10 kilonun performansa etkisini düşünmek için saliselerle yarışan bir formula pilotu olman gerekir ancak

Üst Alt