Mazda CX-5 Skyactiv Balata Sesi Hakkında

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Arkadaşlar merhaba,

bu ay ön arka diskler ve balataları komple değiştirmeme rağmen özellikle iyice yavaşladığımda yani durmak üzereyken (sadece direksiyonu kırdığımda) ve özellikle geri geri manevra yaparken frene hafif dokunduğumda hafiften ciyk ciyk diye ötme sesi bir türlü kesilmedi. iki kere bütün fren sistemini komple kendim söküp temizledim, balataların uçlerını zımparaladım, kaliperlerde balataları tutan metal klipsleri gresledim,temas yerlerini temizleyip zımparaladım yani ne yaptıysam önden gelen bu sesi kesemedim. bugün balataları biraz inceledim içerisinde çok fazla metal parçacık var galiba bunlar ses yapıyor, servise sordum bizde çok uğraştık düzelmiyor dedi, avrupadaki forumları okudum onlarda'da aynı sorun var. sadece balata spreyi sıkınca 1-2 gün ses kesiliyor. sinek küçük ama mide bulandırır misali arabayı sattırcak bana bu ses:) bu konu ile ilgili tecrübesi olan varsa paylaşırsa belki faydası olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Servisin; "bizde çözüm bulamıyoruz" şeklinde cevap vermesi abes olmuş bence... En azından, bülten oluşturalım veya bu sesi ilgili yere iletelim şeklinde beyanda bulunmaları gerekmez miydi?

İşin özü, hakikatende insanı gıcık eder o ses. Çözümü merakla bekliyoruz. Kolay gelsin. :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
bülten arka balatalar için yayınlanmış.bültende yazanları 4 teker içinde yaptım. bende önler ötüyor ama fayda etmedi. belki balatalar biraz aşınınca düzelirse düzelir yoksa yapacak bişey kalmadı.

Genelde arka frenlerin erken bitiminden bahsediliyor,ön fren balataları ile bir problem yaşayan yok gibi. Tamamen farazi düşünüyorum ama balataların hatalı üretimi gibi bir şey söz konusu olabilir mi, gereğinden fazla sert üretilmesi gibi..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sorun büyük ihtimalle balatalarda bir süre kullanıp düzelip düzelmediğine bakmak lazım onun haricinde çok fazla yapacak bir şey yok gibi.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
bu balata sesi yüzünden balata takmak gelmiyor içimden bende hiç sevmem o sesi aslında bu konu yetkili servisin araç kullanıcı pervormansına göre isterse balata tedarigi yapabilir biraz özel bir durum gibi görülsede aslında düşünüldügü zaman hiç te zor degil sonuçta her türlü malzemenin tedarigi yapılabiliyor ..

sert kullanım için sert balata konfor için biraz daha yumuşak balata belki biri digerinden önce biticektir fakat o sesi duymaktan sa bence deger ..

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
bu balata sesi yüzünden balata takmak gelmiyor içimden bende hiç sevmem o sesi aslında bu konu yetkili servisin araç kullanıcı pervormansına göre isterse balata tedarigi yapabilir biraz özel bir durum gibi görülsede aslında düşünüldügü zaman hiç te zor degil sonuçta her türlü malzemenin tedarigi yapılabiliyor ..

sert kullanım için sert balata konfor için biraz daha yumuşak balata belki biri digerinden önce biticektir fakat o sesi duymaktan sa bence deger ..

ses yapan balatlar önler. mazda ön balatalarını ferodo'ya yaptırıyor. arkalar ise orjinal mazda japon. cx-5'in alternatif balataları Türkiye'de yok diye biliyorum. az gitsin ama ötmesin yeter abi ben razıyım 20 binde balata değiştirmeye:)

Üst Alt