Mazda CX-5 Skyactiv 2.0 Benzinli Motor Performansı

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
CX-5 daha gelmeden bir sürü soru sorup başınızı ağrıttım verilen cevaplara da teşekkür ederim. Hollandada cx-5 i inceleyen Kerim arkadaşımız aracın performansını pek beğenmemiş selmazda Fatih arkadaşımız da onun dediğine katılmış ve son servisten sonra araba baygınlaştı gibi eski ataklığı kalmadı gibi yazmış. Ben bu aracı test olarak kullandığımda beğenmiştim ama Fatihin başına gelen bu durumu da merak ettim uzun zamandır 2007/2008 den beri benzinli araç kullanmadığımdam açıkçası pek bilgim yok bu konuda kullanan veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur ise sevinirim bizde sayenizde bilgi dağarcığımızı geliştiririz. Şimdiden Teşekkürler.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yakup bey bu kaydedip buradan yayınlama olayına bayıldım bende kara kara seyredemeyecegim diye üzülüyordum. Sizler komple ekip olarak mükemmellik abidesi gibisiniz herkese tekrardan Teşekkürler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben de merak ediyorum hem programı hem de CX-5 benzinli performansını, alacağımdan değil ama merakımı gidermek için test sürüşü yapmak istiyorum Türkiye ye gelince. Daha önce turbo motor kullanmış olanlar özellikle de turbo dizel kullanıcıları performans konusunda tatmin olmaları biraz daha zor oluyor haliyle.

vedatgr

Sessiz
Kerim Beyin Hollanda Mazda bayisinin ziyaretine ve bu forumda paylaşmasına çok sevindim. en azından bayilik nasıl olur onu görüyoruz.
Kerim Beyin mazda 3 ile cx 5 performansı arasında belirgin bir fark göremediğini ifade etmiş. Performansla neyi anlıyoruz bu çok karmaşık. herkese göre farklılık gösterir.
Kısaca Performansın ne demek olduğunu açarsak, <İngilizce performance kelimesini kullanıyoruz aslında bizler. Performansın karşılığı beceri, verim, başarı, icraat, yerine getirme gibi anlamları vardır.
Şimdi Kerim Bey hangi anlamda kullanmışsa o anlama göre haklı olabilir. Mazda 3 1500 cc motordan 120 PS güç elde ederken 1275 kg ağırlığı taşımaktadır. cx 5 ise 2000 cc hacimdeki motorla 160 PS güç üretirken 1425 kg ağırlık taşımaktadır. (rakamlarda yanılgım olabilir) Düz mantıkla fazla ağırlık için daha fazla güç gereksinimi olduğu ortaya çıkar. Ağılığa göre gücü de arttırırsak teorik olarak değişen bir şey olmaz. Her iki araçta aynı performanstadır diyebiliriz.
Zannederim Kerim Beyin hissi bu yönde ve doğrudur.
Ancak iki aracın yapıları, becerileri ve beklentileri farklıdır.
CX 5 hem asfalt aracı hem arazi aracı formatında üretilmiş bir araç olduğunu unutmamamız lazım.
Arazi bacerisi ve 4x4 sistemi başlı başına farklı bir yapıdır. Konuya böyle yaklaşırsak anlayışımız daha net olur kanaatindeyim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Makyajsız olan sürücü dahil 1420 kg ağırlığa sahip. Sürücü 75 kg olarak ön görülmüş.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Vedat Bey, sizin de tahmin ettiğiniz üzere Kerim'in bahsettiği performans iki aracın farklı ağırlık ve farklı motorla aynı atiklikte olmasıdır evet. Tabi ki ikisi de farklı karakterde araçlar buna göre değerlendirilmeli.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
CX-5 daha gelmeden bir sürü soru sorup başınızı ağrıttım verilen cevaplara da teşekkür ederim. Hollandada cx-5 i inceleyen Kerim arkadaşımız aracın performansını pek beğenmemiş selmazda Fatih arkadaşımız da onun dediğine katılmış ve son servisten sonra araba baygınlaştı gibi eski ataklığı kalmadı gibi yazmış. Ben bu aracı test olarak kullandığımda beğenmiştim ama Fatihin başına gelen bu durumu da merak ettim uzun zamandır 2007/2008 den beri benzinli araç kullanmadığımdam açıkçası pek bilgim yok bu konuda kullanan veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur ise sevinirim bizde sayenizde bilgi dağarcığımızı geliştiririz. Şimdiden Teşekkürler.

Acaba yeni makyajlı kasayı mı test etmiş? son serviste yazılımsal müdahalede mi bulundularda araç baygınlaşmış yoksa araba gayet atak

selmazda

Katılımcı
Dün Merserde aracın 25 bin bakımını yaptırdım, ayrıca aletle kontrol ettiler güncelleme gerekiyormuş güncelleme yaptılar. Güncelleme yapınca bütün değerler siliniyor ayrıca i-stop ayarını da yeniden yapıyorlar.

Servisten çıktıktan sonra araç daha iyi olmuş hissine kapıldım, tabiiki yağ filan da değişiyor biliyorsunuz. Benzin tüketiminde belirgin bir düşüş oldu. Performansta artış oldu, nispi olarak.

Ben bu performans düşüklüğü konusunu Halil ustaya sordum, makinayla kontrol ettik bir arıza çıkmayınca teste gerek yok dedi.

Anlayacağınız performans düşüklüğü benim hissim di sadece. Çok belirgin bir şey değil. Yakıttan bile olabiliyormuş. Belki eski yazılımdan da olabilir, yazılımı güncelleyip yağ değişince daha iyi oldu. Araç gaza daha dokunurken hemen hissediyor yağ gibi kayıyor.

Kısacası performansta bir sıkıntı yok. Bazı araçlarda gazı dipleyince roketleme özelliği vardır. Gazın dibinde tık diye bir ses gelir ve araç roketler, subaru gibi araçlarda olduğu gibi. Bizim araçta bunu denedim ama olmadı, Usta bu araçta olmadığını söyledi. Sadece turbo araçlarda oluyormuş.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Gazın dibindeki buton turbo araçlara has birşey değil birçok otomatik araçta var roketleme hissi ise araç o butona basılınca ara hızlanmalarda 1 değil 2 vites birden düşürmesidir ( devri uygun olursa) bence bu skyactiv in yakıt ekonomisini düşündüğü için koyulmamış olabilir ...

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bahsedilen özellik Mazda 3 Skyactive'lerde var... Gazı sonuna kadar basıyorsun, vitesler devirin gerektirdiği gibi değişiyor ayrı fakat, sona dayandıktan sonra tekrar yüklenirsen işte o meşhur "tıklama" oluyor ve performans bulunduğu viteste biraz daha artıyor...

Türk halkının "roketleme" diye kendi kafasına göre anlattığı şey bu değil ama yanlış anlaşılmasın... ;)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
bizim araçlarda bu özellik var ve ben çok kullanıyorum. gaz pedalına ayağınızı hiç kaldırmadan sonun kadar basın araç bir vites düşürüp (yüksek viteyse) araba çok hzılı bir şekilde ivmelenip aniden hızlanıyor. özellikle araba sollarken çok kullanırım.

https://www.youtube.com/watch?v=9w4sMW1n7W8

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
bizim araçlarda bu özellik var ve ben çok kullanıyorum. gaz pedalına ayağınızı hiç kaldırmadan sonun kadar basın araç bir vites düşürüp (yüksek viteyse) araba çok hzılı bir şekilde ivmelenip aniden hızlanıyor. özellikle araba sollarken çok kullanırım.

https://www.youtube.com/watch?v=9w4sMW1n7W8
Kemal ciğim şu an araban kaç km de yakıt ortalaman şehir içi,dışı ortalaması ne kadar selamlar.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Kemal ciğim şu an araban kaç km de yakıt ortalaman şehir içi,dışı ortalaması ne kadar selamlar.

abi arabam 65 bin km'de. şehir içi bugün itibariyle 9 lt gösteriyor ama ben sadece h.sonları kullandığımdan ayağımı gaz pedalından esirgemiyorum :) sakin kullanımda şehir içi 8lt çok rahat yakalanır bu arabada. bi ara sakin kullanmıştım 8.1 oldu. şehir dışıda bursa-karacabey yazlık yolunda 110-120 sabit hızda 6.5-7 civarı, hız sabitleme 100 km'de 5.5- 6 gibi yakıyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
abi arabam 65 bin km'de. şehir içi bugün itibariyle 9 lt gösteriyor ama ben sadece h.sonları kullandığımdan ayağımı gaz pedalından esirgemiyorum :) sakin kullanımda şehir içi 8lt çok rahat yakalanır bu arabada. bi ara sakin kullanmıştım 8.1 oldu. şehir dışıda bursa-karacabey yazlık yolunda 110-120 sabit hızda 6.5-7 civarı, hız sabitleme 100 km'de 5.5- 6 gibi yakıyor

Mustafa abi test sürüşünde şehir içi 8 litre sonuç elde ettiğini yazmıştı forumda... İstanbul trafiği düşünülürse gayet güzel tüketim değerleri...

O0

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Benim arabamda geldi bayağı uzun sürdü ama aldık geçen cumartesiden bu cumartesiye 650 km si bu cumartesi olmak üzere 800 km falan yol yaptım yol tutuşu gidişi güzel ama 150 km gebze şehir içinde 12 lt lerde falan gezdi kalan km otoban şehir içi falan yerlerde yapıldı şu an itibari ile gösterge 9 litrelerde servisin dediği 3500 km lerde falan yakış oturur diyor ama bilmem.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim arabamda geldi bayağı uzun sürdü ama aldık geçen cumartesiden bu cumartesiye 650 km si bu cumartesi olmak üzere 800 km falan yol yaptım yol tutuşu gidişi güzel ama 150 km gebze şehir içinde 12 lt lerde falan gezdi kalan km otoban şehir içi falan yerlerde yapıldı şu an itibari ile gösterge 9 litrelerde servisin dediği 3500 km lerde falan yakıt oturur diyor ama bilmem.

Öncelikle hayırlı olsun abi, Allah kaza bela vermesin... :)

Servisin dediği gibi abi rodaj süresinden sonra yakıt biraz daha aşağıya düşecektir... Servis ile samimiyetin varsa eğer, 2-3 bin kilometre aralığında yağını ve filtresini değiştirtebilirsen ilerisi için iyi bir yatırım yapmış olursun...

Motorun içindeki pislik, çapak vs. şeyler temizlenmiş olur, yoksa 6 ay veya 10 bin km bakımı için sıfır motorun o yağ ile gitmesi her hangi bir soruna sebebiyet vermez ama değişirse daha da hoş olur...

Sağlıcakla.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Benim arabamda geldi bayağı uzun sürdü ama aldık geçen cumartesiden bu cumartesiye 650 km si bu cumartesi olmak üzere 800 km falan yol yaptım yol tutuşu gidişi güzel ama 150 km gebze şehir içinde 12 lt lerde falan gezdi kalan km otoban şehir içi falan yerlerde yapıldı şu an itibari ile gösterge 9 litrelerde servisin dediği 3500 km lerde falan yakış oturur diyor ama bilmem.

abi hayırlı olsun.

yakıt konusunu hiç kafana takma, şehir içi 9 lt yi pek geçmeyecek zamanla sakin kullanırsan 8'leri rahat yakalayabiliyorsun. geçen gün karşı komşum benim arabanın motor performansını çok merak ediyordu kendisinde 2011 bmw x3 xdrive dizel var. gel abi otobanda kullan dedim. arabayı o kadar sıkıştırdı (140-180 km) ve hep dip gaz manuel mod hızlanma vs. 9.1 lt'yi geçmedi. benim araba dizel şehir içi 9.5 yakıyo vallahi bu çok iyi dedi :)

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Öncelikle hayırlı olsun abi, Allah kaza bela vermesin... :)

Servisin dediği gibi abi rodaj süresinden sonra yakıt biraz daha aşağıya düşecektir... Servis ile samimiyetin varsa eğer, 2-3 bin kilometre aralığında yağını ve filtresini değiştirtebilirsen ilerisi için iyi bir yatırım yapmış olursun...

Motorun içindeki pislik, çapak vs. şeyler temizlenmiş olur, yoksa 6 ay veya 10 bin km bakımı için sıfır motorun o yağ ile gitmesi her hangi bir soruna sebebiyet vermez ama değişirse daha da hoş olur...

Sağlıcakla.

Teşekkür ederim dediğini yapmayı düşünüyordum zaten gerçi servis ustası artık rodaj falan kalmadı dedi ama bende eski kafalıyım ilk yağı erken değiştirmenin çok faydası olacağını düşünenlerdenim.

Üst Alt