Mazda CX-5 Periyodik Bakım Fiyatı

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
cevap verme nezaketi gösteren arkadaslara tşk ederim hep

rica ederim.

Bugün 63 bin bakımını tamircimde yaptırdım. Arabaya 5/30 yağ koyduktan sonra motor bariz bir şekilde sessizleşti eski yağı 10 bin km önce değişmiş sanırım servis 0/20 yağ koymuş yada yağ yeni değiştiğinden fark etti :)

bakım maliyeti

5 lt mobil 1 esp 5/30 full sentetik yağ 118 tl
Orjinal hava filTresi 44 tl
Orjinal yağ filtresi. 23 tl
İşçilik + alt takım kontrol 20 tl
Çaylar tamircimden:)
Toplam. 200 tl

araba kapalı garajda durduğu için polen filtres i pek kirli değildi hava tuttuk yetti. Fiyatıda 50 tl

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun... Bedavadan biraz pahalı olmuş... :D

Bilgilendirme için teşekkürler. Konu periyodik bakım bölümüne alınmıştır... ;)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Garanti bittiğinden mi yetkili servise götürmediniz?

Orijinal filtreleri servisten mi temin ettiniz? Soruyorum çünkü orijinal yağ filtresinin daha ucuz olması lazım:)

selmazda

Katılımcı
Kemal bey güle güle kullanın. Bende de 2013 modeli var. Bakım maliyeti çok iyi. Ben İstanbulda Bostanlarda yaptırmıştım 20 bin bakımını. Ön balatalar da değişmişti, toplam 630 gibi bir rakam ödemiştim. İndirimli fiyat bu. Özel servislerde demekki daha ucuza mal olabiliyor. Paylaşım için teşekkürler. Sanıyorum periyodik bakım konusunda ilk paylaşım bu, daha önce bakmıştım bir konu görememiştim..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kullanım şekline göre değişkenlik gösterir. Genellikle az km yapan, birkaç gün süreli yatıp, sonra kullanılan, genellikle kısa mesafelerde kullanılan araçlarda balata ve diskler erken yıpranırlar. Sürücünün frenleme karakteristiği de önemlidir.

20 bin km'de balata değişimi yapılması ayrıca balatanın bitmiş olması demek de değildir. Teknisyen balataları kontrol ederken, standartlar gereği en az 10 bin km daha yapabileceğinden emin olmak ister. 10 bin km yapabileceğinden emin olmazsa, size değişimini önerir.

Selmazda arkadaşımız o balatalarla belki 5, belki 10 bin daha yapabilirdi belki. Ancak yetkili servis teknisyeni bu riski almaz. Çünkü müşteri ben size neden bakıma geliyorum diye hesap sorar eğer bakım arasında bir problem olursa. Özel servislerde ise bunlar 3 bin daha gider şimdi yağ değiştirdim, 3 bin sonra gel balata değiştirelim tavsiye tercihi olabilir.

20 bin de balata değişmesi normal mi

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Garanti bittiğinden mi yetkili servise götürmediniz?
Orijinal filtreleri servisten mi temin ettiniz? Soruyorum çünkü orijinal yağ filtresinin daha ucuz olması lazım:)

Garanti haziran ayında bitiyor. Malzeleleri yetkiliservisten aldım hepsi japon malı. Filtreleri (hava, yağ) başka servisede sordum aynı fiyatı verdiler 23 tl 44 tl

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kullanım şekline göre değişkenlik gösterir. Genellikle az km yapan, birkaç gün süreli yatıp, sonra kullanılan, genellikle kısa mesafelerde kullanılan araçlarda balata ve diskler erken yıpranırlar. Sürücünün frenleme karakteristiği de önemlidir.

20 bin km'de balata değişimi yapılması ayrıca balatanın bitmiş olması demek de değildir. Teknisyen balataları kontrol ederken, standartlar gereği en az 10 bin km daha yapabileceğinden emin olmak ister. 10 bin km yapabileceğinden emin olmazsa, size değişimini önerir.

Selmazda arkadaşımız o balatalarla belki 5, belki 10 bin daha yapabilirdi belki. Ancak yetkili servis teknisyeni bu riski almaz. Çünkü müşteri ben size neden bakıma geliyorum diye hesap sorar eğer bakım arasında bir problem olursa. Özel servislerde ise bunlar 3 bin daha gider şimdi yağ değiştirdim, 3 bin sonra gel balata değiştirelim tavsiye tercihi olabilir.

Tecrübe, deneyim, bilgi... Hepsi tekmili birden bu sinemada !!

;D

Sonsuz teşekkürler abi... ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Birkaç gün dahi de yatsa araç, özellikle nemli kış günlerinde, disk aynaları pas yapar. Bundan sonra araç kullanıldığında zımpara niteliğindeki bu pas fren balataları tarafından temizlenir. Ancak bu durumda disk aynaları ve balatalar daha hızlı aşınırlar.

Ayrıca, fren balataları en iyi performansı ve dayanımı belli ısı düzeyinde sağlarlar. Bu ısının altında da, üstünde de hem performansları azdır, hem yıpranmaları fazladır. Bu sebeple genellikle kısa mesafelerde kullanılan araçlarda da yıpranma fazla olur.

Tecrübe, deneyim, bilgi... Hepsi tekmili birden bu sinemada !!

;D

Sonsuz teşekkürler abi... ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Birkaç gün dahi de yatsa araç, özellikle nemli kış günlerinde, disk aynaları pas yapar. Bundan sonra araç kullanıldığında zımpara niteliğindeki bu pas fren balataları tarafından temizlenir. Ancak bu durumda disk aynaları ve balatalar daha hızlı aşınırlar.

Ayrıca, fren balataları en iyi performansı ve dayanımı belli ısı düzeyinde sağlarlar. Bu ısının altında da, üstünde de hem performansları azdır, hem yıpranmaları fazladır. Bu sebeple genellikle kısa mesafelerde kullanılan araçlarda da yıpranma fazla olur.

Abi bir kaç güne bile kalmıyor, kendi gözlerimle görmesem inanmam... Arabayı yıkıyorum ve kurulamaya geçiyorum, ayrıca paspasları da yıkıyorum bu süre yaklaşık olarak 1 saat sürüyor ve ben en sonunda disklere baktığımda paslı olduğunu görüyorum...

Yani; pas yapması için su/nem ile 1 saat yetiyor demek.

selmazda

Katılımcı

Musfata bey evet dedikleriniz doğru. Ben aracın 2. sahibiyim. Benden önce bayan kullanıyormuş. Bayanlar biliyorsunuz frenleri daha çok kullanıyorlar. Servisteki arkadaş elindeki aletle ölçüm yaptı ve ön balataların değişmesi gerektiğini söyledi. Ben kendim çok sert fren yapan biri değilim. Sanırım bundan sonraki değişim(ön balata) 50 binden önce olmaz.

selmazda

Katılımcı

O zaman ne yapmak lazım? Dediğiniz çok doğru, benim 2. araç olduğundan sürekli kullanmıyorum. son karlı havalarda da araç baya bi yattı. Kullandığım zaman da sabah 17, akşam 17 km! onun dışında nadiren kullanıyorum(haftasonları bazan). Çalıştırıldığında iyice ısıtmak çare midir? ya da çok kısa mesafeyse devirli mi kullanmak lazım? (Şunun için sordum. yakında işyerimiz eve çok yakın bir yere taşınacak, yani 3 km evden. o zaman nasıl kullanmak lazım?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O zaman ne yapmak lazım? Dediğiniz çok doğru, benim 2. araç olduğundan sürekli kullanmıyorum. son karlı havalarda da araç baya bi yattı. Kullandığım zaman da sabah 17, akşam 17 km! onun dışında nadiren kullanıyorum(haftasonları bazan). Çalıştırıldığında iyice ısıtmak çare midir? ya da çok kısa mesafeyse devirli mi kullanmak lazım? (Şunun için sordum. yakında işyerimiz eve çok yakın bir yere taşınacak, yani 3 km evden. o zaman nasıl kullanmak lazım?

Ne yapmak lazım? sorusu biraz boşlukta kalıyor abi, yıpranma, eskime, hasar görme bu işin doğasında olan bir şey, Mustafa abinin yazdıkları; bu etkenler varsa daha kısa zamanda yıpranıyor şeklinde bi açıklamadır sadece, bunu önlemek için çok ekstrem şeylere takılmaya gerek yok bence...

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
20,000 Bana da balata değişimi konusunda çok erken geldi ama [member=34]mtutun[/member] abi olayı çok net açıklamış. Sorun yok o halde. Teknisyen arkadaş haklı ama 2.olan seçenek yani 3 bin km sonra gel değiştirelim demek daha kullanıcı dostu gibi geldi bana O0
Olsun bu şekilde de yakıttan ve zamandan kazanmış oldun abi. Hayırlı günlerde kazasız sürüşler dilerim. :nazar:

Üst Alt