Mazda CX-5 Periyodik Bakım Fiyatı

Recep53

Sessiz
Musfata bey evet dedikleriniz doğru. Ben aracın 2. sahibiyim. Benden önce bayan kullanıyormuş. Bayanlar biliyorsunuz frenleri daha çok kullanıyorlar. Servisteki arkadaş elindeki aletle ölçüm yaptı ve ön balataların değişmesi gerektiğini söyledi. Ben kendim çok sert fren yapan biri değilim. Sanırım bundan sonraki değişim(ön balata) 50 binden önce olmaz.
[member=484]selmazda[/member] bu konuda muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız. 25 bin civarında değişen ön balatalar bu bakımda 44 binde tekrar değişti. Yani 50 binde değişim biraz zor.
2004 Mazda 3ü değiştirdiğimde 50 binde ve fabrikada takılan balatalar üzerinde,2007 Grand Vitara ise 90 bindeydi ve sadece 60 binde balata değişmişti. CX-5 te balatalar 25 binde değiştiğinde forumda konusunu etmiştim, ve genel kanı balatalarda bazı malzemelerin kullanımı (asbest gibi) yasaklandığından yeni balataların eskisi kadar ömürlü olmadığı şeklinde belirmişti.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
ben arabayı 55 binde aldım. ön balatalar iyi değildi ötmeye başladığı an hemen değiştirdim. km 60 bin idi. daha önce değiştimi bilmiyorum. arkalar ise arabayı aldığımda merser'deki arkadaş expertiz yaparken abi iyi gerek yok demişti. son zamanlarda çok azda olsa ötmeye başladı geçen hafta yağı değiştirirken arkadaş arkalarıda kontrol etti değişmesi gerekiyor hiç değişmemiş muhtemelen dedi.sanırım önler daha fazla aşınıyor. fakat 25 binde değişen balatanın 44 binde tekrar değişmesi bence garip :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim aracım Mazda 3 BK kasa ve otomatik, servis geçmişine baktığımda ortalama 20 bin kilometrede ön balatalar değişmiş, bu araç İstanbul'da kullanılmış ve 1400 Kg ağırlığa sahip...

Sizin guzuların da ağırlığı 1400 kg civarında olduğuna göre balataların benim mantığıma göre yoğun şehir içi trafikte 20-25 bin km aralığında gitmesi gayet normal denilebilir...

selmazda

Katılımcı
Veli bey aklıma gelmişken, Mazda için guzu, veya kuzu, tabiri nereden geliyor? Yoksa sadece kendi aranızdaki bir yakıştırma mı, merak ettim?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli bey aklıma gelmişken, Mazda için guzu, veya kuzu, tabiri nereden geliyor? Yoksa sadece kendi aranızdaki bir yakıştırma mı, merak ettim?

Genel anlamda Mazda sahipleri, kendi araçlarına "guzu" yakıştırması yaptığı için ağız alışkanlığı diyelim...

Abi onlar bizim guzularımız ya, hak etmiyorlar mı? :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[size=16pt]Birkaç gün dahi de yatsa araç, özellikle nemli kış günlerinde, disk aynaları pas yapar.[/size] Bundan sonra araç kullanıldığında zımpara niteliğindeki bu pas fren balataları tarafından temizlenir. Ancak bu durumda disk aynaları ve balatalar daha hızlı aşınırlar.

Ayrıca, fren balataları en iyi performansı ve dayanımı belli ısı düzeyinde sağlarlar. Bu ısının altında da, üstünde de hem performansları azdır, hem yıpranmaları fazladır. Bu sebeple genellikle kısa mesafelerde kullanılan araçlarda da yıpranma fazla olur.

Bu gün guzunun disklerini görünce Mustafa Abi'nin bu cümlesi aklıma geldi, en son 2 gün önce guzuyu kullandığımı hatırladım, iki gündür de hava yağmurlu ve disklerin durumu...

selmazda

Katılımcı
25 Bin bakımı ayrıntısı. Merserde yapıldı:

Anahtar pili: 9.35
Yağ(Performans A1) : 128.40
filtre bertaraf bedeli? : 3.00
Yağ filitresi: 21.18
Hava Filtresi : 41.42
Temizlik Spreyi FRC? : 15.50
Cam Su Katkısı : 4.51
Bakım İşçilik : 153.00
KDV : 67.12
İNDİRİM : 3.47
GENEL TOPLAM : 440.01

Taksit istemezseniz 30 TL indirim yapıyorlar. % 7 indirim oluyor yani. Rakama göre değişiyor galiba. Taksit olunca indirim yapmıyorlar. 4 Taksit oldu.

Ben bu Filtre bertaraf bedeli ile Temizlik Spreyini anlamadım?

Bir de yağ markası Performans A1 yazıyor nasıldır bu?

Bir de işçilik biraz fazla değil mi? Arıca yazılım güncellemesi yaptılar aletiyle kısa sürdü zaten bilgisayardan.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kullanılan yağ Mazda'nın Dexelia yağı, Total tarafından üretilen.

Yağ filtresi normal atık çöpüne atılamayacak bir artık olduğundan kanun gereği bertaraf etmekte yetkili kuruluşlara teslim edilmeli. Bu filtre size ait olduğundan da, bu bertaraf bedeli sizden alınıyor. Çoğu servis bu bedeli faturaya yansıtarak alıyor. Daha yeni 3 farklı marka aracı bakıma soktum, hepsinde aldılar. Nadiren diğer servisler başka kalemler içinde düşünebilirler bu bedeli.

Temizlik spreyi, balata temizlik spreyidir.

Rakamlar konusunda bir şey demek istemiyorum. Ama normal şartlarda tüm markalarda yapılan her işlemin kaç saat süreceği bellidir ve saat mekanik/kaporta/boya işlemi ücretleri de bellidir. 1 saat sürerse 1 birim işçilik ödersiniz.

Genellikle yetkili servisler bu rakamlarda oynama yapamaz, çünkü sisteme kayıtlıdır ve merkez de görebilir. Ancak ilişkilere, imkanlara göre iskontolar yapılabilir. Bazı işlemlerin işçiliği yazılmayabilir. Bu tamamen müşteri ile servis arasındaki diyaloğa bağlı...

25 Bin bakımı ayrıntısı. Merserde yapıldı:

Anahtar pili: 9.35
Yağ(Performans A1) : 128.40
filtre bertaraf bedeli? : 3.00
Yağ filitresi: 21.18
Hava Filtresi : 41.42
Temizlik Spreyi FRC? : 15.50
Cam Su Katkısı : 4.51
Bakım İşçilik : 153.00
KDV : 67.12
İNDİRİM : 3.47
GENEL TOPLAM : 440.01

Taksit istemezseniz 30 TL indirim yapıyorlar. % 7 indirim oluyor yani. Rakama göre değişiyor galiba. Taksit olunca indirim yapmıyorlar. 4 Taksit oldu.

Ben bu Filtre bertaraf bedeli ile Temizlik Spreyini anlamadım?

Bir de yağ markası Performans A1 yazıyor nasıldır bu?

Bir de işçilik biraz fazla değil mi? Arıca yazılım güncellemesi yaptılar aletiyle kısa sürdü zaten bilgisayardan.

selmazda

Katılımcı
Teşekkürler Üstadım, kafamda soru işareti kalmadı.

Dexila olmasının iyi olduğunu arkadaşlar söylüyorlardı, buna sevindim.

Filtre bertaraf olayını da öğrenmiş olduk.

Temizlik spreyini tahmin ettim ama tem nerede kullandıklarından emin değildim.

Servis saat ücreti şu an ne kadar acaba servislerde ortalama? 80 TL filan mı acaba? O zaman 2 saat olsa normal heralde..

Vade farksız taksit yapmamaları kötü sadece, bir dahaki sefere ısrar edeceğim yoksa gitmem.

Kullanılan yağ Mazda'nın Dexelia yağı, Total tarafından üretilen.

Yağ filtresi normal atık çöpüne atılamayacak bir artık olduğundan kanun gereği bertaraf etmekte yetkili kuruluşlara teslim edilmeli. Bu filtre size ait olduğundan da, bu bertaraf bedeli sizden alınıyor. Çoğu servis bu bedeli faturaya yansıtarak alıyor. Daha yeni 3 farklı marka aracı bakıma soktum, hepsinde aldılar. Nadiren diğer servisler başka kalemler içinde düşünebilirler bu bedeli.

Temizlik spreyi, balata temizlik spreyidir.

Rakamlar konusunda bir şey demek istemiyorum. Ama normal şartlarda tüm markalarda yapılan her işlemin kaç saat süreceği bellidir ve saat mekanik/kaporta/boya işlemi ücretleri de bellidir. 1 saat sürerse 1 birim işçilik ödersiniz.

Genellikle yetkili servisler bu rakamlarda oynama yapamaz, çünkü sisteme kayıtlıdır ve merkez de görebilir. Ancak ilişkilere, imkanlara göre iskontolar yapılabilir. Bazı işlemlerin işçiliği yazılmayabilir. Bu tamamen müşteri ile servis arasındaki diyaloğa bağlı...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Polo nun bakım fiyatı kadar ancak tutmuş... Guzu rahatlamış, senin de kafan rahat olsun...

selmazda

Katılımcı
Azizim doğrusun da değiştirilen ne var? yağ, yağ filtresi, hava filtresi. Hepsi bu!!

Çok pahalı değil belki ama ucuz da değil. yılda 2 kez yapıldığını düşünürsen..

edit: Şimdi tekrar hesap yaptım. İşçiliği 1 saat alabilirlerdi o da 75 TL+KDV yapar. Böylece toplam rakam 350 TL olurdu ve gayet normal olurdu.

Ama sanırım yazılım güncellemesi süresini de 2. saat işçilik olarak yazdılar (i-stop ayarı için motorun sıcak olması gerekiyormuş, rolantide beklettiler 15 dakika. böylece 2. saat oldu heralde.

Polo nun bakım fiyatı kadar ancak tutmuş... Guzu rahatlamış, senin de kafan rahat olsun...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Azizim doğrusun da değiştirilen ne var? yağ, yağ filtresi, hava filtresi. Hepsi bu!!

Çok pahalı değil belki ama ucuz da değil. yılda 2 kez yapıldığını düşünürsen..

edit: Şimdi tekrar hesap yaptım. İşçiliği 1 saat alabilirlerdi o da 75 TL+KDV yapar. Böylece toplam rakam 350 TL olurdu ve gayet normal olurdu.

Ama sanırım yazılım güncellemesi süresini de 2. saat işçilik olarak yazdılar (i-stop ayarı için motorun sıcak olması gerekiyormuş, rolantide beklettiler 15 dakika. böylece 2. saat oldu heralde.
Abi sanırım araban garantili olduğu için mecburen gidiyorsun yoksa bu paralar verilmez. Yağ ve filtrelerin değişimi 15-20 dakika sürer yazılım yüklemeside dahil 30 dakika içinde hepsi halledilirdi.
Performance A1 dediğide yağın standardı. Mobil 1, castrol edge, shell ultra vb yağlardan daha üstün değil dexelia denen yağ. Ne mazda ne total uzay teknolojisi kullanmıyor sonuç olarak. Garanti hikayesi olmasa dışarda maksimum 200 liraya hallolur bunlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi sanırım araban garantili olduğu için mecburen gidiyorsun yoksa bu paralar verilmez. Yağ ve filtrelerin değişimi 15-20 dakika sürer yazılım yüklemeside dahil 30 dakika içinde hepsi halledilirdi.
Performance A1 dediğide yağın standardı. Mobil 1, castrol edge, shell ultra vb yağlardan daha üstün değil dexelia denen yağ. Ne mazda ne total uzay teknolojisi kullanmıyor sonuç olarak. Garanti hikayesi olmasa dışarda maksimum 200 liraya hallolur bunlar.

Senin aynı şartlarda aracın olsa, bakımını dışarıda yaptırır mıydın?? ::)

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Senin aynı şartlarda aracın olsa, bakımını dışarıda yaptırır mıydın?? ::)

Garantisi bitmiş olsaydı kesinlikle yağ değiştirmek için servise gitmezdim. Yağ değiştirmek bakım değildir bana göre. Sanayide bir yağcıya gidip kanala yanaşsan 15 dakikada filtrelerini ve yağını değiştirir değişim ücretide almaz. İstediğin marka yağıda ucuza alırsın hemde. Tanıdığım akrabalığım olan insanlar 110 bin euro civarındaki tırlarının yağlarını kendileri değiştiriyor. Tenekeyle ucuza aldıkları için servise ne para kaptıracağım diyorlar.
Servise elektronik ve motorla alakalı sorunlar dışında gitmem. Bütün araçların çalışma prensipleri aynı kullanılan malzemeler ufak tefek şekil farkları haricinde üniversal zaten.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[size=16pt]Garantisi bitmiş olsaydı kesinlikle yağ değiştirmek için servise gitmezdim.[/size] Yağ değiştirmek bakım değildir bana göre. Sanayide bir yağcıya gidip kanala yanaşsan 15 dakikada filtrelerini ve yağını değiştirir değişim ücretide almaz. İstediğin marka yağıda ucuza alırsın hemde. Tanıdığım akrabalığım olan insanlar 110 bin euro civarındaki tırlarının yağlarını kendileri değiştiriyor. Tenekeyle ucuza aldıkları için servise ne para kaptıracağım diyorlar.
Servise elektronik ve motorla alakalı sorunlar dışında gitmem. Bütün araçların çalışma prensipleri aynı kullanılan malzemeler ufak tefek şekil farkları haricinde üniversal zaten.

Yani;

Karnın acıkmazsa, yemek de yemezsin... Elini ateşe tutunca, elin yanar... Balığı sudan çıkartınca, ölür...

Gibi değil mi?

O zaman, aşağıdaki satırların hepsi çöp... O0

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
2010 yılında citroen nemo için 350 tl.ye yakın servis ücreti ödediğimi hatırlıyorum. Ona göre bu rakam oldukça iyi diyebilirim. Bir de, cebimde para varsa servise gitmek iyidir bence

Üst Alt