Mazda Cx-5 mi Subaru Outback 2.0td mi?

atlasaxis

Sessiz
Sevgili forum üyeleri,
son haftalarda ikilemde kaldığım bir konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.yeni bir araç arayışı içerisinde kafamda oluşan birçok soruyu netleştirmiş bulunuyorum fakat son bir seçim kaldı:) :)
öncelikle 4*4 bir araç düşünüyorum bununla birlikte
araçtan beklentilerim:
1.sorunsuzluk
2.iç malzeme kalitesi
3.izolasyon
4.performans ve yol tutuşu
5.sürüş zevki ve dinamikleri
6.yakıt
7.otomatik vites
8.konfor
insanlar yeni bir araç arayışı içerisine girdiklerinde bir beklenti sıralaması yaparlar,ve bu beklentilerini karşılayan en yakın aracı tercih ederler.yazdığım beklentilerin aslında bende bir öncelik sırası yok :) :)hepsini aynı derecede önemsiyorum.son bir kaç ay içerisinde baya bir araştırma yapma fırsatım oldu.öncelikle böyle bir forumda çok değerli oto duayenlerinin olduğunu bilmek ve onlardan birşeyler öğrenebilmek gerçekten heyecan verici. [member=34]mtutun[/member] üye isimli mustafa beyin cx-5 ile ilgili hemen hemen tüm forumdaki yorumlarını birkaç kez okuyarak bu noktaya geldim diyebilirim.
bundan önceki aracım e90 bmw 3.20i di. yol tutuşu sürüş karakteri performanı malzeme kalitesi ve izolasyonundan çok memnundum(yakıtı ve arka diz mesafesi hariç) fakat artık hem biraz daha yüksek daha geniş + 4*4 araç arayışları içerisindeyim.daha fazla başınızı ağrıtmadan direk konuya gireyim :)
araçla yılda 15.000-20,000 kmye yakın yol yaparım.uzun yollar ağırlıklıdır.alacağım araca da en az 3-4 yıl binmeyi hedefliyorum.çok araziye dağa bayıra çıkmam fakat türkiyenin yolları malum ,ağır olmasa da hafif arazi şartları diyebiliriz :).ayrıca alacağım araç 2. el olacak(2013 ve üzeri 25bini geçmemiş) sıfır almayı düşünmüyorum.bu özelliklerde cx-5 100 bin subaru outback 115 bin civarlarında diye düşünüyorum
acaba
1a.subaru veya mazda, bmw den sonra iç malzeme kalitesi ve izolasyonu açısından beni çok fazla üzer mi?
1b.aslında sırf bu iki modeli incelemek için istanbul autoshow a gittim. malzeme kalitesi ve izolasyon olarak outback mazda cx-5 kıyaslaması yaparsak acaba ne düşünürsünüz?
2.yol tutuşları ve virajlarda ki stabillikleri açısından cx-5 ve outback arasında fark var mıdır?bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
3.mazdanın skyactive de kullanılan ve çok beğenilen otomatik şanzımanı ile outbackin dizeline uyarlanmış cvt şanzımanı arasında hissedilir farklar var mıdır?
4.özellikle şehirler arası uzun yollarda hangisinin konforu daha iyidir?
5.ikisininde bakım masrafları,servis ağı,parça maliyetleri ne düzeydedir?
6.ikisi de japon fakat sorunsuzluk olarak arada ufak da olsa farklar var mıdır?
7.kısacası dizel ve boxer motor için cx-5 den vazgeçilir mi fazladan 15 bin verilir mi ?:)
vakit ayırıp mesajımı okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
1a.subaru veya mazda, bmw den sonra iç malzeme kalitesi ve izolasyonu açısından beni çok fazla üzer mi?

- Şimdi sanırım buna en iyi cevap verebilecek ben oluyorum. Halen bir CX-5 sahibi, bir önceki aracı Subaru Outback ve halen de F30 olsa dahi bir 3.20i kullanıcısı olarak. Bu 3 araç arasında iç mekanda montaj işçiliği kalite farkı yok. Trim sesleri arasında da fark yok. Hiç birisi bu konuda süper değiller ama birbirlerinden kötü de değiller. Malzeme kalitesi konusunda 1 numaraya BMW, 2 no'ya CX-5 ve 3 noya Subaru Outback'i koyarım. Yol sesi/rüzgar sesi veya izolasyon konusunda her 3 marka da birer fenomen değiller. Ama BMW sedan formatıyla tabi ki, daha az rüzgar sesi üretiyor. Diğerleri yükseklikten dolayı doğal olarak daha çok rüzgar sesine sahip. Yol sesi 3 markada da ortalamalarda. Az farkla hangisi en iyi deseniz??? söylemekte zorlanır ama sonuçta BMW derim..

1b.aslında sırf bu iki modeli incelemek için istanbul autoshow a gittim. malzeme kalitesi ve izolasyon olarak outback mazda cx-5 kıyaslaması yaparsak acaba ne düşünürsünüz?

- En yeni Outback'i incelemedim. Ama 2010 yılından 2015 yılına kadar üretilen malzeme kalitesi anlamında çok başarılı değildi. Siz 2.el alacağınıza göre de, sizi ilgilendiren bu model oluyor. Bu modele göre CX-5 bence daha iyi.

2.yol tutuşları ve virajlarda ki stabillikleri açısından cx-5 ve outback arasında fark var mıdır?bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

- Her ikisi de kendi sınıflarının yol tutuş olarak çok iyi örnekleri. Her iki marka da yol tutuş ile hiç eleştirilmeyen markalar. Ancak direksiyon netliği, doğallığı ve arka süspansiyonun virajlarda verdiği hislerin gerçekçiliği anlamında Mazda Subaru'dan daha iyi.

3.mazdanın skyactive de kullanılan ve çok beğenilen otomatik şanzımanı ile outbackin dizeline uyarlanmış cvt şanzımanı arasında hissedilir farklar var mıdır?

- Hem de nasıl fark vardır? Bu klasmanda Subaru'nun Mazda ile başa çıkabilmesi zor. Subaru CVT şanzımanı sadece verimlilik ve ekonomi maksatlı. Bu görevini de iyi yaptığı söylenebilir. Ancak Mazda şanzımanı hem bu verimlilik görevini aynı düzeyde yaparken, CVT'nin sahip olmadığı sportif sürüş zevkine de hitap edebiliyor.

4.özellikle şehirler arası uzun yollarda hangisinin konforu daha iyidir?

- Subaru Outback.

5.ikisininde bakım masrafları,servis ağı,parça maliyetleri ne düzeydedir?

- Bu kategoride aralarında çok fark yok. Her ikisi de büyük şehirler dışında iyi olarak sınıflandırılamaz satış sonrası olarak. Periyodik bakım masrafları arasında çok fark olmaz. Ancak Outback dizel olacağından bakımları biraz daha pahalı olur. Ayrıca sıra dışı bir parça gerekirse, Subaru parçaları daha pahalı.

6.ikisi de japon fakat sorunsuzluk olarak arada ufak da olsa farklar var mıdır?

- Her ikisi de klasik Japon sağlamlığına sahip. Dizel kullanmanın genel riskleri haricinde araçlardan kaynaklı fark olmaz.

7.kısacası dizel ve boxer motor için cx-5 den vazgeçilir mi fazladan 15 bin verilir mi ?:)

- Dizel makinaya ekonomi maksatlı ihtiyaç varsa, arka sırada daha fazla diz mesafesi ve oturma konforu isteniyorsa, Subaru markasına daha fazla merak varsa gibi sebeplerden fazla verilebilir. Outback'in arka sırasında oturmanın daha alçak oturma sırası, daha geniş oturma bölümü ve ayarlanabilir sırtlık açısı sebebiyle daha konforlu olduğu söylenebilir. Ayrıca Subaru Outback'i daha uzun dingil mesafesi ve alçak gövdesi ile şehir dışında, CX-5'i ise daha yüksek ayarlanabilen sürücü oturma pozisyonu ve daha kısa dış uzunluk anlamında şehir içinde kullanmak daha kolay/konforlu denilebilir.

atlasaxis

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle mesajıma zaman ayırıp cevap Verdiğiniz için teşekkür ederim.zaten gönlüm cx-5 e kayıyordu,autoshow da Arabanın içerisinden inemedim:)
Ikinci elde de mazda cx-5 in outbacke nazaran daha hareketli olacağını düşünüyorum.o zaman Bütçeyi ayarlayıp yavaş yavaş cx-5 bakmaya başlıyorum

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
sabura modelının kaputunda delık kısım var...ordan motora su kaçmaz mı? :-\

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İntercooler hava girişi olan modellerde o hava girişinin altında soğutma radyatörü var. Yani aracın ön ızgaradan su almasından çok farklı bir durum değil. Ama zaman zaman bu radyatörün üstündeki biriken pisliklerin temizlenmesi gerekiyor, yapraklar gibi...

sabura modelının kaputunda delık kısım var...ordan motora su kaçmaz mı? :-\

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
[member=34]mtutun[/member] abi televizyon programı yapsan reytingler tavan yapar, şaka değil çok ciddiyim...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bülent mustafa abi hem kendi alanına çok hakim hem güncel konulara hem de espirili, cübbeli Ahmet hocaya benzetiyorum :) :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aslında burada konuştuğumuz konular çok fazla benim alanım değil arkadaşlar.

Benim esas konum, otomobil ve LCV şasileri üzerine...

Sorun şu ki, Aracın diğer tüm mekaniği şasi bağlantılı olduğu ve aralarındaki etkileşimler birbirlerinin dizayn ve kalitelerini etkilediği için de ayrılmaz bir bütün teşkil ediyorlar.

Bu sebeple mecburen bir noktaya kadar bilmek gerekiyor. Bu noktanın nerede olduğu ise kişinin ilgi ve hobileri ile değişkendir tabi...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
1 saat önce qasqhai testi surusu yaptım,test sürüsü denirse. Çünkü mesafe 3 km ya var di ya yoktu. Boyle olunca xtrail testinden de vazgeçtim. Araçların xtronic olan modellerinde aktif yol kontrolü diye bisey var. Virajı dönerken iç taraftaki tekerlere fren uyguluyormus,ilginç ve mantıklı. Başka markalarda boyle bir özellik var mi acaba...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Evet, diğerlerinde de mevcut. Bu tip donanımları zaten her üretici dış tedarikçilerden sağlıyor. Mesele üreticinin bu donanımı koymaya karar verip, testlerini ve kendi modellerine göre ayarlarını yapması.

Ayrıca, zaten gelişmiş ESP sistemleri araç virajlarda zora düştüğünde müdahale ediyor. Rotasından çıkmamış bir aracın yol tutuşunu arttırmak veya awd araçlarda yol tutuş maksatlı gücü dağıtmak adına fren sisteminin bu kadar kullanılması beni pek hoşnut etmiyor.

Mevcut donanımı kullanan ucuz bir sistem, güvenlik açısından da faydalı ama keyifsiz.

1 saat önce qasqhai testi surusu yaptım,test sürüsü denirse. Çünkü mesafe 3 km ya var di ya yoktu. Boyle olunca xtrail testinden de vazgeçtim. Araçların xtronic olan modellerinde aktif yol kontrolü diye bisey var. Virajı dönerken iç taraftaki tekerlere fren uyguluyormus,ilginç ve mantıklı. Başka markalarda boyle bir özellik var mi acaba...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
[member=34]mtutun[/member] abi bunlar 4*4 değiller. Yazında belirttigin gibi 4*4 olmayacaksa neden suv araç tercih edilsin ki.
Diğer bir husus cx5 neden foresterden,nissan qasghai ve xtrail den daha küçük duruyor(buna takmış durumdayım) bboyle hissetmemizin sebebi kapı üstlerinin,bagaj yanlarının daha basık olması galiba...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ve genişlik gasgai 1806,xtrail 1820,cx5 2165. Bu 30 cm demek mi, yoksa benim matematikte sıkıntı mi var...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Evet 4x4 değiller ve bu konuda seninle aynı fikirim.

Ancak bu sevmediğim virajda iç tekerlek frenleme olayını Subaru da Torque Vectoring adı altında kullanacak yeni modellerde.

Mantık şu; iç tekerleği fasılalı şekilde frenlersen, pratik olarak gücün çoğunu dış tekerleklere aktarmış olursun. Gücün çoğunu viraj dışı tekerlekler aldığında da, direksiyon haricinde de bir virajı dönme eğilimi oluşur araçta. Bu da yol tutuş hissini arttırır.

Ama bunu gücü gerçekten mekanik veya elektronik olarak dağıtmak varken, sportiflik ile ters orantılı olan frenleme ile ve yeni jenerasyon araçlarda zaten çabuk biten balatalara ek yük getiren bir şekilde yapmak beni çok sarmıyor...

[member=34]mtutun[/member] abi bunlar 4*4 değiller. Yazında belirttigin gibi 4*4 olmayacaksa neden suv araç tercih edilsin ki.
Diğer bir husus cx5 neden foresterden,nissan qasghai ve xtrail den daha küçük duruyor(buna takmış durumdayım) bboyle hissetmemizin sebebi kapı üstlerinin,bagaj yanlarının daha basık olması galiba...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Abi bizim traktörün bir tekeri patinaja düştüğünde frendeki mekanizmayı açarak frenleri birbirinden bağımsız hale getiriyoruz ve el gazini çekip patinaja düşen tekerin frenine yükleniyoruz ve traktör çıkıyor. 4*4 ler bu olayı otomatik olarak yapıyor anladığım kadarıyla. Acaba 2 çeker araçlarda boyle bir özellik daha elektronik bir şekilde uygulanabilir mi...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Mazda sitesinde ebatları gösteren resimde hata var bence. Mazda 6 nin boyutlari aynadan aynaya 1840 gösterilmiş...

Üst Alt