Mazda CX-5 İle Kumsalda Hafif Arazi Denemeleri

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
Merhabalar,
Bugün havanın güzelliğinden faydalanıp yaramazlık yapmak istedim.
Yeşillik alanda pick-up'lar ile kamp yapanların "dur aracı sahile sokma kalırsın" uyarılarını kale almadan, kumsalda gezinti yaptım. Lastiklerin havasını hiç indirmedim, hiç ihtiyaç olmadı.
Rast gele bir eylem olduğu için düzgün resimler çekmedim başta.

İlk aracı çamura soktum, tahminen 5-10cm toprak su karşımı çamura girdim. Gazı hiç değiştirmememe rağmen motor sesi an ve an değişti, araç tam duracak kadar yavaşladığında ekranda kayma işareti belirip motor farklı sesler çıkartıp araç yürümeye devam etti. Fark ettiğim zorlanma anlarında araç hafif kayma yapabiliyor yani düz eksende gitmiyor, komik şekilde sanki araç tahmini 10 derece açı ile yan yan ilerledi gibi geldi bana, bu sebep ile dar yolda çamura girmek riskli, dikkatli olmak lazım.

Çamurdan çıktıktan sonra lastiklerde ki çamurların çıkması için gazladım. Ancak o sıra farketmediğim büyük bir çukura düştüm :/ Ben ne olduğunu anlamadım araç resmen yan yattı gibi oldu, anlık durdu ama hemen çukurdan çıktı, doğal olarak araç o noktada ciddi sallandı, yanımda ki kişi kemer takmıyordu ve sert şekilde kafasını yan cama vurdu.
Hemen araçtan indim hasar varmı diye baktım, ön tamponun altı hafif sürtmüştü ancak hasar ibaresi yoktu. Birde ilginç çekilde ön sol tekerin davlunmazı üst taraftan bir parmak kadar bombe yapıp yerinden çıkmıştı, taş gelde her halde hemen ittirerek yerine soktum :D

Sonrasında kumsala indim. Kumsal yer yer kumlar batmıyordu araç asfaltta gider gibi gidiyordu ama kimi yerlerde ciddi şekilde batma oluyordu. 2 defa araç duracak gibi oldu ama yine o anlarda uyarı ışığı ile motorun sesi değişip araç yanlayarak kurtuldu. Çamurda olduğu gibi bu anlarda araç ilginç şekide yan gitmeye başlıyor, ama sonuçta kurtulduk. Kumsalda baya bir gezdik. Orada traktör ve ATV'ler geziyormuş yine kalırsınız diye uyardılar ama kalmadık.

Çok güzel bir deneyimde, yine yapacağım :) Tek pişmanlığım
kumsaldan çıkarken, indiğim yerden çıkmadım, toprak olan ama daha dik olan yeri tercih ettim, teker izi görünce çıkarım dedim. Ama mehersem traktör iziymiş, benim teker izi genişliğim rampa tepe noktasında ufak geldi, aracı bir taraftan çukura sokmak zorunda kaldım, ordada ciddi sallandım ve aracın altı sürttü gibi geldi veya amonsitörler o sesi çıkardı, ama iyi salladık. Tek pişmanlığım bu oldu. Gezinin sonunda aklıma gelmesi ile başlattığım video kaydı ve geçtiğim kumun resimlerini paylaşıyorum..

Video:

Bu arada 17'' in farkını bu gezi ile anladım. Arazide müthiş keyifli, eskiden de patikalara girerdim ama dan-dun, 17'' şehiriçinde ki tümseklerde çok ciddi farketmesede arazide ki patikalar çok keyifli hale geldi. Zaten 19'' ile yüksek ihtimal düştüğüm çukurda lastik yarılırdı

DSCF7052.jpg

20161120_131446007_iOS.jpg
20161120_131407450_iOS.jpg
20161120_124054782_iOS.jpg
20161120_121438953_iOS.jpg
20161120_124051147_iOS.jpg
20161120_121641218_iOS.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel deneyim olmuş. Paylaşım için teşekkürler. Aracın SUV ruhuna hitap eden bir gün yaşatmışsınız. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Maşallah. Kıymalık durum yok. Dikkat edildiği sürece güzel anılar yaratan bir heyecan olmuş. Sonuçta bu araçlar asfalt araçlarına göre daha dayanıklı üretiliyor. Yalnız ön tarafa korumalık takıp tamponu da bu tür heyecanlar için modifiye etmeniz daha iyi olur. Şimdilik bir sıkıntı yok çok şükür de, sert bir yer olsa tamponun ucu zarar görebilirdi.

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkese teşekkürler. Bana görede araca kıymalık bir durum yok, aslında bana göre şehir içinde düştüğümüz çukurlardan daha az zararlı.
Diğer yandan esas benim itirazım hayatlarını arazi görmeden tamamlayan suv'lar büyük bir kaynak israfı.
CX-5'in arazi yeteneklerine dair çok az video var bundan sonra inşallah bir kaç güzel geziler yapıp daha güzel şekilde paylaşırım.

Maşallah. Kıymalık durum yok. Dikkat edildiği sürece güzel anılar yaratan bir heyecan olmuş. Sonuçta bu araçlar asfalt araçlarına göre daha dayanıklı üretiliyor. Yalnız ön tarafa korumalık takıp tamponu da bu tür heyecanlar için modifiye etmeniz daha iyi olur. Şimdilik bir sıkıntı yok çok şükür de, sert bir yer olsa tamponun ucu zarar görebilirdi.
Teşekkürler. Mazda'nın orjinal tampon koruyucuları var ama servis tavsiye etmem onlar sadece süs plastik parçalar dedi :) Bunun dışında çelik barlar var ama bunlarında kullanımı ülkemizde yasaklanmıştı. Aracın altı yeterince yüksek zaten, tamamen kendi hatam ile dikkatsizlik sonucu o çukura düştüm.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt