Mazda Cx-5 İle 1 Ayda 9000 km Ve Sonuç...

temmuz

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Selam arkadaslar,
Yillik izine cikmadan once 3000 km civarindaydi km gostergesi, 4 yetiskin tatil boyunca yaklasik 9000 km yol yaptik, Turkiye ye kadar 7 degisik ulke gectik. Turkiye icersinde sehir, koy, dag tas vs gibi farkli yerlere gittik. Butun buralarda farkli yol sartlari ile karsilastik. Ornegin Alman otobaninda asiri hizda, Avusturya da yagmurda, Yunanistan da kumsalda, Turkiye de sicak, daglik ve yuksek arazide, karli ortam haricinde surmedigimiz kosul yoktu diyebilirim. Sonuc mu? Niye daha once yani 2012 de almadim pismanligi. Eksiklikleri yokmu var elbette (baska bir baslik konusu). Butceniz musaitse alin aldirin...

temmuz

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Detaylara daha sonra gerekli olursa girebilirim.
Saygilar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tez zamanda 9 bin km nin hikayesini hikaye tadında okumak istiyorum, artılar eksiler hissettiklerin düşüncelerin ve daha fazlası için heyecanlanıyorum ;)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bence de ayrıntı detaydadır.
Almak isteyenlere de sebepleriyle ılık tutmuş olursunuz.

temmuz

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Selam arkadaslar,
Hollanda da yeni araba alipta Alman otabanina hiz denemesi icin gitmeyen yoktur. Bende gittim, hemde aldigim gun (CX-5 2.0 2WD TS+). Hava yagisli ve araba yeni oldugu icin fazla surat yapmaya cesaret edemedim ve 1 ay sonraki izne sakladim test istegimi. Sehir icinde sessizligi hosuma gidiyordu, eski arabam bmw e90 dan bile sessiz (degistirme sebeplerinden bir tanesi). Yuksek ve otomatik olmasi konforu artiriyor (onceligim konfor) ozellikle yagisli havalarda. Benzerleri olan SUV modellerini test etmisdim ve yola tutuslarini begenmemistim.
Neyse gurbet yolunda Almanya ilk durak ve burasi en uzun ve eglenceli olani, allah ne verdiyse tabiri iste burda gecerli ve ben eskiden kalma aliskanlikla sol seriti kimseye vermek istemiyorum cunku bir daha sola gecmek cok zor ve bence sol serit en guvenli serit. Arkadaki trafik kontrolu, saglama sollama yukseklikten dolayi cok iyi, virajlarda biraz tedirginlik: 18" yada 19" lastik yerine 17" almanin sonucu. Esim ve cocuklarin gozu surat ibresinde ve 190 km varan hiz (acelen neydi demeyin burada yavas gitmek kazaya sebep verebilir) ve sanki binek arac surer gibi bir his. Frenler suratli iken daha iyi gibi geldi bana. Ruzgar sesi cok degil hiza ve bulundugun konuma gore degisiyor. Topuklama dedigimiz ani gaz vermek dusuk hizlarda daha etkili koltuga yapistiriyor insani. (Oglum bunu cok seviyor :)). Sport modulu beklentinin disinda; araca bariz bir ivme kazandirip eksoz sesini yukseltiyor ama gaz pedali yumusuyor. Bir kez yokusta sanki hala vites dusurmeyecekmi diye biranlik his olustu, bunun disinda bir eksiklik hissetmedim.

Tez zamanda 9 bin km nin hikayesini hikaye tadında okumak istiyorum, artılar eksiler hissettiklerin düşüncelerin ve daha fazlası için heyecanlanıyorum ;)
Ezmocester sen bana ne yaptin arkadas ya, hikayemsi anlatacagim diye canim cikiyor :)

Avusturya ve Macaristan otobani duz ve hiz sinirindan dolayi surat yapilamiyor. Yavas gidincede aracta muzik sesiyle basbasa kaliniyor, bose ses sistemi arka taraflarda sanki biraz daha guclendirilmeliydi gibi. Sirbistanda sicaklar bastirdiginda klima zorunlu oldu ve sessiz bir klimaya sahip ama bir turlu istedigimiz ayari tutturamadik; bir tusla cam, on ve alttan havalandirma secenegi yok, (on ve alt, sadece on, sadece alt, birde cam ve on var yada var biz beceremedik). Orta konsulun arka tarafinda arkadakiler icin havalandirma delikleri ve usb girisleride olabilirdi.

Mekodonya dan sonra Yunanistan da mola verip deniz kum ve dinlenme ihtiyacini giderdik, bagaj cok kullanisli ve buyuk, arkadakiler inmeden bagaja rahatlikla koltugu acip ulasabiliyorlar, bagaj kapagini sadece icerden acma ve disardan otomatik kapama dugmesi de olmaliymis.

Ve Turkiye, vatan. Cogunlukla Gelibolu dan karsiya feribotla geceriz ve cikista alti degecekmi derdi yok, bir keresinde koprunun ustunde kalip ne one nede arkaya gidebilmistim :). Isiklarda arkada acelesi olup! sellektor yapanlara aracin hunerlerini gosterme firsati topuklayip geride birakma. Gece en guzel yol alinan saatler ve isiklar yetersiz gibi sanki, sIk sIk uzunlari yakma ihtiyaci, kirmizi beyaz yol reflektorleri sanki yolda yok, tabiki suratte yok. Sebep arac isiklarinin otomatik olarak ayarlanacagini ve yuksekte oldugunu dusunme cahilligi, halbuki ayarlanabiliyormus. Gece arac ici isiklandirmalari sade ve dinlendirici. Onde 12 volt soket olmamasi eksiklik.

Ezmocester kaynanan olmesin emi, yazar ettin ya beni :)

Bu seferlik bu kadar. Umarim faydali olmustur.

Saygilar.

temmuz

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
20160807_161825.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Güzel bir izlenim olmuş, aracınız hayırlı olsun, 41.5 kere maşallah.
Bizim ülkemizde awd ile satılıyor, kar performansı iyi olacaktır, fakat Temmuz isimli üyenin aldığı araç 2wd. Yurtdışında awd olmayan donanımla da satılıyor demek.

Sol şerit konusunda size katılmıyorum. Ben de Almanya'dan yeni geldim. Fiesta ile 180-200 arası son gazda gidip geldim. 200'ün üstünde gidenler var ve şahsen yol vermeyenlere çok sövüyorum. O hızda trafik varsa güvenli olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Tabiki 130-140 km hızın altında gideni dövüyorlar. :) Hollanda trafiği sonrası Almanya trafiğinin yavaş gidenin kazaya ihtimal vermesini düşünmeniz normal gelebilir belki. Amsterdam'a günübirlik gitmiştim ama o kadar çok gerizekalıca sürenle karşılaşmıştım ki anlatamam. Almanya trafiğine alışma sonrası öyle hissetmiş olabilirim.

Tekrardan hayırlı olsun, az yakan ve cüsseli bir araca sahip olmak güzel olsa gerek.

temmuz

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Mutlu Bey,
Haklisiniz suratli gitmeyi onaylamiyorum ama insan kendini trafige kaptirinca mecbur kaliyor. Birde yola cikinca hangi seritte olursaniz olun guvende degil insan bence, sol seritte suratin verdigi adrenalin insani uyanik tutuyor her nekadar sonu yorgunluk olsada.
Iyi temennileriniz icin tesekkur ederim.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Güzel bir izlenim olmuş, aracınız hayırlı olsun, 41.5 kere maşallah.
Bizim ülkemizde awd ile satılıyor, kar performansı iyi olacaktır, fakat Temmuz isimli üyenin aldığı araç 2wd. Yurtdışında awd olmayan donanımla da satılıyor demek.

Sol şerit konusunda size katılmıyorum. Ben de Almanya'dan yeni geldim. Fiesta ile 180-200 arası son gazda gidip geldim. 200'ün üstünde gidenler var ve şahsen yol vermeyenlere çok sövüyorum. O hızda trafik varsa güvenli olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Tabiki 130-140 km hızın altında gideni dövüyorlar. :) Hollanda trafiği sonrası Almanya trafiğinin yavaş gidenin kazaya ihtimal vermesini düşünmeniz normal gelebilir belki. Amsterdam'a günübirlik gitmiştim ama o kadar çok gerizekalıca sürenle karşılaşmıştım ki anlatamam. Almanya trafiğine alışma sonrası öyle hissetmiş olabilirim.

Tekrardan hayırlı olsun, az yakan ve cüsseli bir araca sahip olmak güzel olsa gerek.

bildiğim kadarıyla Türkiye'de satılan reflex donanımda cx-5 4x2 çekişli.
sol şeridi parselleyenler konusunda hem fikiriz. bende çok kızıyorum hele ki otobanda senden daha hızlı giden varsa yolda müsaitse bi şerit yana geç işte arkadaş. az önce gelirken önümdeki mazda 3 'ü olan arkadaş yol vermemek için çok direndi ama sağından 180 ile geçince bayağı kulaklarımı çınlatmıştır herhalde:) mazdacı mazdacıya bunu yaparsa başkaları ne yapmaz. cx-5 cüsseli gözüktüğü için gitmez diye hafife alıp genelde yol vermiyorlar sonra sağından geçince'de basıyorlar selektöre:)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
bildiğim kadarıyla Türkiye'de satılan reflex donanımda cx-5 4x2 çekişli.
sol şeridi parselleyenler konusunda hem fikiriz. bende çok kızıyorum hele ki otobanda senden daha hızlı giden varsa yolda müsaitse bi şerit yana geç işte arkadaş. az önce gelirken önümdeki mazda 3 'ü olan arkadaş yol vermemek için çok direndi ama sağından 180 ile geçince bayağı kulaklarımı çınlatmıştır herhalde:) mazdacı mazdacıya bunu yaparsa başkaları ne yapmaz. cx-5 cüsseli gözüktüğü için gitmez diye hafife alıp genelde yol vermiyorlar sonra sağından geçince'de basıyorlar selektöre:)

İşte abi Almanya'da en sevdiğim kural solu boşaltmak oldu. Yol boşsa adam 200 ile de gitse en sağdan gidiyor. Herkes en sağdan sadece geçmek için solluyor. Bizim memlekette ise ego, yarış, bencillik almış başını gidiyor.

temmuz

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Selam,
Izmir de Kadife kaleye cikmak istedik, Alsancak tarafindan cikanlar bilirler kuzey tarafindan yani, bilmiyorduk bu kadar dik ve dar sokaklarin oldugunu, kaleye yaklastigimizda dik ve virajli bir yola girdik oyleki yokusun dikliginden ucu gozukmuyordu yolun bi ara tereddut ettim cikarmiyiz diye geriyede donus yok ve hizlanmak icin mesafede, yukardan gelip yol veren araclarin "sen burdan cikmakmi istiyorsun, cikta gorelim" bakislari altinda cikmaya basladik ve tam ortada neredeyse durdu duracak dedigimiz anda dort tekerde kademeli olarak ayni anda devreye girdi ve yavas yavas cekti bizi yukariya. Yani 4x4 oldu bizim arac, bir hafiften yanik kokusu geldi ama nerden bilmiyorum (donup cocuklara sordum sizden mi geliyor diye :))
Velhasil buradan da basariyla gectik.

Üst Alt