Mazda Cx-5 Hakkında Merak Ettiklerim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tucson la Cx-5 i aynı cümlede kullanmak bile abes :)

Bizim ülkemiz standartlarında gayet normal bence... :) Mazda'nın M'sini duyan adam, tek ayak üstünde on tane şehir efsanesi sayıp, ön yargısını ortaya saçıp döküyor. Ayrıca; nabza göre verilmeyen şerbet (2,0 benzinli, 2,2 dizel motor) de cabası. :D

MCX-5

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz-SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hyundai ix35 , CX-5 e çok benziyor. Kim kopya çekti acaba?

EgeA da ilk dikkatimi çeken ön panjur ve farlar olmuştu. Ön panjur Mercedes'ten çalıntı. Farlar BMW 'den. Kaputun ön kısmı da BMW den çalıntı. Şimdi de stoplar 'da Civic'ten aşırılmış gibi geliyor.

Yani demem o ki arabalar hep toplama.

Mazda gerçekten farklı.

SAFKAN. Bunu sevdim.

Mstf

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Donanım özelliklerini şunda şu özellik var mazdada yok diye değerlendirip kıyaslamak mazdaya haksızlık olur. O zaman mazda bütün markaların özelliklerini bünyesinde barındırmak zorunda. Volvo,mercedes bmw nin üst segmentleri hariç hiçbir markada mazdadaki özellikleri bulabileceğinizi sanmıyorum.

MCX-5

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz-SUV
Mazda nadir kalan safkan Japon lardan zaten, stoplar hariç diğer benzetmelere ben pek katılmıyorum.

71daf1995a61da058c51b63538f541d3.jpg
3e8c15d346fcc360edd5e511a8172e44.jpg
3113b6ab19f8d0f18a6345e70d97b078.jpg
94c8a90d75b53c1c8993ccb9082a954c.jpg

Mstf

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Minik kopyalar var diyosun hocam far belki ama.panjur benzemiyor ki çok marka var birbirine benzeyen bu şekilde kopya yaparsak

MCX-5

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz-SUV
Bizim ülkemiz standartlarında gayet normal bence... :) Mazda'nın M'sini duyan adam, tek ayak üstünde on tane şehir efsanesi sayıp, ön yargısını ortaya saçıp döküyor. Ayrıca; nabza göre verilmeyen şerbet (2,0 benzinli, 2,2 dizel motor) de cabası. :D

Aksini düşünüyorum.

Hep duyduğum şu oldu;
- Mazda mı? Çok iyi araba; sağlam, arıza yapmaz, kaliteli araba fakat servisi / ustası/2.eli yok..

Araba alırken satmayı düşünüyoruz sanki geçimimizi bundan sağlıyormuş gibi. Kalite, rahatlık ve güvenlik önemli değil %90 kullanıcı için.

Şahsım adına konuşuyorum Allah nasip ederse bundan sonra yeni kasa CX-5 almak niyetim..

Millet beni bağlamıyor

Mstf

MCX-5

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz-SUV
Bence biraz abartıyoruz. CX5 2012 de ilk çıktığında belki rakiplerine göre donanım zengini idi ama bugün o kadar da değil. 2014 cx5 te usb üzerinden müzik dinlemek bir ızdırap. Her seferinde baştan başlıyor, kaldığı yerden devam etmiyor, şaka gibi. Bluetooth telefon eşleşmesi çoook yavaş. Ben işyerine varıyorum halen rehber arabada hazır olamıyor. Karışık sırada müzik dinleme algoritması çok kötü. Her seferinde aynı sırayla diziyor şarkıları, hiç mantıklı değil. Kapı kilitlemesi zaten yok. Farlar manuel kapanıyor, hadi diyelim önemli değil; bari açılırken kendisi açılsa. Kumandadan cam kapama özelliği de hak getire. Diğer taraftan mazda skyactive ile ağırlık düşürdüğü ile övünüyor. CX5 in ağırlığı sürücü dahil 1460 kg yazıyor katalogta. Yani sürücüsüz 1385 kg olması gerekir. Oysaki ruhsatta net ağırlık 1595 kg yazıyor. 210 kg fark var. Bu durumu mazda Türkiye ye sorduğumda, önce konuyu anlamadılar, ısrarlı sorularım sonunda donanımdan kaynaklanıyor gibi komik bir cevap verdiler. Yakıt tüketimi asla övüldüğü kadar düşük değil. Sonuçta bu sıkıntılar bu sınıftaki, bu güzellikteki bir araca yakışmıyor. Bunlar görmezden gelinemez diye düşünüyorum. Tabi şu da var; şanzumanı harika.

Far sensörü var 2014 de.
Usb dediğiniz gibi.
Bluetooth aynı.
Ağırlık çok sıkıntı olmuyor , motor kasayı kaldırmakta zorlanmıyor. Bundan önce crv kullanıyordum ilk ve ara hızlanmalarda hantal hele rampalarda çok sağır kalıyordu.
Kapı Kilitlenmesi japonlara has bir özellik galiba. Yine 2012 crv ile kıyaslıyorum; onda da yoktu. Hareket edince kilit sesini duymuyorum fakat belki dışardan kapı açılmıyordur (bakmak lazım).
Yakıt hususunda deneyimim şöyle; Tokat'tan 3 yolcu ve bagaj dolu halde 15 gün önce 6,8 lt/100km ortalama ile geldimdi. Dün Qashqai 1,6 at ile Sapanca'ya gidiş geliş ortalamam 6,5 lt/100 km oldu. 1,6 motor ile aynı nerdeyse. Honda Crv ile Sapanca gidiş geliş 8,3lt idi ve trafik akıcı idi.
Sonuç olarak bence yakıt sarfiyatı makul.

Mstf

2012 de donanımda üstünse 2017 de geride kalmaz kanaatindeyim.

Şanzumanın maşaallah'ı var.

Sürüş keyfi C5 kadar olmasa da çoğu sedandan rahat. Kullandığım SUV'ları hiç hesaba katmıyorum.

Güvenliği ve şasi teknolojisini "mtutun" anlatmıştı forumda. Yarım kalmış ders.. Keşke tamamlasa..

Abartma işi piyasa araçlarında var.

Mazda da gerçekler var..

Mstf

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ayrıca aracınızda far sensörü var ve açık konumdaysa otomatik yanması lazım, yanlış mı anladım söylediğinizi acaba

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Hareket edince kapıların otomatik kilitlenmesi 2005 miydi 2006 mı hatırlamıyorum Mazda 3'te de yoktu serviste ekstra ücretle ekletmiştik.

Bu arada Türkiye 2012 Mazda CX-5 için konuşayım park sensörü yavaşlayınca otomatik devreye girmiyor. Sadece geri vitese takınca devreye giriyor.

Diğer ülkelerde ki Mazda CX-5'lerde 360 derece kameradan, aynayı indirmeye camları otomatik kapamaya ve uzaktan kumandadan arabayı evden çalıştırmaya kadar herşey var. Türkiye'de ki modellerde yok.

Mazda CX-5 2012'de ilk çıktığında eşsiz donanımı vardı ve her çıktığı yılda yine eşsiz donanıma sahip, diğer markalara baktığımızda Mazda'da ki bütün o üst seviye donanımları opsiyonel yapıyorlar. Mazda direk paketin içinde en dolu şeklini sunuyor, fiyatı da herkese çok geliyor. Diğer markalar gibi hepsini opsiyonel yapsa Mazda'da ucuz gözükürdü.

corsaedt

Sessiz
Yeni bir başlık açmak istemedim buradan devam etmenin daha mantıklı olacağını düşündüm. Sorum ise farlarla ile ilgili.Zannedersem 2014-2015 serisinden farlar beyaz yani 6000K gibi ancak 2012 modellerinde 4500K sarıya yakın bir ışık var.Acaba sadece Ampülleri değiştirerek bu etkiyi alabilir miyiz yoksa illah tüm 2015 far komple mi değiştirmek gerekir bir de soketler uyuyor mu?
Diğer önemli sorum hanımla birlikte yaptığımız koltuk kavgası acaba koltukların hafıza koltuk yapabilen var mı? Şu anda onu araştırıyorum daha almadan araştırma yapıyorum:) Teşekkürler..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Led ampul ile farlar beyaz ışığa dönebilir belki ama koltuk mevzusunu incelemek lazım. :)

corsaedt

Sessiz
Tskler cevaplarınız için bir yerde okudum 2012 model ile 2013 model arasında birçok hatalar giderilmiş ve de iç mekandaki görselleştirmeler yapılmış bu doğru mu acaba? Mesela en basiti bose yazının krom kaplanması gibi küçük detaylar..

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Tskler cevaplarınız için bir yerde okudum 2012 model ile 2013 model arasında birçok hatalar giderilmiş ve de iç mekandaki görselleştirmeler yapılmış bu doğru mu acaba? Mesela en basiti bose yazının krom kaplanması gibi küçük detaylar..
2013'te ortadaki ekran da değişti diye hatırlıyorum sanki, önceden başka yazılım varmış, şimdi tüm skyactive serilerinde aynı yazılım var

corsaedt

Sessiz
2013'te ortadaki ekran da değişti diye hatırlıyorum sanki, önceden başka yazılım varmış, şimdi tüm skyactive serilerinde aynı yazılım var

o zaman 2013 almak daha mantikli ama o da vergi dilimine giriyor..IDS cozmem gerek o zaman her sey daha da acik olacak:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Üst Alt