Mazda CX-5 Ayna Titremesi Ve Konsoldan Gelen Ses

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Arkadaşlar merhaba

bildiğiniz yada bilmediğiniz gibi:) 2012 model mazda cx-5 lerde kronik olarak aynalar 120 km üstünde titreme yapıyor, ön konsol göğüs ise çok bozuk yollara girdiğinizde ses yapıyor. arabamı p.tesi günü bu şikayetlerden dolayı servise bıraktım. şikayetlerimin hepsi mazda garantisi kapsamında halledilmiş. benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa garantileri bitmeden servislerde ücretsiz hallettirebilirler.

birde servisteki arkadaşa arabamın plaka ve gündüz lambalarını led ampul ile değiştirmek istediğimi ve sakıncalı bi durum olur mu diye sordum. skyactive arabaların orijinal aydınlatma ampullerini led lambalar ile değiştirmeye kalkmayın led'ler ters akım ile çalıştığından kontrol ünitesini bozuyormuş masrafı 400-500 tl civarı dedi:) duyurulur

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler...

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
vallahi ben servisin yalancısıyım.
belki ben doğru anlatamadım ama led ampuller farklı bir sistemle çalışıyormuş buda bizim arabaların aydınlatma kontrol ünitelerine zarar veriyormuş. bu ünitenin fiyatıda bayağı yoğurtluymuş :) ben plaka lambalarını beyaz led le değiştirdim çalıştı ama ilerde zarar verebilir diye tekrar söktüm. servisteki arkadaşa gündüz far lambalarınıda led ile değiştirmek istiyorum olur mu diye sordum o da yapma araca zarar verir dedi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
vallahi ben servisin yalancısıyım.
belki ben doğru anlatamadım ama led ampuller farklı bir sistemle çalışıyormuş buda bizim arabaların aydınlatma kontrol ünitelerine zarar veriyormuş. bu ünitenin fiyatıda bayağı yoğurtluymuş :) ben plaka lambalarını beyaz led le değiştirdim çalıştı ama ilerde zarar verebilir diye tekrar söktüm. servisteki arkadaşa gündüz far lambalarınıda led ile değiştirmek istiyorum olur mu diye sordum o da yapma araca zarar verir dedi.
Servis diyorsa doğrudur ::)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
benim başıma gelenin aynısı aşağıdaki MAZDA 247 formundaki arkadaşın başınada gelmiş tek fark ben garantiden yaptırdım o arkadaşa 300 dolarez kaçmış :)

Hey guys,

I'm a newbie..

So, I brought my car to a shop and they changed out all of the interior lights, headlights, fog lights, and the reverse lights to leds. I've been having problems with the high beams. When I'm driving, I'm having trouble flickering the headlights. They just won't turn on.

I went to the dealership and they told me.."The pcm and body control module is set up to certain voltage and not recognizing the after market bulbs."

Please help. I love my current lights. Lol

Thanks! !

mağdur kısaca şunu der,

arabamın orjinal lambalarını iç,dış yan sanayi led ampuller ile değiştirdim fakat uzun far kontrol sistemi ve otomatik far kontrolü çalışmıyor (aynısı banada oldu) servise gittim servis kontrol ünitesinin voltajı ile senin dandik ledlerin voltajı uyuşmadığından kontrol modülü mefta olmuş:) diyor

Moderatörün son düzenlenenleri:

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Led lambalar arabalarda hata lambasını yakıyorlar servis onu demek istemiş olabilir. Birde ledler ısındığı için sürekli kullanılacaksa soğutuculu olanlarından alınmalı.
Hataya ilişkin örnekler vag grubu ve diğer markaların forumlarında bolca mevcut.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne kadar ilişkilendirilebilir ama daha önceki 626 guzumdaki kapı içlerindeki ve tavan lambasını led ampuller ile değiştirmiştim fakat sağlıklı çalışmadı, elektriksel olarak hiç bir sıkıntı oluşturmadı ama en uzun süre gideni 1 ay oldu, çok aldığım için sık sık ampul değiştirmek durumunda kalmıştım, ben çin malı olmalarına bağlıyorum bu ömürsüz olmalarını ama şimdi bu konuyu okuyunca; kafamda soru işareti de oluşmadı değil...

(ne uzun cümle kurdum be)

:D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben parklarda led kullanıyorum(Photon) arıza ışığı felan yakmıyor, ama far sensörü olduğu için marş yapmadan ledler yanıyor ve marşa onlar açıkken bastığım için ömürleri kısalıyor, ledler zamanla kesilmye başlıyor yada yanıp sönemey başlıyor, hem güzel bir şey hem de sürekli masraf çıkartıyor. Bunların ebaydan en kalitelisi hangisiyse onu almak istiyorum ama muazzam kalştede bir şey yok sanırsam.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
yani bu durumda arabanın orjinal ampulleriyle oynamamak lazım japon yaptıysa vardır bi bildiği. :) ben bagaja taktığım led aydınlatmayıda iptal ettim. bahar kampanyasında 100 gayme verip mazdanın orjinal garantili led aydınlatmasını taktırıcam. dandik lambayla bozup 500-600 gayme kontrol modülüne vericeğime 100 lira veririm başımıda hiç ağrıtmam :) bırak plaka lambası sarı yansın neyi değiştirir ki beyaz led olsa :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
yani bu durumda arabanın orjinal ampulleriyle oynamamak lazım japon yaptıysa vardır bi bildiği. :) ben bagaja taktığım led aydınlatmayıda iptal ettim. bahar kampanyasında 100 gayme verip mazdanın orjinal garantili led aydınlatmasını taktırıcam. dandik lambayla bozup 500-600 gayme kontrol modülüne vericeğime 100 lira veririm başımıda hiç ağrıtmam :) bırak plaka lambası sarı yansın neyi değiştirir ki beyaz led olsa :)
Mazdanın taktığı orjinal led değerleri lazım bu durumda :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Modern araçların tamamında hem maliyetten tasarruf etmek, hem ağırlıktan tasarruf etmek, hem de bazı gelişmiş kontrol sistemlerini akuple edebilmek için merkezi kontrol ünitesi kullanılıyor tüm elektrik ve elektronik donanımı için.

Yani bir çok fonksiyon, özellikle hata kontrol ve uyarı sistemleri belli bir elektrik akım şeması dahilinde merkezi beyin tarafından yönetiliyor. Elektronikçi arkadaşlar anlayacaktır, eski araçlarda her elektrik donanımı ayrı bir donanımdı ve ayrı kumanda ve kablolamaya sahipti. Yeni araçlarda ise tüm elektrik donanımı birlikte bir elektronik kontrol kartı gibi çalışıyor ve sistem elektriksel gerilimlerle kumanda ve kontrol ediliyor. CAN BUS ise bu elektronik kumanda kartının program entegresi görevi yapıyor.

Sizin bu elektrik şemasında, iletilen elektriksel direnci ve akımı etkileyecek her değişikliğiniz, yanlış kumanda ve uyarıya sebep olacak akım dalgalanmalarına sebep olabilir.

Konudan vesile örnek vereyim ki; bildiğiniz klasik bir ampul, bir rezistans lambasıdır. Yani bir elektronik devre şemasındaki dirence denk gelir. Aradan bu direnci çıkarır ve elektirksel direnci çok daha az bir elektronik lamba olan led koyarsanız, tüm diyagramdaki akım iletimini değiştirirsiniz. Bu değişi hesap edilen toleranslar içindeyse bir şey olmaz. Ama değilse, özellikle bazı fonksiyonların devreye girmemesi, yanlış girmesi, ve çok çok sıklıkla da hatalı arıza uyarıları alabilirsiniz.

Kemal Bey, yukarıda verdiğiniz İngilizce örnekte de zaten merkezi beyin arıza yapmamış, sadece uzun farları başta olmak üzere devreye girmekte sıkıntı çıkarmasından şikayetçi. Servis de ona, sistemin belli bir voltaja entegre edildiğini ve sonradan takılan lambaları tanımayabildiği gibi genel bir yorum yapmış. Tabi bu tanıma problemi değil, sistemin elektriksel akımlar ile yaptığı iletişim ve fonksiyonları değiştirecek düzeyde bir modifikasyon sonucu meydana gelen bir durum.

Bizim ülkemizde akü bile 'daha büyük olsun' mantığı içinde kontrolsüz değişir, adettir. Halbuki araçta yapılacak her türlü elektriksel değişimin mutlaka uzmanlar tarafından ve ölçüp, hesap edilerek yapılması gerekir.

Bir aküyü, alternatörün şarj kapasitesinden daha büyük takarsanız, aksine daha çok problem yaşayabilirsiniz örneğin...

Size yazmış gibi oldum ama biraz genel bilgi oldu, lütfen kusura bakmayın.

Bu arada ben park lambalarımı ledler ile değiştirdim ve sorunsuz kullanıyorum. Ama teknisyen gündüz farlarımı da led ile değiştirmeyi teklif ettiğinde kabul etmedim. Büyük ihtimal onlarla da bir şey olmayabilir ve tolerans için de kalabilirdi. Ama aracı artık eşim kullandığı için risk almadım...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mustafa abi bilgi dolu yazın için teşekkürler. Daha büyük amperli akü daha iyi olmayabilir demekki bunu da öğrenmiş olduk.
Özletiyorsun kendini :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hem iş hem özel çok yoğun bir dönemden geçiyorum, Gonzales kardeşim. Ama foruma bakmıyor değilim, her gün takip ediyorum. Bu konuda yazmam gerek dediğim konularda da bir şekilde yazıyorum, görüyorsun.

Mustafa abi bilgi dolu yazın için teşekkürler. Daha büyük amperli akü daha iyi olmayabilir demekki bunu da öğrenmiş olduk.
Özletiyorsun kendini :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hem iş hem özel çok yoğun bir dönemden geçiyorum, Gonzales kardeşim. Ama foruma bakmıyor değilim, her gün takip ediyorum. Bu konuda yazmam gerek dediğim konularda da bir şekilde yazıyorum, görüyorsun.
Mekan senin abi ben buradayım demen bile yeterli :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Kemal Bey, yukarıda verdiğiniz İngilizce örnekte de zaten merkezi beyin arıza yapmamış, sadece uzun farları başta olmak üzere devreye girmekte sıkıntı çıkarmasından şikayetçi. Servis de ona, sistemin belli bir voltaja entegre edildiğini ve sonradan takılan lambaları tanımayabildiği gibi genel bir yorum yapmış. Tabi bu tanıma problemi değil, sistemin elektriksel akımlar ile yaptığı iletişim ve fonksiyonları değiştirecek düzeyde bir modifikasyon sonucu meydana gelen bir durum.

mustafa abi açıklamalarınla kafamızdaki sönük ampulleri led'leri aydınlatmış oldun. :)

ingilizce verdiğim örnekteki kişinin başına gelen uzun far problemini bende yaşadım. bagaj ampulunü takarken kısa devre yaptı ve uzun far fonksiyonu ve far kolundaki ''auto'' fonksiyonu tamamen iptal oldu. allahtan servis ücretsiz halletti. benzer bagaj lambası arıza problemlerini mazdas 247 forumunda daha önce okumuştum ve forumda bu işe kafa patlatanlar şunu diyor ,cx-5 te bagaj ampulü direkt kontrol ünitesine bağlı olduğu ve herhangi bir kısa devre durumunda kontrol ünitesinin değişimine neden olduğu yazıyordu yukarıdaki örnekte benzer bir durum olduğu için ilave olarak yazmıştım.

park lambalarını bende led ile değiştirdim ama bagaj kapağındaki lamba ile park lambası ararsında renk farkı oluştu (orjinal daha kırmızı ledler daha bi turuncu oldu) bende geri söktüm. hatta gündüz farları için 2 adet led lamba sipariş ettim bu hafta gelir ama son olaydan sonra takıp takmama konusunda kararsızım :)

Üst Alt