Mazda CX-5 % 10 Zamlandı !!

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
2015 cx5 fiyatları açıklandı...% 10 ZAMLI !!!.....137.850 TL...Zam rekoru Mazda da...Bu pek 'skyactiv '' olmadı...

badilcan

Katılımcı
Mazda3 de zamlandı sanırım .
Ayrıca dün izmir Yeni Otomotiv facebook sayfasında garanti sürecinin bundan böyle tüm modeller için 150000 km / 5 yıl olduğunu paylaşmış.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Japon yeni ve Euro'nun yükselmediği düşünülürse, bu artış sadece makyaj için çok fazla. Genellikle araçlar kasa değiştirirken bir artış görülmesi doğal, siz de bilirsiniz. Çünkü ömrünün son döneminde iyice ucuzlayan kasadan sonra biz yeni kasa fiyatını sıkı bir zam olarak görürüz. Ancak bu kasa değişimi değil, sadece makyaj. Ve bu kasa artık ömrünün son 2 yılına girdi. Yapılan iskontolarla 2.0 awd power 120 civarına veriliyordu. Bora Arpınar arkadaşımızın yazdığına göre şimdi denk gelen versiyon 140. Bu zam oranı % 16-17 civarına gelir.

Bunun 2 sebebi olabilir. Artık SUV pazarında hedef CX-3 olup, CX-5 ile ilgili satış adedi hedefi olmayabilir. Ya da artık önemli olmayabilir. Çünkü Mazda 6 ve CX-5 prestij modelleri ve Mazda 3 ve CX-3 de 1.5 dizel motorları ile adet modelleri olabilir.

Veya, ellerinde halen 2014 makyajsız modeller bulunabilir. (2015 olarak da olabilir) Kimsenin yakın fiyata bunları tüketmeyeceği varsayımı ile, fiyat arası açık tutulmuş olabilir.

Ama daha önce alenen ve defalarca belirttiğim gibi, CX-5 benim için daha kaliteli ve iyi bir otomobil olmasına rağmen, Subaru Forester 2.0 Turbo'dan 10 bin TL'ye yakın fazla vermek artık dengeleri değiştirdi.

Yanlış olmuş.

2015 cx5 fiyatları açıklandı...% 10 ZAMLI !!!.....137.850 TL...Zam rekoru Mazdada...Bu pek 'skyactiv '' olmadı...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu olması gereken güzel bir haber işte, bu da çok doğru olmuş.

Paylaştığın için sağol.

Ayrıca dün izmir Yeni Otomotiv facebook sayfasında garanti sürecinin bundan böyle tüm modeller için 150000 km / 5 yıl olduğunu paylaşmış.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Aynen öyle bütün modellerde fiyat artışı olmuş. reflex AT Mazda3 69700 TL idi 71900 TL olmuş.

Mazda6 keza 130.000 TL civarı bir fiyatı vardı. Şimdi 137.800 TL olmuş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Çok doğru hareket olmuş... Mazda sahibini 6 ay 10 bin km ile servise çağırarak garanti kapsamında tutmak hoş değil ayrıca... Umarım bu uygulama da gözden geçirilir...

Zam konusuna bir şey diyemiyorum, yeni Türkiye dedikleri şey eskisinden beter çünkü... Hayırlısı.

selmazda

Katılımcı
Bana sürpriz olmadı, 135-140 arası olacağını tahmin etmiştim. Normal mi? 135 de kalsaydı iyi olacaktı. 10 binlk bir zam normaldi bence, çünkü çok fazla iyileştirme var. Okuya okuya bitiremedim. Yep yeni güvenlik ekipmanları eklediler, araç nerdeyse toptan gözden geçirildi.

2 yıl sonra neresini değiştirecekler merak ediyorum..

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Japon yeni ve Euro'nun yükselmediği düşünülürse, bu artış sadece makyaj için çok fazla. Genellikle araçlar kasa değiştirirken bir artış görülmesi doğal, siz de bilirsiniz. Çünkü ömrünün son döneminde iyice ucuzlayan kasadan sonra biz yeni kasa fiyatını sıkı bir zam olarak görürüz. Ancak bu kasa değişimi değil, sadece makyaj. Ve bu kasa artık ömrünün son 2 yılına girdi. Yapılan iskontolarla 2.0 awd power 120 civarına veriliyordu. Bora Arpınar arkadaşımızın yazdığına göre şimdi denk gelen versiyon 140. Bu zam oranı % 16-17 civarına gelir.

Bunun 2 sebebi olabilir. Artık SUV pazarında hedef CX-3 olup, CX-5 ile ilgili satış adedi hedefi olmayabilir. Ya da artık önemli olmayabilir. Çünkü Mazda 6 ve CX-5 prestij modelleri ve Mazda 3 ve CX-3 de 1.5 dizel motorları ile adet modelleri olabilir.

Veya, ellerinde halen 2014 makyajsız modeller bulunabilir. (2015 olarak da olabilir) Kimsenin yakın fiyata bunları tüketmeyeceği varsayımı ile, fiyat arası açık tutulmuş olabilir.

Ama daha önce alenen ve defalarca belirttiğim gibi, CX-5 benim için daha kaliteli ve iyi bir otomobil olmasına rağmen, Subaru Forester 2.0 Turbo'dan 10 bin TL'ye yakın fazla vermek artık dengeleri değiştirdi.

Yanlış olmuş.
Mustafa hocam fiatın bu kadar artışına dün bende çok şaşırdım. Dün Forester Turboyu da kullandım çok seri atak ve canlı araba arabaya eyvallah ama dişe dokunur sadece elektrikli bagaj x mode ve istepne CX-5 deki donanımın özellikle yeni 2015 lerin bayi kitapçığında bahsedilen şeylerin hiçbiri yok sadece led veya mercekli xenon olsa idi direkt bu araca yönelebilirdim. Kullandığım forester ın benzin tüketimi 11.6 litrelerdey di ama ondada 2 araç için görüştüğüm halde (hanımda xv yi beğendi ondada citroen c4 otomatik vardı xv yi görünce güzelmiş falan dedi :) ) Forester ı 132 nin altına düşmediler yeni gelecek olan araçtada artış olabilir dediler (Nisan ayında) Evvelsi gün Şahsuvaroğlunda satışçı arkadaş aradı abi rexton u mutlaka dene dedi gittim onuda kullandım çok sessiz sakin bir araç ve özellik olarak doğru dürüst benzin göstergesi dahası gittiğiniz vitesi bile göremiyorsunuz ve fiat oalarak ondada 140 kusurları teleffuz ediyorlarve şu anda kaporamı verdiğim halde CX-5 beklediğim 130-132 bandının istepne ile beraber 141 i bulması beni düşündürüyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Öncelikle fiyat artışı 10 bin değil, buradan Fatih Bey'in de (selmazda) bu konuya dikkatini çekeyim. Bir aracın bir pazardaki fiyatı liste fiyatı değil, bayilerden alabildiğiniz net fiyattır. Bu yönüyle makyajsız versiyon fiyatı 120 bin TL idi.

Eğer Bora Bey, 140 bin size verilen son net fiyat ise bu % 16,6 zam anlamına gelir. Makyajsız Power donanımı zaten çok dolu bir araç olduğu için, makyajlı versiyona eklenen donanımlar veya değişen donanımlar ile bu fiyat farkını izah etmek mümkün değil.

Örneğin Mazda 3 için yapılan fiyat zammı yukarıda belirtilen fiyatlara göre % 3,2 ve Mazda 6 modelinde ise % 6 çıkıyor.

Ben 2013 yılı Nisan ayı sonunda aldım CX-5 2.0 AT Power aracımı ve o zamanlar listesi 108 bin civarıydı, ben 103,5'a aldım. Gerçi ekstra aksesuarlar için toplam 107 ödedim ama aracın fiyatı 103,5'du. Hatta o zamanlar 103'e veren bayi dahi vardı.

Şimdi daha 2 yıl olmadı ben alalı, birisi bana söyleyebilir mi lütfen, CX-5 modelinin 2 yılda % 36 zamlandığı bir başka ülke var mıdır Dünya'da? Şimdi diyebilirsiniz ki, bu zammın bir kısmı vergi artışı, bir kısmı kur vb. vs... Ben kimseye karşı yazmıyorum bunu ama hakikaten bu millet eğer dellenmiyorsa şaşıyorum!

Bu fiyat ile Bora Bey;

1- Ben 2014 veya 2015 makyajsız 120 civarına bulabiliyorsam halen sıfır olarak onu alırdım.

2- 2012 veya 2013 az kullanılmış, temiz bir CX-5 araca kayardım.

3- Subaru Forester Turbo alır, CX-5'ten üstün olan performans ve arazi donanımına konsantre olur, eksiklerini görmezden gelirdim.

4- Kendime az kullanılmış, düşük km bir BMW 3.20i ed veya BMW 5.20i veya Mercedes C180 veya Mercedes E180, hangisi hoşunuza gidiyorsa alırdım, keyfime bakardım. Eşime de bir Subaru XV alırdım. Aile de 2 adet AWD araca gerek yok. Bu araca ihtiyaç duyacağınız yerlere XV ile gidersiniz. AWD ve yerden yüksek araç gerekmeyen yerlerde de sürüş keyfini sonuna kadar sedan ile yaşarsınız.

Mustafa hocam fiatın bu kadar artışına dün bende çok şaşırdım. Dün Forester Turboyu da kullandım çok seri atak ve canlı araba arabaya eyvallah ama dişe dokunur sadece elektrikli bagaj x mode ve istepne CX-5 deki donanımın özellikle yeni 2015 lerin bayi kitapçığında bahsedilen şeylerin hiçbiri yok sadece led veya mercekli xenon olsa idi direkt bu araca yönelebilirdim. Kullandığım forester ın benzin tüketimi 11.6 litrelerdey di ama ondada 2 araç için görüştüğüm halde (hanımda xv yi beğendi ondada citroen c4 otomatik vardı xv yi görünce güzelmiş falan dedi :) ) Forester ı 132 nin altına düşmediler yeni gelecek olan araçtada artış olabilir dediler (Nisan ayında) Evvelsi gün Şahsuvaroğlunda satışçı arkadaş aradı abi rexton u mutlaka dene dedi gittim onuda kullandım çok sessiz sakin bir araç ve özellik olarak doğru dürüst benzin göstergesi dahası gittiğiniz vitesi bile göremiyorsunuz ve fiat oalarak ondada 140 kusurları teleffuz ediyorlarve şu anda kaporamı verdiğim halde CX-5 beklediğim 130-132 bandının istepne ile beraber 141 i bulması beni düşündürüyor.

selmazda

Katılımcı
Üstada katılıyorum, zam biraz fazla kaçtı. Ben zaten 10 bin TL'yi geçmeseydi keşke dedim. Ama fiyatı değerlendirirken genelde liste fiyatını alırım çünkü indirim her markada oluyor.

Sanırım CX-5'in Dünyada gördüğü ilgi ve çok satış, yapılan çok sayıdaki iyileştirme ve güzelleştirmelerle birlikte, fiyata yansıdı. Bu kadar olmamalıydı. Mazda tabiiki Türkiye piyasasını her zamanki gibi dikkate almadı yada bilerek premium sınıf algısı açısından(Üstadın sık sık dile getirdiği)fiyatı yükseltmek ve CX-3'e yer açmak istedi! Diğer ülkelerde bu kadar zam var mı ona bakmak lazım. Bu arada bu zamdan CX-3 fiyatının da beklediğimizden daha yüksek olacağını tahmin edebiliriz.

Bora beye gelince, bence ilk sıraya girerek zaten pazarlık şansını azalttı. İlk gelen araçlar olduğu için indirime pek yanaşmazlar. Biraz daha bekleyebilse 135'den alabilir bence..stepneye gerek yok. Renk farkı var bir de.

Bence biraz daha bekleyin, acele etmeyin ve pazarlık yapın, 135'e zorlayın. Olmuyorsa Üstadın dediği gibi 2014-2013 model düşünün..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Paragraf 2'de yazdıklarınız.

Ben Subaru XV'nin Türkiye macerasının iyi irdelenmesini tavsiye ederim. Subaru XV Türkiye'de CX-5 ile birkaç ay farkla 2012 yılının ilk aylarında piyasaya verildi. İlk çıktığında en full Premium paketi fiyatı 92 bin TL idi. O zamanlarda da forumlarda bu fiyatın çok yüksek olduğu konusunu eleştirmiştik. Ancak 1.6 + awd + otomatik bu sınıfta başka araç yok diye belirlenen bu fiyat satış şansını çok azalttı ki, 1 yıl sonra fiyatta ciddi indirim geldi. Bu aracın tam 3 yıl sonra şu anda bile fiyatı 84 bin TL.

Tabi ki hedef CX-3, adet yapılması düşünülen esas model bu. 1.5 dizel + awd + otomatik kombinasyonu sihirli formül. Ancak bu sınıfta çok güçlü oturmuş rakipler var. Bir üst sınıftan rekabete girmek üzere olan Honda CR-V gibi aynı formüle sahip otomobiller var. Fiyat konusu çok dikkatle ele alınmazsa hüsran olabilir, benden söylemesi. Beni dinlemeyenleri görüyoruz daha önce...

Üstada katılıyorum, zam biraz fazla kaçtı. Ben zaten 10 bin TL'yi geçmeseydi keşke dedim. Ama fiyatı değerlendirirken genelde liste fiyatını alırım çünkü indirim her markada oluyor.

Sanırım CX-5'in Dünyada gördüğü ilgi ve çok satış, yapılan çok sayıdaki iyileştirme ve güzelleştirmelerle birlikte, fiyata yansıdı. Bu kadar olmamalıydı. Mazda tabiiki Türkiye piyasasını her zamanki gibi dikkate almadı yada bilerek premium sınıf algısı açısından(Üstadın sık sık dile getirdiği)fiyatı yükseltmek ve CX-3'e yer açmak istedi! Diğer ülkelerde bu kadar zam var mı ona bakmak lazım. Bu arada bu zamdan CX-3 fiyatının da beklediğimizden daha yüksek olacağını tahmin edebiliriz.

Bora beye gelince, bence ilk sıraya girerek zaten pazarlık şansını azalttı. İlk gelen araçlar olduğu için indirime pek yanaşmazlar. Biraz daha bekleyebilse 135'den alabilir bence..stepneye gerek yok. Renk farkı var bir de.

Bence biraz daha bekleyin, acele etmeyin ve pazarlık yapın, 135'e zorlayın. Olmuyorsa Üstadın dediği gibi 2014-2013 model düşünün..

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Bencede donanım artısı fiyat farkı ile orantılı olmamış. Sıfır eski kasa cx-5 mantıklı olur. Yada 2014 az km de garantisi devam eden cx-5 ler 95-100 arası fiyata rahat alınır ki bu bana göre çok daha mantıklı olur.tabiki son karar sizin

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Vergilerden dolayı ham fiyata yapılan %5 zam, CX-5 ve Mazda 6'ya %10 olarak yansımış sanırım. Çok gereksiz bir zam. Tüm pazarlık gücünü kullanarak zammı aşağı çekmeye çalışmalıydı Mazda-Tr. 140,000 liraya o kadar çok alternatif var ki, CX-5 alacak insan artık 140 kere düşünür yani. Bu da ileride makyajlı ikinci ellerini bekleyen insanlar için kötü tabi. Ortalıkta alacak araba olmayacak maalesef.

Nasıl bir kurla geliyo bu araç anlamadım. Yen mi, dolar mı, tl mi?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu zam bana CX-3'ün fiyatlaması ile ilgili bir fikir veriyor...

Vergilerden dolayı ham fiyata yapılan %5 zam, CX-5 ve Mazda 6'ya %10 olarak yansımış sanırım. Çok gereksiz bir zam. Tüm pazarlık gücünü kullanarak zammı aşağı çekmeye çalışmalıydı Mazda-Tr. 140,000 liraya o kadar çok alternatif var ki, CX-5 alacak insan artık 140 kere düşünür yani. Bu da ileride makyajlı ikinci ellerini bekleyen insanlar için kötü tabi. Ortalıkta alacak araba olmayacak maalesef.

Nasıl bir kurla geliyo bu araç anlamadım. Yen mi, dolar mı, tl mi?

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Bencede donanım artısı fiyat farkı ile orantılı olmamış. Sıfır eski kasa cx-5 mantıklı olur. Yada 2014 az km de garantisi devam eden cx-5 ler 95-100 arası fiyata rahat alınır ki bu bana göre çok daha mantıklı olur.tabiki son karar sizin
Bugün sahibin.com da gördüğüm 4 tane 2014 az km li cx-5 i aradım en düşen 105.000 e düştü daha altıda yok sevineyimmi üzüleyimmi bilemedim. Tabi bu arada 2014 dede 2 araç varmış biri düz vites çizgili diğeri kavisli bir yol çizen vites eğrisi ikisinin arasında ne fark onuda bilmiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün sahibin.com da gördüğüm 4 tane 2014 az km li cx-5 i aradım en düşen 105.000 e düştü daha altıda yok sevineyimmi üzüleyimmi bilemedim. Tabi bu arada 2014 dede 2 araç varmış biri düz vites çizgili diğeri kavisli bir yol çizen vites eğrisi ikisinin arasında ne fark onuda bilmiyorum.

Zigzaglı olanı Mazda'nın bundan bir önceki tasarımı ve otomatik viteslerinde bu şekli kullanıyordu, düz olanı ise şimdi kullandığı yeni otomatik vites kolu tasarımı...

İkisi de aynı işlevi görmekte sadece görüntü farkı var. Benim tercihim zigzaglı olanı, daha bir egzotik geliyor insanın gözüne.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV

Anladığım kadarı ile bayiler ellerinde kalan araçları ellerinden çıkarabilsinler diye aradaki fiat farkı bu kadar açılmış olabilir. Bana gelince belki aynı renk 2014 araca karar verebilirim ama 2015 lerin duruşu bile farklı gözüküyor şeytanda dürtüp dürtüp duruyor. :)

Üst Alt