Mazda CX-5 % 10 Zamlandı !!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir araca ödenen para, nakit olarak verdiğiniz para değildir.

İngiltere'den örnekler verilmiş fiyat için. İngiliz bir aracın maliyetini nasıl hesaplar ben izah edeyim.

Araca ödediği parayı yazar + 5 yıllık ödediği sigorta masraflarını yazar + tüketiminden dolayı 60.000 mil, diyelim 100.000 km yakıt masrafı yazar + 100.000 km bakım masrafı yazar - 5 yıl, 100 bin km'deki aracı satarken eline geçeni düşer. Bu çıkan rakam o aracın size 5 yıllık maliyetidir.

Ben bir araca ne para ödediğime bakmam. Çünkü o rakam benim cebimden anlık çıkandır. Bunun üzerine kullanımda daha ödeyeceğim, satarken de bir kısmını geri alacağım.

Şimdi ben de 2 araç var. Birisi Mazda CX-5 2.0 AT Power, diğeri de BMW 3.20i ed Luxury Line. Şu anki fiyatları çok yakın, Mazda 140, BMW 145!

Mazda 2 yaş olmadı henüz, BMW 1 yaş olmadı henüz. Mazda'yı bugün sattığımda 10.000 km çiziksiz aracın ederi 85! 2 yaşa varmamış, 10.000 kmk. çiziksiz aracın değer kaybı 55 bin TL!

BMW'mi 2 yaşında satarsam (kurun ve fiyatın değişmediğini varsayarak) satabileeğim fiyat yaklaşık 120 bin TL (bugün 130 bin TL civarı değeri) Hadi bir 5 de benden çalışsın, 115! Yani 2 yaşında değer kaybı 30! Şimdi bunun üzerine bir de her yıl bin küsür TL MTV kazancını ekleyin. Tüketimi aynı sayıp, ihmal edelim. Bizim ülkemizin gerçeklerinde Mazda kullanan adam daha zengin oluyor BMW'yi kullanandan bu durumda.

Bana deyin ki, BMW bakımları çok pahalı. Evet Mazda'yı senede 2 kere toplamda 800-900 ödeyerek bakıma sokuyorum. BMW'yi ise 1 kere 500-700 arası ödeyerek sokuyorum.

Sizin hesabınıza göre Mazda vergisiz 60, BMW belki 85 civarıdır. Bu durumun tüketici açısından değiştirdiği gerçek nedir??? Tam tüketici gerçeği ise benim yazdığım durumdur...

Gelelim şimdi Dünya'nın Japon'lardan öğrendiği felsefeye. Yani, her pazara özel, o pazarın gerçeklerine uygun ürün üretimi, esnek üretim felsefesi. Bu vergi sistemi de bu pazarın gerçeğidir. Bu pazara uygun ürün üretmek gerekir. En azından üretebilene kadar, bazı modelleri desteklemeye devam etmek gerekir.

Bakınız Nissan X-Trail 1.6 dizeli alan kişi ile Mazda CX-5'i alan kişi aynı parayı dahi ödese, Mazda alan daha fazla ödemiş olacaktır. Çünkü 2-3 yıl sonra satmak istediğinde çok daha fazla para kaybedecek.

Diğer bir konu ise Mazda CX-5 Power modeli 2014 model olarak 120 altı fiyatlara satılıyordu bu yıl başında. Aradaki fiyat farkı net olarak 7.000-EUR'un üstünde. Bunun herhangi bir donanım ve izolasyon artışından olmayacağı kesin. Araçta motor,şanzıman, platform herhangi bir teknik geliştirme de yok.

Mazda bence bu modeli sübvanse etmeyi bıraktı ve 6 gibi bu da artık markanın prestijinin sembolü olarak devam edecek. Bu kararı eleştirecek halim yok, çünkü tamamen idari ve stratejik bir karardır. Karar tamamen markanın yöneticilerinin yetkisindedir. Ben de aldıkları kararı saygıyla karşılayanlardanım. Bu yazıyı sadece meseleye daha geniş açıdan bakılması için yazdım. Yani olay sadece vergiler hariç çıplak fiyatlar veya diğer rakiplerle fiyat karşılaştırmalarından ibaret değil. Bunu belirtmek istedim sizlere...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi merak edenler olabilir bu adam neden bu uzun yazıyı yazdı diye. Aslında sizlere yazmadım. Diğer bir forumda CX-5'in fiyatını diğer rakipler ile kıyaslayanlar, hatta vergileri düşüp aslında ucuz olduğunu anlatmaya çalışanlar vardı. Bazı arkadaşlar da yapılan zammın çok olduğunu izah etmeye çalışıyordu.

Ben de dayanamadım, görüşlerimi yazayım dedim. Sonra çok uzun yazınca da yazı boşa gitmesin, burada da yer vereyim dedim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda bence bu modeli sübvanse etmeyi bıraktı ve 6 gibi bu da artık markanın prestijinin sembolü olarak devam edecek. Bu kararı eleştirecek halim yok, çünkü tamamen idari ve stratejik bir karardır. Karar tamamen markanın yöneticilerinin yetkisindedir. Ben de aldıkları kararı saygıyla karşılayanlardanım. Bu yazıyı sadece meseleye daha geniş açıdan bakılması için yazdım. Yani olay sadece vergiler hariç çıplak fiyatlar veya diğer rakiplerle fiyat karşılaştırmalarından ibaret değil. Bunu belirtmek istedim sizlere...
Bu aracı kullanan veya almayı düşünenler için maliyet açısından güzel bir değerlendirme olmuş abi. Son paragraf tamda benim düşündüklerim.
Saygı duyup, eğer alım gücü yoksa başka alternatiflere yönelmeli tekrar söylüyorum.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Size gerçek bir hikaye anlatayım. 15 yıl önce ülkemize bir ürün getirdik, makine. Piyasada çok hakim bir başka ithal ürün vardı, belki pazarın %90 ellerindeydi. Ürünümüzü tanıtmak için gereken, bildiğiniz her metodu kullandık. Reklam, fuar, birebir ziyaretler, uygulamalı tanıtımlar vb.

Ama bunları desteklemek için rakibimizin en az %10-%20 altında fiyatlar da uyguladık. Halbuki Dünya'daki en pahalı ürünlerden biri ile pazardaydık.

5-6 yıl geçti pazar kabulü ile fiyatlar eşitlendi.

Şimdi 15 yıl geçti, pazra payımız %80 ve onlardan %10 pahalıya satabiliyoruz.

Yani bunlar doğal şeyler, kimseyi eleştirecek yetkim de, hakkım da yok. Ancak bu %16 zam bir gün içinde yapılınca da müşterilere dokunuyor tabi, bunu da anlayışla karşılamak lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi sen buraya yaz... Diğerleri bizi günlük takipteler nasıl olsa okuyorlar... ;)

Üst Alt