Mazda CX-5 % 10 Zamlandı !!

selmazda

Katılımcı
Mesut bizler sadece kendi bakış açımıza göre ve hislerimize göre bazen de çıkarlarımıza göre yorum yapıyoruz...

Mazda satıyor, forumda bir çok finansal tablo ve üretim satış rakamları açıklandı, satmama gibi bir durum söz konusu değil.

Sorun bizim ülkemizin "tuttuğumu öperim" mantığı üzerine kurgulanmış, "iyi istiyorsan, bedeli var" şeklinde son bulmuş vergi sistemiminde...

Eleştiri yaparken bazı şeyleri göz ardı edersek yanılgıya düşeriz, hakkaniyetten uzak kalırız...

Kendinizi Mazda'nın yerine koyun, bu kadar yatırım yapmışsın, bu kadar mühendislik harikası bir araç ortaya koymuşsun ama vergi sistemi yüzünden aracın bu ülkede satmıyor... Fakat dünya genelinde hak ettiği pazarlara ulaşabiliyor, satabiliyor...

Kusura bakmayın da; bizim ülkenin idarecileri kendi vatandaşının iyi arabaya binmesini, kaliteye uygun fiyata sahip olmasını istemiyorsa, elin caponu için no problem...

;)

Üstad Türk vergi sistemi elbette bu konuda baş sorumlu. Buna diyecek bir şey yok. Vergiyi düşürseler bu defa ortalık arabadan geçilmeyecek. Sonra da trafik daha da keşmekeş hale gelecek.

Fiyatlar uygun olsa kuyruk olur, o zaman da trafiğin halini görmek lazım. Adım atamazsın İstanbulda.

Aslında otomobillere sadece Türkiyede bu kadar önem veriliyor. Gerçi ABD'de arabasız bir yere gidemiyorsun ama Avrupada öyle değil. Avrupada otomobili herkes tercih etmiyor, bisiklet veya toplu taşımayı tercih ediyor. Otomobil almak öyle Türkiyedeki gibi büyük bir olay değil yani. 20 bin avro bazen müşteriye fazla bile geliyor. Avrupa ekonomisi de çöküşe geçti zaten.

Bilmiyorum Türkiyede neden bu kadar "araba sevdası" var? Biz fazla mı abartıyoruz? Yoksa geçmişimizden, tarihimizden gelen at, pusat, avrat, üçlemesindeki AT'ın yerine mi koyuyoruz? Türkler tarihten beri çok gezen, çok dolaşan bir kavim olduğu için atsız, arabasız yapamıyor sanırım?

Tabiiki ev, arsadan sonra en büyük yatırım aracı haline gelmesi de etken.

Fakat fazla abartmamak lazım bence. Oktay Sinanoğlu'nun da dediği gibi, bu kadar araba çokluğunda ve otopark yokluğunda, İstanbulda yakında arabamızı koyacak 2 metre yer bulamayacağız sanırım! Konuyla ilgili Oktay Sinanoğlu'nun videosunu sonra paylayışırım. Kendisi arabalara karşı. Sağlam nedenleri yok değil.

Kıssadan hisse; Arabası olmayanlar üzülmesinler! İleride çok da gerek kalmayacak gibi..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
O şimdilerde Araba, Metres, Siyaset!

Üstad Türk vergi sistemi elbette bu konuda baş sorumlu. Buna diyecek bir şey yok. Vergiyi düşürseler bu defa ortalık arabadan geçilmeyecek. Sonra da trafik daha da keşmekeş hale gelecek.

Fiyatlar uygun olsa kuyruk olur, o zaman da trafiğin halini görmek lazım. Adım atamazsın İstanbulda.

Aslında otomobillere sadece Türkiyede bu kadar önem veriliyor. Gerçi ABD'de arabasız bir yere gidemiyorsun ama Avrupada öyle değil. Avrupada otomobili herkes tercih etmiyor, bisiklet veya toplu taşımayı tercih ediyor. Otomobil almak öyle Türkiyedeki gibi büyük bir olay değil yani. 20 bin avro bazen müşteriye fazla bile geliyor. Avrupa ekonomisi de çöküşe geçti zaten.

Bilmiyorum Türkiyede neden bu kadar "araba sevdası" var? Biz fazla mı abartıyoruz? Yoksa geçmişimizden, tarihimizden gelen at, pusat, avrat, üçlemesindeki AT'ın yerine mi koyuyoruz? Türkler tarihten beri çok gezen, çok dolaşan bir kavim olduğu için atsız, arabasız yapamıyor sanırım?

Tabiiki ev, arsadan sonra en büyük yatırım aracı haline gelmesi de etken.

Fakat fazla abartmamak lazım bence. Oktay Sinanoğlu'nun da dediği gibi, bu kadar araba çokluğunda ve otopark yokluğunda, İstanbulda yakında arabamızı koyacak 2 metre yer bulamayacağız sanırım! Konuyla ilgili Oktay Sinanoğlu'nun videosunu sonra paylayışırım. Kendisi arabalara karşı. Sağlam nedenleri yok değil.

Kıssadan hisse; Arabası olmayanlar üzülmesinler! İleride çok da gerek kalmayacak gibi..

selmazda

Katılımcı
Üstad XV'den dün de bahsetmiştiniz evet. Fiyat olarak çok uygun görünüyor. Gerçi ben test sürüşü yapmıştım o kadar da çok beğenmemiştim ama yine alınmaz değil. CVT'den dolayı hoşuma gitmedi sanırım, bir de sürücü görüş açısı mı kötüydü neydi, yanıltmayayım şimdi.(A sütunu)

CX-3'e göre XV dediğiniz gibi hem 1.6 motor hem C segmenti hem de sürekli 4x4 ve AT!. Ayrıca geçen yıl üst model elegantı baz model fiyatına veriyorlardı. Arada 4-5 bin TL var.

CX-3 ise daha küçük motor, B segmenti ve gerektiğinde 4x4, ama dizel avantajı var.

Mantık CX-3 fiyatının XV'nin biraz altında olmasını gerektiriyor. Ama yeni ve teknolojik bir model olması ve dizel avantajı nedeniyle sanırım fiyatı XV'den aşağı olmayacak..

Bu dediğini CX-3 fiyatlamasında test edeceğiz, Veli. Çünkü mümkün olan en düşük vergi oranında geliyor.

Unutmamak lazım Subaru XV 1.6 benzinli + awd + otomatik fiyatları 70 küsürden başlıyor, en donanımlısı 84. Eminim oradan da bir şeyler yapılıyordur.

Üstelik XV Subaru Impreza HB ile şasi, kasa, motor, şanzıman, donanım vb. kardeşi, yani C segmenti otomobil. CX-3 ise B segmenti türevi...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Üstad XV'den dün de bahsetmiştiniz evet. Fiyat olarak çok uygun görünüyor. Gerçi ben test sürüşü yapmıştım o kadar da çok beğenmemiştim ama yine alınmaz değil. CVT'den dolayı hoşuma gitmedi sanırım, bir de sürücü görüş açısı mı kötüydü neydi, yanıltmayayım şimdi.(A sütunu)

CX-3'e göre XV dediğiniz gibi hem 1.6 motor hem C segmenti hem de sürekli 4x4.

CX-3 ise daha küçük motor, B segmenti ve gerektiğinde 4x4, ama dizel avantajı var.

Mantık CX-3 fiyatının XV'nin biraz altında olmasını gerektiriyor. Ama yeni ve teknolojik bir model olması ve dizel avantajı nedeniyle sanırım fiyatı XV'den aşağı olmayacak..
Daha düşük fiyatı sadece benzinli motor seçeneğinde beklerim yalnız, işin içine dizel girince aynı şeyi beklemem uygun olmaz.

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mazda bence Türkiyede BUTİK satış politikası uygulayıp,rakiplerinden kopmak,volvonun şu andaki yarı premıum algısına ulaşmak istiyor...Model-teknoloji anlamında haklı olsada,servis-bayii-satış üçgeninde çok zayıf kalıyor...Bu üçgeni sağlamlaştırsa vede yüzde 5-8 arasındaki iskontolarla aslında Türkiyede satışlarını 40-50 binlere ÇOK RAHAT taşır...Ama ürettiğini satmada problem yaşamadığı için,bu ancak üretiminin artması ile olacaktır...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda bence Türkiyede BUTİK satış politikası uygulayıp,rakiplerinden kopmak,volvonun şu andaki yarı premıum algısına ulaşmak istiyor...Model-teknoloji anlamında haklı olsada,servis-bayii-satış üçgeninde çok zayıf kalıyor...Bu üçgeni sağlamlaştırsa vede yüzde 5-8 arasındaki iskontolarla aslında Türkiyede satışlarını 40-50 binlere ÇOK RAHAT taşır...Ama ürettiğini satmada problem yaşamadığı için,bu ancak üretiminin artması ile olacaktır...

Mazda'nın ülkemizdeki durumu ve bakış açısı hemen hemen bu şekilde abi... Tebrikler.

Atıyorum; yılda 500 bin araç üretiliyorsa, hangi ülkelerde daha faydalı satış politikası varsa oraya yönlendiriliyor, belki Meksika fabrikası devreye girdikten sonra satış politikalarında esneme olabilir, ülkemize daha fazla kota ayrılabilir ama biz garip bir ülke olduğumuz için bu sefer gereksiz yere; Meksika/Japonya üretimi ön yargısı toplumda oluşacaktır...

Satış ve servis konusunda yetersiz kalmasını ise; gerekli şekilde ciddiyetin ve bilginin olmadığına bağlıyorum ben... Sanayiden yetişen bir ustanın, kalfanın; Mazda'nın Japonya'daki felsefesini özümsemesini beklemek biraz saflık oluyor... ;) Son cümle ile yanlış anlaşılmak istemem, zinhar küçük görme yok !! :D

selmazda

Katılımcı
CX-5 bildiğim kadarıyla tamamı % 100 japonyada üretilen bir araç yanılmıyorsam o anlamda çok tatmin ediyor..

Tiguan'ın tamamen Almanyada üretildiği gibi..

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
Merhaba Arkadaşlar,

Eski ve değişmez bir Mazda hayranı olarak, 2015 Mazda CX-5 almayı planlıyordum fakat açıklanan fiyatlar, sizleri olduğu gibi beni de hayal kırıklığına uğrattı. Şimdi yeni Honda CR-V 1.6 Dizel 160ps 4x4 Auto fiyatının açıklanmasını bekliyorum. Kararımı ona göre vereceğim.

Her ne kadar bizi anahtar teslim fiyat bağlasa da, üretici açısından bayiye teslim fiyatını baz almamız gerektiğini düşünüyorum. Amatörce bir hesapla, karşılaştırmalı fiyatları şöyle hesapladım:

Nissan X-Trail 1.6 Dizel 4x2 Auto Pla+Prem Pack: 136.990TL (bayi karı dahil, vergisiz fiyat): 136.990/1,18/1,45= 80.064TL

Nissan QQ 1.6 Dizel 4x2 Auto Pla+Prem Pack: 117.990TL (bayi karı dahil, vergisiz fiyat): 117.990/1,18/1,45= 68.959TL

Honda CR-V 1.6 Dizel 4x2 Elegance Düz: 111.900TL (bayi karı dahil, vergisiz fiyat):111.900/1,18/1,45= 65.400TL

Mazda CX-5 2.0 Auto 4x4 = 137.850TL (bayi karı dahil, vergisiz fiyat): 137.850/1,18/1,80= 64.900TL

Buna göre Mazda CX-5, Nissan QQ dan bile ucuz aslında!

Benim anladığım, Mazda 2014 CX-5'leri elinden çıkarmak için ucuza satmış. Karşılaştırmaya göre, Nissan ve Honda'nın nasıl daha fazla kar ettiklerini görüyoruz.

Not: Mazda çalışanı değilim. Eski bir satınalmacıyım ve 4 yıllık Mazda 3 kullanıcısıyım. Fiyat açısından elmayla elmayı karşılaştırmak istedim her ne kadar 1.6 Dizel, 4x2 araçların Mazda CX-5 2.0 4x4 ile aynı kefede olamayacağını düşünsem de. Tabi son kertede bizi cebimizden çıkan para ilgilendiriyor doğal olarak. Ne diyim: Şu AB müktesabatı mevzuu araç vergilerine ne zaman değecek yahu?

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Bugün Merser otomotiv e benim siparişimin önünde gelen kırmızı 2015 cx-5 i görmek için gittim 2014 cx-5 ile yan yana duruyordu emin olun gözlerimi alamadım bir arabaya makyaj bu kadar mı yakışır bu kadar mı farklı gösterir istemeye istemeye geri döndüm artık kararım kesinleşti illede 2015 illede 2015 :)

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Bugün Merser otomotiv e benim siparişimin önünde gelen kırmızı 2015 cx-5 i görmek için gittim 2014 cx-5 ile yan yana duruyordu emin olun gözlerimi alamadım bir arabaya makyaj bu kadar mı yakışır bu kadar mı farklı gösterir istemeye istemeye geri döndüm artık kararım kesinleşti illede 2015 illede 2015 :)
Bora bey,makyajlı ile makyajsız arasında gözle görülür,sizi çok etkileyen farkları çok merak ettim ??...Tam hondaya yönelmişken :)

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Bence görmeden yönelmeyin derim. İki araç yan yana 2014 ve 2015 ama bambaşka bir dünya cam açıp kapama düğmelerinin görselimi dersin elektrikli el freni ve sport modunun kibarlığımı dersin led farların ihtişamlı yanışımı dersin led gündüz ve arka stopların görünümümü dersin çift renkli çok yakışmış jantlarmı dersin. Bunlar ilk bakışta gördüklerim birde işin teknik gelişmeleri var mesela led farların karşıki sürücünün görüş alanını rahatlatması avm gibi yerlerden arka çıkış araba sepet vs vs gibi şeylerde frenleme sistemi yani var oğlu var bu kadar varın arasında tabiki yine bir eksik buldum elektrikli bagaj yok. :)

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Teşekkürler Bora bey...2015 lerin geldiğini bilmiyordum..İlk fırsatta görmeye gideceğim...El freninin elektronik olması benim için eksi olsada,bir artıda ben ekleyeyim..Ön ızgara eskiye göre çok güzel...

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Teşekkürler Bora bey...2015 lerin geldiğini bilmiyordum..İlk fırsatta görmeye gideceğim...El freninin elektronik olması benim için eksi olsada,bir artıda ben ekleyeyim..Ön ızgara eskiye göre çok güzel...

Ön panel muhteşem güzel olmuş ön sisler çok daha güzel olmuş ve onlarda led inanılmaz güzel 2014 araçlarda xenon yanında sarı yanan ışıklar alttaki sisler sarı son derece uyumsuzdu şimdi hepsi bembeyaz uyumlu ve bence inanılmaz güzel.

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Bora bey,bu gidişle yahu bu arabayı ucuz bile veriyorlar moduna gireceğiz galiba,..2015 alan 10-15 tane ''gözü dönmüş'' aşıklardan olarak,nikahı kıyacağız gibi cx5'le..:)

selmazda

Katılımcı
Beyler artık kukumav kuşu gibi düşünmeyi bırakın. Gelsin 2015 CX-5 ler. Bundan daha iyi bir cip yok!!

Hayırlı olsun şimdiden.. :)

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Kukumav kuşu gibi düşünmüyoruz ama,kaz gibi yolunmamayı düşünüyoruz :)...Bundan daha iyi suv olmadığını 2 yıldır çok iyi biliyoruz,ama mazda satış yetkilileride bizim bu bilmemizi,çok iyi bilmişler,gereksiz yüzde 10 zammı bildirmişler :)))))

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Allah tamamına erdirsin inşallah! Kız tarafı nasıl bakıyor olaya, hevesliler mi?

Şaka bir yana, hakkınızda herşeyin güzeli ve hayırlısı olsun. Araç güzel, dolu ve üstün bir araç, bu tartışılamaz. Dün beni Subaru Forester kullanan ve Subaru fanatiği sayılabilecek bir arkadaşım ziyaret etti. Makyajlı CX-5 donanımlarından bahsettik. Bana, senin CX-5 bile bana yeter, o kadar fazlası var ki, dedi. Bu arkadaş ile bir gün CX-5 testi yapmıştık. Hatta okumak isterseniz bir Subaru fanatiğinin CX-5 ile imtihanı diye bir başlık var.

Ön panel muhteşem güzel olmuş ön sisler çok daha güzel olmuş ve onlarda led inanılmaz güzel 2014 araçlarda xenon yanında sarı yanan ışıklar alttaki sisler sarı son derece uyumsuzdu şimdi hepsi bembeyaz uyumlu ve bence inanılmaz güzel.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Allah tamamına erdirsin inşallah! Kız tarafı nasıl bakıyor olaya, hevesliler mi?

Şaka bir yana, hakkınızda herşeyin güzeli ve hayırlısı olsun. Araç güzel, dolu ve üstün bir araç, bu tartışılamaz. Dün beni Subaru Forester kullanan ve Subaru fanatiği sayılabilecek bir arkadaşım ziyaret etti. Makyajlı CX-5 donanımlarından bahsettik. Bana, senin CX-5 bile bana yeter, o kadar fazlası var ki, dedi. Bu arkadaş ile bir gün CX-5 testi yapmıştık. Hatta okumak isterseniz bir Subaru fanatiğinin CX-5 ile imtihanı diye bir başlık var.

Mustafa hocam burnundan kıl aldırtmayan diğer araç bayilerinin yanında tanıdığım iki mazda bayisi damla ve merser cidden iyi niyetli ve imkanları dahilinde yapıcı olmaya çalışan bayiler. Ben kararımı merserden yana kullandım ilk defa bindiğim bir suv içime sindi 2014 kasa ile yeni outback i mukayese ettiğimde hala aklımın bir köşelerinde outback geziyordu ancak 170.000 tl olan fiatı da açıkcası zorluyordu ancak 2015 cx-5 i görünce işte bu dedim ve outback kafamdan silindi gitti :). Evvelki gün işyerinin alt katındaki bayiye yeni passat lar gelmiş çağırdılar gittim 160.000 l lik fiat görünümü hoş bir kasa led farlar led arka sinyal park ve frenler ama başka bişey yok aslında herşey var ana paralı onlarıda toplarsanız 20 25.000 gibi fark koyuyorlar. Bana passatın 4x4 ü geliyor bekle dediler fiat ne dedim 200.000 dediler mazda bu fiata alınabilecek baş ağrıtmayacak dolu bir araç tabiki bu aracı gönlümüze sokan da siz oldunuz Mustafa Hocam Tekrardan teşekkürler.

Not; Bulabildiğim tüm yazılarınızı okudum hatta bazılarını iki üç tur okudum :)

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Kukumav kuşu gibi düşünmüyoruz ama,kaz gibi yolunmamayı düşünüyoruz :)...Bundan daha iyi suv olmadığını 2 yıldır çok iyi biliyoruz,ama mazda satış yetkilileride bizim bu bilmemizi,çok iyi bilmişler,gereksiz yüzde 10 zammı bildirmişler :)))))
Yolunacak bişey yok gibi bende çok hiddetliydim ama sonrası düşündüm yahu kim fazla araç satıp para kazanmayı istemezki Dün almanyadan bir arkadaşım gelmiş oda mazdadan şaşma dedi yeni mazdayı bayağı inceledi ve bayıldı almanyada da çok iyiler dedi hatta tv reklamlarında yapılamayacak birşey yoktur gibi bir slogan kullanıyorlarmış. araç 125 130.000 olsa iyi olmazmıydı hemde ne iyi olurdu demekki yapamadılar. Eldeki 2014 leri eritip sonra fiat düşer mi oda olabilir oda artık distirbütör e kalmış.

Üst Alt