Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda CX-3 Skyactiv

Konu, 'Mazda CX-3' kısmında faroz_52 tarafından paylaşıldı.

1. faroz_52

faroz_52 Aktif

Son yıllarda popülaritesini artıran şehiriçi crossover otomobil akımına Mazda da kayıtsız kalmadı. Japon üreticinin geliştirdiği crossover modeli CX-3 2015 yılında satışa sunulacak.

Mazda CX-3, segmentinde Nissan Juke, Skoda Yeti, Peugeot 2008, Opel Mokka ve yine önümüzdeki yıl yollara çıkacak Jeep Renegate, Honda HR-V gibi güçlü rakipleri olacak.

Tasarım olarak Mazda'nın en son uyguladığı KODO tasarım dili kullanılan CX-3, firmanın B segmentinde yer alan Mazda 2'nin platformunun üzerine inşa edildi.

Basına sızan casus fotoğraflara göre yeni CX-3, Mazda 2'nin krikoyla yükseltilmiş versiyonu olarak tanımlansa yeridir. Ayrıca dış görüntüsü sadece daha alçak olan kardeşinden değil orta büyüklükteki CX-5’ten de esintiler taşıyor.

CX-3, yeni 2 serisiyle birlikte, daha hafif materyaller ve daha verimli aktarma organları ile geliştirildi. Bu sayede daha hafif olacak otomobil, rakiplerinin yanı sıra pazardaki daha az yakıt tüketen modellerle de mücadele edebilecek.

Ülkemize getirilecek motor tipi konusunda henüz bir bilgi yok, ancak otomobilde SKYACTIV teknolojisine sahip turbo beslemeli 1.3 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motorlar bulunacak. Benzinli motorlar 100, 120 ve 165 HP güç üretirken, dizel motor ise 120 ve 150 HP güç üretecek. CX-3'te 6 kademeli manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri yer alacak.

Mazda CX-3'ün Avrupa'daki satış fiyatı 20 bin doların altında olacak

Bence gereksiz bir ara model sizce?

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu segmentte bence Mazda geride kaldı, bir çok marka aracını satışa sundu, satış rakamları da gayet başarılı... Piyasaya girmesi zaman alacaktır...

3. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    CX-3 düşük hacim dizel ve otomatik seçeneğiyle tutulabilir bu model. Çokta güzel olur.

4. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Cx3 nihayet tanıtıldı..mazda turkiye cx3 tanıtım bilgilerini siteye girmiş..hayırlısı diyelim

5. infiniteblack

infiniteblack Aktif

Araç Markası:
    C200d amg
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Tasarım olarak rakiplerinden çok daha iyi , fiyat konusundada rekabet edebilirse çok tutulur

Tapatalk

6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İç kısımda kullanılan beyaz renk fazlasıyla göz alıcı, zamanla kirlenme olasılığı yüzünden hoşuma gitmedi... Lansman aracı olmasından dolayı bu durum normal denilebilir, günlük kullanımda o döşemeler illallah dedirtir... :)

Mazda ailesine hayırlı uğurlu olsun.

7. mesut taşdemir

mesut taşdemir Katılımcı

1.5 150 hp dizel gerçek değil deyin gerçek değil deyin aman allahım

8. faroz_52

faroz_52 Aktif

Ben bukadar başarılı bir tasarım yapacaklarını düşünmüyordum qasqai ile yarışabilir umarım...

9. ATAK_T-129

ATAK_T-129 Sessiz

Araç Markası:
    2012-Hyundai i30
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Gerçekten çok tatlı olmuş. İnşallah şu satış politikaları düzelir ve araç sıkıntısı çekmeden şu araçlara sahip oluruz.

10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Çok başarılı, motor verileri ney?

11. mtutun

mtutun Üstad Üstad

İç dış dizaynı çok beğendim. Eşim de çok çok beğendi. Ve hatta bayan gözüyle CX-5'den bile daha fazla beğendi.

Ancak boyutlar itibarıyla inşallah doğru seçilmiştir. Eğer boy 4,15-4.25 civarıysa ve rakip olarak Nissan Juke, Opel Mokka gibi araçlar seçildiyse bu yanlış olur. Japonya ve bazı Asya ülkeleri ile biraz da Avrupa'da iş yapar. Ama Türkiye'de, Mazda'nın en önemli pazarları ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda vb. ülkelerde iş yapmaz.

Bizim pazara özel bakarsak ülkemizde en fazla satan SUV/Crossover araçlar (sınıflardan bağımsız olarak) Nissan Qashqai ve VW Tiguan. Bu araçların boyutları ele alındığında uzunluklarının 4,40 civarı olduğu görülüyor. Yani kabaca C segmenti HB boyutlarındalar. Bu yönüyle diyebiliriz ki, Türk insanı C segmentine zaten en büyük ilgiyi gösterirken, Crossover seçiminde de ilgisi C segmenti HB boyutlarında olan 1.6 litre altı motorlulara ve önden çekişli versiyonlara gösteriyor.

Bunların altında yer alan Mokka, Juke gibi modellerin satışları asla Qashqai, Tiguan, ASX, XV boyutlarında olmuyor.

Bence CX-3 4,40 civarı bir uzunluk ve 1,80 civarı bir genişlik sunmalı. Tavan yüksekliği ise, 1,60 ile 1,65 arası olabilir. Bu ölçülere konumlandırılırsa, hemen CX-5'in bir alt sınıfı olarak pozisyonlanır ve başarılı olma şansı 1.5 dizel motor ile artar.

Ancak 4,10-4,20 gibi bir boyutlama, bizim insanımızın beğendiği, yeterli iç mekanı bulduğu ve istediği prestiji elde edebildiği bir ölçü olmaz. CX-5 ile de araları bir model daha girebilecek kadar açılır.

12. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Cx3 böyleyse Cx5i düşünemiyorum Bülent :) parani hazırla heran aracı satabilirim :) bu arada Cx5de el freni artık elektronik olmuş.

13. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Elektronik el frenini sevemedim yahu! Ben pipirikli adamım, araçtan ayrılınca camdan baktığımda göreceğim el freninin çekili olduğunu. Hem el ile çekemiyorsan, o artık el freni olmaz ki! Bilgisayar freni olur veya elektronik fren olur!

14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ya da; parmak freni... :)

Ne parası ?? Çok ayıp... :p

15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Dimi Veli abi, ne parası ayıp
    Bekle Kerim gelsin hele bir Cx 5.
    Elektronik fren yada el freni çağın gereği, işlevsel olmasa da bulunması lazım.

16. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Uzunluk 4.27..mazda usa basın bültenini okudum.

17. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Genişlik 1.77 ve yükseklik 1.54

18. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Ses sistemi Bose'den Harman Kardon'a geçmiş..

19. mesut taşdemir

mesut taşdemir Katılımcı

Harman kardon daha lüks segment diye biliyorum

20. mesut taşdemir

mesut taşdemir Katılımcı

Sayfayı Paylaş