Mazda CX-3 Skyactiv 'in Mazda Garaj İncelemesi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda CX-3 test araçları 19 Haziran'da bayilere giriş yaptıktan sonra; Mazda Garaj olarak inceleme yapmayı ve detaylı olarak forumda paylaşmayı planlıyorduk... Nasip bu güne oldu ve Oğuzhan ile birlikte bu gün Muğla Gören Otomotiv'e gittik... Detaylı olarak CX-3'ü inceledik, muhabbet ettik, hoşça vakit geçirdik... Zaten işin içinde Mazda varsa zaman su olup akıp gidiyor... :)

Muğla Gören Otomotiv genelinde Okan Gören'e özel teşekkürlerimizi sunarak fotoğraflı Mazda CX-3 incelememize başlayalım;

Araca ilk baktığınızda karşıdan ben B sınıf bir platformun ürünüyüm diyor, bu platform üzerine inşa edilmiş bir SUV'a baktığınızı unutmaz iseniz ön yargılarınız daha fazla geride kalıyor, çünki araca profil bakışı diğer akrabalarına nazaran daha dar olduğunu görsel olarak bize sunuyor...

Benim en çok merak ettim şey, Skyactive'in Dizel motoru idi... Özel olarak kendim dizel motora antipatim bulunmasına rağmen Skyactive sanki bu antipatiyi aştı gitti gibi bir şey oldu. Sadece ilk marş size motorun dizel olduğunu fark ettiriyor, geri kalanında ise sanki benzinli bir makina kaputun altındaymış gibi...

Aracın lansman rengi olan kırmızı hakikaten de çok çok canlı duruyor ve ilk olarak bakıldığında ben buradayım diyor. Yeni trend olan koyu renk alaşım jantları ben şahsen pek sevmesem de; araç kapılarının altındaki marşpiyeller ile uyumlu olduğu söylenebilir, koyu gri renk alaşım jantı tercih ederdim doğrusu;

Aracın koltuğuna oturmadan önce sizi; deri döşeme ve koltukların kalitesi karşılıyor... Bu segmentte bir araçta bu kadar kaliteli döşeme ve iç dizaynın olması şaşırtıcı... :D

Ayrıca ilk marş ile birlikte size merhabalarını sunan head up display çok çok hoş...

Yaptığımız test sürüşünde ise; yol sesi, lastik sesi, motor sesi gibi şeylerin olmamasına şahsen oldukça şaşırdım, sadece ve sadece rüzgar sesini 130 Km hızlardan sonra duyabildim, bu konudaki yalıtım başarısını ayakta alkışlıyorum... Rüzgar sesini kulaklarımıza ileten en büyük etken de, haddinden fazla büyük tasarlanmış dikiz aynalarının olmasıdır...

Daha önce çeşitli platformlarda test neticesinde özellikle belirtilen, turbonun gücünü geniş aralığa yayarak vermesi sürüş keyfini üst seviyede tutmuş ve inanılması güç bir atiklik sunmuş, kesinlikle ve kesinlikle turbol lag diye tabir edilen boşluk yok, motor vites düşürürken ilginç bir şekilde ara gazı diye tabir ettiğimiz gazı veriyor ve bu insanın kulağına çok çok hoş geliyor.

6 ileri otomatik şanzıman yine Mazda kalitesinde ve beklenenin çok çok üzerinde, ne vites geçişlerini hissediyorsunuz ne de en otomatik vitesin hantallığını...

Herkesin acımasızca "küçük" diye eleştiride bulunduğunu göz önünde bulundurarak yaptığımız testte, ön bölümün rahatlığı, arka diz mesafesi oldukça yeterli, ön ve arkaya biz kendimiz bizzat oturarak test ettik ve koltukların rahatlığından başka bir şey hissetmedik, ayrıca paspasların plastik kalitesi ile modele özgü tasarımı insana ayrı bir haz veriyor...

Yine çoğunluğun bagajı küçük diye nitelediği genellemeye ben katılmıyorum, B segment bir aracın bagajı hangi ölçülerde olması gerekiyorsa CX-3'ün de bagajı o ölçülerde...

Şahsım adına eleştiri getirebileceğim noktalar ise; kol dayamanın olmayışı ve ön camlar ile arka camların koyuluk farkının bulunması, simetri açısından bütün camların aynı renkte olması benim daha çok hoşuma gidiyor...

Son olarak şunu söylemek abartı veya fanatizm olmaz; Mazda artık premium bir markadır ve işi sadece otomobil üretmek değildir bunu bu gün bir kez daha net olarak anladım...

Herkeslere kazasız günler...

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi harika bilgiler, sağolun. Keşke ben de orada olsam dedim yazılanları okurken. CX3 ün kalitesi sayenizde bir kez daha tescillenmiş oldu. Ben de en kısa zamanda gidip test etmeyi düşünüyorum. Dizel motorunu ben de merak ediyorum. Bence bu fiyatı hakediyor Cx3 bazılarımız çok abarttı gibime geldi, QQ 120 leri buluyor, kalitesi ortada.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkürler abi paylaşım için. Benim hoşuma giden bir çok yönü oldu. Koltuklar çok rahat. Derisi kaliteli terletme yok dış ısı 35-40 arası idi testi yaptığımız zaman. Koltukların orta kısımları alcantara kumaştan yapılmış kalite ve sportiflik hissi veriyor. Aynı alcantara kumaş kapı döşemelerinin ortasında kullanılmış. İç döşemeler trimler gerçekten çok kaliteli. Kapı plastikleri biraz sert sırıtma yok.

Ben arkada rahat bir şekilde oturdum normal oturma pozisyonunda dizlerim ön koltuğa değmiyor. Koltukların arkasının düz inmesi sizi yanıltmasın içeri doğru esniyor pay var. Kafam ile tavan arasında temas yok mesafe rahat (boy 1.80).

Sürüş sırasında hiç B segmentine inşa edilmiş bir aracı kullanıyor gibi hissetmedim sizi boğan bir havası yok.
Arka kapıların kelebek kısımlarında 120+rüzgar sesi var.

Gelelim dışına ben aracı çok sevimli buldum bayan olsam kocama o aracı aldırmadan oradan çıkmazdım herhalde :D Kırmızı kırmızı ah sen yokmusun sen. Tasarımı anlatmama gerek yok sınıfındaki en yakışıklı araç diye düşünüyorum.

Gazı diplediğim andan itibaren bir güç ve devam ediyor güç devir bandına o kadar güzel yayılmışki benzinli atmosferik araç kullanıyor gibisiniz. Motor sesi diye bir şey yok. Vites geçişleri robotik şanzımanlar kadar direk değil daha yumuşak süngerimsi ama gayet hızlı vites değişiyor rahatsız etmiyor. Tork konvertörlü bir şanzıman için oldukça başarılı.

Şanzıman motor ile inanılmaz uyumlu. Direksiyon arkasındaki kulakçıkları hala sevemedim sürekli kullansam alışırım belki. Manuel modda vitesi ileri ittirip vites küçültmek daha çok hoşuma gidiyor. Bunu yaparken ara gazı attı çok şaşırdık :)

Donanıma girmeyeceğim katalogda yazıyor :D ama özellik çokk. İmkanı olan gitsin aracı denesin derim anlatmayla bir yere kadar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu 1.5 dizel Mazda 3 e gelince bana piyangodan para çıkması lâzım, bu motoru kullanmam lâzım

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Keyifli birgün olmus sizin için, keske biraz daha yakın olsaydık birbirimize, bende haftasonunun tadını cıkarırdım :) baska zamana insallah

Bu Cx-3 'ler dizel AT ise Dizel Yeni Mazda 3 de gelebilir o zaman....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu 1.5 dizel Mazda 3 e gelince bana piyangodan para çıkması lâzım, bu motoru kullanmam lâzım

Bu motor başka bir şey olmuş Bülent, sanki atmosferik benzinli motor gibi ivmeleniyor, soluğu kesilmiyor, ibre 150'yi gösteriyor ben basıyorum gaza hala daha uzama hevesinde...

Bu tarzda bir motorun diğer kasalarda olduğunu hayal edince insan kendinden geçiyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla abi bız de Kerim le SK da test için gideriz illaki, binek araçta çok daha iyi tepkileri olur bu motorun tahminimce, o bakımdan Mazda 3 de tadı daha başka olacaktır.

ATAK_T-129

Sessiz
Araç Markası
2017 HONDA CRF 250 R
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Keyifli birgün olmus sizin için, keske biraz daha yakın olsaydık birbirimize, bende haftasonunun tadını cıkarırdım :) baska zamana insallah

Bu Cx-3 'ler dizel AT ise Dizel Yeni Mazda 3 de gelebilir o zaman....

Geçen hafta CX-3 testi esnasında ;Mazda 3 'lerin 2016 Nisan ayında dizel motorla gelebileceği söylenmişti. Bende sabırsızlıkla bekliyorum bakalım.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Bagaj konusunda dikkatimi çeken bagajın her köşesinin kullanılabiliyor olması çok güzel ,diğer markalar davlumbaza denk gelen oyuk kısımlarıda hesaba katıyor ve kağıt üzerinde çok daha lt elde ediyor ,ama kullanırken mazdaya yüklediğiniz büyük boyutlu koli-valizi, bagajı daha büyük denilen diğer araçlara yükleyemiyorsunuz

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mazda 3'e oranla konforu, yol tutuşu, virajlarda yan yatması, yalıtımı, süspansiyon sertliği nasıl peki?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben yalıtımı beğendim... Sadece yüksek hızda rüzgar sesi var... Yan salınım için aynı şeyi söylemek doğal olarak zor olur...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

ZOOM-ZOOM

Sessiz
Gayet akıcı anlatım olmuş teşekkürler. Aracı kullanma şansım olmadı ama dünya gözüyle görebildim. Tasarım olarak çıtayı almış eline tepeye doğru çıkıyor durdurabilene aşkolsun. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@domestos Ya kapora yatıranlar vazgeçti, ya da MAzda yetkilisi trolledi bizleri :)
Rusya da; CX-5 ilk çıktığında, katalog üzerinden 6 bin sipariş almıştı, öyle kapora falan değil, resmen sipariş... Satış dediğin böyle olur işte... :)

Korkarım ki; güle oynaya satılacak olan 700 rakamını bile satamayacaklar...

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tamamen fiyat odaklı ve Mazda markasının insanımız üzerindeki çekingenliğinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum, yoksa CX-3 bence sınıfının en iyisi genel anlamda.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
İnceleme için emeğinize sağlık dostlar. CX-3 ü yakından da uzaktan da görmedim, binmedim ancak fotoları görünce özellikle ön konsol ve ortada el freninin yanında bulunan kumanda düğmesinin konumlandırılışını görünce biraz içim daraldı. Sözün özü bu aracı alacak kadar param olsa, hiç ama hiç düşünmeden tereddütsüz M3 alırdım...MMI panel de sanki iğreti gibi olmuş yerinde. Bi türlü gözüme hoş görünmedi benim açıkcası.

M3 e alternatif olarak düşünebileceğim tek araç da yine M3 kasa dizel otomatik olurdu ki o nun da performans, tork ve yakıt olarak çok iyi seviyelerde olması koşuluyla.

Şu an için benim gözümde Mazda diyince hala M3 açık ara önde gidiyor...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İnceleme için emeğinize sağlık dostlar. CX-3 ü yakından da uzaktan da görmedim, binmedim ancak fotoları görünce özellikle ön konsol ve ortada el freninin yanında bulunan kumanda düğmesinin konumlandırılışını görünce biraz içim daraldı. Sözün özü bu aracı alacak kadar param olsa, hiç ama hiç düşünmeden tereddütsüz M3 alırdım...MMI panel de sanki iğreti gibi olmuş yerinde. Bi türlü gözüme hoş görünmedi benim açıkcası.

M3 e alternatif olarak düşünebileceğim tek araç da yine M3 kasa dizel otomatik olurdu ki o nun da performans, tork ve yakıt olarak çok iyi seviyelerde olması koşuluyla.

Şu an için benim gözümde Mazda diyince hala M3 açık ara önde gidiyor...
6'nın maddi boyutunu düşünmezsek açık ara kim giderdi peki :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Cx-3 ü 2 ay önce test etmiştim ben kullanmadım arkada oturdum kısa bir testti araba çok güzel gidişi,konforu,ses yalıtımı,yakıtı.fakat o bagaj hacmi hiçte bizim aile ve araç kullanım gereksinimlerini karşılamıyor, istepne yerine woofer komşular üstünede 10 cm ilk köpük koruma koymuşlar, onun üstünede 5 cm boşluk, boşluğun üstünede koruma kapağı bagaj olmuş minicik.bi woofer koyacam diye bagajdan 20 cm ye yakın derinlik gitmiş. Bence bu araçta woofer çok gerekli değil kapılara bas hoparlör ile bu iş çözülebilirdi. Birde fiyat bence biraz yüksek kaldı gibi full donanım 100 e yakın ki bu fiyatlara daha kullanışlı arabalar var. En kötü 2013-2014 cx-5 alabilirsin.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Cx-3 ü 2 ay önce test etmiştim ben kullanmadım arkada oturdum kısa bir testti araba çok güzel gidişi,konforu,ses yalıtımı,yakıtı.fakat o bagaj hacmi hiçte bizim aile ve araç kullanım gereksinimlerini karşılamıyor, istepne yerine woofer komşular üstünede 10 cm ilk köpük koruma koymuşlar, onun üstünede 5 cm boşluk, boşluğun üstünede koruma kapağı bagaj olmuş minicik.bi woofer koyacam diye bagajdan 20 cm ye yakın derinlik gitmiş. Bence bu araçta woofer çok gerekli değil kapılara bas hoparlör ile bu iş çözülebilirdi. Birde fiyat bence biraz yüksek kaldı gibi full donanım 100 e yakın ki bu fiyatlara daha kullanışlı arabalar var. En kötü 2013-2014 cx-5 alabilirsin.
Yanılmıyorsam @chaos demişti ki; bu araç gereğinden fazla spor bir araba. Tüm bu söylediklerinizde haklısınız ama Power donanımda ses sisteminden ödün vermek istememiş demek Mazda. Fiyat konusunda seçenekler elbette çıkıyor ama aynı sınıfta olan rakipleri de fiyat konusunda hiç merhametli değil bence.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Yanılmıyorsam @chaos demişti ki; bu araç gereğinden fazla spor bir araba. Tüm bu söylediklerinizde haklısınız ama Power donanımda ses sisteminden ödün vermek istememiş demek Mazda. Fiyat konusunda seçenekler elbette çıkıyor ama aynı sınıfta olan rakipleri de fiyat konusunda hiç merhametli değil bence.

aslında araba bence sportif duruşu, donanımları ve tarzıyla tek kişi yada çocuksuz aileler'e daha fazla hitap etme amaçlı tasarlanmış ki bu açıdan bakıldığında mükemmel bir araba yani Türkiye'de ki alıcı kitlesi düşünülmemiş. Daha çok Amerika (alım gücü ile orantılı) pazarına ve kullanıcılarına hitap ediyor. Bizim kitlemize hitap edecek araç ucuz olsun,büyük olsun,piyasası olsun,azıcıkta façalı düzgün olsun gerisini boşver tarzı markalar daha çok hitap ediyor.:)

Üst Alt