Mazda Avrupa Satışları 2015 Genelinde Artış Gösterdi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


Mazda, bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 artış sağlayarak 2015 yılında Avrupa'da yine en hızlı büyüyen otomobil üreticilerinden biri haline geldi. Firma, geçtiğimiz 12 ayda 211.000 otomobil satışı gerçekleştirdi ve artarda üç yıl %20 aralığında büyüme gösterdi. Bu performans, %9.2 genişleyen genel pazarı bile bir hayli geride bırakarak, Mazda'nın Avrupa pazar payını %1.5’e çıkardı.

Mazda, 2015’in son üç ayında %41 birim cirosu artışıyla yılı özellikle olumlu bir notla kapattı. Aralık ayında %56 ciro artışı sağlayan firma 13. başarılı artış çeyreğini yaşıyor. Mazda2 satışları hızla yükselerek 36.000’den fazla satışla son üç ayda %55’e, yıl genelinde ise %45’e ulaştı. Otomobil üreticisinin popüler model jenerasyonuna yaptığı yeni eklemeler de bu sonuçları artırdı. Sonbahar’da piyasaya sürülen Mazda MX-5 roadster, dördüncü çeyrekte satışlarını neredeyse dörde katlarken firmanın ilk küçük SUV aracı olan Mazda CX-3 yazın piyasaya sürülüşünden beri 25000 adet sattı. Bunun dışında, piyasadaki ikinci yılı olmasına rağmen Mazda3 kompaktın cirosu 2015 yılında, geçen yılın aynı dönemine göre %5 artış gösterdi.

Ülkeler bazında bakıldığında, satışlar İspanya’da geçen yıl %54 oranında yükselerek en büyük beş ulusal pazar arasına girdi. Bunu (%39 ile) Fransa ve (+%36 ile) İtalya izledi. Bu üç ülke dördüncü çeyrek boyunca %60 oranını aştı. Birleşik Krallık ve Almanya ise son çeyrekte sırasıyla %18 ve %32 artış göstererek yıl genelinde %20 ve %11 artış sağladı. Bunun yanında Hollanda (+%52), Slovenya (+%47), Türkiye (+%35), Portekiz (+%34), İsviçre (+%32) ve Belçika (+%32) listenin tepesinde yer aldı. Bu beş piyasa ve diğer birkaçı 2015 yılını yükselişle kapattı. Hollanda, İsviçre, İrlanda ve Kıbrıs birim cirosunu dördüncü çeyrekte 2014’ün aynı dönemine göre ikiye katladı.

Mazda Motor Avrupa Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Marijn ten Brink, sonuçlar hakkında “Rakamlar elbette 2015’te karşılaştığımız zorlukları anlatmıyor ama aldığımız sonuç mükemmel” dedi. “Özellikle yılı bu kadar yüksek bir puanla bitirmiş olmamız harika. Ancak 2016 yılı yine heyecan verici bir yıl olacak gibi görünüyor."

Firma, ilkini 2011 yılında Hiroşima üretim hattından çıkardığı yeni nesildeki üç milyonuncu aracı olan Mazda CX-5’i Kasım ayında üretti. Mevcut tüm altı model de (amiral gemisi Mazda6 da dahil) hafif aktarım organları ve ilham veren KODO – Hareketin Ruhu dış tasarımının altında SKYACTIV Teknolojisi takımından platformları ile Avrupa’da mevcut durumda. Sürüş keyfinden taviz vermemeye dayalı bu reçete, son dört Yılın Otomobili Japonya unvanının üçü (CX-5, Mazda2 ve MX-5 ile) ve J.D Power müşteri memnuniyeti, araç güvenilirlik çalışmalarında yüksek puanlar da dahil Mazda'ya 200'den fazla ödül kazandırdı. Üretim ve montaj şu anda Japonya ve diğer altı ülkede yapılıyor.
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#2
İspanya ve Almanya da yükselmesinin, ülkelerde tanıtım yapılmasının da etkisi çok bence
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt