Mazda Alüminyum Jant Parlatma Boyama Yenileme

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sevgili forum sakinleri aracımın jantlarını elden geçirmek istiyorum. Jantlar orijinal enkei marka fabrikasyon jantlar. Kolları parlak araları boya şeklinde. Ben aslına sadık kalarak üzerindeki verniği kaldırıp parlatıp tekrar verniklemek istiyorum. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. Üzerindeki verniği kaldırabileceğim boya sökücü vs. gibi bir şey arıyorum.
Resimdeki jant yedek lastiğe ait.

mazda323aluminyumjantparlatma (28).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (30).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (25).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (29).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (26).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (24).jpg

İstediğim kimyasalın numunesi geldi. Jel kıvamında bir şey. Tek kelimeyle mükemmel. sürüyorsunuz 2dk sonra silip alıyorsunuz vernik diye bir şey kalmıyor. Jantın iç yüzeyine sürdüm bir değişme olmadı meğer jantın içinde vernik yokmuş :) İç yüzeyin sadece parlatılması gerekiyor. Sonraki aşama lastiği söktürüp uygun malzemeleri alıp parlatma işine girişmek Buyrun resimler;

mazda323aluminyumjantparlatma (1).jpg mazda323aluminyumjantparlatma50.jpg

Malzemeler:
-Boya vernik sökücü
-Yüzey temizleyici kimyasal (Antar)
-Zımpara (800-1200 numara)
-Matkap (devir ayarlı)
-Tuvalet fırçası
-Metal Parlatıcı Metlayn
-Parlatma için matkap ucuna takılan saplı mop keçe.Polisaj için.
-Jantın iç yüzeyini daha hızlı zımpara yapmak için saplı elyaf mop
-Sprey Jant boyası
-Sprey vernik

mazda323aluminyumjantparlatma (20).jpg

Jantın iç yüzeyinden başlıyoruz. Jantı leğenin içine yerleştirip jantın iç yüzeyine kimyasalı fırça yardımı ile uyguluyoruz (Açık ortamda veya havalandırması olan bir yerde yapınız.) 5 dk kadar bekleyince zaten kir oksit vs. ne varsa inmeye başlıyor. Fırçayla biraz ovuyoruz. Jant kollarının içini tuvalet fırçası ile yapacağız. Tuvalet fırçasını uygun yerden kesip matkap ucuna takın jant kolların içini temizleyin. Bu işlem 10 dkyı geçmesin kimyasal sonuçta pek sağlıklı değil.
Matkap ucu fırça resmi temsilidir.

mazda323aluminyumjantparlatma51.jpg mazda323aluminyumjantparlatma (10).jpg

Daha sonra jantı güzelce durulayıp kurulayın.
Jantın iç yüzeyini matkap ucuna takılan saplı mop elyaf ile hafif aşındırıp düzleyeceğiz. Daha sonra 800 numara zımpara ile biraz ovup son olarak 1200 numara zımpara ile işlemi bitiriyoruz.
Saplı mop elyaf hızlı bir şekilde zımpara işini hallettiği için elle zımpara çok yormuyor.

mazda323aluminyumjantparlatma52.jpg mopkece.JPG

Ön tarafa geçiyoruz.
Boya ve vernik sökücüyü fırça yardımı ile sürüyoruz. Kolların arasındaki boyalar ve parlak yüzeylerin üzerindeki venikler sökülüyor. Açık havada yapmanızda fayda var. Hepsinin söküldüğünden emin olduktan sonra hafif ılık suyla jantı duruluyoruz.

mazda323aluminyumjantparlatma (1).jpg

Sıra geldi kolları parlatmaya. Parlak olan kısımları pek ellemenize gerek yok. Verniği kalkıp oksit yapan kısımları parlatmanız yeterli. Zaten vernik altındaki kısım tertemiz duruyor.
Parlatma için metal parlatıcı, ayakkabı keçesi ve matkap ucuna takılan mop saplı keçe kullanıyoruz. Metal parlatıcıyı sürüp bol bol ovmanız yeterli. İnatçı yerlerde matkap devreye giriyor. Derin çizik varsa sadece o bölgeye 1200 numara zımpara ile hafif zımpara yapıp parlat a bilirsiniz. Parlatma işi biraz sabır gerektiriyor. Jantın kenarlarında çizik genelde çok oluyor zımpara yapıp parlatmanız yeterli. Benim jantımda ağır hasar olmadığı için macun kaynak vs. uğraşmadım.
Maskelemeye başlamadan önce yüzey çok fazla parladığı için hafif matlaştırma yapmak gerekiyor piyasada matlaştırma keçesi diye bulabilirsiniz. Bunu yapmadaki amaç boyanın ve verniğin yüzeye tutunması ileride atma yapmaması.

mazda323aluminyumjantparlatma53.jpg mazda323aluminyumjantparlatma (6).jpg

Sırada parlak kısımları maskeleme var.
Kağıt bant yardımıyla parlattığımız kısımları maskeliyoruz. Sadece kolların arası boyanacak şekilde kağıt bantları jilet yardımıyla kesiyoruz. Bu arada jantın parlatmadan sonraki son halinide görebilirsiniz.

mazda323aluminyumjantparlatma (12).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (13).jpg

Sıra geldi boyaya.
Boyamaya jantın içinden başlıyoruz. Bir kat atıyoruz. Daha sonra jantı ters çevirip jantın göbeğine denk gelecek bir bidonun üzerine oturtuyoruz. Kolların aralarına bir kat atıyoruz. Böylece boyanacak kısımları boyamış olduk.
Biraz kurumasını bekleyip maskelediğimiz jant kollarının bantlarını söküyoruz.
Sonra iç kısımdan vernik atmaya başlıyoruz biraz bekleyip ters çevirip ön yüzeyinede verniği atıyoruz. Daha sonra kurumaya bırakıyoruz. Boya esnasında fotoğraf çekmemişim.

mazda323aluminyumjantparlatma (14).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (22).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (19).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (16).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (41).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (37).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (36).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (21).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (17).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (42).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (40).jpg

Son düzenleme:

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
İyi çalışma güzel paylaşım olmuş hocam. Eline emeğine sağlık.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler bunlar bir şey değil zaman olsa çok daha güzel çalışmalar yapacağım :)

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
eline, emeğine sağlk güzel kardeşim. Maşallah :)

BEYAZ KAZAK

Sessiz
Sevgili forum sakinleri aracımın jantlarını elden geçirmek istiyorum. Jantlar orijinal enkei marka fabrikasyon jantlar. Kolları parlak araları boya şeklinde. Ben aslına sadık kalarak üzerindeki verniği kaldırıp parlatıp tekrar verniklemek istiyorum. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. Üzerindeki verniği kaldırabileceğim boya sökücü vs. gibi bir şey arıyorum.
Resimdeki jant yedek lastiğe ait.

Ekli dosyayı görüntüle 5130 Ekli dosyayı görüntüle 5126 Ekli dosyayı görüntüle 5128 Ekli dosyayı görüntüle 5131 Ekli dosyayı görüntüle 5129 Ekli dosyayı görüntüle 5127

İstediğim kimyasalın numunesi geldi. Jel kıvamında bir şey. Tek kelimeyle mükemmel. sürüyorsunuz 2dk sonra silip alıyorsunuz vernik diye bir şey kalmıyor. Jantın iç yüzeyine sürdüm bir değişme olmadı meğer jantın içinde vernik yokmuş :) İç yüzeyin sadece parlatılması gerekiyor. Sonraki aşama lastiği söktürüp uygun malzemeleri alıp parlatma işine girişmek Buyrun resimler;

Ekli dosyayı görüntüle 5132 Ekli dosyayı görüntüle 5133

Malzemeler:
-Boya vernik sökücü
-Yüzey temizleyici kimyasal (Antar)
-Zımpara (800-1200 numara)
-Matkap (devir ayarlı)
-Tuvalet fırçası
-Metal Parlatıcı Metlayn
-Parlatma için matkap ucuna takılan saplı mop keçe.Polisaj için.
-Jantın iç yüzeyini daha hızlı zımpara yapmak için saplı elyaf mop
-Sprey Jant boyası
-Sprey vernik

Ekli dosyayı görüntüle 5134

Jantın iç yüzeyinden başlıyoruz. Jantı leğenin içine yerleştirip jantın iç yüzeyine kimyasalı fırça yardımı ile uyguluyoruz (Açık ortamda veya havalandırması olan bir yerde yapınız.) 5 dk kadar bekleyince zaten kir oksit vs. ne varsa inmeye başlıyor. Fırçayla biraz ovuyoruz. Jant kollarının içini tuvalet fırçası ile yapacağız. Tuvalet fırçasını uygun yerden kesip matkap ucuna takın jant kolların içini temizleyin. Bu işlem 10 dkyı geçmesin kimyasal sonuçta pek sağlıklı değil.
Matkap ucu fırça resmi temsilidir.

Ekli dosyayı görüntüle 5136 Ekli dosyayı görüntüle 5135

Daha sonra jantı güzelce durulayıp kurulayın.
Jantın iç yüzeyini matkap ucuna takılan saplı mop elyaf ile hafif aşındırıp düzleyeceğiz. Daha sonra 800 numara zımpara ile biraz ovup son olarak 1200 numara zımpara ile işlemi bitiriyoruz.
Saplı mop elyaf hızlı bir şekilde zımpara işini hallettiği için elle zımpara çok yormuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 5137 Ekli dosyayı görüntüle 5138

Ön tarafa geçiyoruz.
Boya ve vernik sökücüyü fırça yardımı ile sürüyoruz. Kolların arasındaki boyalar ve parlak yüzeylerin üzerindeki venikler sökülüyor. Açık havada yapmanızda fayda var. Hepsinin söküldüğünden emin olduktan sonra hafif ılık suyla jantı duruluyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 5132

Sıra geldi kolları parlatmaya. Parlak olan kısımları pek ellemenize gerek yok. Verniği kalkıp oksit yapan kısımları parlatmanız yeterli. Zaten vernik altındaki kısım tertemiz duruyor.
Parlatma için metal parlatıcı, ayakkabı keçesi ve matkap ucuna takılan mop saplı keçe kullanıyoruz. Metal parlatıcıyı sürüp bol bol ovmanız yeterli. İnatçı yerlerde matkap devreye giriyor. Derin çizik varsa sadece o bölgeye 1200 numara zımpara ile hafif zımpara yapıp parlat a bilirsiniz. Parlatma işi biraz sabır gerektiriyor. Jantın kenarlarında çizik genelde çok oluyor zımpara yapıp parlatmanız yeterli. Benim jantımda ağır hasar olmadığı için macun kaynak vs. uğraşmadım.
Maskelemeye başlamadan önce yüzey çok fazla parladığı için hafif matlaştırma yapmak gerekiyor piyasada matlaştırma keçesi diye bulabilirsiniz. Bunu yapmadaki amaç boyanın ve verniğin yüzeye tutunması ileride atma yapmaması.

Ekli dosyayı görüntüle 5139 Ekli dosyayı görüntüle 5140

Sırada parlak kısımları maskeleme var.
Kağıt bant yardımıyla parlattığımız kısımları maskeliyoruz. Sadece kolların arası boyanacak şekilde kağıt bantları jilet yardımıyla kesiyoruz. Bu arada jantın parlatmadan sonraki son halinide görebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 5141 Ekli dosyayı görüntüle 5142

Sıra geldi boyaya.
Boyamaya jantın içinden başlıyoruz. Bir kat atıyoruz. Daha sonra jantı ters çevirip jantın göbeğine denk gelecek bir bidonun üzerine oturtuyoruz. Kolların aralarına bir kat atıyoruz. Böylece boyanacak kısımları boyamış olduk.
Biraz kurumasını bekleyip maskelediğimiz jant kollarının bantlarını söküyoruz.
Sonra iç kısımdan vernik atmaya başlıyoruz biraz bekleyip ters çevirip ön yüzeyinede verniği atıyoruz. Daha sonra kurumaya bırakıyoruz. Boya esnasında fotoğraf çekmemişim.

Ekli dosyayı görüntüle 5143 Ekli dosyayı görüntüle 5152 Ekli dosyayı görüntüle 5150 Ekli dosyayı görüntüle 5148 Ekli dosyayı görüntüle 5146 Ekli dosyayı görüntüle 5144 Ekli dosyayı görüntüle 5153 Ekli dosyayı görüntüle 5151 Ekli dosyayı görüntüle 5149 Ekli dosyayı görüntüle 5147 Ekli dosyayı görüntüle 5145
emeğinize sağlık hocam. çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. görsellerle desteklemenizde anlatımı oldukça güçlendirmiş. merak ettiğim bir konuydu, konu hakkında aklımda olan soruları yanıtladım. iyi forumlar dilerim :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
emeğinize sağlık hocam. çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. görsellerle desteklemenizde anlatımı oldukça güçlendirmiş. merak ettiğim bir konuydu, konu hakkında aklımda olan soruları yanıtladım. iyi forumlar dilerim :)
Faydalı olabildiysek ne mutlu. Jant yenileme yapan yerler yaygınlaştı, jantın yüzeyinden cnc ile silme yapıp sıfır ayarına getiriliyor artık bilginiz olsun. Keyifli forumlar.

Üst Alt