Mazda Alüminyum Jant Parlatma Boyama Yenileme

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#1
Sevgili forum sakinleri aracımın jantlarını elden geçirmek istiyorum. Jantlar orijinal enkei marka fabrikasyon jantlar. Kolları parlak araları boya şeklinde. Ben aslına sadık kalarak üzerindeki verniği kaldırıp parlatıp tekrar verniklemek istiyorum. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. Üzerindeki verniği kaldırabileceğim boya sökücü vs. gibi bir şey arıyorum.
Resimdeki jant yedek lastiğe ait.

mazda323aluminyumjantparlatma (28).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (30).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (25).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (29).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (26).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (24).jpg

İstediğim kimyasalın numunesi geldi. Jel kıvamında bir şey. Tek kelimeyle mükemmel. sürüyorsunuz 2dk sonra silip alıyorsunuz vernik diye bir şey kalmıyor. Jantın iç yüzeyine sürdüm bir değişme olmadı meğer jantın içinde vernik yokmuş :) İç yüzeyin sadece parlatılması gerekiyor. Sonraki aşama lastiği söktürüp uygun malzemeleri alıp parlatma işine girişmek Buyrun resimler;

mazda323aluminyumjantparlatma (1).jpg mazda323aluminyumjantparlatma50.jpg

Malzemeler:
-Boya vernik sökücü
-Yüzey temizleyici kimyasal (Antar)
-Zımpara (800-1200 numara)
-Matkap (devir ayarlı)
-Tuvalet fırçası
-Metal Parlatıcı Metlayn
-Parlatma için matkap ucuna takılan saplı mop keçe.Polisaj için.
-Jantın iç yüzeyini daha hızlı zımpara yapmak için saplı elyaf mop
-Sprey Jant boyası
-Sprey vernik

mazda323aluminyumjantparlatma (20).jpg

Jantın iç yüzeyinden başlıyoruz. Jantı leğenin içine yerleştirip jantın iç yüzeyine kimyasalı fırça yardımı ile uyguluyoruz (Açık ortamda veya havalandırması olan bir yerde yapınız.) 5 dk kadar bekleyince zaten kir oksit vs. ne varsa inmeye başlıyor. Fırçayla biraz ovuyoruz. Jant kollarının içini tuvalet fırçası ile yapacağız. Tuvalet fırçasını uygun yerden kesip matkap ucuna takın jant kolların içini temizleyin. Bu işlem 10 dkyı geçmesin kimyasal sonuçta pek sağlıklı değil.
Matkap ucu fırça resmi temsilidir.

mazda323aluminyumjantparlatma51.jpg mazda323aluminyumjantparlatma (10).jpg

Daha sonra jantı güzelce durulayıp kurulayın.
Jantın iç yüzeyini matkap ucuna takılan saplı mop elyaf ile hafif aşındırıp düzleyeceğiz. Daha sonra 800 numara zımpara ile biraz ovup son olarak 1200 numara zımpara ile işlemi bitiriyoruz.
Saplı mop elyaf hızlı bir şekilde zımpara işini hallettiği için elle zımpara çok yormuyor.

mazda323aluminyumjantparlatma52.jpg mopkece.JPG

Ön tarafa geçiyoruz.
Boya ve vernik sökücüyü fırça yardımı ile sürüyoruz. Kolların arasındaki boyalar ve parlak yüzeylerin üzerindeki venikler sökülüyor. Açık havada yapmanızda fayda var. Hepsinin söküldüğünden emin olduktan sonra hafif ılık suyla jantı duruluyoruz.

mazda323aluminyumjantparlatma (1).jpg

Sıra geldi kolları parlatmaya. Parlak olan kısımları pek ellemenize gerek yok. Verniği kalkıp oksit yapan kısımları parlatmanız yeterli. Zaten vernik altındaki kısım tertemiz duruyor.
Parlatma için metal parlatıcı, ayakkabı keçesi ve matkap ucuna takılan mop saplı keçe kullanıyoruz. Metal parlatıcıyı sürüp bol bol ovmanız yeterli. İnatçı yerlerde matkap devreye giriyor. Derin çizik varsa sadece o bölgeye 1200 numara zımpara ile hafif zımpara yapıp parlat a bilirsiniz. Parlatma işi biraz sabır gerektiriyor. Jantın kenarlarında çizik genelde çok oluyor zımpara yapıp parlatmanız yeterli. Benim jantımda ağır hasar olmadığı için macun kaynak vs. uğraşmadım.
Maskelemeye başlamadan önce yüzey çok fazla parladığı için hafif matlaştırma yapmak gerekiyor piyasada matlaştırma keçesi diye bulabilirsiniz. Bunu yapmadaki amaç boyanın ve verniğin yüzeye tutunması ileride atma yapmaması.

mazda323aluminyumjantparlatma53.jpg mazda323aluminyumjantparlatma (6).jpg

Sırada parlak kısımları maskeleme var.
Kağıt bant yardımıyla parlattığımız kısımları maskeliyoruz. Sadece kolların arası boyanacak şekilde kağıt bantları jilet yardımıyla kesiyoruz. Bu arada jantın parlatmadan sonraki son halinide görebilirsiniz.

mazda323aluminyumjantparlatma (12).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (13).jpg

Sıra geldi boyaya.
Boyamaya jantın içinden başlıyoruz. Bir kat atıyoruz. Daha sonra jantı ters çevirip jantın göbeğine denk gelecek bir bidonun üzerine oturtuyoruz. Kolların aralarına bir kat atıyoruz. Böylece boyanacak kısımları boyamış olduk.
Biraz kurumasını bekleyip maskelediğimiz jant kollarının bantlarını söküyoruz.
Sonra iç kısımdan vernik atmaya başlıyoruz biraz bekleyip ters çevirip ön yüzeyinede verniği atıyoruz. Daha sonra kurumaya bırakıyoruz. Boya esnasında fotoğraf çekmemişim.

mazda323aluminyumjantparlatma (14).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (22).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (19).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (16).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (41).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (37).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (36).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (21).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (17).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (42).jpg mazda323aluminyumjantparlatma (40).jpg
 
Son düzenleme:

Olgun

Katılımcı
Konum
Giresun
Araç Markası
TOFAŞ-GARTAL
Araç Renk ve Tip
BEYAZ/1995
#3
İyi çalışma güzel paylaşım olmuş hocam. Eline emeğine sağlık.
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#4
Ansiklopedi gibi forum, emeğine sağlık Oğuzhan.
 
Üst Alt