Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda Ailesine Katılmaya Bir Adım Kala !!

Konu, 'Diğer' kısmında fyzlh tarafından paylaşıldı.

1. fyzlh

fyzlh Sessiz

Arkadaşlar merhaba, bir süredir mazda 3 arayışım vardı belirtmiştim burda. Focusumu sattım ve bir hafta sonra mazda 3 impressive otomatik araç sahibi olacağım inşallah. Heyecanla bu haftanın geçmesini bekliyorum. İlk defa otomatik araç kullanacam, şehir dışından alacağım aracı bir de. Aracı nasıl kullanmalı neye dikkat etmeliyim, otomatik vitesli ilgili bilmem gereken başka birşey var mıdır bir de?

2. hus3yn

hus3yn Katılımcı

aramıza hoş geldin arkadaşım, otomatik araç kullanmaya ilk başlıyorsan bu dediğim aklına gelecek ve diyeceksin ki bunca sene neden otomatik araba sürmemişim :D ben bunu demiştim ;)
    bence otomatik araçları ilk deneyimi olan kişiler için en önemli nokta araç sollamaya çıkarken aracın devrini iyi ayarlayıp sollamaya çıkmalısın, yüksek viteste düşük devirle sollamaya çıkılmamalı, gaz pedalına ayar verip vites küçültülmeli kesinlikle...

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hadi hayırlısı hocam... Allah gönlüne göre nasip eder inşallah...

1-Otomatik araç için ilk tavsiyem sol ayağını unutman, yoksa hiç fark etmeden; kendini ve yolcu konumundakileri ön cama kafa atarken bulabilirsin... :D

2-İlk kullanmaya başladığında; gaz verme hissiyatını geliştir ki; araç ani hoplamalar yapmasın özellikle geri geri giderken...

3-Araç yolda giderken kesinlikle boşa alıp tekrar vitese alma, yani D de giderken N ye alma... ;)

4-Kırmızı ışıklarda veya yoğun trafikte durduğunda kesinlikle ayağını frenden çekme, araç doğal olarak hareket edeceği için önündeki tamponun tozunu almaya gerek yok... :)

5-Yokuşlarda devir düşürmemeye gayret et, ben önceleri fazla basmıyordum ve devir haliyle normal olarak düşüyordu ve araç boğuluyordu, şimdi özellikle rampalarda deviri düşürmemeye özen gösteriyorum guzu daha rahat ediyor...

Aklıma geldikçe yazarım... Tekrar hayırlı olsun...

4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Evet bunu unutmuşum bak... Kesinlikle bu cümleyi kuracaksın... Teşekkürler Hüseyin...

5. fyzlh

fyzlh Sessiz

Gayet güzel açıklamalarınız için çok sağolun. Manuel modu da var vitesin alışana kadar onda kullansam daha iyi olacak sanki. Bir de vitesi n konumuna sadece ışıklarda veya trafikte beklerken mi alıyoruz onun dışında kullanmaya gerek yok galiba n pozisyonunu

6. hus3yn

hus3yn Katılımcı

bakkala falan giderken de iki dakika N ye alıp el freni çekebilirsin ;)

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hocam manuel moda ihtiyaç sadece rampa aşağı inerken duyuluyor ve tavsiye ederim... Bir kere alıştıktan sonra o klasik cümleyi yani; "keşke daha önce otomatik aracım olsaymış" cümlesini kuracaksın zaten...

Uzun süreli ışıklarda N'ye alabilirsin şanzımanı rahatlatır bu hareket, yoksa her daim D ile yola devam...

Dediğim gibi; sol ayağını unutursan hiç bir şekilde sorun olmuyor... Gaza bas gidiyor, frene bas duruyor... Sol ayak ve sağ el daima boşta... ;)

Araca dip gaz yaptığın sürece bir veya iki vites (duruma göre) küçültür ve devir yükseltir... Halk arasında buna genelde "roketleme" diyorlar...

8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Simdiden hayırlı olsun

9. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Hoşgeldiniz

Allah gönlünüze göre versin. keyifli forumlar

10. fyzlh

fyzlh Sessiz

İyi dilekleriniz ve önerileriniz için sağolun arkadaşlar. Şimdi bir haftanın geçmesini bekleyeceğim aranıza katılmak için. Görüşmek dileğiyle tekrardan

11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hocam, aramızda olman için illaki Mazda sahibi olmana gerek yok, Mazda sahibi olsun veya olmasın herkese kapımız sonuna kadar açık... Siz burada olduğunuz sürece; sohbete muhabbete, paylaşıma her zaman varız...

12. karardvn

karardvn Aktif

Şimdiden hayırlı olsun kazasız belasiz binersiniz inşallah

13. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Hoşgeldin..

14. faroz_52

faroz_52 Aktif

Bu sorularına veli abim gereken hatırlatmaları yapmış [member=44]Maytalman52[/member] de birşeyler yazacaktır konuyu gördüğünde...

15. fyzlh

fyzlh Sessiz

görüş ve tavsiyeleriniz benim için önemli, görüşmek dileğiyle..

16. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Öncelikle hayırlı olsun. Otomatik vitese alıştığın zaman manuel modunu inan hiç kullanmıyorsun eğer kullansanda ya rampa aşağı inerken yada kaygan yollarda aracı kompresörde indirmek için kullanıyorsun. Otomatik vites kullanımında da tavsiyelerim şunlar olacak,

1-) Aracınızı alır almaz şamzıman yağını kontrol ediniz. Şanzıman yağına dikkat edeceksin, motor yağı gibi devamlı kontrol edeceksin.

2-) Özellikle aracı rampalarda park edeceğin zaman vitesi N konumuna alıp ardından el frenini çekip ayağınıda frenden çekip aracın yükünün el frenine binmesini sağlayacaksın. Sonra vitesi p moduna alarak park işlemini bitirebilirsin. Aynı işlemi aracı kaldırırkende yapmalısın aksi halde p modunda el frenini indirirsen yük tamamen şanzımana biner bude şanzımanı yıpratır. Her zaman önce yükü frene bindireceksin.

3-) Araçla ileri - geri vites manevralarında kesinlikle araç tam durmadan R konumundan D konumuna vb. geçişleri yapmayacaksın. Araç tam durmadan vites değişikliği yapmaya alışırsan bir süre sonra şanzımanın zarar görür.

4-) Otomotik vites araçta N yani vites boşta modunu kullanacaksan yapman gereken şudur. Rampa aşağı araç hareketsiz durmuş halde N konumuna alıp ayağını frenden çekersen araç kendi kendine gider. Araç harekete geçtiği andan itibaren hiçbir şekilde N konumundan farklı bir konuma vitesi alamazsın eğer alırsan Allah yardımcın olsun. Bu dediğim diğer konumlar içinde geçerli araç hareket halinde eliniz hiçbir şekilde viteste olmayacak. N konumunda araç gidip ardından durduktan sonra vitesi istediğin konuma alıp yoluna devam edebilirsin...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, hayırlı olsun...

17. Cem Baydar

Cem Baydar Katılımcı

Aracı ilk kullanmaya başladığın andaki deneyimlerini yani duygularını bizlerle de paylaşmanı bekliyoruz. Allah kaza bela vermesin. Şİmdiden hayırlı olsun.

18. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Aynen katılıyorum

19. fyzlh

fyzlh Sessiz

güzel ve açıklayıcı olmuş hocam, belirttiğiniz hususlara dikkat edeceğim.

20. fyzlh

fyzlh Sessiz

aracı alıp geldikten sonra ilk iş izlenimlerimi yazmak olacak. İki araç alıp sattım bunun gibi heyecanlanmadım hiç hayırlısı bakalım

Sayfayı Paylaş