Mazda 626 Kaliper Boyama

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Günlerdir aklımda ufak çaplı bir çalışma planı kurguluyordum. Nihayet ısıya dayanıklı boyayı temin etmemle birlikte hafta sonu kaliper boyama işlemine başladım. İmkanlar ölçüsünde lastikleri teker teker sökmek suretiyle boyanmasını istemediğim yerleri maskeleyerek tek başıma giriştiğim bu çalışmada kendimce az buçuk güzel bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum.Jantlar daha büyük olsa belirginliği artardı. Kaliper boyama biraz zevk işi, kimine göre işlevsel değil, kimine göre araca renk katıyor jantın kendini göstermesini sağlıyor. Hatta çalıştığım köyden bir teyze “Hocam tekere poşet sıkışmış herhalde” deyince izahını yaparken baya zorlandım:) Bence hoş oldu. Arabayı sevince insan illaki bir yerleriyle uğraşıyor işte.

a (300 x 168).jpg

Boyaya hazırlık öncesi yapılan maskeleme ve boya işlemi.

b (300 x 536).jpg

Kaliperin boya sonrasi durumu

c (300 x 415).jpg

Genel Görünümü

d (300 x 331).jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tekere poşet sıkışmış :D Yakışmış güle güle kullanın. Makyajlı kasanın jantları benim aracın jantının 5 bijonlu versiyonuymuş onu fark ettim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güzel çalışma olmuş, ben böyle mini dokunuşları çok seviyorum, yakışmış. Jant kolları daha seyrek olsa görüntü daha da güzelleşir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lacivert olaydı iyiydi... :p

Şaka !!

Abartıya kaçmamış, sırıtmamış ve güzel olmuş... Ellerine sağlık.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
benim için fikir verdi :)
tüm sıkıntılar halledildiğinde makyaja girişiriz, 16 janta geçişle başlanır
[member=763]ALPEREN58[/member] hocam aracın rengi ruhsatta mavi mi yoksa lacivert mi geçiyor?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracın rengi aynen mavi(safir) olarak geçiyor ruhsatta. 16 jant benim de aklımdan geçmiyor değil fakat lastik jant derken masraflı iş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın rengi aynen mavi(safir) olarak geçiyor ruhsatta. 16 jant benim de aklımdan geçmiyor değil fakat lastik jant derken masraflı iş.

Yol tutuşundan memnunsan bence de hiç masrafa girme... Mazda'nın orijinal alaşım jantları harika zaten...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Yol tutuşundan memnunsan bence de hiç masrafa girme... Mazda'nın orijinal alaşım jantları harika zaten...
şu an üzerinde olan jantları ben bayağı beğeniyorum, bk kasa ile aynı olması lazım
ama aynı jantın 16 sını almak niyetindeyim, daha gösterişli olur bence
15 ufak kalıyor biraz

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Valla önce kaliper kapaklarına baktım. Hem pahalıydı hem de kesip biçmek gerekiyormuş. Sonaxın jant temizleyici spreyi ile temizleyip ısıya dayanıklı boyayla 3 kat attım. Bakalım ne kadar dayanacak?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla önce kaliper kapaklarına baktım. Hem pahalıydı hem de kesip biçmek gerekiyormuş. Sonaxın jant temizleyici spreyi ile temizleyip ısıya dayanıklı boyayla 3 kat attım. Bakalım ne kadar dayanacak?

Boyanın dayanma süresi ne kadar olur hep beraber tecrübe ederiz...

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Tam üzerine bastınız. 300 dereceye kadar dayanıklı diyor araştırıp aldım.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Hayırlı Olsun Mehmet..Benimkilerde Aynı Renkte Boyalı Ama Kirden Fazla Bellı Olmuyor.. Fiuvv

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Sonaxın jant temizleyici spreyinden çok memnunum şu kiri sökerken moraran ürün. Acaba kaliper kirlendiğinde kalipere sıkınca boyayı da söker mi? Böyle bir tecrübe yaşadınız mı?

slash

Katılımcı
Sonaxın jant temizleyici spreyinden çok memnunum şu kiri sökerken moraran ürün. Acaba kaliper kirlendiğinde kalipere sıkınca boyayı da söker mi? Böyle bir tecrübe yaşadınız mı?

Boyayı sökmez boya üzerindeki demir tozlarını söker.
Sonax yerine Valet Pro Dragons Breath Demir Tozu Temizleyici kullanmanızı tavsiye ederim . Ben birçok defa kullandım çok memnunum . Jant, balata , disk dışında, kaporta cam plastiğede rahatça sıkabilirsiniz. jantlarınızda gördüğünüz o mor demir tozu boyanızda da var çünkü . Araç renginiz açık renk olsaydı da o mor renklerin araba boyasından nasıl aktığını görebilseydiniz keşke :) Ben yılda bir kez yaparım üstüne bir de cila tamamdır O0

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sanal alemden temin edilebildiği kadarıyla fotoğraflar yenilenmiş Garaj ortamına yüklenmiştir... Tapatalk veya başka ortamlar üzerinden fotoğraf yüklemesi yapmazsak emeklerimiz kalıcı hale gelir. :)

Üst Alt