Mazda 626 Jant Tavsiyesi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Arkadaşlar benim arabanın lastikleri bitmek üzere.Üzerinde altta resmi bulunan jantlar mevcut.Ebatlarını bilemiyorum ancak şekli hoşuma gitmiyor.Bunları değiştirip yerine başka jant alayım istiyorum.Ancak 15 ve 16 arasında kararsız kaldım.Eskiden bir Uno aracım vardı ve jantları 13 dü.Bunları 14 ile değiştirince epeyce bir sürtme,sağa sola dönüşlerde ve kasislerde sorun yaşadım.Mazda 626 da lastikler ile çamurluk arası epeyce bir boşluk var ama yine de ebat olarak sizlere dnışmak istedim.Manavgat gibi aşırı sıcak ve asfalt eriten bir iklimde bana lastik ve jant olarak hangi ebatları önerirsiniz ? Son olarak da buradaki bayi ille Lassa diye ısrar ediyor.Benim gönlüm Continental dan yana.Lastik seçiminde de fikirlerinizi rica ederim.

1.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
16 jant ağır gelebilir, orijinal ebadı 14 diye biliyorum.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
@Eray Şu linkten jantlara bakın, benzer bir jantı alırsınız. Ama alırken sadece çapına değil, diğer ölçüleride dikkate alın.

Litá kola, alu kola Mazda 626 [5/114] typ GE Liftback kola 15 " | Elektrony.cz

Aslında 195/65/15 düşünmüştüm ama bilemedim ? Bazıları 195/60/15 bazısı da 185/65/15 diye yazmış.Aracım için performans,konfor ve yakıt konusunda en pozitif olanı hangisiyse onu almak istiyorum.Verdiğiniz linki daha evvel zaten favorilere kaydetmiştim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Aslında 195/65/15 düşünmüştüm ama bilemedim ? Bazıları 195/60/15 bazısı da 185/65/15 diye yazmış.Aracım için performans,konfor ve yakıt konusunda en pozitif olanı hangisiyse onu almak istiyorum.Verdiğiniz linki daha evvel zaten favorilere kaydetmiştim.

Aslında lastik ölçüsünden önce jantın et değerine dikkat etmelisiniz. Bilen birisi size orijinal jant bilgileri verirse o değerlere göre jant bakarsınız.

Mesela bu fotoğrafta ki jantların hepsi 17'' ama bakın değerleri farklı...

hh.jpg

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Aslında lastik ölçüsünden önce jantın et değerine dikkat etmelisiniz. Bilen birisi size orijinal jant bilgileri verirse o değerlere göre jant bakarsınız.

Mesela bu fotoğrafta ki jantların hepsi 17'' ama bakın değerleri farklı...

Ekli dosyayı görüntüle 8999

Teşekkür ederim.O zaman bilen bir arkadaş konuya el atıncaya kadar beklememiz gerekecek :) Neyse vaktimiz var.Araba kısmet olursa pazartesi sanayi den çıkacak.O zamana kadar yazan olur inşallah.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
@emytoget de bilgi verir size, yukarıda yazdığınız gibi konfor yakıt felan en iyisi olsun istiyorsanız orjinal ebatlara bağlı kalarak yeni jant alın. Lastik seçimi bir sürü kritere göre değişir. Ben yumuşak hamurlu lastikleri severim Nokian öneririm mesela. Pirelli sert hamurlu lastiktir ama kavurucu sıcaklarda daha iyi oolabilir. Continental da alınır

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@Eray
1-2 sayfa geride benim de jant maceram oldu,
Bizim orijinal ölçüler şöyle
5*114,3
göbek çapı:67,1
et:45
5,5j
Burada en önemli olan et değeri, maalesef bizim ölçülerde çok seçenek yok
Benim aldığım jantın et si 35 idi galiba, senin bakacağın ölçü de 35-45 aralığında olmalı, hatta 37 ve üzeri olursa daha iyi olur,
Bijon zaten belirtilen ölçü dışında olmaz, göbek çapı da 67,1 bulmak çok zor, benim aldığım şansa tam ölçüldü, bu sıkıntıyı da bilezik kullanarak hallediyorlar
Sahibindene bakın, biraz jantçıları dolaşın güzel bir şey bulunur,
Lastik ölçüsünde de 16 tavsiye edilmiyor, guzuların yapısı sert zaten, en fazla 15 yapın, 195 60 15 de en ideal ölçü, ben de aynı ölçüyü kullanıyorum,
Lastik olarak nokian aldım, memnunum, bunun dışında daha sessiz lassa impetus revo 2 Plus a bakabilirsininiz, daha uygun ve yumuşak olarak nexen HD Plus var

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
@Eray
1-2 sayfa geride benim de jant maceram oldu,
Bizim orijinal ölçüler şöyle
5*114,3
göbek çapı:67,1
et:45
5,5j
Burada en önemli olan et değeri, maalesef bizim ölçülerde çok seçenek yok
Benim aldığım jantın et si 35 idi galiba, senin bakacağın ölçü de 35-45 aralığında olmalı, hatta 37 ve üzeri olursa daha iyi olur,
Bijon zaten belirtilen ölçü dışında olmaz, göbek çapı da 67,1 bulmak çok zor, benim aldığım şansa tam ölçüldü, bu sıkıntıyı da bilezik kullanarak hallediyorlar
Sahibindene bakın, biraz jantçıları dolaşın güzel bir şey bulunur,
Lastik ölçüsünde de 16 tavsiye edilmiyor, guzuların yapısı sert zaten, en fazla 15 yapın, 195 60 15 de en ideal ölçü, ben de aynı ölçüyü kullanıyorum,
Lastik olarak nokian aldım, memnunum, bunun dışında daha sessiz lassa impetus revo 2 Plus a bakabilirsininiz, daha uygun ve yumuşak olarak nexen HD Plus var

Bu rakamları anlayamadım ? Ne olduklarını zahmet olmazsa yazabilirmisiniz lütfen ? :oops:

5*114,3 -------------- ???
göbek çapı:67,1 ---- Bujilerin oradaki göbek çapı sanırım ?
et:45 ---------------- Et kalınlığı
5,5j ------------------- ???

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bu rakamları anlayamadım ? Ne olduklarını zahmet olmazsa yazabilirmisiniz lütfen ? :oops:

5*114,3 -------------- ???
göbek çapı:67,1 ---- Bujilerin oradaki göbek çapı sanırım ?
et:45 ---------------- Et kalınlığı
5,5j ------------------- ???
5*114,3 beş bijonlu olduğunu ifade ediyor, 114,3 tam olarak bilmiyorum, ama siz jant ararken söyleyeceğiniz ölçü bu, 67,1 ise jantın poryaya oturduğu göbek çapı, genelde jantlar daha büyük olur araya bilezik koyarlar tam oturması için, 5,5 J ölçüsü önemli değil,
siz araştırırken 5 Bijon 114,3 diye Bakacaksınız sonra da et değerine bakacaksınız, et değeri offset değeri oluyor, offsetli jant çamurluktan dışarı taşan jant demek oluyor mesela

Engin

Sessiz
Araç Markası
Mazda3 impressive 2010
Araç Renk ve Tip
Gri hatchback
Bende 97 model mazda 323 vardı lastikçide şu resimdekinin aynısından çıkma proton jantını aldım taktım çok güzel durdu. 14 inhç tam uydu orjinal. Sanırım 626 nin jant ebatlatıyla 323 kiler aynı. Lastik olarakta continental lassadan daha iyidir bence
Screenshot_2016-08-18-14-29-58.png
Screenshot_2016-08-18-14-29-58.png

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
5*114,3 beş bijonlu olduğunu ifade ediyor, 114,3 tam olarak bilmiyorum, ama siz jant ararken söyleyeceğiniz ölçü bu, 67,1 ise jantın poryaya oturduğu göbek çapı, genelde jantlar daha büyük olur araya bilezik koyarlar tam oturması için, 5,5 J ölçüsü önemli değil,
siz araştırırken 5 Bijon 114,3 diye Bakacaksınız sonra da et değerine bakacaksınız, et değeri offset değeri oluyor, offsetli jant çamurluktan dışarı taşan jant demek oluyor mesela

Yani bu durumda satıcıya "5 bijon 114,3 jant bakıyorum" diyeceğim ? et değeri 45 denmiş.O zaman bu offset değeri dediğimiz lastigin yere değen en kısmı oluyor,yani bir nevi genişlik ? Mesela alttaki iki resimde ince olan offset değeri düşük ve kalın olanı da offset değeri daha büyük oluyor doğru anladıysam ?

Offset değeri yüksek olan ?
l1.jpeg

Offset değeri daha düşük olan ?
l2.jpg

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@Eray
Orijinal ebatımız 185 65 14 olması lazım, kapı etiketinde de yazar, 15 janta geçmek istemezseniz 14 jant kullanırsınız, orijinal jant kapağı ile de çok güzel duruyor

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Yani bu durumda satıcıya "5 bijon 114,3 jant bakıyorum" diyeceğim ? et değeri 45 denmiş.O zaman bu offset değeri dediğimiz lastigin yere değen en kısmı oluyor,yani bir nevi genişlik ? Mesela alttaki iki resimde ince olan offset değeri düşük ve kalın olanı da offset değeri daha büyük oluyor doğru anladıysam ?

Offset değeri yüksek olan ?
Ekli dosyayı görüntüle 9003

Offset değeri daha düşük olan ?
Ekli dosyayı görüntüle 9004
Ofset değeri biraz karışık fren sistemi ile de ilgili, siz kafanızı karıştırmayın, sahibindene bakın 5*114,3 ölçüsüne,sonra et değerine bakın, 35 - 45 aralığı bize uygun

Üst Alt