Mazda 626 GE (1991-97) İç Kapı Kolu Aydınlatması

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar,

@bayraktar Hamdi'nin bir fikir uygulamasına daha hoş geldiniz.

Lazım olanlar;

- 4 adet 3V mantar kafa yeşil led (Siz yedek olması için birkaç tane daha alın)
- 4 adet 1,5 K Ohm direnç (Bunu da yedekli alın)
- 4 adet dişi ve 4 adet erkek soketli kablo (Bu pahalıymış yedek almayın)
- Bolca bant,
- Matkap,
- Yan keski,
- Akım ölçer,
- Maket bıçağı,
- Tornavida vs.
- 2-3 termos çay. ( Bu tarz işleri yaparken bence çay ocağının yakınına park edin. :) )
- MazdaGaraj'dan en az 1 arkadaş.

Ayrıca Tecrübe diyor ki;

1- Öncelikle malzemeler listesine sıcak silikon tabancası ve havyayı da ekleyelim. Bizde vardı ama elektrik olmadığından dolayı her yerde bant kullanmak zorunda kaldık. Fakat yakın zamanda ön kapıdaki ceplere de hafif bir ışıklandırma yapmayı düşündüğümüzden kapıları tekrar açtığımızda daha sağlam bir şekilde lehimleyip düzeltmeyi planlıyoruz.
2- Montajda kontağa bağlı olarak çalıştığımızdan siz siz olun kontağı kapalı tutun, benim gibi brave heart'lık yapmayın, hele ki yanınızda yedek sigorta yoksa... :)
3- Mutlaka soket kullanın. Sonradan kapı döşemesini sökmek istediğinizde kabloyu koparmak zorunda kalabilirsiniz. :)
4- Her ne kadar dirençle loş olmasınısağlamaya çalışsak da iş bitip havakarardığında biraz fazla göz aldığını gördüm. O yüzden ya direncin ohm derecesiniyükseltin (ya da alçaltın tam bilmiyorum,aldığınız yere sorun ben gibi :) ) ya da ışığın kırılganlığını azaltacak bir şekilde ledikamufle edin.
5- Kapı döşemelerini çıkardığınızda, kapınıza siyah zift gibi bir madde ile yapıştırılmış naylon bir örtü görürseniz @aurora Can gibi korkmayın. O guzuların fabrika çıkışında mevcuttur. :)
Kolay gelsin... ;)

Led ve dirençler;

IMG_3863.JPG

Soketli kablolar; (Temsili)

20130717_141451.jpg

Önce kapı döşemesini söküyoruz. Alttaki 2 vidayı ve kapı kolunun içindeki 1 vidayı sökünce alttan plastik dişleri çıkarmak için kenarlardan kendinize doğru çekmeniz gerekiyor. Bu tarz işleri genelde Hamdi yapıyor. Hatta hep Hamdi yaptı. :D Bende kırılacak korkusu var. :D

IMG_3788.JPG

Döşemeyi direkt olarak asılmayın. 2 ve 3 numaralı yerlerin arkasında soketler var. 2'deki kapı aydınlatmasının, 3'teki ise cam düğmesinin soketi. Soketleri çıkarınca kapı kolunu da bağlı olduğu demirden çıkarmanız döşemeyi çıkarmanız için yeterli.

IMG_3794.JPG

Daha sonra cam düğmesinin soketini aşağıdaki konuma getirip şase ve akımı bağlayacağınız kabloları bulabilirsiniz. Kapılarda kablo renkleri farklı olabiliyor. Bu nedenle rengi referans almayın. Kablo rengi yerine soketin girişlerini referans alabilirsiniz.

IMG_3815.JPG

Artı eksi olayından çok anlamadığımız için kendimizce uydurduğumuz birkaç terim olabilir. :D

Daha sonra belirlediğimiz kablolara yan keski ile zarar verip oraya kendi kablomuzu bağlıyoruz.

IMG_3814.JPG

Soketli kablomuzu bağladıktan sonra da LED kablomuzu hazırlamak kalıyor ama burada hazırlanmışı var.

IMG_3819.JPG

IMG_3795.JPG

Ledi şöyle hazırlıyoruz;

Ledin uzun bacağına direnç bağlıyoruz, dirençli bölümü de akıma gelecek şekilde denk getiriyoruz. Ledin kısa bacağı da şaseye gidiyor. Bunu zaten deneme yanılmayla da kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Direnç akımda olacak, buraya dikkat.

Cam düğmesine bağladığımız soketli kablo ve lede bağladığımız soketli kabloyu birleştirince şöyle bir görüntü ortaya çıkıyor.

IMG_3802.jpg

Bağlantıyı yaptıktan sonra sıra geldi kapı kolunu delmeye. Matkap ile kapı kolunu üstten deliyoruz ve ledin ucu girecek kadar genişletiyoruz.

IMG_3822.JPG

IMG_3792.JPG

Ledi oturtarak testimizi yapıyoruz.

IMG_3805.JPG

Valla oldu. :D

Bunu yaparken test ettiğimizde led kapı kolunun dışına ve döşemeye de ışık veriyordu. Bunu engellemek için lede döşemeye göre dış tarafta kalacak şekilde ufak bant yapıştırdık ve ışığın yarısını kestik. Böylece artık sadece kapı kolunun içini aydınlatıyordu.

IMG_3808.JPG

Sonra karnımız acıktı arabayı kapatıp yemek yemeye gittik. Ben epey acıkmışım 2 kişilik yedim. :D

Çaylarımızı da içtikten sonra işe devam.

Kapı döşemesini sökerken problem olmasa da takarken problem yaratan şu üçgen arkadaşları kenarlarından asılarak çıkarıyoruz. Anlıyoruz ki bu Japon arkadaşlar vida konusunda oldukça pinti. Hele arka döşemelerde sadece kapı kolunda vida var. Her şeye bir mühendislik yüklemişler. Sadece plastik geçmelerle döşeme oturtmuşlar. Neyse, şu üçgen vatandaşı da yerinden çıkarıp kapı döşemesini takıyoruz. Önce üstten oturtmak gerekiyor, sonra alttan oturtup 1-2 yumruk tokatla döşeme yerine giriveriyor. Sonrasında üçgen kardeşimizi oturtuyoruz.

IMG_3825.JPG

Ortaya şu görüntüler çıkıyor;

IMG_3796.JPG

IMG_3849.JPG

IMG_3845.JPG

IMG_3850.JPG

4 kapı da bitti. Hamdi'nin söylediğine göre bizim istediğimiz loş ışığın fazlasını veriyormuş ledler. Bu nedenle şeffaf bant yapıştıracak ledlerin üzerine. Böylece daha yumuşak bir görüntü olacak.

@bayraktar Hamdi, atladığım bir şey yoktur herhalde değil mi?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Harika ötesi fikir, harika ötesi çalışma ve paylaşım... :) Ellerinize emeklerinize sağlık.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tebrikler valla, görsel olarak muhteşem olmuş, emekleriniz kesinlikle bir çoğumuza ilham cesaret verecektir. Yeni fikirlerinizi de merakla bekliyorum ;)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
4 kapı da bitti. Hamdi'nin söylediğine göre bizim istediğimiz loş ışığın fazlasını veriyormuş ledler. Bu nedenle şeffaf bant yapıştıracak ledlerin üzerine. Böylece daha yumuşak bir görüntü olacak.

@bayraktar Hamdi, atladığım bir şey yoktur herhalde değil mi?
Aga hızınıza yetişemiyorum Maşallah :) Işığı azaltıp daha yumuşatmak istiyorsanız naçizhane tavsiyem, ledlerin ucunu törpüleyerek mat bir yüzey oluşturmalısınız. Işığı daha dengeli dağıtabilirsiniz, zamanında küheylanın kadranlarda tecrübe edinmiştim. Bant ısıdan olumsuz etkilenir, çıkar falan. Kolay gelsin ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Işığı azaltmak için silikon da yapılabilir ucuna... :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
direnci arttirsanizda isik siddetini dusurebilirsiniz.
arkalar icin siddet pek onem arz etmeye bilir ama ön taraf sikinti

guzel olmus gule gule kullanin.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Süper anlatmışsın yine ;) Bir kaç yere değineyim yine de ben, deneyecek arkadaşlara daha fazla yardımcı olabilmek adına.

1- Öncelikle malzemeler listesine sıcak silikon tabancası ve havyayı da ekleyelim. Bizde vardı ama elektrik olmadığından dolayı her yerde bant kullanmak zorunda kaldık. Fakat yakın zamanda ön kapıdaki ceplere de hafif bir ışıklandırma yapmayı düşündüğümüzden kapıları tekrar açtığımızda daha sağlam bir şekilde lehimleyip düzeltmeyi planlıyoruz.
2- Montajda kontağa bağlı olarak çalıştığımızdan siz siz olun kontağı kapalı tutun, benim gibi brave heart'lık yapmayın, hele ki yanınızda yedek sigorta yoksa... :)
3- Mutlaka soket kullanın. Sonradan kapı döşemesini sökmek istediğinizde kabloyu koparmak zorunda kalabilirsiniz. :)
4- Her ne kadar dirençle loş olmasını sağlamaya çalışsak da iş bitip hava karardığında biraz fazla göz aldığını gördüm. O yüzden ya direncin ohm derecesini yükseltin (ya da alçaltın tam bilmiyorum, aldığınız yere sorun ben gibi :) ) ya da ışığın kırılganlığını azaltacak bir şekilde ledi kamufle edin.
5- Kapı döşemelerini çıkardığınızda, kapınıza siyah zift gibi bir madde ile yapıştırılmış naylon bir örtü görürseniz @aurora Can gibi korkmayın. O guzuların fabrika çıkışında mevcuttur. :)
Kolay gelsin... ;)

Maliyet:
Ledler adet 0,10 TL (değişik renklerde kullanılabilir, ben aracın konsol kısmına uyumlu olsun diye yeşil seçtim)
Direnç adet 0,10 TL
Soket adet 3,00 TL (neden bu kadar pahalı anlamış değilim hala)
Toplamda 12,80 TL

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle herkese teşekkürler. Fikir ve uygulama Hamdi'den. Ben sadece işin ucundan biraz tutup çıraklık yaptım. :)

Süper olmuş. Cam düğmelerine aydınlatma için bir fikriniz var mı :D

Orası için ben birşeyler düşünmüştüm önceleri ama bu tarz konularda hiç tecrübe olmadığından yeltenmedim. :) Yavaş yavaş öğreniyoruz. Elbet oraya da sıra gelecek. Önce bir tane atıl durumda bozuk konsol ve birkaç tane bozuk cam düğmesi bulmamız lazım test etmek için. Eğer denk getirirsek üzerinde geliştirip uygulamaya geçeriz. Guzuların üzerindekilere kıyamam şimdi. :D

Aga hızınıza yetişemiyorum Maşallah :) Işığı azaltıp daha yumuşatmak istiyorsanız naçizhane tavsiyem, ledlerin ucunu törpüleyerek mat bir yüzey oluşturmalısınız. Işığı daha dengeli dağıtabilirsiniz, zamanında küheylanın kadranlarda tecrübe edinmiştim. Bant ısıdan olumsuz etkilenir, çıkar falan. Kolay gelsin ;)

@bayraktar Hamdi bak bu zımpara işini 1. Sıraya alalım.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bir tavsiye daha; kapıları tekrar açtığınızda arka kapılarda hoparlör (olmadığını varsayıyorum) yerlerini sunta medefe ya da benzeri birşeylerle kapatırsanız, arka kapılardan gelen sesin azalacak, aman aman değişmese de yüksek süratlerde konforunuz bir miktar artacaktır.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Işığı azaltmak için silikon da yapılabilir ucuna... :)

Ah bir elektrik olsaydı neler yapacaktık da biz abi? :)
Tosun Ustanın dükkanının önündeydik aslında, Pazar günü açarım belki demişti. Hasta olmuş. :(

Bir tavsiye daha; kapıları tekrar açtığınızda arka kapılarda hoparlör (olmadığını varsayıyorum) yerlerini sunta medefe ya da benzeri birşeylerle kapatırsanız, arka kapılardan gelen sesin azalacak, aman aman değişmese de yüksek süratlerde konforunuz bir miktar artacaktır.

Teşekkür ederim bilgi için ama bu kasalarda arka kapılarda hoparlör de hoparlör yeri de yok diye biliyorum. Yine de bitüself ile bir kat işlem yapılabilir her kapıya. Bu kasalardaki en büyük sıkıntılardan biri de arka davlumbazların olmaması. En ufak bir taş, çakıl sıçraması ile ses içeride yankılanıyor. Ona da aynı çözümü düşünüyoruz bu sıralar. ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aslında bugün de bahsi geçti fakat çok zor. Tek bir yolu var aslında ama daha emin değilim. Tuşun arka kısmına birden çok led koyup tuş ile çerçevesi arasındaki çok ince delikten ışık hüzmesi yaratılabilir. Denemek lazım. ;)

Ben Oray'a orta konsoldaki düğmelerin şeffaf kısmından planlıyorum da çok ince işçilik gerektirecek. Gerçi düğmelerin altını da bilmiyorum. Diğer kapılara belki yapılabilir de 4'lğye zor gibi.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bugün farkettim. Cam açma tuşuna bastığımda o taraftaki ışık sönüyor. Kapatma kısmında sönmüuor. Hatta sol ön taraftaki "lock" tuşu aktiflen diğer üç kapının ışığı da sönüyor. Garip bir durum oldu anlam veremedim. :rolleyes:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bugün farkettim. Cam açma tuşuna bastığımda o taraftaki ışık sönüyor. Kapatma kısmında sönmüuor. Hatta sol ön taraftaki "lock" tuşu aktiflen diğer üç kapının ışığı da sönüyor. Garip bir durum oldu anlam veremedim. :rolleyes:
Bağlantılarda sıkıntı var demek ki

Üst Alt