Mazda 626 GF GW (1997-02) Yakıt Tüketimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu modelin yakıt tüketim değerlerini bu konu altında paylaşabiliriz.

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
En son bayramda yaptığım ölçümde 209 Km de şehirdışı 18 litre LPG yaktı. hızım 120 den düşmedi genelde 140 idi. aracımı yeni adığım için biraz deneme amaçlı birazda motorun verdiği gazla baya bi yüklendim ama yakıt durumu hoşuma gitti

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
En son bayramda yaptığım ölçümde 209 Km de şehirdışı 18 litre LPG yaktı. hızım 120 den düşmedi genelde 140 idi. aracımı yeni adığım için biraz deneme amaçlı birazda motorun verdiği gazla baya bi yüklendim ama yakıt durumu hoşuma gitti

Bu motorların yakıtları sahiplerini bile şaşırtıyor... Ben çoğu ortamda 8 litre lpg yakıyor demekten çekiniyordum.

Cem Baydar

Katılımcı
Devamlı ölçüyorum. şehir içi 100 kilometreye 14 litre LPG yakarken, şehir dışı bu rakam 8,5 Litre oluyor. Şehir dışında hızım 90-100 Km arası.

Cem Baydar

Katılımcı
Yakıt sarfiyatında lastik hava basıncı da önemli. Bazıları araç yere iyi tutunsun diye hava basıncını düşürüyor. bu da yakıtın fazla sarfiyatına neden oluyor. Olması gerekenden düşük hava basıncıyla şişirilen lastikli araçlarda yakıt sarfiyatı %5'e kadar artmakta.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
en yeni 626 sahibi olarak yakıt değerimi yazayım.. bu arada bunu yazarken lpg ayarında rolanti sorunu var, biraz düşük sanırım ayar lazım.

edirneden yola çıktım, çıkmadan önce de lpg yi fulledim. otobanda 140 - 190 arası geldim. hem aracı da biraz denemek istedim. sonra fsm köprüsüne geldim, toplam 3 saat sıkışık trafikte ilerledim, kadıköye gelip lpg yi tekrar doldurdum.. 65 tl'ye doldu. km.hesabı yapmadım ama şimdi internetten baktığımda edirne-kadıköy arası 260 km.gözüküyor..

yani bu hesapla 65/261 - 0,25 krş yakmış oluyor sanki..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
en yeni 626 sahibi olarak yakıt değerimi yazayım.. bu arada bunu yazarken lpg ayarında rolanti sorunu var, biraz düşük sanırım ayar lazım.

edirneden yola çıktım, çıkmadan önce de lpg yi fulledim. otobanda 140 - 190 arası geldim. hem aracı da biraz denemek istedim. sonra fsm köprüsüne geldim, toplam 3 saat sıkışık trafikte ilerledim, kadıköye gelip lpg yi tekrar doldurdum.. 65 tl'ye doldu. km.hesabı yapmadım ama şimdi internetten baktığımda edirne-kadıköy arası 260 km.gözüküyor..

yani bu hesapla 65/261 - 0,25 krş yakmış oluyor sanki..

Kullanmış olduğun şartlarda uygun değer... 110-120 km hız ile şehirler arası yolda normal şartlarda 8-9 litre yani 16-18 kuruş civarında yakarsın, şehir içi de; 12-13 litre yani 25-26 kuruş sarfiyatın olur... En güzel denemeyi Denizli toplantısına gelirken yaparsın artık... :)

Lpg fiyatını 2 Tl olarak ele aldım.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
edirneden aldığım 2,15 ti.. ya da 2.14 tam hatırlamıyorum. .

kadıköyde aldığım da 2.05 miydi, öyle birşey.. kuruş kuruş hafızamda değil ama.. hesabınız nedir hocam?

65/2.05 = 31.7 lt gaz yapıyor
31.7 /260 = 12.19 lt/100 km yapıyor

şehiriçinde bende aşağı yukarı 11-12 arası yakıyorum. şehirlerarası 8 lt civarı ama hızım 100 civarı iken bu veri. 150 üzerine çıkarsam 11 lt üzerine çıkar zaten. Normal gibi görünmekle beraber kesin veriler için gazı eskişehirden doldurup denizliye gitmek, ordan aldığın gazı litre olarak not edip tekrar eskişehire döndüğünde aynı istasyondan gazı doldurup denizlideki gazın litresiyle toplayıp sonrada toplam kilometreye bölmek kesin sonuç verir. Tabi bu arada hızını 90-100 arası tutarsan gerçek şehirdışı verisine ulaşırsın.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
benimde ortalama 10lt yakıyor kısa ve uzun mesafe 250 km yol yaptım hız yaptığımda oldu normal gittiğimde 24lt gaz aldı ondan önceki denemem de 185 km de(bu denememde yüksek devirli çok kullandım 140-180arası gittiğimde oldu) 19lt aldı aynı pompadan yaptığım ölçümler bunlar ben normal olduğunu düşünüyorum aracı aldıktan sonra ne gaz ayarı ne de başka bişey yaptırmadım araca lastik ölçüleri 195 65 15 kışlık lastik

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Dün yazdığım hesabı yanlış yazmışım arkadaşlar. Yolarkadasımla konuşunca hatırladım. Edirneden aldığım gaz 1.92 denmiş, , tekrar yaptığım dolum ise adapazarı. Yani 390 km. Adapazarından aldığımz gaz 2.05 gibi bişeydi. 65 liralık gaz aldım burda da. Benim hesabıma göre km.de 0.19 krş gibi birşey yakmış. Yanlış hesapladıysam düEltelim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dün yazdığım hesabı yanlış yazmışım arkadaşlar. Yolarkadasımla konuşunca hatırladım. Edirneden aldığım gaz 1.92 denmiş, , tekrar yaptığım dolum ise adapazarı. Yani 390 km. Adapazarından aldığımz gaz 2.05 gibi bişeydi. 65 liralık gaz aldım burda da. Benim hesabıma göre km.de 0.19 krş gibi birşey yakmış. Yanlış hesapladıysam düEltelim :)

Bu hesaplama doğruysa 16 kuruş yakıyor demektir fakat, anlattığın yol şartlarına göre bu mümkün değil gibi... Muhtemelen tankın şamandırası her istasyonda aynı dolumu sağlamıyor demektir... Yani bir dahaki ölçümde aynı değerler ile daha fazla gaz alabilir...

Ya da; gerçekten bu değeri yakıyor... :p İnşallah öyledir...

Denizli seyahatinde daha net ortaya çıkacaktır... :D

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Bu hesaplama doğruysa 16 kuruş yakıyor demektir fakat, anlattığın yol şartlarına göre bu mümkün değil gibi... Muhtemelen tankın şamandırası her istasyonda aynı dolumu sağlamıyor demektir... Yani bir dahaki ölçümde aynı değerler ile daha fazla gaz alabilir...

Ya da; gerçekten bu değeri yakıyor... :p İnşallah öyledir...

Denizli seyahatinde daha net ortaya çıkacaktır... :D

Aynen abi bu kadar yakması mümkün değil gibi. 1.3 dizeller bile bu kadar olmaz heralde.

Cok aksi bir durum olmazsa geleceğim zaten abi :) daha net bi deneme olur :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bugün depoyu tekrar fulledim,
10 litre aldı
105 km yapmışım ankara şehiriçi
21 tl ye dolsu, 2,07 den aldım
düz hesap yakıt tüketimi 10 lt/100 km diyebiliriz kısa süreli benzinde kullandığım da oldu tabi 5 km oraya çıkarsak
fena değil gibi
akabinde kırıkkaleye gittim geldim , toplam 145-150 km
depoyu fullemedim henüz

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
bugün depoyu tekrar fulledim,
10 litre aldı
105 km yapmışım ankara şehiriçi
21 tl ye dolsu, 2,07 den aldım
düz hesap yakıt tüketimi 10 lt/100 km diyebiliriz kısa süreli benzinde kullandığım da oldu tabi 5 km oraya çıkarsak
fena değil gibi
akabinde kırıkkaleye gittim geldim , toplam 145-150 km
depoyu fullemedim henüz

Ankara için normalin altında değerler bence, kazasız sürüşler...

Üst Alt