Mazda 626 GF (1997-02) Yaptığım Periyodik Bakım

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Arkadaşlar aracı 22 Ocak 2015'te aldım, son bakım ne zaman olmuş, triger ne zaman değişmiş, yağı falan ne olmuş bilgim yoktu. Aracı 0 km.araç almak için takasla almışlar. Ben de bugün yarın diyerek bayağı bi oyalayıp nihayetinde 26 Mart 2015'te aracı Eskişehir yetkili servisine götürdüm. Veli abiyle telefon konuşmamızda bana o yaştaki araç için servise çok para verme dese de; en azından araç bir kerecik servis görsün istedim.

Yapılan işlemler ve fiyatları;
yağ filtresi : 13,07
polen filtresi : 69,62
hava filtresi : 32,42
castrol magn.10-40 : 94,92
sarf malzeme : 10,00
çevko : 7,50
işçilik : 50,00
kdv : 49,94

TOPLAM : 327,47 TL

Sırf masraf valla. Ama bundan sonraki 10.000 bakımım için servisten orjinal yağ filtresini alıp, dışardan yağı alıp ustama değiştirtmek. Bir de hava filtresi. toplamda hem de orjinal parçalarla 130-140 lira civarına bakımı olacak. Polen filtresi 20.000 km.de değişecek dediler.

Hazır arabayı bırakmışken komple bakın dedim, yapılacak başka birşey varsa yapalım, onları da elden geçirelim dedim.

"Arabanın baskı balatası, frenleri, bujileri vs. herşeyi çok iyi durumda yapacak birşey yok şu an" dediler.

Ancak ön göğüsten ses geliyor, tıkırtı gibi. Park sensörü taktıkları yer sanki tam oturmamış gibi ama bana servisin dediği "sesin ordan gelip gelmediğini bilemeyiz, göğsü komple sökmemiz lazım"

Aslında beni rahatsız eden bir ses ama 250 TL'den kapıyı açtıkları için şimdilik öteledim. Bir ara yaparız onu da.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
iyi olmuş gönül rahatlığıyla arabayı kullanırsınız. Bakım candır. Atalarımız boşuna dememiş bakarsan bağ olur diye.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kampanya dönemi olmamasına rağmen yağ ve hava filtre fiyatları çok uygun. Ben kampanya döneminde bu fiyatlardan almıştım. Ya her yetkili serviste fiyatlar farklı yada GF kasanın filtreleri GE'den farklı...

Keyifli kazasız sürüşler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun...

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kampanya dönemi olmamasına rağmen yağ ve hava filtre fiyatları çok uygun. Ben kampanya döneminde bu fiyatlardan almıştım. Ya her yetkili serviste fiyatlar farklı yada GF kasanın filtreleri GE'den farklı...

Keyifli kazasız sürüşler

faturada yazdığı şekilde yazdım, mesela yağ filtresi 13 lira yazıyor ama kdv hariç şekilde..

ama yağ fiyatı bana biraz fazla geldi.. normalde castrol mag.10-40 lığın fiyatı 70 lira civarında geziniyor. Tabi bunlar aynı yağ mıdır, farklı şeyleri var mıdır bilmiyorum hocam.

Sağolun ayrıca iyi dilekler için, Allah hepimize kazasız belasız kavgasız sürüşler nasip etsin [member=5]Hakan_Emre[/member] [member=9]domestos[/member] [member=56]ezmocesteri[/member] [member=24]Özgür[/member]

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
faturada yazdığı şekilde yazdım, mesela yağ filtresi 13 lira yazıyor ama kdv hariç şekilde..

ama yağ fiyatı bana biraz fazla geldi.. normalde castrol mag.10-40 lığın fiyatı 70 lira civarında geziniyor. Tabi bunlar aynı yağ mıdır, farklı şeyleri var mıdır bilmiyorum hocam.

Sağolun ayrıca iyi dilekler için, Allah hepimize kazasız belasız kavgasız sürüşler nasip etsin [member=5]Hakan_Emre[/member] [member=9]domestos[/member] [member=56]ezmocesteri[/member] [member=24]Özgür[/member]
Anladım. Kdv ile tahmin ettiğim fiyata geliyor o zaman.

Yağı dışardan alsaydınız daha uyguna gelirdi.

626'ların kitapçık yağı 5W 30. Ben 4 lt 5W 30 yağı 88 liraya aldım. 10W 40 yağ daha da ucuz diye biliyorum

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Anladım. Kdv ile tahmin ettiğim fiyata geliyor o zaman.

Yağı dışardan alsaydınız daha uyguna gelirdi.

626'ların kitapçık yağı 5W 30. Ben 4 lt 5W 30 yağı 88 liraya aldım. 10W 40 yağ daha da ucuz diye biliyorum

usta bu yağı söyledi. belki lpg li olduğu içindir bilmiyorum. yağı da dışardan alacağım zaten bundan sonra. 65-70 lira civarı..

18 liraya servisten yağ filtresi

38 lira da hava filtresi.. bunlar kdv dahil fiyatlar.. kampanya dönemi alırım ikisini 40 liraya.. eskişehir sevrise sordum, satıyoruz dedi. yağ artı değişim hepsi beraber 100/110 lira malolur.

bi de mazdanın bakımlarına pahalı derler.. polen filtresi belimi büktü benim aslında, 82 lira kdv dahil fiyatı..

arkadaşım polo'ya aynı bakımları 670 liraya yaptı bu arada.. focus u olan da 600 lira.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda nın adını çıkaranlar utansın desem faydası yok, olmadık işler peşindeler...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güle güle kullanın. 1-2 ay daha bekleyip tahminen %30 Yaz indirim kampanyasında yaptırabilirdiniz. Yağın km. si çok geçmişse farklı tabi :)

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Güle güle kullanın. 1-2 ay daha bekleyip tahminen %30 Yaz indirim kampanyasında yaptırabilirdiniz. Yağın km. si çok geçmişse farklı tabi :)

2 ay daha bekleyecek gibi değildi yağın durumu. çok acil değişmesi lazımdı nerdeyse işlevini kaybetmişti.

aldığımdan beri yani 3 ayda 5.000 km.yapmışım. bu şekilde devam ederse 10.000 bakımı eylül ayında değişim zamanı geliyor. Ama [member=9]domestos[/member] (Veli abinin) dediği birşey vardı, lpg li araçta yağ değişimini 5.000 de bir yapmak lazım gibi birşey hatırlıyorum. aklımdaki şey de benim yağ filtresini servisten orjinal alıp dışardan yağ değiştirmek..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2 ay daha bekleyecek gibi değildi yağın durumu. çok acil değişmesi lazımdı nerdeyse işlevini kaybetmişti.

aldığımdan beri yani 3 ayda 5.000 km.yapmışım. bu şekilde devam ederse 10.000 bakımı eylül ayında değişim zamanı geliyor. Ama [member=9]domestos[/member] (Veli abinin) dediği birşey vardı, lpg li araçta yağ değişimini 5.000 de bir yapmak lazım gibi birşey hatırlıyorum. aklımdaki şey de benim yağ filtresini servisten orjinal alıp dışardan yağ değiştirmek..

Lpg'li araçlar zaten normal olarak yağ eksiltir, bu yüzden aracın kıymetini bilelim diyorsak yağ değişim kilometresi 10 bin değil 7-8 bine çekilirse araç da rahat eder içimiz de... ;)

vonallen

Katılımcı
Periyodik bakım yapalım diyorum guzuya

Filtre Seti [mzd008fıltreset] - Mazda 626 1998-2001 - n11.com
Sakura marka filtre seti 71 TL + benzin filtresi olursa 91 TL.
Nasıldır, nedir bilmiyorum fakat uygun fiyatlı gözüküyor, Tayland malı en iyi yan sanayi tarzı yorumlar gördüm?

Yağ değişim de olacağı için, şöyle iki seçenek buldum:
motul 90 TL 10-40 Motul 6100 Synergie + 10w40 4 Lt - n11.com
mobil 70 TL 10-40 Mobil Super 2000 10w-40 4 Litre Benzinli + Lpgli Motor Yağı *2017 - n11.com

Yakın zamanda sipariş verip ustaya götüreceğim malzemeleri. Önerisi olan varsa alabilirim arkadaşlar.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Periyodik bakım yapalım diyorum guzuya

Filtre Seti [mzd008fıltreset] - Mazda 626 1998-2001 - n11.com
Sakura marka filtre seti 71 TL + benzin filtresi olursa 91 TL.
Nasıldır, nedir bilmiyorum fakat uygun fiyatlı gözüküyor, Tayland malı en iyi yan sanayi tarzı yorumlar gördüm?

Yağ değişim de olacağı için, şöyle iki seçenek buldum:
motul 90 TL 10-40 Motul 6100 Synergie + 10w40 4 Lt - n11.com
mobil 70 TL 10-40 Mobil Super 2000 10w-40 4 Litre Benzinli + Lpgli Motor Yağı *2017 - n11.com

Yakın zamanda sipariş verip ustaya götüreceğim malzemeleri. Önerisi olan varsa alabilirim arkadaşlar.
Sakura kaliteli bir yan sanayi markasıdır. Japon'dur. Yine de benim önerim orijinal kullanmanızdan yanadır... ;)

Bu iki yağ için tartışmasız Motul derim. Mobil'in Super serisinden uzak durun. Mobil alacaksanız "Mobil 1" almanızı öneririm fakat bu seride de 10-40 yok sanırım. Bir de şunu değerlendirebilirisiniz. Fiyatına göre değerleri yüksek bir yağ.
Liqui Moly Super Leıchtlauf 10w40 Kısmi Sentetik Motor Yağı 4 Lt. - n11.com

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Liqui Moly Super Leich mi Castrol Magnatec mi diyelim o zaman? (10-40) :)

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Castroldeki magnatec.deki mikropartiküllere inanan gören duyan var mı acaba :) start-stop serisiydi sanırım.

Üst Alt