Mazda 626 GF (1997-02) Yağ Yakma Problemi

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Değerli arkadaşlar tanışma bölümünde bahsettiğim yağ eksiltme problemi nihai sonucuna ulaşmış durumda. 3 ay önce aldığım aracımı km’si geldiği için iki hafta önce bakıma soktuğumda kendisinden çıka çıka 1lt civarı bir yağ çıkmıştı. Bunun üzerine işin peşine düştük. Ben her ne kadar arabam duman atmıyor desem de arkadaşın 626’sıyla yan yana çekip boş viteste 6000 devire yüklenince aradaki fark bariz bir şekilde belli oldu. Araç 2001 model ve 118 bin km’de. Ustalarla yaptığımız telefon görüşmeleri neticesinde Mazda’nın bu km’de yağ yakmasının çok zor olduğu, 200 bini devirse belki contadan olma ihtimalinin olduğu bilgisine ulaştık. Tabi ki aklımızda km ile oynanmış olabileceği ihtimali yer etmeye başladı.
Devamında ustamıza aracı teslim ederek bir neticeye ulaşmak için gün sayma işine koyulduk. Ustamız arabanın önceki sahibinde hararet yaptığını sorunun sebebinin bu olduğunu dile getirdi ve km’nin orijinal olduğunu teyit etti. Köyde olmam sebebiyle benim için zor geçen bekleyişin ardından Çarşamba günü bıraktığım aracımı Cumartesi günü teslim aldım.
Galiba yarım motor denen uygulama yapıldı. Usta sağ olsun motorla ilgili olmayan birkaç ufak sorunu da ben söylemeden halletmiş. Arabanın çok diri olduğunu yalnız bundan önce bakımlarının doğru düzgün yaptırılmadığını, antifrizin adeta çamura döndüğünü kızgınlıkla dile getirdi. Onun direktifleri doğrultusunda en az yarım depo benzinde kullanıp, lpg ayarını yaptırdıktan sonra lpg ile kullanmaya başlayacağım. 1000 km sonrasında yağ değişimi yapacağım. Yağ değişimine kadar motoru sıkıştırmayacağım devamında açılması için ara sıra yüksek devirlere çıkacağım.
Faturanın resmini de ekliyorum parçalar, fiyat vs. yazıyor malum. Allah nasip ederse uzun yıllar bineceğim için ve sorunun Mazda markasından değil bakımını doğru dürüst yaptırmayan, hararete dikkat etmeyen sahibinden kaynaklandığını öğrendiğim için verdiğim para aracıma helal olsun dedim. Çünkü aracımdan gidişinden ,virajından, frenlerinden, güvenliğinden haddinden fazla memnunum. Şimdi bu işi bilen arkadaşlarıma birkaç sorum olacak :
1) Onarım için ödediğim fiyat nasıldır?
2) Onarım sonrasında hararet dolayısıyla geçmişten kalan bir deformasyondan dolayı sıkıntı olur mu? Araba bundan sonra dikiş tutturur mu?
3) Arabayı 3 aydır sıkıştırmama rağmen hararet ibresi ortanın yukarısına milim geçmedi. Arkadaşım 100 bin km kullandığı kendi 626 aracında da hararet göstergesinin hakeza böyle olduğunu söyledi. Forumda 8 yıl kullandığı aracının yine böyle olduğunu söyleyen arkadaş var. Sizce bu araba nasıl hararet yapmış olabilir?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1880f151a2aa2fab1ffecf40832cf805.jpg

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fiyat konusuna bir şeyler yazmayı ben sevmiyorum... Serbest piyasa var ve işinin ehli insanların aldığı paranın kararında olduğunu düşünüyorum... İşinin ehli derken de; ahlak, esnaf, din, vicdan, piyasa, ustalık kriterlerinin toplandığı bir kişilik olduğunu vurgulamak isterim...

Konuya dönecek olursak; geçmiş olsun kazasız günlerde kullanmak nasip olsun... Çok iyi yapmışsın, yıllarca arkana bakmadan kullanabilirsin guzuyu...

Hararet olayına gelince; normal kullanımda mazdanın bu motorları hararet yapmaz, yaptıramazsın, benzin döküp yakmadıktan sonra... :)

Su eksiltmiştir, dikkat edilmemiştir hararet yapmıştır, yağ eksik kalmıştır veya dikkat edilmemiştir hararet yapmıştır (çok düşük ihtimal) yolda giderken hortum patlamıştır dikkat etmemiştir hararet yapmıştır... İlk aklıma gelen ihtimaller bunlar...

Bu yüzden; sıfır aracınız olsa bile haftada bir kaputu açıp yağını suyunu kontrol edin diye uyarıyoruz hep...

Sağlıcakla, kazasız günler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Su kaçırmıştır bir yerden dikkat etmemiştir arkadaş, o bakımdan hararet yapmıştır, yoksa nasıl yapar ki. Hayırlısı olsun, güzel işler yapmışsın, radyatör suyunu yıllardır değiştirmeyenleri de anlamıyorum sanki çok masraflı iş. Şu an için görünen bir sıkıntı var mı motorda

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu durumda araca sekman atılmış oluyor sanırım. Yağ yakan araca ilk bu işlemi yapıyolar.

İşçilik her zamanki gibi çok yazılmış

Araca bu işlem yapılmamış olsaydı, yani orjinal, anahtar değmemiş motor diye tabir edilen bir motor olsaydı düzenli bakım gördüğü sürece daha uzun giderdi düşüncesindeyim.

Geçmiş olsun bakım onarım eskisinden her zaman iyidir. Bilinçli bi kullanıcısınız, bu araç sizi üzmez, uzun yıllar binersiniz. Kazasız keyifli sürüşler.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Şu an sıkıştırmadan ve benzinde olduğunu unutmadan-unutamadan- kullandığım için tam anlamıyla ne olup bittiğini anlayamıyorum.Fakat düşük devirde daha atikleşmiş gibi geliyor, belki de psikolojiktir. Usta şu an motor çok sıkı bin km'de yağ değiştirdikten sonra motoru açınca anlarsın dedi. Ayrıca kısa süreliğine yağ ve su eksiltebilir normaldir dedi.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Evet Hakan_Emre sekman atma ya da yarım motor diyorlar. Aslında üst kapak taşlamaya gitmişken sekmanların değişmesini biraz da biz istedik. İlerde aklımızda kalmasın yapmışken tam olsun diye. Şimdiye kadar arabalarımdan hiçbiri bakımsızlıktan dolayı arıza çıkarmadı şükür. Yalnız en çok 626'yla uğraşıyorum ilgileniyorum. Galiba en çok sevdiğim arabam bu oldu ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şu an sıkıştırmadan ve benzinde olduğunu unutmadan-unutamadan- kullandığım için tam anlamıyla ne olup bittiğini anlayamıyorum.Fakat düşük devirde daha atikleşmiş gibi geliyor, belki de psikolojiktir. Usta şu an motor çok sıkı bin km'de yağ değiştirdikten sonra motoru açınca anlarsın dedi. Ayrıca kısa süreliğine yağ ve su eksiltebilir normaldir dedi.

Gerekirse kullandıktan sonra yağ su takibini yap ki, için rahat olsun... Çok sıkıştırma ilk yağ değişiminden sonra da biraz biraz sıkıştırmaya başla yoksa motor o haliyle kalır açılmaz yani sağır olur... ;)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Teşekkür ederim hepinize. Bu sıkıştırma terimi yüksek hızlara çıkmak mı, yoksa vites geçişlerini yüksek devirde yapmak (tabiri caizse bağırtarak kullanmak) anlamına mı geliyor?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim hepinize. Bu sıkıştırma terimi yüksek hızlara çıkmak mı, yoksa vites geçişlerini yüksek devirde yapmak (tabiri caizse bağırtarak kullanmak) anlamına mı geliyor?

Devamlı değil ama... Ara ara yokla motoru, yüksek devir veya hızlara çık ama üzecek derecede değil. ;)

Sakın ha sakın; rölantide yüksek devirlerde motoru çalıştırma, şimdi de, sonra da...

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Tamam Veli Abi tavsiyelerini dikkate alacağım. Aslında araç 136 beygir olunca ister istemez bazen gaza basınç uyguluyor insan. Bir de kaşınan sürücülere tehlikesiz hayat dersleri veriyoruz tabi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tamam Veli Abi tavsiyelerini dikkate alacağım. Aslında araç 136 beygir olunca ister istemez bazen gaza basınç uyguluyor insan. Bir de kaşınan sürücülere tehlikesiz hayat dersleri veriyoruz tabi :)

En güzeli bu fakat 1.000 kilometre kadar "sakin ol şampiyon" de... :D

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Rektefiyeci+işçilik 900 tl. Yuuuh.
Servise gitseniz ne tutardı acep?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araca lpg takılıyor soğutma sisteminin hortumlarıyla oynuyorlar araya parça, ek, kelepçe atıyorlar zamanla oralardan sızdırıyor. Sahibide kontrol etmiyor.
Fabrikasyon ellenmemiş, iki senede bir suyu değiştirilmiş soğutma sisteminin hararet yapması çok zor.
Geçmiş olsun güle güle kullanın.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Rektefiyeci+işçilik 900 tl. Yuuuh.
Servise gitseniz ne tutardı acep?
Bana da fazla geldi ama köyde çalışmak vs. İzmite götürme şansı bulamadım. Sakarya'daki mazda servisi de galiba el ve yer değiştirdi. Tam olarak faaliyete geçmedi.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
hem makyajlı hem 136 beygir ;D hocam aracınızı güle güle kullanın nerden ve ne kadara aldınız acaba benimde 136 lık hayalim var ama makyajlı mı makyajsız mı artık bakıcaz :)
motor bakımları biraz fazla gibi ama kafanız rahat olur sesini dinleye dinleye kullanın keyfini çıkarın ;)
Aracı Manisa'dan 23 buçuğa aldık. Makyajlı kasanın motoru daha seri. Galiba makyajlanırken motoru da revize etmişler. Daha çabuk hızlanıyor ve kendini daha iyi toparlıyor. Arkadaşımda makyajsız var( mazda yla tanışmama o vesile oldu) o benim arabanın daha seri ve frenlerinin daha güvenli olduğunu dile getiriyor her kullandığında. Makyajlı kasayı şiddetle tavsiye ederim hele ki 136 olanını.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eğer işçilik iyiyse ve yapılan motor hakkını veriyorsa o işçilik fiyatına değer. Dışarısı eline tornavida alıp kendini usta zannedenlerle dolu.
Ayrıca bu araca binip, benzin/lpg alıp da bakıma para bulamayanlara her türlü sevgi, saygılarımı iletiyorum...
Satacağım araç için bile harcama yapıyordum, bakımını eksik etmiyordum.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Eğer işçilik iyiyse ve yapılan motor hakkını veriyorsa o işçilik fiyatına değer. Dışarısı eline tornavida alıp kendini usta zannedenlerle dolu.
Ayrıca bu araca binip, benzin/lpg alıp da bakıma para bulamayanlara her türlü sevgi, saygılarımı iletiyorum...
Satacağım araç için bile harcama yapıyordum, bakımını eksik etmiyordum.
Artık dürüst insan bulmak çok zor. Bu her alanda böyle. İş ahlakı çok az insanda mevcut. Allah iyilerle karşılaştırsın. Dediklerinize katılıyorum.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Yağ eksiltme sorununu ben de yaşıyorum, 10 bin km gider diyorlar ama beş bin de ilave gerekiyor, belki de lpg den dolayıdır.

Üst Alt