Mazda 626 GF (1997-02) Yağ Yakma Problemi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Dün motoru yikattim,bugün kaçağa baktı usta,krank kesesindenmis kaçak. Fakat ilginç olan guzu 500 (beşyüz) km de yarim lt yağ eksiltmis. Motor tarafından hiç kaçak yokmuş. Bu normal değil galiba, duman atma,üfleme çok az,belli belirsiz,adam da bisey diyemiyor.
Mustafa abi yüzde 99.9 eksiltme sebebi o keçelerdendir. Veli abinin eski araçta hatırı sayılır bir eksiltme varmış zamanında, keçeleri değişince eksilmesi kesilmişti diye hatırlıyorum.

Sen keçe conta takımı al hepsini değiş. Takımı 180-200 lira falan olması lazım

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kecelerin değişmesi için şanzımanın mi sökülmesi lazım...

Subap lastiklerinin durumu nasıl abi? Şanzımanın sökülmesi gerek diye biliyorum ben de. Motordan çıkan krank mili şanzımana giriyor zira. Sökülmüşken diğer şeyler de aradan çıkartılmalı, ya da o diğer şeylerin zamanının gelmesi beklenmeli bence. Baskı balata da aradan çıkarılabilir zamanı yaklaştıysa.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Keçelerin değişimi şanzıman ile bağlantılı değil...

Ben; değişim yaptıktan sonra 3 bin km kullandım eksilme olmadı...

160-180 km hızları gördüğümde kaçırma fazla oluyordu hocam... Senin 4 binde vites değişimi de kaçırmayı tetikler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

160-180 km hızları gördüğümde kaçırma fazla oluyordu hocam... Senin 4 binde vites değişimi de kaçırmayı tetikler.

Krank keçesine şanzımanı sökmeden nasıl erişiliyor Veli abi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim kaçıran keçeler motorun solunda kalanlardı. Şanzıman ile bağlantısı varsa bende değişim yapılmamıştır tekniğim iyi değil ve ustanın yanında değildim.

Soldan yağ kaçağı vardı ve keçeler değişti...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Subap lastiklerinin durumu nasıl abi? Şanzımanın sökülmesi gerek diye biliyorum ben de. Motordan çıkan krank mili şanzımana giriyor zira. Sökülmüşken diğer şeyler de aradan çıkartılmalı, ya da o diğer şeylerin zamanının gelmesi beklenmeli bence. Baskı balata da aradan çıkarılabilir zamanı yaklaştıysa.

Subap lastiklerinin durumunu bilmiyorum,yağ kaçakları motordan uzakta sol tekere yakın,motor kısmında hiç kaçak yokmuş,şanzımanın inemsi gerekiyor dedi. Baskı balata durumunu da bilmiyorum.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Veli abi bu dönem sakin kullandım.Senin guzuda eksiltme ne kadardı.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bir soru daha,guzunun yağını şimdi mi değişeyim,keçeleri değiştirdikten sonra mı değişeyim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Keçe değişiminden sonra mantıklı olur hocam... Ben basarsam eğer bin km de bir litre eklediğim oluyordu.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bir soru daha aklıma gelmişken,ben keçeleri değiştirirken yağı da değiştirecem ve 10-60 yağ aldım zaten.Yağ eksiltme kaçaklardansa 10-60 yağı koymamın olumsuz bir etkisi olurmu.Çünkü kaçak kaynaklıysa tekrar 5-30 a dönecem ya da dönmelimiyim,ne yapmalıyım

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bir soru daha aklıma gelmişken,ben keçeleri değiştirirken yağı da değiştirecem ve 10-60 yağ aldım zaten.Yağ eksiltme kaçaklardansa 10-60 yağı koymamın olumsuz bir etkisi olurmu.Çünkü kaçak kaynaklıysa tekrar 5-30 a dönecem ya da dönmelimiyim,ne yapmalıyım

Olmaz niye olsun. Kalın yağın bazen contalardaki kaçakları da engellediği olabiliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Keçelerden oluşan kaçakları yaptırdıktan sonra neticede bi yağ konulacak ve gözlem yapılacak... Ben olsaydım; 5-30 koymazdım hocam, yüksek km li araçlarda bu yağ ince kalıyor ve lpg de varsa eksiltme oluşuyor...

Elimde yağ var diyorsan kullan fakat değişim yapma imkanın varsa 10-40 tavsiye ederim.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Keçelerden oluşan kaçakları yaptırdıktan sonra neticede bi yağ konulacak ve gözlem yapılacak... Ben olsaydım; 5-30 koymazdım hocam, yüksek km li araçlarda bu yağ ince kalıyor ve lpg de varsa eksiltme oluşuyor...

Elimde yağ var diyorsan kullan fakat değişim yapma imkanın varsa 10-40 tavsiye ederim.

Abi elimde 10-60 mobil 1 var.10-60 ı kullandıktan sonra herşey normale döndü diyelim, 5-30 u denerim,baktım yine eksiltme var tekrar 10-60 a dönerim. 6-7 bin kmyi geçirmem yağ değişiminde.10-60 ın bir zararı olurmu ki,kullananlar motorun gayet sessiz çalıştığını söylüyor...

Üst Alt