Mazda 626 GF (1997-02) Triger Seti

ahmoztrk

Katılımcı
Arkadaşlar selamlar,

Bizim 626 Gf kasalar için triger kayışı ve rulmanı için hangi markaları önerirsiniz? Rulman için Nsk japon marka iyi dediler. Kayış için Nsk setin içinde Mando marka çıkıyor dedi satıcı bir yer.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar selamlar,

Bizim 626 Gf kasalar için triger kayışı ve rulmanı için hangi markaları önerirsiniz? Rulman için Nsk japon marka iyi dediler. Kayış için Nsk setin içinde Mando marka çıkıyor dedi satıcı bir yer.

Aleyküm Selam... :)

Bu gibi durumlarda ilk önce yaptığım tavsiye şu oluyor;

Bu işi yapacak sağlam bir usta bulduktan sonra, bütün tedarik işlerini kendisine teslim etmen en mantıklısı... Belki sen bir defa triger seti değişimi yapacaksın, ama adam bu işin ustası..

;)

Buradan değişim yapanlar mutlaka yardımcı olacaktır ama, iki üç farklı tavsiye olunca da kafa çorba oluyor ister istemez...

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aleyküm Selam... :)

Bu gibi durumlarda ilk önce yaptığım tavsiye şu oluyor;

Bu işi yapacak sağlam bir usta bulduktan sonra, bütün tedarik işlerini kendisine teslim etmen en mantıklısı... Belki sen bir defa triger seti değişimi yapacaksın, ama adam bu işin ustası..

;)

Buradan değişim yapanlar mutlaka yardımcı olacaktır ama, iki üç farklı tavsiye olunca da kafa çorba oluyor ister istemez...

Çok doğru söylüyorsunuz, benim ustam var ama parça tedarikini kendisi yapmıyor. Ben alıyorum, ben ne aldıysam onu takıyor. Kararı bana bırakıyor yani.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok doğru söylüyorsunuz, benim ustam var ama parça tedarikini kendisi yapmıyor. Ben alıyorum, ben ne aldıysam onu takıyor. Kararı bana bırakıyor yani.

Ama tavsiyede bulunması gerekmez mi; "genelde şunu takıyoruz, bu marka şöyle, şunun fiyatı bu ama durumu şu" diye...

::)

ahmoztrk

Katılımcı
Ama tavsiyede bulunması gerekmez mi; "genelde şunu takıyoruz, bu marka şöyle, şunun fiyatı bu ama durumu şu" diye...

::)

Benim ustam çok güvendiğim bir kişi, ama Mazda ustası değil. Bazı genel parçalarda tavsiyelerde bulunabiliyor. Bazılarını da kendisi de bilmiyor. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben bu tarz önemli(triger, baskı balata vs.) parçaları servisten kampanya dönemi alıyorum. Dışarıdan almak zorunda kalırsam japon malı olmasına dikkat ederim.

Hareketli bilyada servisin taktıkları Koyo marka diye duymuştum.
Ben NSK aldım Made in Japan..
Sabit Bilya GMB kayış ise Gates markaydı 300 TL vermiştim 2014/ağustos fiyatı..
Koyo bulunamaz ise birçok araştırmam NSK diyor..
Bilenlerin ve tecrübe sahiplerinin görüşlerini değerlendirelim.
Y.Serviste gerçekten pahalı imkan varsa burdan alınmalı..
Ama imkan yok ise en iyisi sanırım NSK
Servis kayışı orjinal olmalı diye belirtmişlerdi doğru ise..

Dinçer

Katılımcı
Eğer aciliyeti yoksa servis kampanyalarını bekleyin, hem orjinal ürün almış olursunuz hem de yan sanayiden bile ucuza gelir.

ahmoztrk

Katılımcı
Eğer aciliyeti yoksa servis kampanyalarını bekleyin, hem orjinal ürün almış olursunuz hem de yan sanayiden bile ucuza gelir.

Serviste komple triger 800 liradan fazla bir rakam, buna indirim olsa bile benim ödeyebileceğim bir rakam değil. O yüzden mecbur yan sanayi ürünlerin alabildiğimiz en kalitesini alma yoluna bakacağız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yaşlı başlı arabalarda servis ve orijinal parça demek, ocağınızda hafiften incir fidanının filizlenmesi demektir... :)

ahmoztrk

Katılımcı
Yaşlı başlı arabalarda servis ve orijinal parça demek, ocağınızda hafiften incir fidanının filizlenmesi demektir... :)

Aynen öyle abi. Şimdi [member=41]aliparlar1983[/member] ile yaptığımız araştırma sonucunda şöyle alıyoruz,

Triger kayışı servisten 70 tl-Kayış için 2. seçenek Dayco(40tl) ya da Contitech(30tl) Marka ortalama aynı kalite ürünler de var.
Triger yayı servisten 20tl
Triger hareketli bilye NSK Ankara şaşmazda bir rulmancıdan 190tl
Triger sabit bilye GMB ya da daha üst bir marka yine aynı yerden 30-45tl

Bu şekilde bir set yapıp 320 tl civarında parçalara para vereceğiz.

Dinçer

Katılımcı
Dayco kayış kaliteli diye düşünüyorum. Benim arabada değişimde bazı kayışlar dayco kullanılmış takan Adem usta! Kötü bi şey olsa takmazdı diye düşünüyorum!

ahmoztrk

Katılımcı
Dayco kayış kaliteli diye düşünüyorum. Benim arabada değişimde bazı kayışlar dayco kullanılmış takan Adem usta! Kötü bi şey olsa takmazdı diye düşünüyorum!

Motor için diğer kayışlarda bu marka tercih edilebilir, zaten piyasada bulanların neredeyse en pahalısı da bu marka. Belki tam emin olmamakla birlikte servis orijinali de bu marka olabilir.

ahmoztrk

Katılımcı
Arkadaşlar bugün triger değişimini gerçekleştirdik(25.10.2014).

Kullanılan malzemeler ve fiyatları;

180tl NSK Marka Japon Malı Ayarlı Gergi Bilyası
40tl SKF Marka Kore Malı Sabit Bilya
76tl Mazda Servis Orijinali(Gates Marka-Power Grip) Triger Kayışı
20tl Mazda Servis Orijinali Triger Gergi Bilya Yayı
15tl Mazda Servis Orijinali Yağ Filtresi
41tl Mazda Servis Orijinali Üst Blok Kapağı Contası(Külbütör)
20tl Mazda Servisinden alınma Sıvı Conta(Berner marka)
40tl 4 litre Petrol Ofisi 10-40 Motor Yağı
40tl 6Litre Total Marka Antifriz
35tl Dayco Marka Motor Kayışlarının İkisi(Birisi 20tl, diğeri 15tl)
115tl GMB Marka Japon Malı Su Devridaimi
150tl İşçilik Ücreti

Toplam: 772tl

Bu işleri yaparken benden hiçbir yardımı esirgemeyen, sabahın köründe bile telefonlarıma cevap verebilen :) [member=41]aliparlar1983[/member] abime buradan tekrar sonsuz teşekkürler.

Eski Triger Kayışı

Yenisi

Kullanılan Parçalardan Bazıları

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Güle güle kayışları eskitmeniz dileğiyle...

[member=41]aliparlar1983[/member] yardımseverliğinden dolayı, sizede bilgilendirme için teşekkür ederiz

Kazasız sürüşler...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kazasız belasız günlerde tekrar değiştirmek nasip olsun... ;)

:nazar:

Üst Alt