Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GF (1997-02) Triger Sente Ayarı

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında sekand tarafından paylaşıldı.

1. sekand

sekand Sessiz

arkadaşlar bundan önce 98 model 626'ım vardı. usta triger setini değiştiriken piston falan darmadağın etmiş. bilyeleri falan bozmuş. yeniden set aldım ve başkaustaya götürdüm. sente ayarının yanlış olduğunu düzelttiğini söyledi. gerçekten de araçtaki performansa hissedilir derecede olmuştu. şşimdi ise 99 626 var. bununda tirigerini değiştireceğim ama bulunduğum ildeki ustamda sente programı yokmuş. başka ustaya gitmeye korkuyorum. en azından buna öte git beri gel diyebiliyorum. diğerlerini iyi ustada olsa kasap oılarak görüyorum. elinde sente programı yada 99 626'nın sente şeması olan varsa gönderebilirmi?
    saygılar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Eylül 2015
  2. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Şematiği bu..

Ekli Dosyalar:

3. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Nolur ne olmaz diye işlem bittikten sonra kranktan elle çevirmeli 3-5 turdan sonra da hizalar denk geliyorsa olmuştur.

4. kasnaklar iki yönlü de takılır bu araçta onun için, yukarıdaki arkadaşın belirttiği resme ek olarak iki resim attım.
    1. resimdeki kasnak pinleri o şekilde olacak, (işaretledim daire içine alarak)
    2. resimdeki gibi kasnakların cama yakın olanının triger tarafındaki piyonun sivri ucu yatıkca camı gösterecek, radyatöre yakın olan kasnağın triger kasnağı tarafındaki sivri ucuda yatık olarak radyatörü gösterecek. daire içinde işaretledim.

E-I denk geldiği zaman alt kasnakta alttaki işarette olacak..

triger tarafındaki yukarıda oluyor

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Eylül 2015
    süleyman46 bunu beğendi.
  5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ellerinize emeklerinize sağlık... Teşekkürler.

Bu tarz bir bilgiyi bu kadar kısa sürede dünyanın hiç bir yerinde bulamazsın Serkan [member=521]sekand[/member]

Sağlıcakla kolaylıklar...

6. sekand

sekand Sessiz

çok teşekkür ederim. inanın haftalardır aradığımı buldum. evet bu bilgiyi hiçbiryerde bulamazdım. umarım gün gelir benimde faydam olur...
    saygılarımla

7. Burası dünyanın en güzel toprakları [member=9]domestos[/member] Veli abi..

Burada herşeyi bulurlar..

8. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Paylaşım ve tecrübe sayesinde, emeği geçenlere bir kez daha teşekkürler... ;)

9. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Başka yerlerde senin yardımına koşan olmaz, seni siler ve banlarlar ama burada öyle birşey yok! Amaç paylaşım ve yardımlaşma gerisi önemli değil... 8)

domestos bunu beğendi.
  10. sekand

sekand Sessiz

Arkadaşlar kolay gelsin. Şu an 3.mazda 626 ya biniyorum. Son iki senedir tam mazdacı oldum. Arada aldığım araçların hiçbiri bunun yerini tutmadı. Şimdi yeni bi tane aldım. 98 model 1.6 motor düz vites. Forumları takip ederek ustamı yönlendirirdim. Ama şimdi başka ile tayin oldum. Bi usta tavsiye ettiler bakalım yanına gideceğim. Daha evvel burada 99 model 2000 motor için sente ayarı almıştım. Soruma gelince: 1- 98 model 1.6 motor aracın sente ayarını nereden bulurum. Bulunduğum ilde bulmak zor. Önceki 99 2000 motor ile aynımıdır 2- araca bir başja ilde 1 ay önce komple motor yapılmış. Satıcı düzen tutmadığını 30 liralık gaz ile 40 km ancak yaptığını söyledi. Ayrıca araçtan mavi duman çıktığını rektefeden sonra memnun olmadığını ve tiksinip sattığını söyledi. Başka ustada kendisibe sente de kaçık olduğunu, muhtemelen bir yerden hava aldığını bu yüzden çok yaktığını demiş. Bende şimdi buradaki ustaya götüreceğim. Öncelikle tavsiyeleriniz nedir. Sizce sorun nedir. Ayrıca servis mi ustamı karasız kaldım. Bir önceki mazdamda triger değişimine servis 1500 tl istemişti. Şimdi 5-6 bin çıkarırlar diye korkuyorum. Ama sorunuda halledeceklerine de itimadım var. Ne dersiniz. 3- hiç uğraşmadan çıkma motormu attırsam 4- tavsiye edeceğiniz çıkmacılar varmı
    Saygılar

11. sekand

sekand Sessiz

Birde rektefeli motorun avantaj ve dezavantajları nelerdir. Çokmu oldum :)

12. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Geçmiş olsun. Forum yöneticilerinden Adem Usta'nın numarasını alıp telefonla görüşün bence en sağlamı o olur.

sekand bunu beğendi.
  13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Geçmiş olsun, hangi ildesiniz şu an, @Adem Usta ve @emytoget size yardımcı olacaklardır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    sekand bunu beğendi.
  14. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Motor yapıldı diyelim subaplar yerine iyice alıştırılmaması yada segmanların aynı hizaya gelmesinden kaynaklı mavi duman atma olabilir. Bu hafif problemdir.
    Bide rektefiyenin düzgün yapılmaması durumu var bu tekrar motor gerektirir ama nadir bir durum.
    Son olarak silindir kapağın taşlama sınırı aşılmış olması var. Ama tekleme yaptırır hararette yaptırabilir. Çok zor gider araç.
    Sentede olabilir ama duman atma sente ayarından kaynaklı olacağını sanmam.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oğuzhan ve sekand bunu beğendi.
  15. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Ben hiç gf kasa 1.6 görmedim o yüzden sente için foto atmanız lazım. Muhtemelen sente çizgileri aynıdır.

domestos bunu beğendi.
  16. sekand

sekand Sessiz

Teşekkürler adem ustayı arıyacağım. Ayrıca 1.6 görmedim demişsiniz. Yani olmazmı yoksa denkmi gelmediniz? emytoget hocam bu durumda servismi ustamı sizce? Foto olarak neyi göndermem gerek. Bu arada malatyadayım. Saygılar

Son düzenleme: 18 Eylül 2015
  17. sekand

sekand Sessiz

Aracın fazla yakması bunamı bağlıdır

18. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Ben usta derim. 1.6 hiç denk gelmedi varmı onu da bilmiyorum. Muhtemelen 323 00-02 kasasındaki 1.6 16 valf motorla aynıdır. O motoru araştırmamız lazım.

19. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Arabanın gidişinde zayıflık yaratan herşey fazla yaktırır

20. sekand

sekand Sessiz

Allah Allah ruhsatta da 1600 motor yazıyor. Hem daha önce seri ilanlarda çok denk gelmiştim. 98 model 626 olarak. İşkillendim şimdi.

Sayfayı Paylaş