Mazda 626 GF (1997-02) Triger Sente Ayarı

#1
arkadaşlar bundan önce 98 model 626'ım vardı. usta triger setini değiştiriken piston falan darmadağın etmiş. bilyeleri falan bozmuş. yeniden set aldım ve başkaustaya götürdüm. sente ayarının yanlış olduğunu düzelttiğini söyledi. gerçekten de araçtaki performansa hissedilir derecede olmuştu. şşimdi ise 99 626 var. bununda tirigerini değiştireceğim ama bulunduğum ildeki ustamda sente programı yokmuş. başka ustaya gitmeye korkuyorum. en azından buna öte git beri gel diyebiliyorum. diğerlerini iyi ustada olsa kasap oılarak görüyorum. elinde sente programı yada 99 626'nın sente şeması olan varsa gönderebilirmi?
saygılar
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
#4
kasnaklar iki yönlü de takılır bu araçta onun için, yukarıdaki arkadaşın belirttiği resme ek olarak iki resim attım.
1. resimdeki kasnak pinleri o şekilde olacak, (işaretledim daire içine alarak)
2. resimdeki gibi kasnakların cama yakın olanının triger tarafındaki piyonun sivri ucu yatıkca camı gösterecek, radyatöre yakın olan kasnağın triger kasnağı tarafındaki sivri ucuda yatık olarak radyatörü gösterecek. daire içinde işaretledim.

E-I denk geldiği zaman alt kasnakta alttaki işarette olacak..

triger tarafındaki yukarıda oluyor
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#5
Ellerinize emeklerinize sağlık... Teşekkürler.

Bu tarz bir bilgiyi bu kadar kısa sürede dünyanın hiç bir yerinde bulamazsın Serkan [member=521]sekand[/member]

Sağlıcakla kolaylıklar...
 
#6
çok teşekkür ederim. inanın haftalardır aradığımı buldum. evet bu bilgiyi hiçbiryerde bulamazdım. umarım gün gelir benimde faydam olur...
saygılarımla
 
Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#9
Başka yerlerde senin yardımına koşan olmaz, seni siler ve banlarlar ama burada öyle birşey yok! Amaç paylaşım ve yardımlaşma gerisi önemli değil... 8)
 
#10
Arkadaşlar kolay gelsin. Şu an 3.mazda 626 ya biniyorum. Son iki senedir tam mazdacı oldum. Arada aldığım araçların hiçbiri bunun yerini tutmadı. Şimdi yeni bi tane aldım. 98 model 1.6 motor düz vites. Forumları takip ederek ustamı yönlendirirdim. Ama şimdi başka ile tayin oldum. Bi usta tavsiye ettiler bakalım yanına gideceğim. Daha evvel burada 99 model 2000 motor için sente ayarı almıştım. Soruma gelince: 1- 98 model 1.6 motor aracın sente ayarını nereden bulurum. Bulunduğum ilde bulmak zor. Önceki 99 2000 motor ile aynımıdır 2- araca bir başja ilde 1 ay önce komple motor yapılmış. Satıcı düzen tutmadığını 30 liralık gaz ile 40 km ancak yaptığını söyledi. Ayrıca araçtan mavi duman çıktığını rektefeden sonra memnun olmadığını ve tiksinip sattığını söyledi. Başka ustada kendisibe sente de kaçık olduğunu, muhtemelen bir yerden hava aldığını bu yüzden çok yaktığını demiş. Bende şimdi buradaki ustaya götüreceğim. Öncelikle tavsiyeleriniz nedir. Sizce sorun nedir. Ayrıca servis mi ustamı karasız kaldım. Bir önceki mazdamda triger değişimine servis 1500 tl istemişti. Şimdi 5-6 bin çıkarırlar diye korkuyorum. Ama sorunuda halledeceklerine de itimadım var. Ne dersiniz. 3- hiç uğraşmadan çıkma motormu attırsam 4- tavsiye edeceğiniz çıkmacılar varmı
Saygılar
 

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Konum
Bursa
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
#12
Geçmiş olsun. Forum yöneticilerinden Adem Usta'nın numarasını alıp telefonla görüşün bence en sağlamı o olur.
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#14
Motor yapıldı diyelim subaplar yerine iyice alıştırılmaması yada segmanların aynı hizaya gelmesinden kaynaklı mavi duman atma olabilir. Bu hafif problemdir.
Bide rektefiyenin düzgün yapılmaması durumu var bu tekrar motor gerektirir ama nadir bir durum.
Son olarak silindir kapağın taşlama sınırı aşılmış olması var. Ama tekleme yaptırır hararette yaptırabilir. Çok zor gider araç.
Sentede olabilir ama duman atma sente ayarından kaynaklı olacağını sanmam.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#15
Ben hiç gf kasa 1.6 görmedim o yüzden sente için foto atmanız lazım. Muhtemelen sente çizgileri aynıdır.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
#16
Teşekkürler adem ustayı arıyacağım. Ayrıca 1.6 görmedim demişsiniz. Yani olmazmı yoksa denkmi gelmediniz? emytoget hocam bu durumda servismi ustamı sizce? Foto olarak neyi göndermem gerek. Bu arada malatyadayım. Saygılar
 
Son düzenleme:
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#18
Ben usta derim. 1.6 hiç denk gelmedi varmı onu da bilmiyorum. Muhtemelen 323 00-02 kasasındaki 1.6 16 valf motorla aynıdır. O motoru araştırmamız lazım.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi