Mazda 626 GF (1997-02) Sürüş Esnasında Elektrik Kesilmesi

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Arkadaşlar merhaba. Dün biraz çevre ilçeleri gezeyim diye yola çıktım. 100 km kadar gittikten sonra sürüş esnasında arabadan çıt diye bir ses geldi ve göstergedeki tüm ışıklar kayboldu. Arabayı yavaş yavaş sağa çekip durdum. İlk önce aküye baktım sağlamdı sonra sigorta kutusunu açtım " IG KEY " yazan sigorta kopmuştu. IG ibaresinden ateşleme demek istediğini anlayıp o anda en lüzumsuz olan abs sigortasını söküp yerine taktım.

Kontağı açmamla sis farı düğmelerinin arkasından duman çıkması bir oldu. Hemen kontağı kapatıp sigortayı söktüm. Ordaki kapağı söktüğümde bir tane soketin boşta olduğunu gördüm yada değince çıktı. Neyse tekrar sigortayı taktım ve araç çalıştı normal. Yalnız giderken gördümki arabanın camları çalışmıyor. O gördüğüm soket sanırım camlara giden elektrikmiş. Geri kalan herşey çalışıyor.
Bugünde sanayiden sigorta alıp abs sigortasınıda taktım ama o cam elektriğinin soketinin nereye takılacağını bir türlü göremedim.
Sunroofla idare ettim iki gündür ama camsız olmuyor. Soketin takılacağı erkek kısmın fotoğrafı yada şemasını atan olursa sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Direkt satma sebebi... Camları çalışmayan Mazda mı olur?? Sat gitsin... :p

İşinin ehli elektrikçi bulursan satmak zorunda kalmazsın... :D

Geçmiş olsun, Allah korusun... Bu tür aksaklıklara dikkat etmek gerekiyor maazallah guzuyu yakabilir...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kayseri de olsam kolayda elbistan afsinde tanıdık elektrikçi yok. Zaten bir tek soketin takılacağı yeri bulmak yeterli. Arabayı bilmeyen komple konsolu sökmeye çalışır falan.
Arabayı satarsam almak istediğim araba için param yok. Ses yalıtımı dışında önemli bir şikayetim de yok zaten.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Soketten ziyade, sigortayı attıran sebebin bulunması gerek...

Yanarsın, Allah korusun...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Tahminim soketlerde gevşeklik vardı ark yaptı veya kablo uçlarından biri kaportaya değip kısa devre yaptı. Soketi çektikten sonra bir daha sıkıntı çıkmadı. Takacak yeri bulursam deneyip öyle yola çıkarım.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Konu anlamadığım bir şekilde çözüme kavuştu arkadaşlar. İşten geldikten sonra elektrikçiye gittim durumu anlatıp boştaki soketi gösterdim. Adam elini soktu biraz kurcaladı baktı boşta yer yok bu soket boştadır orijinalde dedi. Ama asıl sürpriz adam ordaki kabloları kurcaladıktan sonra kontağı açtı ve camlar çalıştı. Hala anlam veremedim nasıl olduğuna.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İç tarafta bilmiyorum ama kaput altında bende boşta soketler gördüğüm oluyor

İnşllah tekrarlamaz

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
İç tarafta bilmiyorum ama kaput altında bende boşta soketler gördüğüm oluyor

İnşllah tekrarlamaz

İnşallah tekrarlamaz Hakan. Hem tanıdık kimsenin olmadığı tali bir yol hemde pazar günü olmasından sebep sigortaların yerini değiştirmeyi akıl etmesem saatlerce yollarda sürünürdüm. Dün her ihtimale karşı farklı amperlerde 3 tane yedek sigorta alıp attım arabaya. Bizdeki sigortada çok bulunan cinsten değilmiş onuda öğrenmiş oldum ararken. O yüzden yedekte bulundurmak iyi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Benimde çok tırstığım bişey elektrik arızası, yolda kalsan işin zor gerçekten, bi şekilde sanayiye gitsen de Mazda'nın elektirk tesisatından anlayan bulmak zor iş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benimde çok tırstığım bişey elektrik arızası, yolda kalsan işin zor gerçekten, bi şekilde sanayiye gitsen de Mazda'nın elektirk tesisatından anlayan bulmak zor iş

Yanmadıktan sonra kolay Hakan, uzay mekiği değil bu araçlar, işinin ehli birileri mutlaka anlar ama kısa devre neticesinde yanarsa çok fena... Allah korusun...

:nazar:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yanmadıktan sonra kolay Hakan, uzay mekiği değil bu araçlar, işinin ehli birileri mutlaka anlar ama kısa devre neticesinde yanarsa çok fena... Allah korusun...

:nazar:
Sanayisi büyük olan şehirlerde çok sıkıntı olmazda abi, bu taraflarda; "biz anlamiyek abey" diyolar Mazda görünce :D

Xenonları bağlantıktan sonra farların birinin merceğinde sıkıntı vardı, bi bakın dedim, adam araca uzaktan baktı direk fardan biz anlamayız dedi, sonra uğraştım kendim yükseklik ayarı bozukmuş ayarı kendim yaptım :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sanayisi büyük olan şehirlerde çok sıkıntı olmazda abi, bu taraflarda; "biz anlamiyek abey" diyolar Mazda görünce :D

Xenonları bağlantıktan sonra farların birinin merceğinde sıkıntı vardı, bi bakın dedim, adam araca uzaktan baktı direk fardan biz anlamayız dedi, sonra uğraştım kendim yükseklik ayarı bozukmuş ayarı kendim yaptım :)

Her yere farları elletme, far çanakları kolaylıkla bozulabiliyor ve ayar tutmuyor ondan sonra... Ustasını bulsan da; bu far değişecek diyor... Başıma geldi... :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Her yere farları elletme, far çanakları kolaylıkla bozulabiliyor ve ayar tutmuyor ondan sonra... Ustasını bulsan da; bu far değişecek diyor... Başıma geldi... :)
Zaten dedi abi, merceği kırık oynuyor dedi bağlattıgim yer, o şekilde bigün durup başka ustaya gösterim dedim, oda hiç bakmadı bile, sonra 626 uzmanı ali abi ile paslaştım, ayar vidaları ile oynarken hem far ayarı yaptım, hem merceği sabitledim :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Sigorta atmasına karşı aracımda ince bakır tel bulunduruyorum. Kaç amperlik patladıysa ona göre kalınlığını ayarlıyıp direk kabloyu bağlıyorum. Örneğin emekli memurun çakmaklığına ve teybine giden sigorta bigün patlamıştı sardım ona 20 amperlik bakır kablo nonstop devam hala telle duruyor. Tel yanınca sigorta yedek aldım onu takarım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sigorta atmasına karşı aracımda ince bakır tel bulunduruyorum. Kaç amperlik patladıysa ona göre kalınlığını ayarlıyıp direk kabloyu bağlıyorum. Örneğin emekli memurun çakmaklığına ve teybine giden sigorta bigün patlamıştı sardım ona 20 amperlik bakır kablo nonstop devam hale telle duruyor tel yanınca sigorta yedek aldım onu takarım

Bu geçici bir çözüm olmalı, ilk fırsatta yeni sigorta takılmalı ki; aracı kendi ellerimizle yakmayalım... :eek:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sigorta murat derler abi bana düz kablo değil abi el yapımı sigorta. Fazla akım gelince oda patlıyor

Senin elinden iş gelir aynı sigorta gibi yaparsın, benim elimden iş gelmez dolarım oraya kabloyu sonra araba yanar...

Arabayı yakan kendi hatam demez, mazda garaj da teknik moderatör yazdı bende yaptım diye bir güzel reklam yapar...

Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ama böyle bir şey kimse yaşamak istemez di mi??

:(

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Sigorta murat derler abi bana düz kablo değil abi el yapımı sigorta. Fazla akım gelince oda patlıyor
Eski evlerdeki kofra sigortaları bende çok sardım ama bu sigortanın hem üst kapağını açamadım hemde kablo yoktu zaten arabada. Elden sarılan belli süre idare etsin diye zaten yoksa amperini göz kararı ayarlayamam.

Üst Alt