Mazda 626 GF (1997-02) Sürtme Şeklinde Kayış Sesi

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Uzun zamandır foruma giremiyorum. Bir kaç sağlık sorunu, ramazan ayı artı mazda sorunsuzluğu derken uzak kaldım. Öncelikle herkese selam ederim. Sorun var da gelmiş gibi oldum ama :)

Arkadaşlar arabanın kayışından ses geldiğini düşünüyorum. Hani teker davlumbaza sürter gibi bir ses çıkarır ya, işte o ses geliyor. Ama tam bir sürtme de değil. hafif bir şekilde sürtüyor gibi..

Bu sürtünme sesini sabahları soğukken yapmıyor. Motor sıcakken de yapmıyor. 1 haftadır detaylı şekilde gözlemledim, arabayı güneşte bıraktığımda, yani böyle cayır cayır sıcaklıkta bıraktığımda aracı çalıştırıyorum, o sürtünme sesi.. frene basılı tutarken frenden de hissediyorum birşeylerde bişey var. 3-4 dakika sonra o ses gidiyor.. İlginç olan fren ayağımda birşeylerin sürttünğünü hissediyorum..

dediğim gibi, sadece arabayı güneşte bıraktığımda yapıyor bunu. sabah denedim yok, arabayı gölgede bıraktığımda da yok.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Öncelikle geçmiş olsun...
Aracı ciddi düzeydeki güneşlerde bırakmamanızı tavsiye ederim tabi ki bilirsiniz sizde neticelerini...
Aracın bu sorunu bana bir tür genleşme ile alakalı geldi...
Sıcakta oluyorsa hani... Balataları kontrol ettiniz mi ya da ne zaman değişti? Kayışın fiziki durumunu incelediniz mi?
Sıcak hava tesadüfte olabilir kanımca... Umarım ciddi bir sebep yoktur...
Düşüncelerim bunlar... Geçmiş olsun tekrar...

Son düzenleme:

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle geçmiş olsun...
Aracı ciddi düzeydeki güneşlerde bırakmamanızı tavsiye ederim tabi ki bilirsiniz sizde neticelerini...
Aracın bu sorunu bana bir tür genleşme ile alakalı geldi...
Sıcakta oluyorsa hani... Balataları kontrol ettiniz mi ya da ne zaman değişti? Kayışın fiziki durumunu incelediniz mi?
Sıcak hava tesadüfte olabilir kanımca... Umarım ciddi bir sebep yoktur...
Düşüncelerim bunlar... Geçmiş olsun tekrar...

Olgun hocam adliyenin açık otoparkına bırakıyorum mecburen arabayı. haliyle akşam güneşini yiyor olduğu gibi.. bu olayı sadece o zamanlar yapıyor ama sanırım bi sıkıntı var.. sabahları yapmıyor, gölgede de yapmıyor. Ustalara sordum, debriyaj bilyası da olabilir, kayış da olabilir, balatalar da olabilir.. illa ki sesi duymam lazım diyorlar.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Fren olayı balatadadır bence de ... Özellikle sıcakta farklılaşma olabilir hali durumu nasıl bilemiyorum tabi balataların...
Ama periyodik bakım vs zamanında yerine getirildiyse bence basit bir olaydır gözden kaçıyordur...
Kayış konusu biraz derin :) Çok şey olabilir ama sadece sıcakta olması genleşme ile kendini salan bir plastik aksamın sürtmesi durumu da olabilir...
AYRINTIYA İHTİYACIMIZ VAR BENCE :confused:

Olgun hocam adliyenin açık otoparkına bırakıyorum mecburen arabayı. haliyle akşam güneşini yiyor olduğu gibi.. bu olayı sadece o zamanlar yapıyor ama sanırım bi sıkıntı var.. sabahları yapmıyor, gölgede de yapmıyor. Ustalara sordum, debriyaj bilyası da olabilir, kayış da olabilir, balatalar da olabilir.. illa ki sesi duymam lazım diyorlar.

Ayrıca ustalar da haklı ... Ezbere bişey demezler genelde zaten çoğu :confused: Bilgisayar gibi... Ezbere şuna tıkla buraya git ...diyemiyor insan ama PC yanında olunca tık çözüyorsu n sorunu...
Ustaya bir göster bence hocam... Sorun ciddiyse de büyümesin... (basit bişey kanımca)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fren merkezi veya beyni ya da her ne varsa onunla ilgili bir sorun bence... Yoksa frene bastığında ayağında hissedilmezdi...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Kayışların bağlı olduğu dönen parçaların bilyalarından biri yada debriyaj bilyası.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
bugün gölge buldum oraya bıraktım aracı.. bakalım yine ses yapacak mı.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
İşten çıktım, araç öğle arası güneş harici güneş görmedi bugün. Çalıştırdım ancak hiç bir ses duymadım, rolantideyken frene bastığımda da herhangi bir titreşim vs. hissetmedim. Kesin eminim artık detayı bu, güneşte kalınca bişey oluyor.

Ustalar arkadaşlar bi yardım edin ya :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Uzaktan anca şunu tavsiye ederim. Çok acil en az 40 faktör güneş kremi sürün:)

Şaka biyana ses geldiğinde mevkisini daha net söylemeniz lazım

Moderatörün son düzenlenenleri:

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Uzaktan anca şunu tavsiye ederim. Çok acil en az 40 faktör güneş kremi sürün:)

ben hiç 40'lık görmedim hocam 30-50 gördüm :) .. sesin geldiği yer triger tarafı.. var o ses ya, var yani.. ama ne hikmettir anlamıyorum sıcakta bunu yapmasının..

acaba kayışları bi gerginletsem mi?? Sabahları da soğukken cıyırtı yapıyordu, şimdi de o yok..

Ne arabaymış ya.. :) güneşte sürtme sesi soğukta ıslık.

Üst Alt