Mazda 626 GF (1997-02) Ses-Isı Yalıtımı

ahmoztrk

Katılımcı
Arkadaşlar herkese merhabalar.

Sizinle başka bir tecrübemi daha paylaşmak istedim belki bazı arkadaşların işlerine yarar(Konuyu doğru yere açmamış olabilirim).

21 Ağustos 2014 tarihinde satın aldığım 98 Model Mazda 626 aracımın sonradan farkettiğim bir yağ, benzin ve katran tarzında bir koku mevcuttu. Daha sonradan fark ettim ki, aracın arka koltuk sol tarafta bagaj içerisinden başlayan ve arabanın tabanına kadar yayılmış olan bir yağ tabakası mevcuttu. O taraflarda, o kısımlarda emniyet kemerleri dahil, koltuğun üst oturak kısmının tamamı olmamakla birlikte elinizi nereye koysanız katmanlaşmış yağı hissediyordunuz. O bölgede her ne olduysa bilemiyorum taban halısını da kesmişler. Neyse bu durum beni rahatsız ettiği için, özellikle taban halısının rezil görüntüsünden rahatsız olduğum için aracın içini boşaltıp halıyı yıkamaya karar verdim. Bunu da hazır yapmaya başlamışken yalıtım işlerinde de ufaktan bir araştırma yaparak fikir sahibi oldum ve şu ön tarafı aliminyum arkası ziftli kağıtlarla iyi sonuç alan arkadaşlardan esinlenerek işe koyuldum. Bu yapışkan ziftli şey aslında baca yalıtım kağıdı ve bütün yapı marketler de ya da yalıtım malzemesi satan yerlerde, değişik kalite, ebat ve fiyatlarla mevcut isteyen kesesine göre alabilir. Bu malzeme bize ses yalıtımı sağlarken yine aynı yerlerde satılan, ısı yalıtımı için faydalo olan thermaflex adlı malzemeden de temin ettim. Arabanın koltuklarından başlayarak içini taban halısı da dahil olmak üzere boşalttım, alt tarafları çeşitli deterjanlarla ve suyla temizleyip kuruttuktan sonra bu ziftli kağıtları bagaj dahil yapıştırdım tabana güzelce. Üzerine de kalınlık yapması sıkıntı olmayacak yerlere göre thermaflexleri yapıştırdım. Hazır arabayı tamamen boşaltmışken taban halısını eşimin hazırladığı deterjan karışımlarıyla balkonda bir kaç kez yıkadım, süper temiz olmadı ama yine de baya bir güzelleşti. Koltukları da yine aynı deterjan karışımı ile temizledim, vakumlu makine ilede suyunu çektirdim(çok fazla ıslatmadım zaten koltukları malum kauççuk çürüyebilir). Söktüğüm bütün plastik aksamları da evde yıkadım, kuruladım. Bunlara bagaj halıları da dahil. Arabayı tekrar toparladım. Henüz kapılara yapamadım bütçeden dolayı. ileride aynı uygulamayı aracın kapıları, kaputu ve bagaj kapağına da yapacağım(bagaj kapağına benim aracım hatcback oldğu için yapacağım). Aracın alt tabanına bagaj dahil 4 - 5 top civarında 20cm eninde 10 metre boyundaki toplardan kullandım. 2-3 metre karede thermaflex kullandım. Toplam maliyeti 300 lira civarına geldi. Ve benim arabanın yıkama kurulama işlemleri de olduğu için(baya kirliydi, araba temiz olsa halı filan yıkama işlemleri olmazdı, tabanı temizlemekte baya vaktimi aldı) 4 gün civarında bir zaman harcadım. Peki bütün bunlara değdi mi? Evet. Aracın tam yalıtımını sağlayamamış olsam da, şimdilik tabandan gelen sesi kestik. Kapı aralarında hala ses var. Bunu kesmek içinde kapılarla ilerleyen günlerde uğraşacağım. Bütün yapım aşamalarını tek tek fotoğraflayamadım ama bazı genel görüntüleri sizinle paylaşacağım. Bu konuda elimden geldiğince sorusu olan arkadaşlara da cevapları söyleyeceğim. Umarım fikir verebilmişimdir.

Aracın içinin neredeyse işlem tamamlandıktan sonraki görüntüleri.

EY2bMk.jpg

oOD1R6.jpg

W9u471.jpg
b7we04.jpg

Aracın iç malzemeleri, halı koltuklar vs.

s0iHSJ.jpg

Koltuklar sağdaki temizlenmiş, soldaki kirli halleri.
BMGQGZ.jpg

Diğer malzemeler
neTqol.jpg

abNBN4.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Harika paylaşım olmuş, teşekkürler... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Maşallah iyi uğraş vermişsiniz,bilgilendirmeler için teşekkürler. Yağlanmaya sebep olan şeyi bulabildiniz mi?, ve o tabana döşediğiniz malzeme asfalt sesini ne derece kesti?

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Maşallah iyi uğraş vermişsiniz,bilgilendirmeler için teşekkürler. Yağlanmaya sebep olan şeyi bulabildiniz mi?, ve o tabana döşediğiniz malzeme asfalt sesini ne derece kesti?

Yağlanmaya sebep olan şey muhtemel bagaja ağzı açık olarak koyulan ve unutulan motor yağının devrilip her tarafa yayılması gibi bir durum.

Asfalt sesini %20 oranında kestiğini düşünüyorum. Ama dediğim gibi benim araba biraz daha hurda. Lastiklerim çok iyi değil. Ayrıca kapılara yaptıktan sonra asıl farkı göreceğimi düşünüyorum, şöyle örnek vereyim sağ yolcu kapısının cam fitili yoktu bu işlemleri yaparken onuda düzelteyim diye sökmüştüm, bu şekilde de biraz kullanmıştım aracı, arkadaşlar arabadaki plastik aksamların ve kapı döşemelerinin sesi nasıl kestiğine inanamazsınız. İmkanınız varsa sadece kapı döşemelerinizden birini çıkartın ve biraz arabayı öyle kullanın farkı görün. Benim kapı içi naylonları da yok ayrıca.

ahmoztrk

Katılımcı
Arabam çok yeni olmasa, yapardım ama sökmeye kıyamıyorum.

Eğer eliniz yatkınsa ve (Allah kaza bela vermesin) bu yeni aracınıza uzunca bir müddet binmeyi düşünüyorsanız kimseye elletmeden kendiniz yapın. Ama sakın bir başkasına söktürmeyiniz. Sizin araçlarda işlem daha kolay. Ben temizlik için baya bir uğraş verdim. Sizin arabanın içi soyulsa direk yapıştırılabilecek şekilde çıkar zaten.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İnşallah Allah bir kaza bela vermesze, maddi sıkıntılara düşürmezse,uzun süre binmek istiyorum. Önümüzdeki yaz belki yaparım.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
maşallah bu nasıl bir enerji. (Yanlış anlamayın lütfen) emsallerimiz kahve köşelerinde dirsek çürütürken sizin yaptıklarınız gerçekten takdire şayan bir durum.

ahmoztrk

Katılımcı

maşallah bu nasıl bir enerji. (Yanlış anlamayın lütfen) emsalleriniz kahve köşelerinde dirsek çürütürken sizin yaptıklarınız gerçekten takdire şayan bir durum.

Çok teşekkür ederim. Elimizden geliyor çok şükür, benim büyükbabam oto elektrikçisiydi. Eskiden tamirhanesi vardı. Orada öğrettiler bana alet kullanmayı :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Elinize sağlık çok güzel çalışma olmuş. Güle güle keyifle binin aracınıza.

@emytoget bu işi guzulara birlikte yapalım

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Elinize sağlık çok güzel çalışma olmuş. Güle güle keyifle binin aracınıza.

[member=10]emytoget[/member] bu işi guzulara birlikte yapalım
Lise zamanlarmda yaz tatilinde yazlıkta ilk mazdamıza yapmıştım 1 hafta sürmüştü :) taban halısını koltukları anama vermiştim evde halı yıkama makinesiyle yıkamıştı. Zor iş çok zaman gerekli 2-3 günde bitiremem ben o işi. aceleye gelirse arada sinirlendiğim zamanlar oluyor arabanın orasını burasına kırarım :) 2 arabayı 2 kişi 1 haftadan önce bitiremeyiz ben nasıl bulacam o kadar zamanı :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Lise zamanlarmda yaz tatilinde yazlıkta ilk mazdamıza yapmıştım 1 hafta sürmüştü :) taban halısını koltukları anama vermiştim evde halı yıkama makinesiyle yıkamıştı. Zor iş çok zaman gerekli 2-3 günde bitiremem ben o işi. aceleye gelirse arada sinirlendiğim zamanlar oluyor arabanın orasını burasına kırarım :) 2 arabayı 2 kişi 1 haftadan önce bitiremeyiz ben nasıl bulacam o kadar zamanı :)
O kadar sürer mi ya. Taban halısı yıkama işi falan girerse iş uzar belki ama koltuk ve kapı pandizotlari söküp malzemeyi döşemek uzun sürmez diye düşünmüştüm

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
O kadar sürer mi ya. Taban halısı yıkama işi falan girerse iş uzar belki ama koltuk ve kapı pandizotlari söküp malzemeyi döşemek uzun sürmez diye düşünmüştüm
kapı döşemeleri sökmek kolay. toz naylonunun oradan yalıtım yapılacaksa kolay ama içten kapı saçına yapılacaksa iş çok zor ve gıcık. Kapı darbe barı ve cam mekanizması falan eline ayana dolanıyor. ben kapı şaçına kadar yapmıştım. tabanı söktükten sonra döşemek kolay çünkü döşenecek yer açıkta. en zor kısmı kapılar.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
kapı döşemeleri sökmek kolay. toz naylonunun oradan yalıtım yapılacaksa kolay ama içten kapı saçına yapılacaksa iş çok zor ve gıcık. Kapı darbe barı ve cam mekanizması falan eline ayana dolanıyor. ben kapı şaçına kadar yapmıştım. tabanı söktükten sonra döşemek kolay çünkü döşenecek yer açıkta. en zor kısmı kapılar.
Pandizotlari söktukten sonra görünen kısma yapılması yeterli olur diye düşünmüştüm

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Pandizotlari söktukten sonra görünen kısma yapılması yeterli olur diye düşünmüştüm
oraya hava baloncuklu naylonlar varya hani ufakken patlattıklarımızdan gerçi ben hala bulunca patlatıyorum da :) heh işte onlardan döşemiştim. ole de yapılır tozlu yollarda toz araç içine girmesin diye mecbur yazmak lazım ondan zaten. ama sade sünger gibi birşey yaparsak olmaz illa naylonumsu bişey deolması lazımo kısma yoksa toz birikir üstünde.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Eğer zaman bulup aracıma yaparsam ve tabiki senin arabaya da yaparsakta bu şekilde yaparız.
tüm kapı ve taban döşemelerini sökeriz.
tabana değil de taban halısının arka yüzüne ses yalıtımlı ince süngerden boşluk bırakmadan yapıştırırız. tabana yapıştırmayı düşünmüyorum direk halının arka yüzüne yaparız. köşelerdeki plastikleri oturtmakta zarlanacaz ama olsun.
kapıları da senin dediğin gibi yaparız. süngerin kapı içine bakan yerine sera naylonu yapıştırırız.

Üst Alt