Mazda 626 GF (1997-02) Marş Basıyor Ama Çalışmıyor

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Gelmez gelmez diyordun, ahan da geldim Veli abi:)
Arkadaslar, gece soguktu, sabah normal sekilde arabam calisti. Biraz yuruttum,onunu gunese cevirdim. Biraz calisinca, sag taraftan tik sesi geldi motor durdu. Tekrar calistirdim. Trkrar durdu. 2-3 kereden sonra calismaz oldu. Paneldeki isiklar yanmiyor, marsa basiyor, ama motor calismiyor. Elektrikci de anlamadi ne oldugunu. Su an araba sanayide. Deneme yanilma yoluyla calisirsa calisacak. Fikri olan varmi arkadaslar?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi geçmiş olsun, [member=10]emytoget[/member] [member=41]aliparlar1983[/member] [member=29]apojitsu[/member] yu sahneye davet ediyoruz ;)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Oguzhan, on paneldeki lambalar da yanmiyor. Sen hangi kayisi diyosun?

ali_semet

Katılımcı
hocam sigortalar veya akü den olmasın önpanelde ışık olmaması sanki elektrik aksamına götürür bizi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akü bitse çalışan araba stop etmez, kayış kopması neticesi sistem bloke oluyorsa bilemem...

ali_semet

Katılımcı
motor veya kayış olayı değil bana kalırsa kutup başlarına oksit yapmış olabilir veya gevşeme yapmıştır.ya da en kötü ihtimal marş motoru yanmıştır hocam.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bobin sizlere ömür yada şart dinamosu kaploları kısa devre yapmıştır. İkisi aynı anda da olbilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
motor veya kayış olayı değil bana kalırsa kutup başlarına oksit yapmış olabilir veya gevşeme yapmıştır.ya da en kötü ihtimal marş motoru yanmıştır hocam.

Marş motoru olsa, çalışırken etkisi olmaz, kutup başları olsa, usta rahatlıkla bulurdu...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Marş basıyormuş demekkü akü var. Kayış kopsada kopmasada marş bastırmaya gücü olan akünün ateşlemeye gücü hertürlü yeter. Akünün enerjisini bujiye ileten ve göstergeyi etkileyecek parça bobindir diye düşünüyorum yada şarj dinamosundan cıkan kabloda şasi var. Bir elektrikçi bu tarz sorunu hemen çözemiyorsa bence biraz zayıf olabilir gereksiz kurcalamalarından kuzunuzu koruyun diye düşünüyorum. Derdinizi başka elektrikçilere de anlatın.

sokrates

Katılımcı
benden sana torpil :)
0to veysel engin beyin numarasını veriyorum

cozemediysen ara derdini anlat.forumdan aradiginida soyle.yardimci olur...
Engin mazda
+905358229898

ali_semet

Katılımcı
büji mi acaba abi bazen doğanda oluyo bizim nem alıyor falan.bobin de mantıklı geldi biraz düşününce:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Müsait olduğunda; [member=66]Adem Usta[/member] değerlendirecektir diye tahmin ediyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bobin olma ihtimali yüksek katılıyorum ;) Sadece bobin değildir ama gösterge ışıkları var işin içinde

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Beyin olmasın da onun dışında sizi üzecek kadar masraflaı bişey çıkmaz. Sağ taraftan çık diye ses geldiyse sarj dinamosunun içinde bişeyler oldu galiba. Ama gösterge ışıkları sönmemesi lazımdı. Sönmesi için cık sesine sebep olan şey mutlaka biyerlerde sigorta attırmıştır.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
2008 den beri aynı model arabayı kullanıyorum, hiç karşılaşmadım ama benzer karşılaştığım durumlarda kesinlikle elektrik sorunu olduğunu düşünüyorum. Eğer sigortalarda sorun yoksa panel de yanmadığına göre bi şekilde elektrik gelmiyodur. Onun takip edilmesi gerekli diye düşünüyorum. İki gün önce benim de sinyaller çalışmıyordu flaşör de lehim atmış yaptırınca düzeldi. Tabi burada ustalarımız var öncelikle onların görüşünü almak daha mantıklı, biz sadece benzer yaşadığımız sorunları ve çözümleri paylaşabişliriz.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaslar kiymetli yorumlariniz ve yardimlariniz icin cok cok tesekkur ederim. 50 lira sıkısmıs, onu verdim duzeldi:) usta kontak rolesini degistirdim dedi.

Bu gune kadar sanayide ne yaptirdiysam memnun kalmadim. Amortisorlee degisti, tikirtilar hala devam ediyor; onkaput acma seysi arizalandi, kaput acilmiyodu, yaptirdim, simdi kapanmiyo:) bakalim bunda ne olacak?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun abi, ufak sıyrıkla atlatmış olmana sevindim, ve paylaşımından dolayı bunu da tecrübe etmiş olduk. Umarım diğer sanayi anılarına bir yenisini eklemez bu role :)

Üst Alt