Mazda 626 GF (1997-02) Makyajlı Kasa Ses Yalıtımı

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Z tipinin yeri belli. Ön kapının A sütunundaki tarafına, arka kapının da B sütunundaki tarafına yerleştirilecek. Yani iki kapıya da menteşelerin olduğu bölümden koyulacak ki havanın kapılarda daha iyi akmasını sağlasın. Z tipi için başka yararlı yer göremedim. Eğer alternatifler olsaydı bantlama ile test etmek mantıklı olurdu fakat alternatifsiz olduğu için doğrudan uygulayabilirsin. :)
z tipi fitil için iki kapının arasında ve menteşelerin olduğu bahsettiğin yerde daha geniş bir aralık var. O aralık için B tipi daha uygun bence. Hem z tipi üzerine bir taraftan baskı binince çıkacak gibi geliyor. Bir dayanağı yok, öyle garip bir his işte :D Z tipini, eğer yeterince mukavemet sağlarsa, daha çok kapının en altına iç kısma yapıştırmayı düşünüyorum.
Sizin araçta durum nasıl bilmiyorum ama D tipi de B sütununda iki kapının tam arasına koyulabilir. Fakat burada kapılara fazla baskı yapmaması gerekiyor. Eğer kapıya fazla baskı yaparsa bu sefer tüm fitiller boşa çıkar. Burası biraz riskli. D tipinin alternatif bölgeleri epey var. Bantlama ile test edilebilir ama epey de uğraştırır. Şahsi fikrim kapılarda tam uyacak ve işe yarayacak bir bölge yoksa motor kaputunun kenarları, kabine bakan tarafı ve ön tampon bölümüne boydan boya koyulabilir.
Kapı aralarına(b sütunu) iki cam arasında 626GF'de bir fitil var ama işlevini tam yerine getirmiyordu. Fitilin altına sünger koyup tecrübe edinmiştim. Şimdiki aracımda aynı yerde B sütununda fitil yok ancak arka kapı çerçevesinden uzanan bir fitil var. O da hiçbir işe yaramıyor. O araya B sütunun üzerine D stili öyle sert ya da aşırı mukavemet gösteren bir fitil değil çünkü içi boş ve çapı geniş olduğundan, kapının kapanmasını zorlaştıracağını düşünmüyorum. Dediğim gibi, fitilleri yapıştırmadan, düşündüğüm yerlerde denemem lazım.

Parçaların biririne olan mesafelerini de ölçmeni tavsiye ederim. Misalen açıklık 7mm ise D stili fitilin genişliği 10mm ve cuk oturur diye düşünüyorum.

Fikir alışverişinin olacağı bir başlık açmak güzel fikir :harika:

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çok güzel konuymuş. Bilgilerinizden fikirler edindik teşekkürler. Benim de ses takıntım var. Ama öncelikle şu arabanın içindeki trim seslerine yönelmek lazım bence. Yada ben daha çok oraya takıyorum. Bunun üstesinden gelebilen var mı. Bi gıcırtı giderici sprey sipariş ettim deniycem. Uzun zamandır kullandığınız için bilirsiniz belki gf kasa iç sesleri nerelerden gelir daha çok?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok güzel konuymuş. Bilgilerinizden fikirler edindik teşekkürler. Benim de ses takıntım var. Ama öncelikle şu arabanın içindeki trim seslerine yönelmek lazım bence. Yada ben daha çok oraya takıyorum. Bunun üstesinden gelebilen var mı. Bi gıcırtı giderici sprey sipariş ettim deniycem. Uzun zamandır kullandığınız için bilirsiniz belki gf kasa iç sesleri nerelerden gelir daha çok?

hocam önce titreşimin sebebine bakmak lazım. Motor takozu vibrasyon yapabilir, amortisörler yapabilir. Zamanla plastik esneyip birbirine çarpıyor olabilir. Sesin kaynağını tespit ettikten sonrası kolay. Yeni mazdalarda parçaların birleşim yerlerine bez bant benzeri bir malzeme kullanarak trim seslerini çözmüşler. bence sprey kalıcı çözüm olmaz. Kolay gelsin

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Mazda 3 Kabin içi Trim Sökme Rehberi başlıklı konumda paylaştım. ;)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Silikon yağlayıcı spreylerin biraz işe yaradığını belirteyim buradan. Trip seslerini bulamadim ama her çizgiye sprey sıktım sesler kesildi. Kapı fiilleride dahil. Ayrıca plastik aksam lara verdiği yeni hissi çok güzel ve uzun süre gidiyor. Torpido parlaticilar falan hava civaymis bunu anladım. Daha önce kullanmayan varsa Tavsiye ederim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Silikon yağlayıcı spreylerin biraz işe yaradığını belirteyim buradan. Trip seslerini bulamadim ama her çizgiye sprey sıktım sesler kesildi. Kapı fiilleride dahil. Ayrıca plastik aksam lara verdiği yeni hissi çok güzel ve uzun süre gidiyor. Torpido parlaticilar falan hava civaymis bunu anladım. Daha önce kullanmayan varsa Tavsiye ederim.
Toz tutuyor mu? En önemli kısım bu :)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Toz tutuyor mu? En önemli kısım bu :)
Yok hocam 1 bucuk hafta da anca tozlanmaya başladı takip ettim. Benim için de önemliydi. Tozlu memlekette yaşıyorum. antistatik bir yapısı var. Markasını hatırlayamadım ama benim aldığım biraz pahalıydı belki kalitesine göre değişir. Şimdi birde wurt aldım o daha ucuz. Deniycem onuda

Üst Alt