Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GF (1997-02) Makyajlı Kasa Ses Yalıtımı

Konu, 'Dış Aksam - Kaporta - Boya' kısmında süleyman46 tarafından paylaşıldı.

 1. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  Selamlar. Ses yalıtımı konusunda takıntılı olduğumu yeri geldikçe dile getiriyorum :) Esasında Küheylan beton asfaltta ve şehir içinde beklentileri karşılayacak kadar sessiz yalnız benim beklentim yüksek :D Uzun zamandır kafamda planlar, ufak denemeler yapıyordum ve kolları sıvama vakti geldi artık. Tabi ki sizlerin de tavsiyeleri ve katkıda bulunmanız bu konuyu daha faydalı hale getirecektir ;) Konu çok etraflı olduğu için , gördüğünüz eksikleri tamamlayın lütfen. Edindiğim bilgiler ve anladığım kadarı ile gürültü sebebi ve çözümleri şu şekilde gruplandırabiliriz:

  Yol sesi:
  Yol sesi veya Lastik sesi diyelim. Bence huzurlu yolculukların en önemli unsuru. Büyük bölümü lastiklerin yere çarpması sonucu olşan titreşimlerden kaynaklanan sesler. İlk yapılması gereken Yumuşak hamurlu ve fabrika gürültü verileri mümkün olduğunca düşük olan lastikler seçmek. Lastiklerin yanak kısmı inceldikçe de gürültü artıyor. Ben Lassa impetrus revo +2 195/60/15 (66 dB) aldım ve ciddi derecede fark ettiğini tecrübe ettim.
  Ayrıca, yol sesi aracın taban kısmına çarpan ses titreşimlerinin gövdeye iletilmesi oranında gürültü yapıyor. Tıplı boş bir teneke gibi ses yankılanarak artıyor araçlarımızda. Ses yalıtım malzemeleri de önce titreşimi azaltmayı hedefliyor.
  En yaygın kullanılan, üzeri alüminyum folyo kaplı bitümlü zift malzemeler(bitüself v.b.) saç kısma doğrudan yapıştırılıyor. Bunun üzerine kauçuk sünger ve en son ziftli keçe yapıldığında yalıtım zirve yapıyor :) Bitümlü malzeme titreşim ve rezonansı azaltıyor, kauçuk sünger ve keçe hem sesi soğurma hem de sesin frekansını( incelik-kalınlık) değiştirerek daha az rahatsız edici pes frekanslara dönüştürebiliyor. Tabi bu malzemelerin kalitesi, kalınlığı ve uygulanılacak yerin müsaitliği çok önemli etkenler.

  Diğer bir ses üreten bölge ise Lastik etrafındaki davlumbazlar ve çamurlukların olduğu alan. Buralarda benim düşüncem davlumbazlara dıştan pütür ve içten titreşimi önleme amaçlı bitüself türevleri uygulanması iyi sonuç verecektir. Bununla ilgili örnek bir video:

  Araçların altına zift uygulayarak yalıtım yapanlar var ama bence gereğinden fazla ağırlaştırır hem de bahsettiğim diğer katmanlar olmadan yeterli ses yalıtımını sağlamaz.

  Rüzgar sesi
  Uzun yolda(100km ve sonrası süratlerde) kafamı şişiren zıkkım :) Sebepleri arabanın aerodinamisi, rüzgar direnci ve fitiller. Aerodinamiye e rüzgar direncine yapılabilecek çok fazla birşey yok bence. Anca ufak ek parçalarla rüzgarın yolunu kısmen değiştirebiliriz. Mesela ben küheylanda dış aynaların türbülans oluşturduğunu ve rüzgar sesinin hatrı sayılır kısmının aynalardan geldiğini keşfettim. Nasıl mı? :)
  20160914_153802.jpg
  Ben bu konuda komik görünen ama etkili olacağını düşündüğüm bir test yaptım bu bayram. Koruma bandıyla aynaların etrafını havanın daha kolay akabileceği şekilde bantladım kendimce. Ve oldukça etkili oldu. Bunu nasıl telafi edebiliriz sizce?
  Tahmini Teslimat Zamanı
  misal bunu aynanın alt kısmına taksak rüzgarın geçişini kolaylaştırır ve türbülansı azaltır diye düşünüyorum. Sizce?

  Diğer bir konu da fitiller. Hem rüzgar hem de yol sesinde önemli rolü var fitillerin. Aracımda fitillerin ince ve yetersiz olduğunu görüyorum. Ayrıca yılların etkisiyle fitiller esnekliğini kaybediyor. . Ses yalıtımı iyi olan alman otomobillerini incelediğimizde hem daha fazla yerde fitil kullandıklarını hem de daha kalın ve iyi tutan fitilleri tercih ettiklerini görebiliriz. Mesela sürücü camının alt kenarındaki fitillerin sertleştiğini ve ufak bir açıklık olduğunu farkettim küheylanda. Kapı ve cam fitillerinin üzerini bantlayarak işlerini ne kadar yaptıklarını test ettim :)

  20160914_153749.jpg

  İki kapının arasını da bantladım ama o haliyle fotograf çekemezdim :) Ve bariz bir fark olduğunu söyleyebilirim. Buralarda fazladan fitil uygulamayı düşünüyorum. Sipariş ettiğim fitilleri deneme yanılma yoluyla en verimli şekilde uygulayıp buradan yazarım kısmet olursa. Siparişlerim:
  Tahmini Teslimat Zamanı

  Tahmini Teslimat Zamanı

  Tahmini Teslimat Zamanı

  Kapı içlerine en son ilişmeyi düşünüyorum. Çünkü olası bir kazada kapı içlerinin kaplı olması risk. Ve ayrıca bütünüyle bitüself uygulamaktansa, titreşiin en yoğun hissedildiği bölgeye uygulamak daha mantıklı geliyor bana. Böyle düşünmemin sebebi olan video;
   
  özer, abdhbal, bayraktar ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Yol sesini kesmek biraz zor gibi çünkü bizim yollarımız bozuk... :p Rüzgar sesini ise fitil çalışması ile bir nebze giderebilirsin hocam. Aynaya takılan zımbırtının bire bir faydasının olacağını tahmin etmiyorum.

  Ben Mazda'nın yumuşak karnı olan yalıtım mevzusuna takılmıyorum, eğer öyle olsaydı çözüm aramaktansa, yalıtımı daha iyi olan araçlara yönelmeyi tercih ederdim. Mazda da; biraz müzik sesi çoğu şeyi tolere ediyor bana göre. :)

  Kolay gelsin. :)
   
  HAKAN24 ve süleyman46 bunu beğendi.
 3. karardvn

  karardvn Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Yol sesi için bence önce kapı içleri çamurluk içleri fitiller e yonelin tabandan genel de taş atmalarda falan ses geliyor
   
  domestos ve süleyman46 bunu beğendi.
 4. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  Haklısın bozuk yola çare yok ama bizim araçların daha iyi olabileceğine inanıyorum üstad. Önceki Mazda3'ün kapı içlerine akustik sünger koydum ve o bile az bir fayda sağladı. Alman otomobilleri bozuk yolda bu kadar sesli değil. Sessizlik arabanın genlerinde olması gereken bir meziyet olduğunu biliyorum ama hani sevdiğin birinin zayıflığını konduramaz ve kabullenmez ya insan, aksini ispatlamak ister. Biraz bu yüzden biraz da benim şahsi takıntım. Yoksa yukarıda da yazdım, normal şartlarda gayet huzurluyuz Küheylanla :)
   
  domestos bunu beğendi.
 5. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  Çamurlukların dışarıya bakan kısma pütür, kaporta içinde kalan kısımlara bitüself düşünüyorum. Kapı içi plastik aksamla saç arası kısma akustik sünger koydum ama tek başına pek etkili olmadı. Sanırım bitüself istiyor ama dış saca yapmak mantıklı gelmiyor bana.
  20160505_150233_HDR.jpg
   
  grafff ve domestos bunu beğendi.
 6. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Takip ediyorum sizi, bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak, fitillerin elden geçmesi iyi olur yalnız, hassas olduğunu unutmamak lazım, özellikle davlumbaz içleri yol sesi konusunda epey etken
   
  süleyman46 ve domestos bunu beğendi.
 7. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Benim yapmak istediklerimi çok güzel listelemişsiniz.
  Aliexpress'de O şeklinde satılan fitiller var. Bu O şeklindeki fitiller, aracın halihazırda mevcut fitilleri içine tıkıştırılabilir. Z tipi fitili kapının altına. D tipi fitilleri 2. fitil olacak şekilde kapıların dışına konulabilir. P şeklindeki fitil de B sütununa 2 kapı arasına yapılabilir. Ya da arka kapının ön kapıyla birleşim yerine Z fitil konulabilir. Kelebek camlarındaki fitillerin içine de siyah macun ile yalıtım sağlanabilir.

  Gerçek bir yalıtım için ağırlık olacak, her yerine bitüself yapıştıracaksınız. Kapı dış sacının içine de olacak. Titreşebilecek her yere yapıştırmak gerek. Ayrıca saç kurutma makinesi ya da pürmüz ile de daha iyi yapışmasını sağlamalısınız. Davlumbaz içlerini de aynı bu şekilde yaparsanız, gürültünün çoğunu kaynağından kesersiniz diye düşünüyorum.

  Yol sesini de zemine ve davlumbaz içine yapacağınız yalıtımla rahatça kesersiniz. Bol bol ses sönümleyici sünger kullanarak da daha iyi sonuç elde edersiniz. Yalnız ben bitüself, üstüne ağır ses bariyeri, üstüne de ses yalıtım süngeri düşünüyorum.

  Ayna için yapabileceğiniz bir şey yok. Kapı içi yalıtım ve fitille rüzgar sesi de azalacaktır.
   
  Son düzenleme: 17 Eylül 2016
  grafff, ezmocesteri ve süleyman46 bunu beğendi.
 8. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  Dün silikon spreyi ile fitilleri gıdıkladım, biraz güzelleştiler. Çok az farketti ama psikolojik de olabilir :) Yalnız, camların dış alt kısımlarındaki fitiller oldukça sertleşmiş ve açıklık var(fotograflarda göstremeye çalıştım). İçeri rüzgar, yağmur girdiğine eminim. Silikon spreyi de pek fayda etmeyek gibi duruyor.
  20160918_170145.jpg 20160918_170154.jpg

  Üzerine ek fitil yapıştırsak tutar mı sizce?
  Tahmini Teslimat Zamanı
   
  romulus ve ezmocesteri bunu beğendi.
 9. dülgeroğlu

  dülgeroğlu Katılımcı

  Şehir:
  Çanakkale
  Araç Markası:
  1998 Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Mavi - Hatchback
  Dış cam fitilleri yüzünden benim arka kapı hopörleri gitti. Yenilemek zorunda kaldım. Mazdanın servis kampanyasını bekliyorum. Mümkün olursa fitilleri değiştirecem
   
  domestos ve süleyman46 bunu beğendi.
 10. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  Mantıklı üstad, servise sormak lazım
   
  dülgeroğlu bunu beğendi.
 11. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  Z ve D tipi fitillerimiz geldi. Uygulamak için uygun zaman bekliyoruz;)

  20161006_191009.jpg 20161006_191131.jpg
   
 12. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Devamını bekliyoruz :)
   
  süleyman46 bunu beğendi.
 13. aurora

  aurora (Can)

  Şehir:
  İzmir
  Araç Markası:
  1992 - Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Kuğu Beyazı - Sedan
  Harbi son durum ne?
   
  süleyman46 bunu beğendi.
 14. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  Firsat bulamadim henüz. Beklediğim kargolar da var. Hem daha emin olamadım, hangi fitili nereye uygulayacağım bilmiyorum :)
   
 15. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  Fırsat olmadan Küheylan gidiyor.Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim:confused:
   
  mustafayk ve domestos bunu beğendi.
 16. emrullahberat46

  emrullahberat46 emrullahcam@gmail.com

  Şehir:
  Bitlis-Hizan
  Araç Markası:
  2001 Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Gri- Sedan
  Hocamın bıraktığı yerden ben bu yalıtım işine devam etmeyi düşünüyorum inşallah.
  Yapmayı düşündüklerim: Kapı fitillerine akvaryum hortumu, bagaj zemini ve davlumbaz içi pütür.Birde bunların haricinde opsiyon olarak motor kaput içi.
  Bunları kendim yapabilirim diye düşünüyorum.
  Bunlarla ilgili görüş, düşünce ve alınacak malzeme tavsiyelerinizi alabilirim.
  Uygulamayı yazın yapmayı düşünüyorum.Yaza kadar hem bu konuda araştırma yapacağım hemde malzemeleri temin edeceğim inşallah.


  Huzur naMAZDA
   
 17. aurora

  aurora (Can)

  Şehir:
  İzmir
  Araç Markası:
  1992 - Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Kuğu Beyazı - Sedan
  @süleyman46 hocam, Z tipi fitiller duruyorsa ve kullanmayacaksanız ben talip olabilirim. :) 4 kapının araç önüne bakan kısımlarında kullanmayı düşünüyorum. ;)
   
 18. süleyman46

  süleyman46 Aktif

  Şehir:
  Mersin - Kahramanmaraş
  Araç Markası:
  Mazda 6 2010
  @aurora kardeşim fitiller duruyor fakat kullanmaya niyetim var, fırsat kolluyorum. Kullanmaktan vaz geçersem sana haber ederim ;)
   
 19. aurora

  aurora (Can)

  Şehir:
  İzmir
  Araç Markası:
  1992 - Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Kuğu Beyazı - Sedan
  O zaman ben bir Z tipi fitil siparişi vereyim. :) Yakın zamanda ali dayı siparişi verecek misiniz? @süleyman46 @Murat @domestos @özer
   
 20. aurora

  aurora (Can)

  Şehir:
  İzmir
  Araç Markası:
  1992 - Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Kuğu Beyazı - Sedan
  Z tipinin yeri belli. Ön kapının A sütunundaki tarafına, arka kapının da B sütunundaki tarafına yerleştirilecek. Yani iki kapıya da menteşelerin olduğu bölümden koyulacak ki havanın kapılarda daha iyi akmasını sağlasın. Z tipi için başka yararlı yer göremedim. Eğer alternatifler olsaydı bantlama ile test etmek mantıklı olurdu fakat alternatifsiz olduğu için doğrudan uygulayabilirsin. :)

  Sizin araçta durum nasıl bilmiyorum ama D tipi de B sütununda iki kapının tam arasına koyulabilir. Fakat burada kapılara fazla baskı yapmaması gerekiyor. Eğer kapıya fazla baskı yaparsa bu sefer tüm fitiller boşa çıkar. Burası biraz riskli. D tipinin alternatif bölgeleri epey var. Bantlama ile test edilebilir ama epey de uğraştırır. Şahsi fikrim kapılarda tam uyacak ve işe yarayacak bir bölge yoksa motor kaputunun kenarları, kabine bakan tarafı ve ön tampon bölümüne boydan boya koyulabilir.

  Ben de 626 için kapsamlı bir yalıtım tartışma konusu açacağım. Orada tartışıp sonra malzeme siparişi verip en son da uygulama yapayım diyorum. :)
   
  mustafayk, ezmocesteri ve süleyman46 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş