Mazda 626 GF (1997-02) Lastik Seçimi

Cem Baydar

Katılımcı
Merhabalar,
Aracıma 195/65/R15 4 mevsim takım lastik alacağım. Niyetim Lassa ya da Petlas almak ama Lassa ön planda. Kullanan var mı? var ise yorumları alabilir miyim?

aytacesen

Katılımcı
Merhabalar,
Aracıma 195/65/R15 4 mevsim takım lastik alacağım. Niyetim Lassa ya da Petlas almak ama Lassa ön planda. Kullanan var mı? var ise yorumları alabilir miyim?
İki lastik de hemen hemen aynı ayarda lastikler.Aynı ölçülerde lastik kullananların yorum yapması daha sağlıklı olur ancak benim tercihim Petlastan yana olurdu.Kendi aracımda goodyear efectgrip kullanıyorum çok memnunum.

ahmoztrk

Katılımcı

Merhabalar,

Babamın hondasına 185/70/14 petlas imperium aldık, pek memnun kalmadık yol sesi, konfor zayıf, yol tutuş pek başarılı gelmedi bize!

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şıklar neden sadece Petlas ve Lassa üzerine ki, fiyattan dolayı mı ?

Ben ikisini de tercih etmezdim, fiyat politikana göre ;
Nokian, Michelin, Continental ya da
Hankook, Falken, Kumho olabilir,
Tabi ki şıklar çoğaltılabilir.

Cem Baydar

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şıklar neden sadece Petlas ve Lassa üzerine ki, fiyattan dolayı mı ?

Ben ikisini de tercih etmezdim, fiyat politikana göre ;
Nokian, Michelin, Continental ya da
Hankook, Falken, Kumho olabilir,
Tabi ki şıklar çoğaltılabilir.
Hayır olay sadece fiyat meselesi değil. çok daha ucuza alınacak tekerler de var. Asıl amaç yerli üretimin desteklenmesi. Özellikle Petlas her türlü kara taşıtı lastiğinin yanı sıra savaş uçağı lastiği de üretiyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 90' nın üzerinde ülkede satışta.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
O zaman iş değişir hocam, kriter yerliyse eğer ikisi de aynı, arkadaşım @MT53 Lassa kullanmıştı bir önceki aracında ve memnundu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok kilometre yapmıyorsan en yumuşak olanı tercih et bence... Hemen sertleşmesin.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
https://www.youtube.com/watch?v=qH23FLqCmiU LASSA İmpetus Revo tanıtım videosu. ikna edici gibi görünüyor ama çelişkide kalan kısım hangi lastiklerle karşılaştırılıyor? Araştırmaya devam.
İyi de hocam siz hangi lastiklerle karşılaştırıldığı konusunu bir kenara koymanız lazım çünkü siz şıkları ikiye indirmişsiniz zaten. Size Petlas ve Lassa nın birbiriyle kıyası lâzım.

Recep53

Sessiz
Yakın zamanda lastik değişmesi gerekecek.
Piyasada olan seçenekler,
Toyo(fabrika çıkışı takılan lastik), Pirelli ve Kumho. Yazlık lastik olarak başka seçenek bulamadım.
Araç üzerindeki lastikler trafiğe çıkalı 26 ay(42 bin km), üretileli 40 ay olmuş.
Bu yaz sonundan itibaren (34 bin km) fazla ses yapmaya başladılar. Servise sorduğumda
lastikler biraz sert,zaten ömür sonuna yaklaşmışlar,10bin km kadar daha kullanın sonra yumuşak bir lastikle değiştiririz denilmişti.
Geçen lastik tamirini yapan ustaya yukardaki seçenekleri sorduğumda Pirelli'ye sinkaf etmiş,aynı lastiği takmayacaksan Kumho tak demişti :)
Sizin tercihiniz ve dayanağı ne olurdu?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Pirelli sert bir lastik, Kumho kullanmadım ama Pirelli den daha yumuşak olduğu için tercih ederdim, yalnız kullanılan kauçuk oranı ve testlerine bakmak lazım sırf yumuşak hamurlu diye bir lastik tercihi yapılamaz tabi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok kilometrede yumuşak lastiğin dişleri dayanmaz, az kilometre yapan için yumuşak lastik uzun ömürlü olur... Continental da bakabilirsin abi...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Doğru, ebat sıkıntısını Mustafa Abi yazmıştı...

Üst Alt