Mazda 626 GF (1997-02) Lastik Seçimi

Mt53

Katılımcı
Ben de bugün guzum bici bici yapılırken lastikçileri bi gezeyim dedim.. Michelin bayisine gittim..Benim burda resmini paylaştığım lastik için 325 TL fiyat verdi..Cooper'ı sordum onu da 300'e getirtebilirim dedi ama BF gibi yeni olmayabilir dedi..Ama BF için yeni tarih garanti ederim dedi..Pirelliye uğradım..Pzero için 435 TL rakam verdi..Continental ve Good Year ise 525 TL lik fiyatlarıyla zirvede yer aldı Continental bayisi Dunlop Sport Maxx TT için ise 430 TL fiyat çekti.. Haftaiçi ise bacanağın tanıdığı var burda Petlas bayisi..Toyo, Hankook, Falken getirtebiliyor..Bir de ondan fiyat alacağım..

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Yakın zamanda lastik değişmesi gerekecek.
Piyasada olan seçenekler,
Toyo(fabrika çıkışı takılan lastik), Pirelli ve Kumho. Yazlık lastik olarak başka seçenek bulamadım.
Araç üzerindeki lastikler trafiğe çıkalı 26 ay(42 bin km), üretileli 40 ay olmuş.
Bu yaz sonundan itibaren (34 bin km) fazla ses yapmaya başladılar. Servise sorduğumda
lastikler biraz sert,zaten ömür sonuna yaklaşmışlar,10bin km kadar daha kullanın sonra yumuşak bir lastikle değiştiririz denilmişti.
Geçen lastik tamirini yapan ustaya yukardaki seçenekleri sorduğumda Pirelli'ye sinkaf etmiş,aynı lastiği takmayacaksan Kumho tak demişti :)
Sizin tercihiniz ve dayanağı ne olurdu?

al bende'de aynı dert var. kışlıkları taktım üzerindeki yazlıklar bitikti attık tabiki. mart sonu gibi yeni lastik lazım fakat bizim ölçüde pek alternatif yok bende 225 yerine 235/55/19 alıcam alternatif bu ölçüde artıyor. daha önceki arabamda michelin kullanmıştım çok iyiydi. galiba michelin alıcam tekrar fakat lastikçi bi arkadaşım dunlop'u çok övdü bakalım ne yapacağız.

Cem Baydar

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Amin inşallah ama kafam karışık az ya eski aracım varken yani punto varken kafam ne rahattı yaa git ilçede tanıdık lastikçiye Lassaları taktır çık..Hiç bu kadar araştırmazdım birşeyleri
Lastik tanıtım kartları üzerinde A'dan G'ye kadar harflar var bunlar da Yakıt tasarrufu ve ıslak zeminde yol tutuş kabiliyetlerini göstermektedir. Yakıt tasarrufunda A çok az yakıt sarf eder G çok yakıt sarf eder anlamındadır. Bunun etkilediği parametreyse yola tutunmadır. A yola en az tutunan G yola en fazla tutunandır. Bence Yol tutuşu C ile F arasında, ıslak zeminde yol tutuşuysa A ya da B olan lastiği tercih etmekte fayda var (senin araç için).

Ekli dosyalar

• 20150124_114845_337x600.jpg
    20150124_114845_337x600.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 22

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Lastik tanıtım kartları üzerinde A'dan G'ye kadar harflar var bunlar da Yakıt tasarrufu ve ıslak zeminde yol tutuş kabiliyetlerini göstermektedir. Yakıt tasarrufunda A çok az yakıt sarf eder G çok yakıt sarf eder anlamındadır. Bunun etkilediği parametreyse yola tutunmadır. A yola en az tutunan G yola en fazla tutunandır. Bence Yol tutuşu C ile F arasında, ıslak zeminde yol tutuşuysa A ya da B olan lastiği tercih etmekte fayda var (senin araç için).
Sadece yol tutuşuyla yakıt verilerini değerlendirmek yanlış olur. Kış lastikleri daha çok yaktırıyor o zaman yazın yüksek hızlarda kış lastiği kullanmamız gerekirdi daha iyi yol tutacağı için. Lastiğin tasarımı vede ağırlığı en büyük faktör yakıt tüketiminde.

Mt53

Katılımcı
Fikirleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar. Kafamdaki lastikler az çok belli ve ben de ıslak zeminde yol tutabilecek ve genel anlamda da yol tutuşu iyi olan çok ses yapmayan bir lastik bakıyorum..Burası karadeniz ve yağmurla herzaman yüzyüzeyiz.. Kafamdaki lastikler belli..sadece aralarından birini seçecem işte bakalım hangisi olacak
Sadece yol tutuşuyla yakıt verilerini değerlendirmek yanlış olur. Kış lastikleri daha çok yaktırıyor o zaman yazın yüksek hızlarda kış lastiği kullanmamız gerekirdi daha iyi yol tutacağı için. Lastiğin tasarımı vede ağırlığı en büyük faktör yakıt tüketiminde.

Cem Baydar

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yol tutuşuyla yakıt sarfiyatı arasındaki ilişkiye yuvarlanma direnci deniyor. Senin de söylediklerinle beraber hepsi yuvarlanma direncinde etkili.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Denizlide yok sanırım bayisi ama araştırmak lazım bir dahaki sefere aklımda dursun

Tapatalk

PeterPAN

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Kullandığım en iyi lastik NOKIAN dır, gercekten yol sesi, yol tutuş, sudaki performansı, kar performansı ve çukurlardaki sağlamlık olarak tek gecerim. Lakin gel gelelim 2 yılda yanakları çatladı benim lastiklerimin :( uzun araştırmalar sonucunda karar veripi 4 lastiğe 2 sene önce 1300 tl para vermiştim. 2 sene içinde çatlaması çok şaşırtmıştı beni, belki kullandığım lastik parlatıcılarından kaynaklanmış olabilir diye düşünüyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kesinlikle parlatıcılardandır bence yoksa anormal bir üretim hatası olmadığı takdirde ki sanmıyorum mümkün değil çatlaması, hele ki üretim tarihi eski değilse.

PeterPAN

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Kesinlikle parlatıcılardandır bence yoksa anormal bir üretim hatası olmadığı takdirde ki sanmıyorum mümkün değil çatlaması, hele ki üretim tarihi eski değilse.

eski aracımın üzerinde gitti lastikler, o kadar çukura düşmeme rağmen 45 yanakla hiç balon yapmamıştı, ondan once 4 lastik yarmışlığım var :) şimdi ki mazda 3 ümü de nokian alcaktım korkudan alamıyorum, Ya Çatlarsa diye !!!

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
eski aracımın üzerinde gitti lastikler, o kadar çukura düşmeme rağmen 45 yanakla hiç balon yapmamıştı, ondan once 4 lastik yarmışlığım var :) şimdi ki mazda 3 ümü de nokian alcaktım korkudan alamıyorum, Ya Çatlarsa diye !!!
Çatlamaz, gönül rahatlığıyla al, benim Toyo lar bitince ben de Nokian alırım

Üst Alt