Mazda 626 GF (1997-02) Kontak Termiği Hakkında

mbi32

Sessiz
Arkadaşlar Merhaba;
98 626 aracım var.Aracı çalıştırınca röle sesi tık sesi geliyor marş almıyordu.Kendim söktüm temizledim.Şu anda iyi bi sıkıntısı yok.Ama hava çok sıcaksa arada tekrar edebiliyor.İkincide kesin alıyor marşı.yani 30 40 kerede 1 kere anca yapıyordur.Yani gittiği yere kadar gidecek ama bu parçanın bence ilerde değişmesi gerekecek.Benim merak ettiğim bu kontak termiğini orjinalini bulamadım.ebayda ise 150 dolar civarı pahalı bir parça.Ford Rangerın ki uyumlu diyolar bir bilgisi olan var mı veya başka uyumlu olan araç var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir yerde daha okumuştum ford parçası hem uygun hem de uyumlu diye...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Moderatörün son düzenlenenleri:

mbi32

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Olabilir ama bence zayıf ihtimal.Çünkü ilk önce ustaya gitmiştim kömürleri değişti.Biraz faydası oldu.Ama kontak termiğini temizleyince sorun ortadan kalktı.Çünkü kontağı çevirince hiç ses gelmiyo sadece röle sesi tık sesi geliyor.Radyo korna falan elektrik aksamı çalışıyor ilk başta.Arada çok sıcak havada nadiren tekrarlıyor ama ikincide kesin alıyor marşı.30 40 kerede 1 kere anca yapıyor.Şu anlık bi sorun yaşamadım.Bence hava sıcakken yapmasının sebebi kontak termiğinin içinde beyaz bi yağ heralde aşınmayı önleyen bişey vardı onu da silmiştim normal arko krem sürmüştüm.Hiç kontak termiğini değiştiren oldu mu acaba?

mbi32

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet hocam o konudan bakarak değiştirmiştik kontak termiğini ama o beyaz krem gibi şeyi de sildik

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslinda cok ozel bi yag gecen tekirdagda bi tesis icin lazim oldu ordakilere sormustum 1kg i bin tl dediler
O beyaz yag tahmin ediyorumki belki farklida olabilir iletken degildir ve cok uzun omurludur onu silip arko krem surmeniz ilginc olmus.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Kontak termiği içindeki bakır pullar tetiklemeden dolayı işlevini yitiriyor ve zamanla çıkıntılı noktaları incelme yapıyor. Mazda da sağolsun baskı istenen bölgeye tek bir vida atmış. Zaten sorunda bundan kaynaklanıyor. Termiğin alt kısmını elinle oynatırsan tam sıkı olmadığını anlarsın.
Termiği söktüğünü yazmışsın ama sadece temizleyip geri takarak bir sonuca varamazsın. Puldaki eriyen çıkıntılı kısımlara arka taraftan bir tornavida yada benzeri bir aletle çok hafif tıklıyarak eski konumuna getirmen gerek. Bunu bir ağaç üzerinde yapa bilirsin. Bir diğer püf nokta da termiği tutan tek vidayı sıkıp alt kısmını da bir cırt yardımı ile kontağa bağlaman gerekiyor.

Bu ara da 323 lere ford rangerin 98-2002 modellerin termikleri bire bir uyuyor. Tek soket ve çift soket modelleri var. 626 nın termiği ile karşılaştırırsan hangisinin uygun olduğunu anlarsın. Yüksek ihtimal çift soketli olması lazım

http://www.esenbogaotomotiv.com/?newUrun=1&Id=1356307&CatId=bs400835

http://www.fordtoptancisi.com/Direksiyon-Kontak-Termigi-Ranger,PR-3325.html

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bj de bende oyle yapmistim konusuda mevcut.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt