Mazda 626 GF (1997-02) Kalorifer Peteği Temizliği ve Hava Alma

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benimkinde hemen hemen en üstte kaputu açınca arabanın önüne geçtiğimizde bize göre arka sol köşede bir sorun yaşamadım. Bir de bu regülatörden motora kadar olan boru mesafesi ne kadar kısa olursa o kadar iyi oluyormuş, arabanın yakması ve çekişi iyi oluyormuş diye duymuştum. Onu da sorarım.

Evet hocam doğrudur... Regülatörde sıcak su ile sıvı hale gelen gaz yanma odasına gönderilirken ne kadar az mesafe kat ederse o kadar sıvı halinde kalması kolay olur, bu yüzden faydası mutlaka olur... O0

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Geçen ay benimkinin beyni patlamış gaz yok gösteriyodu değiştirdik acaba bir sıcak bir soğuk olduğu için dayanamamış olabilir mi? :) Yenisini takınca düzeldi. Çok da olmadı aslında 2009 da takılmıştı. Dediklerine göre piyasadaki en iyi marka(BRC) ama daha uzun gider sanıyordum. :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen ay benimkinin beyni patlamış gaz yok gösteriyodu değiştirdik acaba bir sıcak bir soğuk olduğu için dayanamamış olabilir mi? :) Yenisini takınca düzeldi. Çok da olmadı aslında 2009 da takılmıştı. Dediklerine göre piyasadaki en iyi marka(BRC) ama daha uzun gider sanıyordum. :(

Yine iyi dayanmış hocam, regülatörün içindeki plastik aksam o kadar sıcak suya maruz kalıyor, yıpranması gayet normal...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Yine iyi dayanmış hocam, regülatörün içindeki plastik aksam o kadar sıcak suya maruz kalıyor, yıpranması gayet normal...
İçime soğuk bir bardak su serptin Veli bey şimdi, ben de epey üzülmüştüm verdiğim paraya değil de bu kadar erken gitmesine, demekki normalmiş. Ustam da demişti maksimum 60 bin gider diye benimki de 55 bin falan gitmişti. Bir 50 bin daha garanti demektir sıkıntı yok o halde.:)

[member=9]domestos[/member] Veli abinin dedigi gibi kaş yaparken göz çıkarmak da var ancak sistemi degistirdikten sonra lpg yeterince ısınıyor. Lpg geçiş zamani ayni yerinde degisiklik olmadi bayagida yol yaptim sorun yok. Lpg talilinca sistemin orjinal sirasi degismisti. Simdi fabrikasyon haline geri geldi.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
İyi akşamlar arkadaşlar, bugün ustama gittim,kontrol ettirdim ve sizin sorularınızı da sordum hemen sıralayayım uzman görüşlerini. :)
1- Olması gereken motordan çıkan sıcak su önce kalörifere sonra LPG beynine gitmeliymiş, arabaya göre zaman zaman tersi de olabilirmiş ama en sağlıklısı buymuş.T boru takılmasını kesinlikle tavsiye etmiyor.
2- LPG beyni (diğer adını hatırlamıyorum şu anda) motora ne kadar yakınsa yani beyinde ısınan gaz motora ne kadar kısa bir boruyla bağlanıyorsa o kadar verimli çalışıyormuş,bu arabanın çekişini özellikle yakıtını çok etkiliyormuş.
3- Bu cihazın uzak olduğu durumlarda motor seviyesine göre az daha aşağıda olması uygunmuş ama mesafe yakınsa üstte olması benimki gibi (manifoldun hemen üst solunda) daha uygunmuş. Umarım bir şeyler unutmadım. Unuttuğum bir şey varsa onu da tekrar sorarım.

Teşekkürler aynen o şekilde yaptık, regülatör diğer adı :)

Yaza değişecek benimkisi, belirttiğiniz yere montaj yaptıracağım. Gayet uzak ve yükseğe montaj yapmışlar..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi akşamlar arkadaşlar, bugün ustama gittim,kontrol ettirdim ve sizin sorularınızı da sordum hemen sıralayayım uzman görüşlerini. :)
1- Olması gereken motordan çıkan sıcak su önce kalörifere sonra LPG beynine gitmeliymiş, arabaya göre zaman zaman tersi de olabilirmiş ama en sağlıklısı buymuş.T boru takılmasını kesinlikle tavsiye etmiyor.
2- LPG beyni (diğer adını hatırlamıyorum şu anda) motora ne kadar yakınsa yani beyinde ısınan gaz motora ne kadar kısa bir boruyla bağlanıyorsa o kadar verimli çalışıyormuş,bu arabanın çekişini özellikle yakıtını çok etkiliyormuş.
3- Bu cihazın uzak olduğu durumlarda motor seviyesine göre az daha aşağıda olması uygunmuş ama mesafe yakınsa üstte olması benimki gibi (manifoldun hemen üst solunda) daha uygunmuş. Umarım bir şeyler unutmadım. Unuttuğum bir şey varsa onu da tekrar sorarım.

Bilgilendirme için teşekkürler hocam, emeklerine sağlık...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Teşekkürler aynen o şekilde yaptık, regülatör diğer adı :)

Yaza değişecek benimkisi, belirttiğiniz yere montaj yaptıracağım. Gayet uzak ve yükseğe montaj yapmışlar..
Rica ederim kardeş, bu konuya çok dikkat etmişimdir, daha önce 93 model vardı, onda da motora çok yakındı regülatör, kimse inanmıyordu çok az yakıyordu, beklenenden çok daha fazla atak bir arabaydı, aldığım arkadaşa sormuştum o da demişti motora ne kadar yakın tutarsan regülatörü o kadar rahat edersin diye. Bir de onda klasik sistem vardı sıralı değil.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.Herkese kazasız belasız sürüşler.
Bugün bende aracımın ısıtmayan kalorifer peteğini temizlemek için kolları sıvadım. Malzeme olarak 3litre antifriz aldım. Sonra kalorifer su girişine uygun 2 metre boyunda hortum aldım.1kutu da porçöz aldım.Oradaki kelepçeleri yenilemek için birkaç tane de kelepçe aldım.Öncelikle kalorifer su girişinin hemen üzerinde bulunan lpg kesicisini ve fren hava hortumunu çıkararak çalışma alanımı genişlettim. Daha sonra kalorifer su giriş hortumlarını çıkardım ve almış olduğum hortumu 2 parçaya kesip oraya giriş ve çıkış tarafından bağladım.Giriş hortumundan içeriye şebeke suyu verdim bir miktar.Daha sonra boruları değiştirip tersten biraz su verdim.Buraya kadar yaptığımın pek fazla bir etkisi olmadı.Sadece birkaç kaba pislik çıktı ki o da şebeke suyundan da gelmiş olabilir.
Daha sonra yavaş yavaş boruya kireç çözücüyü dökmeye başladım.Hortumun diğer tarafından su çıkana kadar döktüm ve biraz bekleyip biraz daha kireç çözücü dökmeye yaklaşık 10-15 dakika devam ettim.Bu arada içeriden kireç ve pas çözülme sesleri geliyordu.Daha sonra durulama aşamasına geçtim.Önce boruya şebeke suyunu bağlayıp bir süre düşük basınçta akıttım.Aynı işlemi tersten de yaptım.Arada birde içeride su varken üfleyerek suyun pisliklerle beraber akmasını sağladım.Daha sonra borulardan birini söküp diğer borudan yine su verdim.Daha sonra yön değiştirip yine aynısını yaptım.Son olarakta lpg regülatör giriş hortumlarını çıkarıp giriş kısmına bağlı olana diğer taraftan çıkana kadar antifriz doldurdum. Ve işlemi bitirdim.
Sonuç:Arabanın ısıtması mükemmel oldu.Ford courier i olan bir abi ile gezmeye çıktık.Benim arabada yeni olmasına rağmen ancak bu ısıtıyor dedi.

Maliyet:3 litre antifriz:11,90(a101)
Boru ve kelepçe:8tl
Porçöz:4,5 tl
Güzel ısıtan kalorifer:paha biçilemez :):)

Not: Bütün bu işlemlerden sonra arabayı çalıştırıp radyatör kapağını açarak havanın çıkmasını bekledim.Ayrıca rölanti motoruna giren hortumu da çıkarıp havasını almaya çalıştım.Burada birşey dikkatimi çekti.Araç rölantide çalışırken rölanti motorundan sabit bir su akışı olmuyor.Bazen fışkırma gibi çıkıyor bazen normal çıkıyor bazen hiç çıkmıyor.Bir de radyatör kapağını fazla açık tutmuş olmalıyım ki su önce kaynamaya başladı sonra bir anda fışkırdı nerdeyse yanacaktım elimdeki plastik tas'ı önüne tutarak kurtuldum.Daha sonra bayağı bir miktar antifriz ekledim yine.
Şimdi burada ben tam emin olamadım ben bunun havasını doğru aldım mı yoksa başka birşey yapmam gerekiyor muydu?

0594e3e93710bfd798501980a31b7a93.jpg
c05402f6abf75638cfecf55f4c64b2f1.jpg
90d9b18d5304458a6531113968c19e8b.jpg
8268e45b923508317137f8469c6b6f35.jpg
0d83bab2c53a1979f148df62d1e2e5f1.jpg
cf3f82db552e6b2d27080d80a4ed42b6.jpg
b6bbe6d7c63862cf1eb223bb08c658cb.jpg
e3d0015af0e62e61de353732239db2c7.jpg
87a0731c7a04a662449c27e3e4f7b52a.jpg
e1fb70ee6a1dcca0f84160f096fab385.jpg

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Elinize sağlık. Çok güzel olmuştur eminim. :) Ben de temizlik sonrası kaloriferi hiç açmıyorum desem yeridir. Kalorifer sıcak konumdayken dışarıdan hava almayı açık bırakıyorum, hızlandıkça içeriye sıcak hava geliyor sürekli. :)

Havasını almışsınızdır muhtemelen. Gaz kelebeğindeki kesiklik sistemin içindeki havanın da çıkışından kaynaklanıyordur. Eğer otomatik jikle geç devreden çıkıyorsa hortumlarda tıkanıklık da olabilir. Siz yine de radyatör kapağı kapalı şekilde birkaç km tur attıktan sonra motorun soğumasını bekleyip tekrar suyunu kontrol edin. Muhtemelen biraz su alacaktır içine.

Bir de uyarmak istiyorum; radyatör kapağı açık şekilde fanın devreye girmesini beklemeyin, radyatör kapağını açık bırakmanız soğutma sisteminin basınçlı olmasını engelleyecek ve suyun hızla kaynama noktasına ulaşmasına ve motor bloğunda suyun kaynamasına sebep olacaktır. Bu işlemin süresinin biraz bile uzun olması esasen hararet yapmayla eşdeğerdir. Sonra geçmiş olsun. Silindir kapak contanız yara almış demektir. Suyla beraber antifriz koymanız iyi olmuş. Bu durumu biraz tolere etmiştir. Eğer radyatör kapağından hava almak isterseniz (bunu önermiyorum) fan 2-3 kez devreye girdikten sonra kapağı ilk kademe gevşeterek soğutma suyu basıncını azaltın, ikinci kademede havayla su birlikte çıkacaktır. Sonra kapağı kapatın. Dikkat edin, bu işlem çok tehlikelidir ve bunu önermiyorum.

Bunların yanında yeni antifrizle birlikte bir süre hortumları kontrol altında tutun. Daha öncesinde antifriz olsa da yeni eklediğiniz antifriz çözücü etkide bulunabilir. Başıma geldi.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Elinize sağlık. Çok güzel olmuştur eminim. :) Ben de temizlik sonrası kaloriferi hiç açmıyorum desem yeridir. Kalorifer sıcak konumdayken dışarıdan hava almayı açık bırakıyorum, hızlandıkça içeriye sıcak hava geliyor sürekli. :)

Havasını almışsınızdır muhtemelen. Gaz kelebeğindeki kesiklik sistemin içindeki havanın da çıkışından kaynaklanıyordur. Eğer otomatik jikle geç devreden çıkıyorsa hortumlarda tıkanıklık da olabilir. Siz yine de radyatör kapağı kapalı şekilde birkaç km tur attıktan sonra motorun soğumasını bekleyip tekrar suyunu kontrol edin. Muhtemelen biraz su alacaktır içine.

Bir de uyarmak istiyorum; radyatör kapağı açık şekilde fanın devreye girmesini beklemeyin, radyatör kapağını açık bırakmanız soğutma sisteminin basınçlı olmasını engelleyecek ve suyun hızla kaynama noktasına ulaşmasına ve motor bloğunda suyun kaynamasına sebep olacaktır. Bu işlemin süresinin biraz bile uzun olması esasen hararet yapmayla eşdeğerdir. Sonra geçmiş olsun. Silindir kapak contanız yara almış demektir. Suyla beraber antifriz koymanız iyi olmuş. Bu durumu biraz tolere etmiştir. Eğer radyatör kapağından hava almak isterseniz (bunu önermiyorum) fan 2-3 kez devreye girdikten sonra kapağı ilk kademe gevşeterek soğutma suyu basıncını azaltın, ikinci kademede havayla su birlikte çıkacaktır. Sonra kapağı kapatın. Dikkat edin, bu işlem çok tehlikelidir ve bunu önermiyorum.

Bunların yanında yeni antifrizle birlikte bir süre hortumları kontrol altında tutun. Daha öncesinde antifriz olsa da yeni eklediğiniz antifriz çözücü etkide bulunabilir. Başıma geldi.
Bilgileriniz için teşekkür ederim.Kapaktan hava almayı önermiyorum demişsiniz.Bana bizim araçlarda havanın tam olarak nasıl alındığını anlatır mısınız?Ben tam emin olamadım şimdi ben doğru mu yaptım yanlış mı? Veya eksik ya da hatalı mı yaptım acaba?
Bi ters bi düz derken sistemin başını döndürmüşsün hocam. :D Ellerine sağlık. Güzel çalışma olmuş.
Abi bizim forumdan ve internetten okuduğum yerlerde hep öyle yazıyordu bende onlara uyarak sürekli yön değiştirerek yaptım :):)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgileriniz için teşekkür ederim.Kapaktan hava almayı önermiyorum demişsiniz.Bana bizim araçlarda havanın tam olarak nasıl alındığını anlatır mısınız?Ben tam emin olamadım şimdi ben doğru mu yaptım yanlış mı? Veya eksik ya da hatalı mı yaptım acaba?Abi bizim forumdan ve internetten okuduğum yerlerde hep öyle yazıyordu bende onlara uyarak sürekli yön değiştirerek yaptım :):)

Mazda 626 GE (1991-97) Radyatör - Hortum Değişimi ve Hava Alma

Mazda 626 GE (1991-97) Motor Suyu Değişiminden Sonra Hava Problemi

Mazda 626 GE (1991-97) Radyatörün Havası Nasıl Alınır ?

Üst Alt