Mazda 626 GF (1997-02) Kadran ve Kalorifer Kumandaları

ahmoztrk

Katılımcı
Arkadaşlar selamlar,

Uzun zamandan beri elimin değmediği, ama bugün bir fırsat bularak en sonunda el atabildiğim kalorifer kumandalarını tamir etmeye çalıştım.

Kaloriferlerin yönünü belirleyen ve sıcak soğuk ayarını yapan halatlar zor çalışıyordu ve zaman zaman dişlilerde sıyırmalar oluyordu. Bu durumu düzeltmek için ilk önce teybin olduğu bölümdeki çerçeveyi çıkarttım.

Çerçeveyi çıkarttıktan sonra teybin altındaki ıvır-zıvır gözünü de söküp çevirme düğmelerinin bağlı olduğu düzenekten kilima, arka cam buz çözücü, kalorifer fan açma-hız düğmesinin ve o paneli aydınlatan küçük ampüllerin fişlerini çıkarttım. Daha sonra kolarifer sistemine bağlı halatları da sökerek paneli elime aldım.

Paneldeki kontrol çarklarını-dişlilerini yağladım.

Daha sonra panel üzerine bağlı, halatların içinden geçtiği sert hortumları tutan klipslerden kırık olanlarını plastik kelepçe ile sağlamlaştırdım.

İçeiri hava giriş-çıkışını sağlayan sistem, sıcaklık ayar sistemi ve fan-hava yönünü değiştiren sistemlerin(kumanda panelinden gelen halatların bağlandığı mekanizmalar) hareket mekanizmalarını güzelce temizleyip yağladım. Yağlamayı sıvı gress ile yaptım. Buraları görmek için torpidoyu komple çıkardım.

Kontrol paneline bağlı halatların rahat çalışması için boruların diplerinden yavaş yavaş ince makine yağı döktüm.

Daha sonra kadranın çerçevesini çıkardım ve kadranı da söktüm. Temizlemesi için eşime bıraktım.

Yine kalorifer kontrol panelindeki ve kadrandaki patlak lambaları değiştirdim ve kontrol ettim.

Hazır elim değmişken tavan lambalarını da yeniledim. watı ya da voltajı herneyse bilmiyorum ya da amperi biraz daha yüksek ampüller taktım, osram marka. Yine tavan lambalarının seffaf kapağını da eşime temizlettim.

Daha sonra sırayla hepsini geri takarken akşam oldu. Evde yemek molası verdim birazdan gidip her şeyi geri monte edeceğim inşaallah.

Herkese iyi günler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnsanın elinden iş gelmesi ne kadar güzel bir şey... Paylaşım için teşekkürler... Mis gibi olmuş... :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Çok güzel çalışmalar yapmışsınız, elden geçmesi iyi olmuş. Paylaşımlar için teşekkürler

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar herkese çok teşekkür ederim, şimdi bitti bütün işler her şey mis gibi oldu arabayı sıfır almış gibi hissediyorum :) 20dk şehir turu yaptım ve kalorifer ayarlarıyla oynamak çok zevkli oldu, yağ gibi kayıyorlar. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benimde sag tarafdaki isik yanmiyor ampul tipi nedir?

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Benimde sag tarafdaki isik yanmiyor ampul tipi nedir?

Ampül tipini bilmiyorum kod olarak, şu an Eskişehirdeyim Ankaraya döndüğümde sizin için fotoğraf çekeceğim. Büyük olanlar park lambalarının aynısı, ya da okuma ışıklarının. Diğerleride aynısının minik tipi.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
abi helal olsun valla. Mis gibi olmuş.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Hort XXL :)

Başlık çok faydalı, emeği geçenlere teşekkürü borç bilirim:) merak ettiğim birkaç şey var, yeni başlık açmaktansa buradan devam etmek istedim.

1- konuda ilk fotograftaki sökülmüş olan çerçeveyi nereden bulabilirim tavsiye istiyorum(tablet takmayı düşündüğüm için orjinaline dokunmadan bir proje geliştirmek düşüncesindeyim:)) buradakine benzer fikkirler var kafamda:

2- Kadrandaki hareketli çubukları daha önce sökeniniz oldu mu üstadlarım? bendekini denedim ama çok zorlayıp zarar vermek istemedim. Var mı bir püf noktası?
bunun benzeri bir çalışma yapma düşüncem var ama kısmet...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elinden iş gelenler için yapılabilecek uygulamalar.

Önceden boş vakitlerimde bu tarz işlerle uğraşıyordum ama şimdi ne boş vaktim var ne de uğraşmaya cesaretim... :)

cihatdag01

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya-GLX
Çok güzel bir çalışma; Toyotamda aynısını yapmıştım, şimdi 626 var, orta konsolun nasıl söküleceğini bile bilmiyorum..Yardımcı olur musunuz, orta konsol çerçevesinin vidası falan var mı yoksa geçme mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çerçeve geçmelidir onu çıkardıktan sonra ilk fotoğraftaki vidalara ulaşabilirsin. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
tebrik ediyorum sizi cesaretiniz için elinize sağlık

patlak bölgeler içinde plastik kelepçe yöntemini kapmış olduk :) benimkilerde çok sert

Moderatörün son düzenlenenleri:

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Arkadaşlar, an itibariyle konsolu aydınlatma sorunundan dolayı söktüm. Fakat kalorifer konsolu gelmiyor. En arkada baglı olan bir yer var. Ondan dolayı gelmedigini düşünüyorum.
Önden tırnaklardan acmak için ugraştım. Bu seferde ayar vidaları söküldü.
Şuan için kalorifer kontrol konsolunu nasıl cıkartabilirim. Hassas ve dikkat edilmesi gereken kısımlar nereler.
Yardım ve desteklerinizi rica ediyorum.

1.jpeg

2.jpeg

Üst Alt