Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GF (1997-02) İkinci Kez Conta Yanması

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında ALPEREN58 tarafından paylaşıldı.

1. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Arkadaşlar bildiğiniz üzere 2 ay önce yağ eksiltme nedeni ile 1400 TL vererek yarım motor yaptırmıştım. Önceki sahibi hararet yaptırdığından conta yaktığını söylenmişti. Açılmışken sekman da attırmıştık.

Geçenlerde aracı stop ettiğimde fokurdama sesleri duydum. Bugün aracı Sivas'ta bulunan özel bir Japon oto servisine götürdüm. Usta radyatör suyunu eklediğimiz kapağı açtığında süs havuzu görüntüsüyle karşılaştık. Yeni su ekledi onu da 30 cm kadar püskürttü. Conta yakmış dediğinde şok geçirdim.

Daha yeni yarım motor yapıldığını onca masraf ettiğimi söyledim .Usta dün dahi yapılmış olsa fan bir müddet çalışmasa, termostat arıza yapsa, radyatörde sıkıntı varsa conta yakması beklenir dedi. Başka bir ustayla da teyit ettik. 450 TL sadece işçilik tutacak.

Artık devamında karpuz kesilip içine bakılınca belli olacak. Inşallah iş büyümez.

Değiştirilmesine gerek yok denen düz vites şanzıman yağını bile değiştirdim, içini dışını şaşılacak kadar hoş bir hale getirdim. Ben bu kadar titizken böyle sürprizlerle karşılaşmak çok moralimi bozdu. İşin garibi arabamı hala çok seviyorum zerre kadar soğumadım. Bırakıp gelirken en azından yan aynasını alıyım yanımda dursun diye düşünmedim değil :)

Moralim bozulsa da herşey nasip kısmet insan aciz arabalar kul yapısı ne yapalım...

SM-T530 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ağustos 2015
  2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Geçmiş olsun hocam, ikinci defa olması üzüntünün de üzüntüsü oluyor maalesef... Allah beterinden saklasın... Contayı orijinal almaya özen göster birde radyatörü, devirdaimi, fan müşürünü, termostatı iyice kontrol ettir sıkıntı nerede??

Karpuzun kesilmesini bekliyoruz artık... :(

3. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Sorma Veli abi ilkinde önemsemedim ama ikincide canımı sıktı. Ustayla detaylı konuştuk hepsini kontrol edecek üçüncüyü kaldıramam artık.Karpuz kabak çıkmaz inşallah.

domestos bunu beğendi.
  4. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Benim aklıma şu geliyor demekki önceki usta düzgün yapamamış bir şeyleri atlamış? Soğutma sistemi düzgün bir Mazda'ya hararet yaptırmak kolay değildir. Geçmiş olsun :(

ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  5. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Gecmis olsun. Allah baska kaza bela ariza gostermesin. Keske yarim motor yaptirmasaydiniz. Binerken kendimizi satarken baskasini kandirmaktan oteye gecmiyor. Isinin hakkini vermeye calisan cogu usta yarim motor islerine girmek istemez cunku ne zaman elinizde kalacagi belli olmayan bir bomba tabiri caizse.

domestos bunu beğendi.
  6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Senin niyet temiz, Allah'ın izniyle o karpuz kan kırmızı çıkar sıkma canını... Oğuzhan'ın dediği gibi ilk yapan usta bir şeyleri es geçmiş gibi görünüyor... Günahını da almayalım, Allah'a havale edelim...

Kemal hocam, işini düzgün yapan usta olduktan sonra yarım motor da gayet başarılı olabiliyor. Önemli olan yapılan iş...

7. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Sakarya'da olsam ilk ustanın tepesine binerdim.Teslim alırken soğutma sistemini kontrol edip her ihtimale karşı termostatı da değişmişti. Bilmiyorum belki de suçu yoktur. Ya araba alt tarafı 15 yaşında bir araba ama herkesin gözü üstündeydi en son çatlayıp gidecek herhalde. Piyasada olmayan bir araba olunca illaki sorup duruyorlar. Yıkamacı bile beni 15dk rehin aldı sorular sordu. Belliydi bir nane olacağı. Bir de çok düştüm üzerine.Hanım hep dedi araba işini abartıyorsun nazar değdireceksin diye. Biraz da olayın bu yönü var galiba.

8. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Güvenilecek usta bulmak çok güç. Arabanın motoru konusunda idare eder bir bilgiye sahip olduğum için hangi usta ne dese eyvallah diyoruz iş onların vicdanına kalıyor.

9. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Garibimin son fotoları...

hagakure bunu beğendi.
  10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Çok geçmiş olsun, bahsettiğin gibi sakınılan göze çöp batıyor gerçekten, ben de çok ilgilendiğim için ufak çaplı can sıkıcı şeyler yaşadım ve kendimi artık araba konusunda frenliyorum. Umarım başka sıkıntılar çıkmaz ve bundan sonra da yaşamazsın.

11. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Geçmiş olsun, o kadar para verdikten sonra aynı arızanın tekrarlaması çok acı gerçekten :(

12. Güneş

Güneş Katılımcı

Araç Markası:
    İtalyan Manita :)
    Araç Renk ve Tip:
    Gri At...
    Geçmiş olsun. Her işte bir hayır vardır. Bu da öyle de geç. Belki daha büyük bir problem ile karşılaşacaktın da bu olay onun önüne geçmiş oldu :)
    Allah Nazarlardan saklasın.

13. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Yiğido böyle arabayı pasta cila yapıp sürekli yıkayarak gezersen soranda çok olur nazar eden de çok olur. İlk aldığım sıra sanayicisinden benzincisine soran çok oluyordu sonra ben arabayı tozu pisiyle bırakmaya başladım cilada atmadım şimdi nadiren soran oluyor. Fazla parlatmayın arabaları ve son olarak evet arabanın üzerine çok düşmeyin sonuç olarak bir avuç civata bir ton demirden oluşuyor.

14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Son fotoları deyip de iş çıkartma hocam.. Biz ona en yeni fotoları diyelim... :)

15. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Geçmiş olsun hocam. Sakarya'ya dönecekseniz bu kez aracı iyi ustaların ellerine teslim edin, daha sonra yine başınız ağrımasın. Anlamışsınızdır ki Mazda sağlam ve hassas bir araç.
    Düzce'de bu araçların dilinden anlayan ustalar var ve parçada kolay bulunuyor Düzce'de. Yada bir İstanbu gezisi planlayarak Adem ustanın ellerine bırakabilirsiniz, Adem Usta bi masaj yapsın guzuya rahatlasın :)

ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  16. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Arabanın durumu kritik olmasa yolculuk yapmasında sakınca olmasa Bursa Mazda servisine götürecektim. Şimdi ustaya telefon açtım.Aynı süreci tekrar yaşamak aynı parayı tekrar vermek çok can sıkıcı

17. Cem Baydar

Cem Baydar Katılımcı

Geçmiş olsun.

Kemal bunu beğendi.
  18. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

SM-T530 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakan_emre bunu beğendi.
  19. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu psikoloji ile espri yapmak bile başlı başına harika... :)

Bursa yı göze alıyorsan hocam, sür İstanbul a Adem ustam halleder guzuyu...

20. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Haklisin abi usta faktoru cok onemli tabii. Ama yarim motor yapip da kulaga sen bu arabayi sat diye fisildayan usta da cok :)

Sayfayı Paylaş