Mazda 626 GF (1997-02) Hareket Halinde Akü Işığının Yanması

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bugün aracı kullanırken 2-3 defa akü ışığı yanıp söndü
sebebi hikmeti ne olaki?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bugün aracı kullanırken 2-3 defa akü ışığı yanıp söndü
sebebi hikmeti ne olaki?

Sen bu arabayı nasıl kontrol ettirdin, iki uyanığın kumpasına gelmiş olmayasın ??

:(

Akü ışığının yanması demek, aracın şarj etmiyor demektir... Şarj dinamosunun kömürleri işlevini yitirmiş olabilir, şarj dinamosuna bağlı kayışlar gevşek olabilir...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sen bu arabayı nasıl kontrol ettirdin, iki uyanığın kumpasına gelmiş olmayasın ??

:(

Akü ışığının yanması demek, aracın şarj etmiyor demektir... Şarj dinamosunun kömürleri işlevini yitirmiş olabilir, şarj dinamosuna bağlı kayışlar gevşek olabilir...
sanmam abi, ustayı biri tavsiye etmese tanımam zaten, çok samimi arkadaşım tavsiye etti, eğer ankarada bir de şu ustayı ziyaret et derseniz gideyim bir de o baksın, özellikle mazdadan anlayan
ilk defa bugün oldu, daha önce olduysa da ben dikkat etmemiş olabilirim,
büyük bir sorun olmasa gerek

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
sanmam abi, ustayı biri tavsiye etmese tanımam zaten, çok samimi arkadaşım tavsiye etti, eğer ankarada bir de şu ustayı ziyaret et derseniz gideyim bir de o baksın, özellikle mazdadan anlayan
ilk defa bugün oldu, daha önce olduysa da ben dikkat etmemiş olabilirim,
büyük bir sorun olmasa gerek

İnsanlara güven olmuyor bu devirde... Edirne'deki guzuya bakmadan sallayan da arkadaşındı unutmayasın... ;)

Büyük bir sorun değil ama neticede sorun ve para/zaman ister.

sokrates

Katılımcı
arkadaşlar abartmayın şarj dinamosunun kömürleri bitmiş olabilir 120 liralık iş. veya daha basitinden akünün kutup başları gevşek olabilir hemen arabayı yerden yere vurmayalim arkadaşın moralini bozmayalim. şarj dinamosunun ömrünü tamamladığını akü ışığı yanmadan kimse bilemez

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar abartmayın şarj dinamosunun kömürleri bitmiş olabilir 120 liralık iş. veya daha basitinden akünün kutup başları gevşek olabilir hemen arabayı yerden yere vurmayalim arkadaşın moralini bozmayalim. şarj dinamosunun ömrünü tamamladığını akü ışığı yanmadan kimse bilemez

Abartma konusuna katılmıyorum Hüseyin... Bu araç yeni alındı ve kontrol edilerek alındı ama Bin lira masraf yapıldı ve hala sağdan soldan ışıklar yanıyor...

Düzgün şekilde baktırılan bir araçta bu masraflar görülür ve ona göre hareket edilirdi.

Şarj dinamosunda sorun olduğunu iyi bir elektrikçi rahatlıkla ölçümle anlayabilir...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Müsait bir zaman hem gezmek hem iş icabı git İstanbul a, aracı teslim et Adem Usta ya, gereken yapılsın kafan da rahat etsin

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Son zamanlarda edindiğim tecrübelere göre bizim milletten ikinci el araç alınmaz, araç alacaksan cebinde 2000 lira hazırda duracak. Milletimiz arıza ışığına faso fisoya bakmaz, araç yolda kalacak seviyeye gelmedikten sonra servise gitmez, satarkende muayyer diye satmaya çalışır.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
ben mazdadan anlamayan ustalardan biraz çektiğim için arabayı alalı 1 ayı geçti daha bişey yaptırmadım yaptırmak zorunda kalmadım çok şükür bu aracımda masraf olmadığı anlamına gelmesin sonuçta 17 yaşında bir araba elbette masraf var ama yaza muayene var hem o zamana saklıyorum hem servis indiriminde bazı parçaları servisten almayı düşünüyorum hemde olursa muayeneden önce arabayı adem ustama teslim edip yapılması gerekenleri yaptırmayı düşünüyorum sattığım arabayı da adem ustama götürene kadar düzene koyamamıştım onun tamiri tedrisatından geçmiş ve düzelmişti araba sizede tavsiyem yolunuz düşerse adem ustama kadar gidin derim tabi bu vakit ve nakit işi

Dexter

Sessiz
Araç Markası
Subaru Forester XT 04
Araç Renk ve Tip
Suv Siyah
bir kaç seçenek geldi aklıma istersen önce bunları kontrol edip telafi edemezsen yada tekrar yaparsa bir USTAya gitmek önemli tabi.

akü suyu çok azalmış olabilir sallantıda akü yetersiz devre dışı kalmış olabilir.

kutup başları gevşemiş olabilir veya oksitlenmiş olabilir.

şarj dinamosu nun kömürleri bitmişse aküyü şarj edemez okey ama araçta mesela farları klimayı fanı vs açınca voltaj kaybı olur duruken devir düşer ışıklar yanar söner ufaktan burdan dinamonda sorun olup olmadıgını anlamış oluruz

ayrıyetten dinamodan çıkan kabloları takip etmekte fayda var sizin motorda nerede yer alıyor bilmiyorum ama belki motora değip erimiş olabilir şase yapıyor olabilir

akünün kablolarıda aynı şekilde kontrol edilebilir. belki tesisata sizden önceki sahibi yenileme bakım vs yaptırmış olabilir ama ince güçsüz kablo kullanılmış olabilir. en kötüyü en ılımlı şekilde düşünüp moral bozmadan keyif kaçırmadan çözüm bulmak daha iyi benim fikrimce :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Abartma konusuna katılmıyorum Hüseyin... Bu araç yeni alındı ve kontrol edilerek alındı ama Bin lira masraf yapıldı ve hala sağdan soldan ışıklar yanıyor...

Düzgün şekilde baktırılan bir araçta bu masraflar görülür ve ona göre hareket edilirdi.

Şarj dinamosunda sorun olduğunu iyi bir elektrikçi rahatlıkla ölçümle anlayabilir...

abi bu ışık daha bugün yandı, belki çok basit nedenden dolayı yanmıştır, ama bakımdayken elektrikçi elden geçirmiş, belki de ayrıntılı bakmamıştır, yarın ustamı arayıp söyleyecem , sonuçta elektrikçinin hesaba 100 tl yazıldı, ampül değişimi, silecek ve bagaj motor kilidi için,
aracı alırken zaten inciğine cinciğine a dan z ye baktırma şansı olmaz,
motor , kaporta yürüyen tamamsa tamamdır, burada da araç alacak arkadaşlara o şekilde yönlendirme yapılıyor
kaç tane araç götürdüm hepsinin motoru tırttı, temiz 626 bulmak çok zor, bu aldığım da mükemmel değildir, olması da beklenemez

ankaradaki adamın kalkıp adem ustaya araba götürmesi kolay bir hadise değil, ankarada usta soruyorum kimse şu usta mazdadan iyi anlar , dürüsttür ve işini iyi yapar demedi bu zamana kadar
arabanın motor kapağı açılır işlem gerekir o zaman [member=66]Adem Usta[/member] ya götürülebilir

bunlar aşılabilir şeyler diye düşünüyorum, ben aracıma önem vermeye çalışıyorum, maddi olarak zorlanmama rağmen masrafından kaçınmıyorum, yaptırmaya çalışıyorum
ortalıkta dürüst insan bulmak zor gerçekten
Müslüman aldansa da aldatmaz düsturuyla hareket etmeye çalışıyorum :)
hüsnü zan ademi itimatı da elden bırakmadan

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
İnsanlara güven olmuyor bu devirde... Edirne'deki guzuya bakmadan sallayan da arkadaşındı unutmayasın... ;)

Büyük bir sorun değil ama neticede sorun ve para/zaman ister.
edirnedeki arkadaşla yüzyüze görüşmüşlüğüm yoktur, donanımhaberdeki punto sayfasında tanıştığımız bir arkadaş,
sizler de buradan takip ettiniz, bayağı uğraştım düzgün araba bulabilmek adına
belki o arkadaşı da yanılttılar, belki de söyledikleri gerçekten doğru bilemiyorum,
o da gelericiden aldığı bilgileri söyledi, ortada böyle bir bilgi varken ustaya götürüp göstermedi, isteseydim onu da yapardı, ama yanaşma deyince ben de bıraktım
sonuçta inşallah araç gerçekten temizdir, o arkadaşı yanıltmışlardır
öte yandan aracı alan arkadaş da kaportacıya ve motor ustasına göstermedi diye biliyorum aracı,
herkesin nasibi neyse o olur, ben ona inanırım, ben sebepler dairesinde zorladım, hayırlı olacak olan ne ise o olsun istedim

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
araca ufak akü takmışlar , 45 lik, ondan kaynaklı bir sıkıntı değildir galiba sizlerin de saydıklarına göre
normali kaç amperlik olmalı akümüzün

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
araca ufak akü takmışlar , 45 lik, ondan kaynaklı bir sıkıntı değildir galiba sizlerin de saydıklarına göre

Bende 60 lık freedom akü var sanırım 2012 model. Bu kış sıcaklık -15 civarına düştüğü günler marş basarken biraz isteksizdi ama çalıştı yinede tek marşta. Zaten araba çalışırken enerjiyi dinamodan alır.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
45lik mi bence aküyu bir ölçtür eğer iyi durumda değilse en az 60lik. İdeali ise 72lik akü benim araçta da 60lik var iç ışığını açık kalması hariç bir sıkıntı yaşamadım ama değiştirirsem 72lik takarim

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
abi bu ışık daha bugün yandı, belki çok basit nedenden dolayı yanmıştır, ama bakımdayken elektrikçi elden geçirmiş, belki de ayrıntılı bakmamıştır, yarın ustamı arayıp söyleyecem , sonuçta elektrikçinin hesaba 100 tl yazıldı, ampül değişimi, silecek ve bagaj motor kilidi için,
aracı alırken zaten inciğine cinciğine a dan z ye baktırma şansı olmaz,
motor , kaporta yürüyen tamamsa tamamdır, burada da araç alacak arkadaşlara o şekilde yönlendirme yapılıyor
kaç tane araç götürdüm hepsinin motoru tırttı, temiz 626 bulmak çok zor, bu aldığım da mükemmel değildir, olması da beklenemez

ankaradaki adamın kalkıp adem ustaya araba götürmesi kolay bir hadise değil, ankarada usta soruyorum kimse şu usta mazdadan iyi anlar , dürüsttür ve işini iyi yapar demedi bu zamana kadar
arabanın motor kapağı açılır işlem gerekir o zaman [member=66]Adem Usta[/member] ya götürülebilir

bunlar aşılabilir şeyler diye düşünüyorum, ben aracıma önem vermeye çalışıyorum, maddi olarak zorlanmama rağmen masrafından kaçınmıyorum, yaptırmaya çalışıyorum
ortalıkta dürüst insan bulmak zor gerçekten
Müslüman aldansa da aldatmaz düsturuyla hareket etmeye çalışıyorum :)
hüsnü zan ademi itimatı da elden bırakmadan
Adem ustaya gitme işine gelirsek ben karabükten ankaraya sırf gaz ayarı için gittim 250git 250gel buralarda yapıyoruz diye daha da bozdular çünkü, daha sonra burdan arabayı yaptırmak için ıstanbula adem ustama gittim 450git 450gel gerekirse yine giderim en azından kafam rahat olur şuan ki arabam da da yapılacak işler var buralarda kurcalatmiyorum çünkü yapıyoruz diye başka yerleri bozacaklar ama ankara gibi büyük bir yerde usta bulunur diye düşünüyorum

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Adem ustaya gitme işine gelirsek ben karabükten ankaraya sırf gaz ayarı için gittim 250git 250gel buralarda yapıyoruz diye daha da bozdular çünkü, daha sonra burdan arabayı yaptırmak için ıstanbula adem ustama gittim 450git 450gel gerekirse yine giderim en azından kafam rahat olur şuan ki arabam da da yapılacak işler var buralarda kurcalatmiyorum çünkü yapıyoruz diye başka yerleri bozacaklar ama ankara gibi büyük bir yerde usta bulunur diye düşünüyorum
ben de gitmem demiyorum; ama şu an gidecek zaman ve durum yok
ankarada adem usta ayarına yakın usta illa ki vardır,
motorun yağ eksiltmesi ciddi seviyelerde olursa ona göre [member=66]Adem Usta[/member] ya gdilir diye düşünüyorum, eğer motor kapağının açılması gerekirse

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ölüme çare yok, gerisi için can sıkmaya gerek yok zaten... Biraz uğraşırsın o kadar...

Edirne konusu yazılarak anlatılacak bir şey değil şimdilik pas geçelim...

Ankara da benim önerebileceğim usta bilmiyorum, bu öneriyi yapmak sana nasiptir belki... :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Akü ışığını kafaya takma ama motordaki durumları ilgili konusa an an anlat. Bir durum varsa ve erken teşhis edemezsen 2-3 katına mal olur. Mazda konusunda her ustaya güvenme bir sorun varsa sorunu seninde bilmen bulman lazm. Yoksa yok yere paran cok gider.

Üst Alt