Mazda 626 GF (1997-02) Fren Diski ve Balataları ile Fren Merkezi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
arkadaşlar bildiğiniz üzere haftasonu ankarada usta ile tanışmak için mini sanayi buluşması yapmıştık,
tanıştığımız Murat usta aracın sağına soluna şöyle bir bakmıştı
1- benim sol arka fren merkezi terletme yaptığını, ilerde kendini bırakabileceğini söylemişti
2- Fren disklerinin bayağı inceldiğini, torna kurtarmayacağını, değişmesi gerektiğini söylemişti

toparlanınca [member=66]Adem Usta[/member] nın elinden geçmesini istiyorum ama olur da gidemezsem ankarada genel bakımdan geçirmem gerekirse diye tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum,bunları bilerek bir şeyler yaptırmak iyi olur
buradan öğrendiğim birçok tavsiyeyi ve markayı bir yere not ediyorum, bakım için güzel arşiv oluyor O0

1-forumda fren disklerini araştırdım ama onunla ilgili bir konu ya da yazıya denk gelmedim, bizim orijinla diskler brembo marka galiba, değiştirdiğimde ne takmamı önerirsiniz?
2- forumda balatalar için TRW markasının öne çıktığını gördüm, ben de bundan mı taktırayım eğer gerek olursa? onun dışında ne tavsiye edersiniz?

3- fren merkezi değişirse onda da çeşitli markalar var mı? bunun için ne tavsiyeniz olur?
fren merkezi işlem gördüğünde fren hidroliği de değişiyor galiba, bizim araçlar için belli bir yağ var mı?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Diskleri ve balataları piyasadan rahatca temin edersin ama fren merkezi zor, y.servisten başka yerde bulmak zor bence,

626'ların kronik sorunlarında biri fren merkezleri, büyük ihtimalle tamir ettirirsin, tamir olmaz ise çıkmaya yönelirsin...

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Fren merkezi için tamir takımı alıp yaptırabilirsin ama eğer tamir takımı kurtarmayacak durumda ise bahar kampanyası dahilinde fren merkezini servisten indirimli alıp taktırmak en mantıklısı. Yanlız diğer tarafta da terleme vb. bir durum var ise değişen fren merkezi diğer tarafı bastırıp orayıda arızalandıracak ve bu nedenle iki fren merkezide değişmesi gerekecek.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bak bu konu önemli işte. Bırak hoparlöl müdür nedir saçma sapan boş işleri. Önce güvenliğine sonra aracın motoruna önem ver. Bitince bakarsın diğer konulara. Senin duruma gelecek olursak fren merkezi tamir takımını Adem ustayı ara bi sor bulabileceğin yerler konusunda tavsiye al. Tamir takımı için imkan yoksa çıkmaya yönel. Çıkma kaliper fiyatı 200-300 arası.
Üstte yazdıklarımdan önce Karabük teki Rıdvan hocayı ara frencisini arasın tamir takımının fiyatını sorsun. Elinde varsa sana yollasın orada taktır.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
[member=18]yakup[/member] [member=5]Hakan_Emre[/member]
bakalım tamir ile olabilecek mi?
serviste ne kadar acaba, uçuk değilse çift olarak düşünülebilir

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Yanlış hatırlamıyorsam benim 323 Astina için tamir takımına 150-200 TL civarı, fren merkezinede 450-500 TL arası istnmişti. Bende tutup 2 merkezide değiştirmiştim...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Benim ön diskler yamulduğu için trw ile değiştirdim geçen yıl ve 1 senedir sıkıntı yok. 135 liraya almıştım. Balata hiç değişmedim ama trw uyguna bulursan al yoksa hitec diye bir marka var benimkinin üstünde ondanda alabilirsin.

Kaliper işine gelince serviste fiyatı 750 üzeriydi sanırım. Kaliper dediğimizde bir kilo demir zaten. Üzerinde tuttuğu pimler ve yaylar yenilenirse sıkıntı olacağını sanmam. iyi birşeyler istenirse ebay üzerinden amerikadanda tamir takımı getirtilebilir

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Abdulkadir benim amerikadan kastım tamir takımı getirtmekti. Komple disk ve balata getirtecek olursan parça fiyatları kadarda kargo ödersin. Zaten tek başına balata disk değişmek yetmez boruları falanda değiştireceksinki frenlerin üst seviyeye çıksın.
Bu arada ebc türkiyede satılıyor zaten ve fiyatları ordakinden daha uyguna gelir.
otosupermarket.com üzerinden almıştım ben diskleri sende oradan bakabilirsin. Balata olarakta 50-100 lira arasına çeşit çeşit bulursun japoncu acentalarda.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
[member=18]yakup[/member] [member=5]Hakan_Emre[/member]
bakalım tamir ile olabilecek mi?
serviste ne kadar acaba, uçuk değilse çift olarak düşünülebilir
Aynı sıkıntı benim arabada da vardı terletme veya yağ eksiltme yoktu ama el freni tutmuyordu gerekli açıklamayı bununla ilgili açtığım konuda yaptım ben toplamda 120liraya hallettim sadece tamir takımı değişti fren hidroligi değişiyor çünkü kaliper söküldüğü için sistemde yapılana kadar yağ kalmıyor değişmesi iyi zaten düşünüyordum balata değişmedi diskler iyi dedi fren hortumlarinda sıkıntı yoktu çok şükür sadece el freni halati paslanmisti onunla uğraştık şuan bir sıkıntı yok çok şükür

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Abdulkadir benim amerikadan kastım tamir takımı getirtmekti. Komple disk ve balata getirtecek olursan parça fiyatları kadarda kargo ödersin. Zaten tek başına balata disk değişmek yetmez boruları falanda değiştireceksinki frenlerin üst seviyeye çıksın.
Bu arada ebc türkiyede satılıyor zaten ve fiyatları ordakinden daha uyguna gelir.
otosupermarket.com üzerinden almıştım ben diskleri sende oradan bakabilirsin. Balata olarakta 50-100 lira arasına çeşit çeşit bulursun japoncu acentalarda.

örnek olarak yazdım, bayağı pahalı kargo fiyatı ile,
bu spor brembo ebc balatalar şık duruyor ama biraz tuzlu, bahsettiğin site güzelmiş, bizim kasalar için trw görünüyor sadece ebc veya bremboda uygun başka yerde var mıdır bilmiyorum
dediğin gibi frenler kontrolde geçecekse borular vs. de elden geçmeli

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Geçen yıl aynı sorunu ben de yaşadım, benim terlemeyi geçmiş damlıyordu, 150 200 km de bir yağ kutusuna ilave gerekiyordu. İstanbul'a yolum düştü ve Adem ustayı görünce bütün bütün sorunlar bitti. Bence Adem ustaya bir danışmakta fayda var.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bende de dün itibariyle arka kaliperlerde sıkıntı çıktı. Benimkinin sorunu Adem ustayı özlemiş

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bende de dün itibariyle arka kaliperlerde sıkıntı çıktı. Benimkinin sorunu Adem ustayı özlemiş
bizim fren sistemeleri sıkıntı çıkarmaya meyilli galiba >:D
[member=85]civler (Mustafa YİĞİT)[/member] abi adem ustaya gitmeyi planlıyorum ama olur da gidemezsem diye bilgi bankası oluşturuyorum, nokta atışı olması için :)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
bizim fren sistemeleri sıkıntı çıkarmaya meyilli galiba >:D
[member=85]civler (Mustafa YİĞİT)[/member] abi adem ustaya gitmeyi planlıyorum ama olur da gidemezsem diye bilgi bankası oluşturuyorum, nokta atışı olması için :)
Ben bir iki yer dolaştım ama ehli olmalı bence , gerçekten çok basit bir sorunmuş ama her parçayı her yerde bulamassınız, Adem usta hem parçayı buldu hem de yarım saat gibi kısa bir sürede işi çözdü. Neredeyse bir ton para verip yenisini alacaktım.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
626 larda bu kronik bir sorun daha önce 93 kasa vardı o da öyleydi hatta bir basamak daha kötüydü, ama çözülemez değil kesinlikle.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
[member=256]ismail-1903[/member] ismail hocam, tamir takımı için örnek link verebilir misin, nasıl bir şeymiş merak ettim :)

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
[member=256]ismail-1903[/member] ismail hocam, tamir takımı için örnek link verebilir misin, nasıl bir şeymiş merak ettim :)
Ben karabük gibi bir yerde yaptırdiysam ankara da hayli hayli yaptırırsin bence sadece frenle uğraşan birine gidin durumu anlatın söker tamir ederiz demezse hiç elletme yada murat usta tamir ederse ona teslim et aracı yoksaki burdan ne kadar konuşsak düzelmez harekete geçmek en güzeli tabi iyi bir usta bulmak
Lazım

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
http://stores.ebay.com/Bigg-Red-Ltd/Mazda-Caliper-repair-kits-/_i.html?_fsub=187417018

http://www.autopartswarehouse.com/shop_years/mazda-626-brake-caliper-repair-kit-2001.html
http://www.partsgeek.com/catalog/2002/mazda/626/brake/caliper_repair_kit.html

bu şekilde içeriği farklı olan setler var. Bazılarında pistonlar yok. Ayrıca sanayide fren işiyle uğraşan birine gidersen zaten gerekeni söyleyeceklerdir. Tahminim başka araçlarınkide uyar. Kaliper dediğimiz kaporta gibi her arabaya özel değil ortak kullanım vardır illaki. Son olarak ge kasaların kaliper ve diskleriyle bizimkiler aynı diye biliyorum

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Önce frenciye bir git bence belki sadece contalar değişince düzelecek senin ki tutuyormuş benim ki hiç tutmuyordu lastikler değişti sorun kalmadı

Üst Alt